Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[Kurs] Objective C/Cocoa - 03. Obiekty. Składnia. Typy zmiennych.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
111 odpowiedzi w tym temacie

#101 dr_bonzo

dr_bonzo
  • 154 postów

Napisano 13 sierpnia 2009 - 17:32

[quote] Z drugiej strony nic nie piszą o innych liczbach, a jedynie o time(0). dr_bonzo pisze, że time(0) zwraca Int., no więc ile on wynosi ?? 0?? Zaczyna nie mieć to sensu. [quote]

CZYTAJ manuale.

time - C++ Function Reference (nie chce mi sie quotowac)

Nie wiesz co robi funkcja - googlujesz jej nazwe z "c/c++" i czytasz. A nie zgadujesz (to nie Ruby :PP).

Pozatym dali jakis kiepsko napisany przyklad, NULL oznacza przekazanie "pustego" wskaznika, ZERO (0) w praktyce ma taki sam skutek, ale jak widzisz, probowales przekazac inne liczby, co konczy sie bledem, bo time() spod tego *adresu* chce pobrac dane, a tam jest smietnik, a nie twoja zmienna.

Oprocz xcode masz cale google.

[quote]PS. Mam teraz kiepski internet i 50 MB do wykorzystania ( nie wiem ile z tego mi zostało ) i nie mogę chodzić po nie wiadomo ilu stronach, bo zabulę jak za zboże. Jestem teraz nad morzem w Dębkach , więc pozdrawiam z naszych polskich, nad morskich pensjonatów .[/quote]

To wylacz kapa i idz sie opalac :)

#102 andig

andig
  • 264 postów
  • SkądZ zadupia..., krzesło przed kompem...

Napisano 14 sierpnia 2009 - 00:07

Dzięki!!! Moim błędem okazało się, że źle szukałem... Powinienem szukać pod time i to w C, a ja szukałem tylko Obj-C w XCode :P. Stąd tego nie znalazłem. Zaskoczyło mnie też, że nie ma nic więcej, poza samym time(NULL). Owszem times() i inne, mają więcej możliwość, ale time() samo w sobie, tylko jedną :).

To wylacz kapa i idz sie opalac :)


Na razie dużo pada i jedynie na spacery chodzę, poza tym mam za dużego hopla, żeby przestać :P.

#103 andig

andig
  • 264 postów
  • SkądZ zadupia..., krzesło przed kompem...

Napisano 15 sierpnia 2009 - 11:52

Czy NSNotFound może zwracać wartość false, zamiast liczby ?? Przy instrukcjach if zwracanie zawsze jakieś liczby, nie jest zbyt fajne :/. Wiem, że w doc. nic nie ma na ten temat, ale może jest jakiś trik, no bo jak mam w array 2147483648 obiektów i akurat tego ostatniego szukamy, to tak nie fajnie w sumie, bo nie wiem, czy to błąd, czy pozycja mojego obiektu :P.

#104 metal_man

metal_man
  • 489 postów
  • SkądChorzów

Napisano 04 marca 2010 - 17:34

Po dluzszym czasie wracam do nauki Obj-C. Szczegolnie zainteresowalo mnie czym sie rozni metoda obiektu od metody klasy. Moze to ktos opisac? Jak na razie nie widze sensu w takim rozgraniczeniu. Jesli ktos moglby to wyjasnic (moze tez odniesc sie do tradycyjnego C++) to bylbym wdzieczny. Chodzi o cos na podobienstwo public, private, protected w C++?

#105 Smuggi

Smuggi
  • 63 postów

Napisano 04 marca 2010 - 18:01

Proste. Metode obiektu wywolujesz na obiekcie, metoda klasy nie wymaga utworzenia obiektu. Metode klasy uzywa sie (najczesciej) do utworzenia obiektu danej klasy np. z okreslonymi parametrami. I to tyle w telegraficznym skrocie. Nie wiem czy mozna, ale moze tak.. porownac metode klasy do konstruktora w C++.

#106 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 04 marca 2010 - 18:03

Wiesz, to o co pytasz nie jest nijak związane tylko z obj-c, to podstawy OOP w każdym języku. Raczej radzę poczytać o programowaniu obiektowym ogólnie. Dowiesz się o co pytasz praktycznie na początku omawiania obiektów/class bo to podstawy są. Widocznie masz przyzwyczajenia z programowania funkcyjnego i nie bardzo rozumiesz idee OOP. Tak mi się wydaje z tego co piszesz.

#107 metal_man

metal_man
  • 489 postów
  • SkądChorzów

Napisano 04 marca 2010 - 18:08

Dzieki za odpowiedz ;) Moze faktycznie sie zblaznilem pytaniem ale nie wiedzialem pod co to podczepic. Dzieki Smuggi.

#108 andig

andig
  • 264 postów
  • SkądZ zadupia..., krzesło przed kompem...

Napisano 11 kwietnia 2010 - 00:06

PS. Czy jest jakaś opcja w XCode do automatycznego porządkowania kodu ??


Sam sobie odpowiem ;) - dla potomnych - cmd+a --> cmd+c --> cmd+v, czyli kopiuj wklej cały kod :D.

#109 Scypin

Scypin
  • 299 postów

Napisano 19 kwietnia 2010 - 23:40

sorki mam pytanie może ktoś wie jak można utworzyć nowy plik zwykły pusty plik o rozszerzeniu .jpg ;) po utworzeniu by był zapisany nowym obrazkiem ale nie mogę tego zrobić bez utworzenia nowego pliku

#110 dusker

dusker
  • 383 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 20 kwietnia 2010 - 14:50

sorki mam pytanie może ktoś wie jak można utworzyć nowy plik zwykły pusty plik o rozszerzeniu .jpg po utworzeniu by był zapisany nowym obrazkiem ale nie mogę tego zrobić bez utworzenia nowego pliku


po co tworzyć pusty? nie lepiej odrazu zapisać właściwy obrazek?

#111 Scypin

Scypin
  • 299 postów

Napisano 20 kwietnia 2010 - 17:46

		NSString *str = [[NSBundle mainBundle] resourcePath];
		NSFileManager *newFile = [ NSFileManager defaultManager];

		[newFile changeCurrentDirectoryPath:str];
			[newFile createFileAtPath:[nrObrazka objectAtIndex:last] contents:dataImage attributes:nil];

OK już działa jak należy ;)

#112 Scypin

Scypin
  • 299 postów

Napisano 23 kwietnia 2010 - 22:40

OK zrobiłem prosty programik do nauki języków obcych kod jest co prawda dość chaotyczny i cześć problemów została dość ułomnie rozwiązana to mimo to działa a w kodzie są zastosowania kilku objektów Cocoa takich jak : NSDictionary, NSTimer, NSNumber, NSSpeechSynthesizer, NSImageView, NSArray ... więc może komuś to troche pomoże
link do programu z kodem poniżej:
Nauka_jezykow.zip




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych