Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[Kurs] Objective C/Cocoa - 03. Obiekty. Składnia. Typy zmiennych.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
111 odpowiedzi w tym temacie

#51 Smuggi

Smuggi
  • 63 postów

Napisano 26 stycznia 2009 - 18:25

Czyli jednak kurs "zdechl".

#52 midalist

midalist
  • 289 postów
  • SkądKoszalin, PL

Napisano 25 marca 2009 - 10:26

Szkoda. Była to naprawdę ciekawa inicjatywa. Jakby nie patrzeć początki z Obj-C nie są najłatwiejsze.

#53 Smuggi

Smuggi
  • 63 postów

Napisano 25 marca 2009 - 11:29

Chlopaki (a moze i jakies Panie), brac sie do roboty a nie marudzic. Ja juz sie wypowiadalem, nawet linki podawalem. Kto chce programowac, juz to dawno zrobil i przynamniej kilka wprawek, albo nawet aplikacje ma za soba - jak ktos czeka, az ktos inny naleje mu wiedzy do glowy, to sie srodze rozczaruje. Jest zatrzesienie materialow, oczywiscie po angielsku - ale tez nadmienialem, angielski to podstawa, chociazby ze slownikiem w reku ( prosty techniczny jezyk), ale podstawa. Cala dokumentacja jest po angielsku - wiec nie wroze zadnego powodzenia osobie, ktora chce sobie dac rade, bez jego znajomosci. DObra cecha programmer'a to wlasnie "grzebactwo" i umiejetnosc "kombinowania" - w dobrym tego slowa znaczeniu. Dawno temu znalazlem ksiazeczke Objective-C Leksykon kieszonkowy - poszukajcie, moze jeszcze gdzies jest w EMipiku. Wprawdzie wiedza tam podana jest syntetycznie, bo to leksykon :-) ale przydaje sie.

#54 andig

andig
  • 264 postów
  • SkądZ zadupia..., krzesło przed kompem...

Napisano 09 lipca 2009 - 00:14

A ja dodam odsie kilka rzeczy ;).

Po pierwsze nie kumam tych setter'ów i getter'ów ( chciałoby się powiedzieć set'rów i get'rów :P ). Owszem, nie szukałem jeszcze wytłumaczenia w necie, bo dopiero zaczynam, a na kurs się natknąłem przypadkiem.

Do końca nie kumam też tego:

-(typ jaki zwraca metody) metoda;
-(typ jaki zwraca metody) metoda: (typ argumentu) argument;
-(typ jaki zwraca metody) metoda: (typ argumentu) argument iDrugiAgrument:(typ drugiego argumentu) drugiArgument;

Niby logiczne, ale nie do końca. Czemu to pierwsze może być bez (typ argumentu) argument, skoro potem piszemy, że to można pominąć ?? Jaka jest racja bytu tego czegoś. Co do trzeciego, to na początku pomyślałem, że to jest wypisywanie zmiennych jakie zwraca metoda, a tu bach chwilę potem jakieś set'ry i get'ry ;P.

Wcześnie programowałem w Javie ( z tych wysokopoziomowych ) i przyznam, że mam w głowie teraz niezły burdel. Java w porównaniu do tego Obj - C, to bajka. Prostszy - zwłaszcza na początek i to bardzo, brak problemu z jakąś pamięciom i w ogóle. Poza tym te całe mnóstwo zbędnych znaczków ( -,+,@ itd. ), to strasznie upierdliwa sprawa. Trzeba wkuwać co do czego i w ogóle :(. Chciałem dziś napisać kalkulator (-,+,*,/) i dupa, bo o ile ( chyba ) zdeklarowałem zmienne, to nie wiem, jak się inicjalizuję, gdzie to zrobić itp. Ogólnie masakra. Dobrze, że jestem wytrwały w tych sprawach i łatwo nie daje za wygraną, bo inaczej, to dałbym sobie spokój z Obj-C i kół dalej Jave.

A i jeszcze jedno - na drugi raz, zróbcie jeden temat z kursem, jeden z komentarzami oraz poprawiajcie kurs. Same błędy językowe irytują, gdy człowiek stara się skumać o co chodzi, a to kupy się nie trzyma :P. No a potem tuzin komentarzy... Przeczytałem, bo mogło w nich być coś przydatnego - i było..., ale nie dla początkującego :/.

Edit: I jeszcze coś - próbuję rozgryźć to interface i implementation. Może mi ktoś powiedzieć, po co są tu i tu metody do tych samych zmiennych i po co się przypisuje np. w do wiek ?? Przecież to sensu nie ma. No chyba, że coś mamy w zmiennej w i chcemy to przypisać zmiennej wiek...

Edit2: Po co ,,powtarzamy" ten fragment kodu:
-(NSString *) nazwisko;
-(int) wiek;
??

#55 giku

giku
  • 250 postów

Napisano 09 lipca 2009 - 00:44

Skoro znasz Jave, Poczytaj o beanach, java rowniez ma settery i gettery, metody nazywaja sie podobnie (getColor, setColor) tutaj zamiast pisac 2 metody masz 1dno property, settery i gettery sa generowane. Interface i implementation: zupelnie tak samo jak w javie ... interfejs i klasa Ogolnie ObjC jest jezykiem bardziej wysokopoziomowym niz Java. Zobacz sobie szczegolnie na KVC i KVO (key value observing). I jaki to daje "power". "Same bledy jezykowe irytuja" ? A "brak problemu z jakąś pamięciom i w ogóle" nie ? zrozumiec najpierw a nie fakac :) pozdrawiam,

#56 andig

andig
  • 264 postów
  • SkądZ zadupia..., krzesło przed kompem...

Napisano 09 lipca 2009 - 02:29

Na temat tego co mi podałeś poczytam jutro ( dziś :P ), a co do błędów językowych - może jestem unikatem pod tym względem, ale dostaje ( lekko mówiąc ) szewskiej pasji, gdy uczę się jakiegoś języka, bo najprostsze czynności sprawiają mi tyle problemów. W takim stanie podirytowania, nawet małe, drobne błędy dodają tą przysłowiową kropkę nad i. Gdy opanuje podstawy, to można dla mnie kurs pisać nawet czcionką zmienną ( małeDUŻE ) i to jeszcze na czerwono :P. PS. Dzięki za odpowiedź ;). Dobrze wiedzieć, że jest tu zawsze jakieś podparcie merytoryczne i edukacyjne :).

#57 Smuggi

Smuggi
  • 63 postów

Napisano 09 lipca 2009 - 09:17

To ja jeszcze dodam, ze settery i gettery wywodza sie z zmierzchlych czasow, jest do dziedzictwo po SmallTalku. Idea byla taka, ze wszystkie zmienne obiektu byly prywatne, czyli nie bylo do nich dostepu bezposrednio, tylko przez zdefiniowany przez programiste interface: wlasnie settery i gettery. Ma to swoje plusy, o czym przekonasz sie jak juz zaczniesz cos pisac. Minusy tez ma oczywiscie - jak wszystko na tym swiecie. Usprawniono troche zapis tego wszystkiego w Obj-C 2, dodajac properties - ale to jest tak naprawde prawie to samo, wiec glowy sobie tym nie zwracaj na poczatku. Po prostu zrozum o co biega. Ja bym sie spieral z Giku, czy rzeczywiscie Obj-C jest, jak raczyl to nazwac, "jezykiem bardziej wysokopoziomowym". Mysle, ze nie jest, wrecz przeciwnie (Obj-C to tak naprawde C, z dolozona skladnia) a to co wymienia KVC i KVO, to nie jest specyfika jezyka jako takiego, tylko bardziej runtime'u oraz samego srodowiska Cocoa. CO do Java'y, to ja osobiscie, po kilku latach programowania intensywnego w tym jezyku, zanichalem tego i ani mi nie brakuje jej skladni, ani nawet nie wspominam jej z jakims specjalnym sentymentem, baaa wrecz przeciwnie - dla mnie to przerosniety twor, przereklamowany, ze swietnym marketingiem swego czasu, ktory moge nawet zaryzykowac te niebezpieczna teze, tworzy "gownianych programistow". BTW poszukaj wczesniej w ktoryms watku podawalem garsc linkow. Jest cala masa stron, znajdziesz tez tutoriale: Apple o ile sie nie myle, tez daje jakis ladny przyklad, krok po kroku jak napisac pierwszy program z GUI. I to tyle, nie denerwuj sie, bo to akurat nie jest dobra cecha, jak chcesz pisac wieksze programy. Cierpliwosc i upor :-)

#58 giku

giku
  • 250 postów

Napisano 09 lipca 2009 - 10:10

Faktycznie to C z dolozona skladnia i jawnymi mechanizmami objektowymi (imho lepsza droga niz wieloznaczne c++). Co do traktowania Obj C, jako tylko jezyka nie zgadzam sie. Obj C istnieje prawie tylko w kontekscie Cocoa i swojego runtime (jest doniego dotunowany). Podobnie jak mowimy o Javie w kontekscie calego srodowiska, ktore ja okresla. (powiedzmy po chlopsku... java ma swoj Object, Objective C (w kontekscie Cocoa) ma swoj NSObject, ktory okresla solidne podstawy). Wiem, ze istnieje perspektywa pt. "Jak to jest zbudowane od dolu", ale developera na codzien interesuje widok z gory (z krzesla ;). Co do wysokopoziomowosci, to co wyskakuje znakomicie ponad jave to message passing i poziom metainspekcji. W Objective C / Cocoa mozesz sobie zawlolac invokeSelector po nazwie, opakowac to w NSInvocation i przechowac (dlatego UndoManager jest taki prosty). To samo w Javie wymaga nie lada gimnastyki i niepotrzebnego bloat'u, Pozdr,

#59 andig

andig
  • 264 postów
  • SkądZ zadupia..., krzesło przed kompem...

Napisano 09 lipca 2009 - 13:22

KVC i KVO --> Poszukałem, przeczytałem, ale i tak nie wiem co to daje xD. Zrozumiałem z tego tyle, że jest to jakiś lepszy dostęp do atrybutów w klasie, czy coś w tym stylu. Mówiąc szczerze, to nawet nie dziwi mnie, że tego nie jaże, bo tu trzeba to odczuć, a potem nazwać. To, że nawet teoretycznie to zrozumiem, to i tak nie odczuje różnicy w porównaniu ( w moim - może - przypadku ) z Java'ą. Nie mówiąc już o tym, że ze mnie taki programista, jak z koziej dupy trąba - za mało wiem jeszcze i za mało praktyki ;).

A co do tego Bean'a - co w nim rewelacyjnego ?? Albo inaczej - co on ma, czego nie ma XCode ?? Zgadując, to z twojego zdania, a właściwie słowa, nie wynika, że to jest program ( mówisz w liczbie mnogiej ), więc jest to pewnie coś innego i w tym miejscu przyznaje się, nie szukałem za dużo ( bo mi się nie chce xD ) i nic nie znalazłem na ten temat :).

Ogólnie to pewnie i tak jest to teraz mało ważne, bo na razie to muszę opanować podstawy. Sukcesem będzie, jeśli dziś uda mi się ten kalkulator napisać :).

Edit: Natknąłem się na błąd, gdzie wyrzuca mi słówko token - co to takiego ?? Wiem, co to jest, jeżeli chodzi o transakcje w banku, ale z programowaniem, to mi się to z niczym nie kojarzy.

---- Dodano 09-07-2009 o godzinie 23:04 ----
Sorka, że was męcze, wiem, że nie powinienem, ale nie mogę się nigdzie tego doszukać.

I w tym kursie i w wielu innych są używane znaki typu %s, %d itp. O ile wiem co robi ( mniej więcej ) %@, to cała reszta jest niewiadomą. Czy jest gdzieś spis tego, co to robi itp. ??

#60 Smuggi

Smuggi
  • 63 postów

Napisano 10 lipca 2009 - 00:10

---- Dodano 09-07-2009 o godzinie 23:04 ----
Sorka, że was męcze, wiem, że nie powinienem, ale nie mogę się nigdzie tego doszukać.

I w tym kursie i w wielu innych są używane znaki typu %s, %d itp. O ile wiem co robi ( mniej więcej ) %@, to cała reszta jest niewiadomą. Czy jest gdzieś spis tego, co to robi itp. ??


String Programming Guide for Cocoa: String Format Specifiers

#61 andig

andig
  • 264 postów
  • SkądZ zadupia..., krzesło przed kompem...

Napisano 10 lipca 2009 - 07:53

Dzięki :).

---- Dodano 10-07-2009 o godzinie 22:08 ----
To trochę bez sensu, żebym się o wszystko pytał, bo nikt mnie raczej nie chce niańczyć, ale z drugiej strony, to nie mam pomysłu, jak to inaczej rozwiązać. Jeśli kogoś to pociesza, to ,,przeorałem" dokumentacje, dwa przykłady od Apple i Java examples (example source code) Organized by topic © i gucio :/. Problem jest taki:

mam coś takiego:
@interface Kalkulator : UIView {
@interface Kalkulator : UIView {
IBOutlet UIButton *dodaj;
IBOutlet UIButton *dziel;
IBOutlet UIButton *mnoz;
IBOutlet UIButton *odejmij;
IBOutlet UITextField *textField;
IBOutlet UIButton *wynik;
int liczba1, liczba2;
NSString * znak, *checkButton;
}
- (IBAction)dzialanie;
- (IBAction)wynik;
@end

i teraz w pliku .m w "- (IBAction)dzialanie {}" chce wstawić warunek, w którym będzie rozpoznawanie, jaki klawisz został wciśnięty ( do prawie wszystkich klawiszy przypisałem tą samą metodę ). O ile wiem, jak zrobić prostego if'a, to nie wiem, jak sprawdzić, jaką nazwę ma wciśnięty właśnie klawisz :/.

Co do polskich znaków - mi to glanc... Dlatego mam polsko/angielski program. Jak komuś oddaję gotowy, to w tedy zmieniam na angielskie, żeby się ludzie nie czepiali ;).

Jeśli macie jakieś propozycję, jak się obyć bez czyjejś pomocy, to BIG plz, napiszcie. Z java'ą miałem łatwiej, bo jest dużo przykładów na Java examples (example source code) Organized by topic i język jest popularny, to i dużo tematów na różniastych forach z nim związanych, można znaleźć.

PS. Nie obrażę się, jeśli nikt nie odpowie ;).

#62 wezuwiusz

wezuwiusz
  • 783 postów
  • SkądDublin, Katowice

Napisano 11 lipca 2009 - 08:16

najprosciej zazanacz UIbutton i daj w help 'find selected text in api ...' i wtedy zobaczysz jakie metody ma dana klasa. dla uibutton sprawdzanie tytulu klawisza jest mojGuzik.currentTitle = ...

polecam tutorial kalkulatora MEGAUPLOAD - The leading online storage and file delivery service ew. polukaj sobie na
iPhoneDevCentral.org , http://gnustep.made-...objc/index.html , Cocoa Dev Central i wiele innych tutoriali dla poczatkujacych :)

#63 andig

andig
  • 264 postów
  • SkądZ zadupia..., krzesło przed kompem...

Napisano 26 lipca 2009 - 19:16

Sorka, że dopiero teraz dziękuję, ale byłem przez 2 tygodnie na mazurach :).

Dzięki za radę i linki. Co do currentTitle - teraz wiem, jak się do tego odnieść. Widziałem to w api, a nie wiedziałem, jak użyć w kodzie :P. Moim błędem było to, że wpisywałem UIButton.currentTitle = @"+", a tu trzeba dodaj.currentTitle=@"+", co jednocześnie czyni tą metodę dla mnie bezużyteczną w tej chwili, aczkolwiek, wartą zapamiętania. Zauważyłem też, że nie działa coś takiego
if ([dodaj.currentTitle.isEquals:@"+"]){}
. O ile jest to bezsens, jeżeli nie zmienia się nazwa przycisku, o tyle nie łapie czemu wyskakuje błąd. Próbowałem też ze znakiem =, a z == (
if( dodaj.currentTitle==@"+" ){}
) kompiluje się i owszem, ale nic się nie dzieję, jak klikam na jakiś guzik :/.

Co do przykładu - dzięki. Przyda się, aczkolwiek, jest on za bardzo zaawansowany dla mnie. Przyda się potem ;).

No dobra, koniec gadania, idę dalej próbować, aż odgadnę, jak to się robi, a potem stwierdzę - a to takie proste przecież :P.

#64 wezuwiusz

wezuwiusz
  • 783 postów
  • SkądDublin, Katowice

Napisano 26 lipca 2009 - 21:22

bo nie mozesz sie odnosic do 'UIButton' jako takiego, bo to jest superklasa, mozesz sie odniesc do danego obiektu. zeby nie namieszac, to masz tak ze robisz guzik ktory jest obiektem danej klasy (np. mojGuzik) i dlatego odnosisz sie do TEGO obiektu - czyli do mojGuzik.currentTitle .... a nie do CALEJ superklasy, bo sprawdzalbys/ustawial nazwy dla wszyskich guzikow :) ... powyzszy przyklad jest do sprawdzania (to o co prosiles) tytulu guzika, a nie do jego ustawiania. do ustawiania jest "mojGuzik setTitle:@ ..... forState: .... - musisz podac dla jakiego stanu guzika zmieniasz tytul. (uicontrolstatenormal ... highlighted... itp) ze sprawdzaniem stringow tez jest pewien haczyk :) ... w if jezeli chcesz sprawdzic string ze stringiem musisz dac if ([guzik.currentTitle isEqualToString:@"+"]) poszukaj na forum byl gdzies fajny link do tutoriala z kalkulatorem...

#65 andig

andig
  • 264 postów
  • SkądZ zadupia..., krzesło przed kompem...

Napisano 26 lipca 2009 - 22:49

Heh... ja po prostu myślę jeszcze, tak jakbym w Javie to robił, a tu jest wszystko inaczej. W Javie to mam przypisanie słuchacza do np. mojGuzik, a potem w odpowiednim kawałku kodu, wstawiam if i warunek, w którym pobierana jest nazwa wciśniętego guzika i porównywana np.
if (e.getSource().equals(gra) {}
gdzie gra to nazwa przycisku. Niestety ( a może na szczęście ) w Obj-C tak nie jest, a przynajmniej mi się nie udało takiego efektu uzyskać. Z tąd właśnie było moje pytanie :P. Jednak powoli ogarniam się i zaczynam kumać, jak sobie radzić i tak udało mi się dojść, że mi chodziło o
if(mojGuzik.state){}
i tak z każdy, kolejnym guzikiem :). Nie wiem, czy to najlepsze rozwiązanie, ale jakieś jest i co najważniejsze działa :D.

PS. Czy jest jakaś opcja w XCode do automatycznego porządkowania kodu ??

#66 wezuwiusz

wezuwiusz
  • 783 postów
  • SkądDublin, Katowice

Napisano 26 lipca 2009 - 22:55

no ... to zawsze bedziesz mial problem z przesiadka z jednego jezyka na drugi :) ... w druga strone tez bys pewnie mial problemy... raczej 'if ....' tu nie jest dobrym rozwiazaniem :) podpowiem Ci ze -(IBAction) nacisnijGuzik: (id) sender .... zalatwi sprawe ;) a reszte poszukaj :D

#67 giku

giku
  • 250 postów

Napisano 26 lipca 2009 - 23:09

andig: tutaj sprawa wyglada dokladnie tak samo, przyporzadkowujesz sluchacza (delegata) do guzika i jest wolany. Button mozesz rozpoznac po property "tag" - cos jak nazwa tylko numerycznie. Wszystko wyglada tak jak w Javie (w swingu), toz to znane patterny OOP. Tutaj wiele rzeczy zalatwia za nas IDE i interface builder, jest prosciej. Sprobuj wstawic button w kodzie przypiac do niego listenera (delegata), a logika kodu bedzie wygladala dokladnie tak samo jak w Swingu / AWT.

#68 andig

andig
  • 264 postów
  • SkądZ zadupia..., krzesło przed kompem...

Napisano 28 lipca 2009 - 10:24

Na wzór programu, do jakiego podał mi link wezuwiusz, napisałem tak:

#ifndef APPCONTROLLER_H
#define APPCONTROLLER_H

#import
#import

#import

#define add 0
#define dziel1 1
#define mnoz1 2
#define odejmij1 3

@interface Kalkulator : UIView {
IBOutlet UIButton *dodaj;
IBOutlet UIButton *dziel;
IBOutlet UIButton *mnoz;
IBOutlet UIButton *odejmij;
IBOutlet UITextField *textField;
IBOutlet UIButton *wynik;
int liczba1, liczba2;
}
- (IBAction)dzialanie:(id)sender;
- (IBAction)wynik:(id)sender;
@end

#endif


#import "Kalkulator.h"

@implementation Kalkulator
- (IBAction)dzialanie:(id)sender {
liczba1=[sender tag];

switch (liczba1) {
case add:
textField.text = @"22";
break;
default:
break;
}

if([[sender title] isEqualToString:@"+"]){
textField.text = @"22";
}

}
- (IBAction)wynik:(id)sender{

}
@end


No i że tak powiem dupa blada, bo wywala mi, że nie ma Coca w bibliotece. Ok wywalę tą linijkę, skompiluje się, uruchomi, ale zawiesi przy naciśnięciu jakiegoś przycisku. Dlaczego ??

@giku:

Ok, muszę przyznać, że jak patrzę na to - Adding button and its handler in Objective-C using iPhone SDK n o t e 1 9 . c o m, to widzę pewne podobieństwo, ale nie czaje nadal:

- @property (nonatomic, retain) UILabel *mylabel; ... - co to ??
- @synthesize mylabel; ... - co to ??

Przypuszczam, że któreś z nich to ten delegat, ale nie wiem który. Odwołania do konkretnego przycisku, to chyba tak jak napisałem, aczkolwiek, duże jest prawdopodobieństwo, że się mylę :P.

PS. Robię aplikację na iPhona - chyba ma to jakieś znaczenie, dlatego piszę :).

#69 giku

giku
  • 250 postów

Napisano 28 lipca 2009 - 10:28

- @property (nonatomic, retain) UILabel *mylabel; ... - co to ?? - @synthesize mylabel; ... - co to ?? to nie jest delegat: delegat to np. -(IBAction) buttonPressed:(id) sender.. to metoda wywolywana przez zainteresowanego. Przeloze ci to na Jave: interfejs: UILabel myLabel; klasa function UILabel getLabel() { return myLabel; } function setLabel(UILabel label) { this.label = label }; te 2 linijki to poprostu property, takie samo jak w javie przy pomocy getterow i setterow. tutaj te metody tworzone sa automatycznie przez @synthesize

#70 andig

andig
  • 264 postów
  • SkądZ zadupia..., krzesło przed kompem...

Napisano 28 lipca 2009 - 11:57

Aaaa..., teraz kumam. Nigdy jeszcze nie używałem property w Javie, stąd nie wiedziałem co to. Teraz kumam ( a przynajmniej tak mi się wydaje xD ) :). Dzięki!!!

#71 Smuggi

Smuggi
  • 63 postów

Napisano 28 lipca 2009 - 13:19

Widze, ze watek zaczal byc indywidualnym kursem dla Andig'a, ktoremu nie chce sie dokladnie przerobic zadnego tutoriala samemu. Bawcie sie chlopaki dalej :-D

#72 giku

giku
  • 250 postów

Napisano 28 lipca 2009 - 14:49

Smuggi: sorki jezeli generuje smog w twoich oczach, relaksuje mnie to w przerwach pomiedzy klepaniem. btw. Cos nowego smazycie ?

#73 Smuggi

Smuggi
  • 63 postów

Napisano 28 lipca 2009 - 15:13

giku: Podziwiam, ze Ci sie chce :-D Ja mlodego pokolenia z ich wrodzonym wygodnictwem nie zrozumiem chyba juz nigdy - inna szkola jestem - czlowiek sam drazyl temat zanim zadal "glupie" pytanie... Jest wszystko w dokumentacji, podane byly linki, gdzie sa piekne tutoriale... ehhh mlodziez... Nie dziwie sie, ze mowi sie, ze sztuka programowania schodzi na psy ;-) Taa wysmazylismy "erotyka" - obawiam sie ze poraz kolejny zmarnowane noce - ale czy zostanie zaaprobowany cholera wie.. czekam na akceptacje Apple'a, jesli w ogole taka bedzie. Powodzenia Giku :-) Giku: iSequencer jest genialny. Obejrzalem wideo wprawdzie a nie kupilem, ale genialny!!!!!!

#74 andig

andig
  • 264 postów
  • SkądZ zadupia..., krzesło przed kompem...

Napisano 28 lipca 2009 - 16:17

@Smuggi: W sumie to bym Ci przyznał rację, gdyby nie fakt, że dokumentacje ( i inne, w tym google )przeglądam, a i tak niewiele mi to pomaga i do tego znał perfekt ang., bo uważam, że mimo wszystko, ale przez brak zrozumienia zawsze coś tracę. Ja chłopakom jestem dozgonnie wdzięczni, bo nie dość, że pomagają, to wiedzą jeszcze jak to robić z umiarem ;). BTW. To, że piszą oni do mnie, nie oznacza wcale, że nie przyda się to innym. PS. Podziwiam, jak to nazwałeś ,,twoje pokolenie", gdyż wy nie mając ,,wszystkiego" osiągnęliście tak wiele, a ja mając ,,wszystko" nie mogę nawet kawałka tego uzyskać. Nie wiem jak ludzie mogli kiedyś nauczyć się np. Javy z książki. Ja pomimo, że mam 1 dobrą i kilka innych miałem, to w sumie były dla mnie bezużyteczne, bo więcej marnowałem tam czasu na czytaniu wszystkiego co jest mi zbędne do rozwiązania zadania, niż samych konkretów - dlatego została mi jedna, która służy mi za ,,słownik/encyklopedie". Jakby ktoś się z tym nie zgadzał - tak zbędne. Bo to, że przeczytam 30 stron, a nie 2, nie gwarantuje, że będę to umiał. Nie wiem, jak wy, ale ja nie nauczę się czegokolwiek z programowania, dopóki nie użyje tego w swoim programie, co z kolei daje taki wniosek, że wszelkie litanie/wykłady, mogą mi powiedzieć tylko o możliwościach, ale niczego nie nauczą, no chyba, że dotyczą problemu z jakim się borykam lub bazują na wcześniejszej wiedzy i jedynie ją lekko rozszerzają.

#75 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 28 lipca 2009 - 16:23

bo ty się do nauki jak widać od, za przeproszeniem, dupy strony trochę bierzesz jeżeli najpierw dowiesz się jakie masz możliwości i jak co się robi to wtedy będziesz mógł to wykorzystać normalnie i pisać program a nie stawać co krok nie wiedząc co dalej zrobić i dlaczego no i jak się uczysz z książki to powinieneś sobie robić przykładowe programiki, żeby zobaczyć jak dane rozwiązanie działa w praktyce w inny sposób nauka raczej nie ma sensu




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych