Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

iPhone - słownik terminów podstawowych


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 dliwski

dliwski


 • 15 304 postów
 • SkądWarszawa

Napisano 03 stycznia 2009 - 12:32

„Niedawno z sieci zniknęła wielokrotnie przeze mnie polecana strona Maćka Trębacza zawierająca bogate kompendium wiedzy o iPhonie. Skontaktowałem się z autorem i uzyskałem jego zgodę na aktualizację tamtego materiału i umieszczenie go na fotogenii. Dopisałem więc co trzeba i oto jest. Pracy było trochę więcej niż się spodziewałem - większość tekstu Maćka była pisana w czasach 1.1.4 a sporo się przecież od tego czasu zmieniło - i niestety nie wyrobiłem się przed opisem aktualizacji do wersji 2.2. Ale jak to mówią co się odwlecze to nie uciecze - a słowniczek na pewno przyda się przy najbliższej okazji. To tyle tytułem wstępu. Jeszcze raz - dzięki Maciek! A przy okazji czekam na wasze uwagi - może coś przeoczyłem, może coś dopisać, może coś jest niezrozumiałe? I tak dalej. I tym podobne. Dajcie znać w komentarzach."

Oto cytat ze strony Bartosza Skowronka. Faktycznie - „Kompendium wiedzy o iPhone", napisane przez Macieja „M4v3R’a” Trębacza, straciło datę ważności do spożycia. Szukałem go długo i natrafiłem właśnie na ten blog - blog Bartosza. Wymiana maili, kilka pytań i odpowiedzi i doszliśmy do porozumienia - tak wielki zbiór informacji o rzeczach związanych z iPhone'm musiał znaleźć się na MyApple.

W tym momencie chciałbym podziękować Maciejowi za tak dobrą robotę oraz Bartoszowi za aktualizację tych danych. Postanowiłem dodać jeszcze kilka terminów, trochę zmodyfikować obecne - wszystko w ramach dopieszczenia - mam nadzieję, że się nie obrazicie. :)

Oprogramowanie (firmware) - to oprogramowanie, dzięki któremu iPhone po prostu działa. Zawiera między innymi system operacyjny, jakim jest iPhone OS (czyli mobilną wersję OS X), bootloader oraz baseband (firmware modemu). Często mówi się też o wersji oprogramowania - wersja wyznacza jakie funkcje posiada telefon.

Firmware modemu (baseband) - odpowiada za funkcje dzwonienia, wysyłania/odbierania SMS’ów i posiada osobne, niezależne od wersji systemu oprogramowanie. To właśnie w tej części kryje się SIM-lock.

Bootloader - trzecia i ostatnia część oprogramowania iPhone. Bootloader jest z grubsza odpowiednikiem BIOS-u w komputerach PC i jest odpowiedzialny za inicjalizację sprzętu i uruchomienie systemu operacyjnego.
Bootloader składa się z dwóch modułów - pierwszy, o którym mówimy najczęściej, to tzw. S-Gold Bootloader, odpowiedzialny za wiele rzeczy, w tym za weryfikacje chipu od modemu. To on przybiera wersje 3.9 lub 4.6. Drugi moduł, uruchamiany chwilę później to tzw. iBoot, który to nadzoruje proces uruchomienia samego systemu operacyjnego. iBoot jest odpowiedzialny za przyjmowanie aktualizacji oprogramowania i to on jest modyfikowany w celu odbezpieczenia iPhona. Warto zaznaczyć, że iBoot jest wgrywany do telefonu przy każdej aktualizacji dlatego właśnie musimy korzystać ze zmodyfikowanych plików oprogramowania (IPSW), które odbezpieczamy zanim jeszcze oprogramowanie zostanie wgrane do telefonu.

Aktualizacja (upgrade) - proces przejścia od starszej do nowszej wersji oprogramowania. Aktualizację wykonuje się w iTunes. Aktualizacja często wiąże się nie tylko ze zmianą wersji systemu, ale także oprogramowania modemu (patrz wyżej). Jeśli używasz telefonu w innej sieci niż wspierane przez Apple bądź bardzo ostrożny gdy zostanie opublikowana nowa wersja systemu - iTunes zapyta wtedy o to czy zaktualizować oprogramowanie a przypadkowe kliknięcie i niechciana aktualizacja może, choć oczywiście nie musi, wiązać się z zablokowaniem telefonu. Zablowowany w ten sposób telefon potocznie nazywa się cegłą (brick).

Odtworzenie (restore) - przewrócenie iPhona do stanu fabrycznego. Proces ten tym różni się od zwykłej aktualizacji, że czyści zawartość telefonu - w tym także archiwum esemesów i połączeń telefonicznych, notatki, ustawienia i tak dalej oraz multimedia. O ile przypadkowa aktualizacja nie musi oznaczać wielkich problemów i przywrócenia zabezpieczeń o tyle każdorazowe odtworzenie wręcz je gwarantuje.

Synchronizacja - przeniesienie danych pomiędzy iPhonem a komputerem.

Downgrade - proces przejścia z nowszej do starszej wersji oprogramowania. Zwykle kłopotliwy, zawsze trochę inny i pełen udręki.

SIM-lock - zabezpieczenie w telefonie uniemożliwiające używanie go w sieciach innych, niż wyznaczył operator. Każdy iPhone zakupiony w sklepie lub salonie operatora ma domyślnie nałożonego simlocka co pozwala na korzystanie z telefonu tylko i wyłącznie w sieci macierzystej. Można oczywiście kupić iPhone bez simlocka - tyle że kosztuje wtedy sporo więcej. Zdejmowanie tego ograniczenia jest jednym z głównych etapów odblokowywania iPhona.

Virginize / Dziewiczenie - proces przywracania iPhona do stanu fabrycznego, a więc odwracanie wszystkich zmian, których dokonało oprogramowanie odblokowujące. Dziś jest to już właściwie pojęcie historyczne - w większości przypadków wystarcza zwykłe odtworzenie oprogramowania za pomocą iTunes.

App Store - sklep z oprogramowaniem. Jest to oficjalny kanał dystrybucji oprogramowania dla iPhonów i iPodów Touch. Programy z App Store powstaą przy użyciu dostarczonych przez Apple narzędzi (SDK) i aby trafić do dystrybucji muszą spełniać szereg różnych wymogów. Stanowi to przedmiot nieustającej krytyki lecz jednocześnie zapewnia dosyć wysoki poziom bezpieczeństwa. Innymi słowy szanse na pobranie z App Store jakiegoś szkodliwego oprogramowania są dzięki temu minimalne. Programy dostępne w App Store mogą być zarówno płatne jak i darmowe.

Cydia - program umożliwiający instalowanie aplikacji tworzonych przez społeczność programistów nie akceptującą ograniczeń narzucanych przez SDK i nie powiązaną z Apple żadnymi umowami. Dziś jest to zdecydowanie najpopularniejsze źródło niezależnego oprogramowania i prawdziwa alternatywa dla App Store. Programy dostępne w Cydii mogą być zarówno płatne jak i darmowe. Cydia korzysta z tzw. repozytoriów - to jest źródeł (serwerów) zawierających pojedyncze programy lub nawet całe ich biblioteki. Program ten instaluje się automatycznie w procesie odblokowywania i aktywacji iPhona.

Installer - program umożliwiający instalowanie aplikacji tworzonych przez społeczność programistów nie akceptującą ograniczeń narzucanych przez SDK i nie powiązaną z Apple żadnymi umowami. Installer był pierwszym kanałem dystrybucji oprogramowania dla iPhona i prawdopodobnie stał się też pierwowzorem App Store. Czasy świetności ma już za sobą - wraz z pojawieniem się iPhona w wersji 2.0 rozwój programu przeszedł w inne ręce i znacznie się spowolnił a jego rolę przejęła Cydia. Programy dostępne w Installerze mogą być zarówno płatne jak i darmowe. Installer korzysta z tzw. repozytoriów - to jest źródeł (serwerów) zawierających pojedyncze programy lub nawet całe ich biblioteki. Program ten instalował się automatycznie w procesie odblokowywania i aktywacji iPhona. Od oprogramowania 3.0 prace nad nim zostały wstrzymane, wszystkie repozytoria wyczyszczone, a sam Installer zniknął z narzędzi służących do wykonywania jailbreaka.

Repozytorium - baza danych (magazyn lub jak kto woli biblioteka) z oprogramowaniem dla iPhona. Z repozytoriów korzystają programy Cydia i Installer. Repozytoria te nie są ze sobą kompatybilne.

iPhone OS 3.0 - trzecia wersja systemu operacyjnego iPhone. Jest to najbardziej zaawansowane oprogramowanie. Głównymi zmianami było wprowadzenie możliwości kopiowania i wklejania tekstu, nagrywania dźwięku w formie notatek głosowych, poziomy układ klawiatury w aplikacjach systemowych, spotlight (globalna wyszukiwarka), możliwość edycji wideo, MMS dla iPhone'a 3G i 3GS, modem internetowy oraz wsparcie dla powiadomień (Push Notifications).

iPhone OS 2.0 - druga wersja systemu operacyjnego iPhone. Główną zmianą którą wprowadziło oprogramowanie 2.0 było oficjalne otwarcie urządzenia na zewnętrzne oprogramowanie oraz uruchomienie kanału dystrybucyjnego (App Store).

iPhone OS 1.0.0 - umowna nazwa określająca pierwsze wersje systemu operacyjnego iPhone. iPhone na początku był platformą zamknięta a dodatkowe oprogramowanie można było instalować dopiero po złamaniu zabezpieczeń urządzenia (jailbreak) za pomocą Installera lub Cydii.

SDK - „Apple’owski" pakiet narzędzi i bibliotek znacznie ułatwiających pisanie oprogramowania dla iPhone. Korzystanie z SDK wiąże się z akceptacją różnych - głównie technicznych choć nie tylko - ograniczeń.

Jailbreak vel odblokowanie i aktywacja - aktywacja to proces uzyskania numeru telefonu oraz wyboru planu taryfowego u operatora który sprzedał nam telefon. Równoważny podpisaniu umowy. W czasach iPhona z oprogramowaniem 1.x przeprowadzało się go samodzielnie za pomocą iTunes. Obecnie kupujemy już telefon aktywowany lub aktywacji dokonuje przy nas sprzedawca. Jailbreak to proces pozwalający ominąć aktywację i jednocześnie pierwszy etap odbezpieczania telefonu. Polega on na takiej modyfikacji iPhone'owego oprogramowania która umożliwia zapisywanie danych na partycji z systemem oraz dodatkowo na instalacji jednego lub dwóch alternatywnych źródeł z oprogramowaniem (patrz Cydia i Installer). Drugi to zdjęcie simlocka. Technicznie rzecz biorąc jailbreak nie ma nic wspólnego ze zdejmowaniem z telefonu simlocka jednak pojęcie to stało się synonimem odbezpieczania telefonu w ogóle więc często można je spotkać także i w tym - szerokim - znaczeniu.

iPhone 2G - urządzenie którego nie ma. Apple nigdy nie nazywało w ten sposób żadnego iPhona. Nazwa pojawiła się z potrzeby chwili w celu odróżnienia starszych modeli telefonów od wersji 3G. Skrót 3G w nazwie telefonu oznacza trzecią generację telefonii komórkowej (UMTS) a nie trzecią generację iPhonów.

iPhone 3G - druga generacja aplowskiego telefonu. Pierwsza nosiła nazwę iPhone. Skrót 3G oznacza trzecią generację telefonii komórkowej (UMTS). Od poprzednika różni się generalnie tylko obsługą sieci 3G, wbudowanym modułem GPS oraz obudową.

iPhone 3GS - trzecia generacja telefonu Apple - model najszybszy. S w nazwie oznacza Speed. iPhone 3GS ma szybszy procesor, dwa razy więcej pamięci RAM, aparat 3,2 MPix z funkcją autofocus, możliwość nagrywania wideo, funkcję sterowania głosem, ułatwienia dla osób słabo widzących. iPhone 3GS posiada ten sam baseband co iPhone 3G i w wersji 3.0 można go w pełni odblokować. iPhone 3GS z oprogramowaniem 3.1 jest nie do odblokowania i nie ma też możliwości cofnięcia go do wersji 3.0.

DFU Mode, Recovery Mode - specjalne tryby, w które można wprowadzić iPhona, który nie chce się uruchomić aby móc na nowo zainstalowwać w nim oprogramowanie. DFU tłumaczymy jako Device Failsafe Utility lub Device Firmware Upgrade. Na oko tryb Recovery tym różni się od DFU że wyświetla na ekranie komunikat - obrazek z ikonką iTunes i kabelkiem. Tryb DFU jest trybem serwisowym podczas gdy Recovery (zwany także Restore) jest dostępny także dla użytkownika i pojawia się w różnych sytuacjach samoczynnie - np. w razie problemów z oprogramowaniem. Trybu DFU używamy podczas wygrwania do iPhona odblokowanej wersji oprogramowania (patrz Pwnage).

ZiPhone - jeden z programów pozwalających odbezpieczyć iPhony z oprogramowaniem 1.x. Swego czasu bardzo popularny i jednocześnie bardzo kontrowersyjny. Wedle plotek powstał w oparciu o skradziony kod i opierał się na niezbyt eleganckiej i zarazem niebezpiecznej metodzie odblokowywania telefonu. Jednocześnie była to - bezdyskusyjnie - pierwsza skuteczna metoda na odblokowanie telefonów z bootloaderem w wersji 4.6.

Pwnage, pwning - „pwnage" tłumaczymy jako owładnięcie, zawładnięcie lub jako pogrom, a nawet rzeź. To jednocześnie sposób na odbezpieczenie iPhona. Polega na wgraniu do telefonu odpowiednio zmodyfikowanego programowania. Na dzień dzisiejszy to najpopularniejsza metoda odblokowywania i jailbreakowania iPhonów. Dokonuje się tego narzędziami PwnageTool i QuickPwn dla maka oraz WinPwn dla Windows.

QuickPwn - program służący do wykonania Jailbreak i Aktywacji + zdjęcia SIM-locka w przypadku iPhone'a 2G. Jego działanie polega na szybkim odblokowaniu, bez potrzeby tworzenia zmodyfikowanego oprogramowania i wgrywania go przez iTunes. Jest dostępny na system Mac, jak i Windows.

PwnageTool - program działający odwrotnie do QuickPwn. Jego działanie polega na utworzeniu zmodyfikowanego (odblokowanego) oprogramowania na komputerze, po czym wgraniu go do iPhone'a przez iTunes. PwnageTool jest dostępny tylko w wersji dla systemu Mac OS.

redsn0w - następca QuickPwn. Pozwala na szybki jailbreak iPhone'a 2G, 3G i 3GS z oprogramowaniem 3.0.

yellowsn0w - daemon chodzący w tle, dzięki któremu iPhone 3G współpracuje z kartami SIM wszystkich operatorów. Można to określić jako ominięcie SIM-locka w iPhonie 3G.

ultrasn0w - kolejna odsłona yellowsn0w. Pozwala na ominięcie SIM-locka w iPhone 3G i 3GS z oprogramowaniem 3.0.

blacksn0w - jak wyżej, ale tym razem dla iPhone OS 3.1.2.

Dev-Team - grupa programistów/hackerów zajmująca się odblokowaniem iPhone'a 2G jak i 3G. To oni są autorami programów QuickPwn, PwnageTool, BootNeuter, oraz yellowsn0w.

BootNeuter i neutering - neutering (dosł. kastrowanie) to proces odbezpeczania bootloadera S-Gold dzięki czemu oprogramowanie modemu nie jest już sprawdzane pod kątem autentyczności a także zostają zniesione ograniczenia związane z wgrywaniem innych jego wersji. Jednym słowem neutering to proces odpowiedzialny głównie za zdjęcie SIM-locka.

FakeBlank - specjalna spreparowana wersja bootloadera. Dzięki FakeBlank można na iPhonie uruchomić specjalne programy zwane serial payloads. Są one przydatne tylko w wyjątkowych sytuacjach - na przykład jeśli na Twoim iPhonie nie działa WiFi, można użyć programu SWiFi, który wymaga opcji FakeBlank i potrafi naprawić problemy. Dziś to już chyba historia.

SSH - oprogramowanie służące do uzyskania dostępu do systemu plików iPhona po dokonamym jailbreaku. Aby uzyskać dostęp do telefonu po SSH należy najpierw zainstalować poprzez Installera lub Cydię pakiet OpenSSH a następnie można już logować się za pomocą konsoli lub dowolnego klienta SFTP. Domyślnie hasło roota ustawiono na alpine a użytkownika mobile na dottie. Ze względów bezpieczeństwa warto je zmienić za pomocą komendy passwd.

SpringBoard - menu główne iPhona. Zawiera ikony umożliwiające uruchamianie programów i poszczególnych funkcji telefonu.

iTunes - program służący do zarządzania biblioteką multimediów a także do synchronizacji iPodów i iPhonów. Program jest darmowy i można go pobrać ze strony apple.com

Stealth SIM, Turbo SIM, **** SIM; nakładki - sprzętowe metody na odblokowanie iPhonów. Polegają na oszukaniu telefonu poprzez nałożenie na własną kartę sim specjalnej nakładki która różnymi sposobami udaje że pochodzi z innej nie objętej simlockiem sieci. Niestety sposób ten ma wiele wad - po pierwsze nakładki te mogą powodować problemy w funkcjonowaniu sieci gsm co kończy się losowym wylogowywaniem telefonu z macierzystej sieci, po drugie wymagają często przycinania właściwej karty sim do odpowiednich rozmiarów, po trzecie zaś mają skłonność do gubienia styku lub mechanicznych uszkodzeń (są malutkie bardzo delikatne) a także - po czwarte - całkiem sporo kosztują.[/CENTER]

#2 sebik

sebik
 • 463 postów
 • SkądWarszawa

Napisano 03 stycznia 2009 - 19:55

Jak dla mnie bomba Davvido szóstka z plusem :) brakowało właśnie czegoś takiego na MyApple

#3 Todii

Todii
 • 41 postów
 • SkądZielona Góra

Napisano 04 stycznia 2009 - 21:07

Jak dla nie doswiadonego uzytkownika iPhone'a to lepiej niz bomba :D

#4 szyymoon1

szyymoon1
 • 151 postów
 • SkądKatowice

Napisano 14 stycznia 2009 - 18:01

Super dzieki wlasnie szukalem informacji na temat Repozytorium

#5 bugmenot

bugmenot
 • 531 postów

Napisano 14 stycznia 2009 - 18:23

Napisze tylko jakieś błędy itp.
App Store

Programy z App Store powstaą przy użyciu dostarczonych przez Apple narzędzi

powstają

iPhone 3G

Druga generacja aplowskiego telefonu. Pierwsza nosiła nazwę iPhone. Skrót 3G oznacza trzecią generację telefonii komórkowej (UMTS). Od poprzednika różni się tylko obsługą sieci 3G, wbudowanym modułem GPS oraz obudową. Z iPhona 3G nie da się na razie zdjąć simlocka.

3G ma minimalnie jasniejszy wyświetlacz i mozna dopisać że da się ominąć simlocka

#6 rEaLaPpLeFaN

rEaLaPpLeFaN
 • 708 postów

Napisano 29 stycznia 2009 - 16:18

Aż miło poczytać :D

#7 jmy

jmy
 • 126 postów
 • SkądKraków

Napisano 14 maja 2009 - 22:01

Tu sie dowiedziałem tego czego do tej pory nie wiedziałem... Super :)

#8 rednax

rednax
 • 45 postów

Napisano 20 czerwca 2009 - 08:57

a jak wprowadzic telefon do dfu mode?

#9 sebik

sebik
 • 463 postów
 • SkądWarszawa

Napisano 22 czerwca 2009 - 11:36

search = szukaj -> na stronach forum

#10 chayenne

chayenne
 • 393 postów
 • SkądWilanów, Warszawa, Poland

Napisano 24 czerwca 2009 - 17:47

Pwnage / Pwning

Pwnage tłumaczymy jako owładnięcie, zawładnięcie lub jako pogrom a nawet rzeź. To jednocześnie sposób na odbezpieczenie iPhona. Polega na wgraniu do telefonu odpowiednio zmodyfikowanego programowania. Na dzień dzisiejszy to najpopularniejsza metoda odblokowywania i jailbreakowania iPhonów. Dokonuje się tego narzędziami PwnageTool i QuickPwn dla Maka oraz WinPwn dla Windows.


skoro windows z wielkiej to i mak by wypadalo :)

#11 majkool

majkool
 • 4 385 postów
 • SkądPolice

Napisano 20 stycznia 2010 - 20:56

Przydałoby się odświeżenie bądź poprawienie słownika, po wyjściu blackra1n'a co raz to więcej tematów ludzie tworzą, a większość z nich było już poruszane setki razy... Brakuje np. co to jest Custom, i powinno się podzielić temat na użyteczne i przestarzałe pojęcia...
Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych