Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Utrata licencji na Quarka 6.1 (update 6.5) po upgrade-u do v. 7.0


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 dareks9

dareks9
  • 268 postów
  • SkądKatowice

Napisano 21 lipca 2006 - 13:01

Totalne przegięcie. Zakup upgrade Quarka z wersji 6.1 (z update 6.5) do v 7.0 powoduje utratę licencji na użytkowanie tych pierwszych. Poniżej szerszy opis – dla zainteresowanych. Zakupiłem w swoim czasie Quarka 6.5 i po uzyskaniu kodu walidacyjnego i aktywacji programu poprzez internet pracowałem na nim kilka miesięcy. Niedawno zakupiłem upgrade do wersji 7.0 i - analogicznie - po uzyskaniu kodu walidacyjnego dokonałem aktywacji programu. Kilka dni temu musiałem przeinstalować system. I wtedy okazało się, że nie mogę dokonać ponownej aktywacji Quarka 6.5 bo... od czasu zakupu wersji 7.0 utraciłem licencję na 6.5 (sic!) Informację tę potwierdził mi dostawca oprogramowania (obie wersje zakupiłem w Cortlandzie). Przyznali, że sami są zdziwieni tą sytuacją, ale takie jest stanowisko Quark Corp. I co wy na to?

#2 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 21 lipca 2006 - 13:14

No to co. Jak masz 7 to po co wracać do 6? Poza tym, gdybyś kupił 7 pełną, to miałbyś po prostu dwa Quarki: 6 i 7. Ale ty zaktualizowałeś starego, czyli nie zapłaciłeś za dwie wersje, tylko za jedną, tą nowszą. Tak jakbyś oddał stary samochód i dostał nowszy za dopłatą.

#3 dareks9

dareks9
  • 268 postów
  • SkądKatowice

Napisano 21 lipca 2006 - 14:35

Teoretycznie masz rację, tylko szkoda że nie wiedziałem o tym, że w zamian za (przyznaję) korzystnie kupione auto zabierają mi starą brykę. Uważam, że ta sprawa powinna być jasno postawiona przed zakupem, a nie po. Może jestem naiwny, ale nie przyszło mi do głowy, że mogę utracić licencję na starszy program, a i sprzedawca nie poinformował mnie o tym. Nie znalazłem też żadnej informacji na stronach Quarka (a może źle szukałem?) Dla mnie taka sytuacja to problem, bo: 1) Mam zasadę, że nie przechodzę z produkcją na nowy soft „z marszu” – zawsze najpierw testuję nowe wersje zanim staną się standardem w firmie. Nie stać mnie na eksperymenty na pracach wartych nieraz dziesiątki tysięcy. (pracuję w firmie która zleca druk dużych nakładów, często bardzo skomplikowanych prac). Tymczasem zmusza się mnie w ten sposób do pracy i zlecania do druku dokumentów z aplikacji o której mało wiem, której specyfiki nie znam i która może zawierać błędy których o jakich nie wiemy. (zresztą kilka sam już zauważyłem). 2) Często wymieniam dokumenty z firmami zewnętrznymi. W większości pracują one jeszcze na wersjach 6.x lub nawet 5.x (cóż, takie życie). To zwykle skomplikowane dokumenty, a zazwyczaj pracujemy pod presją czasu. Wolę unikać „konwersji” i zapisywania plików do „niższych wersji” po kilka razy bo nigdy do końca nie wiadomo co się wysypie. 3) Uważam, że odbieranie licencji w ten sposób jest zwyczajnie nie fair (zwłaszcza idzie mi o brak informacji przed zakupem), nawet jeśli teoretycznie mogę o tym przeczytać na n-tym ekranie podczas instalacji już zakupionego programu. (No bo program już zakupiłem, a przed zakupem nie było mowy o utracie licencji). 5) A co jeśli np. z jakiegoś powodu nie mogę przejść na system OS X 10.4? Próbowałem zainstalować Quarka 7.0 na 10.3.5 i nie chodził. (zainstalował się, ale próba otwarcia wysypuje u mnie program - ale może to przypadek). 4) Jest jeszcze kilka innych powodów, ale i tak już się za dużo rozpisałem. Poza tym, może faktycznie jestem dziwny?

#4 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 21 lipca 2006 - 15:18

Co do ostatniego: chyba nie... :D

Utrata licencji? Wydaje mi się, że już nic więcej powiedzieć nie można - wszystko jest OK poza tym, że Cortland (?) zawalił sprawę...

5.) A jakiego są wymagania na opakowaniu upgrade'u?

#5 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 21 lipca 2006 - 15:27

5.) Sam sobie odpowiadam 8) Na stronach Cortlandu wyraźnie piszą, że Tiger jest wymagany.

Aktualizacja programu z wersji 3.x, 4.x, 5.x, 6.x Passport Mac do wersji QuarkXPress 7 Passport Mac. Wymagania systemowe: Mac OS X 10.4 "Tiger".



#6 dareks9

dareks9
  • 268 postów
  • SkądKatowice

Napisano 31 lipca 2006 - 00:05

Wracając (po udanym urlopie) do naszej akademickiej dyskusji: Odkąd pamiętam slowo "upgrade" oznaczało możliwość zakupu nowej wersji oprogramowania po obniżonej cenie, w związku z posiadaniem np. jego starszej wersji. Zawsze też wiązało się z zachowaniem pełnych praw licencyjnych do wszystkich zakupionych wersji, w systemach do których zostały stworzone. Kwestia ceny nie ma tu żadnego znaczenia - to producent ustala wysokość upustu cenowego wg. swego uznania. W tej sytuacji Quark zaproponował nam raczej rodzaj płatnego "update"-a, jednak tą różnicą, że po jego zainstalowaniu tracimy możliwość ponownej instalacji wersji bez niego. Moim zdaniem taka sytuacja jest odstępstwem od ogólnie przyjętych zasad i z tą refleksją chciałem podzielić się z użytkownikami forum. Zwłaszcza, że mam też sygnały od innych osób, dla których taka sytuacja była niemiłym zaskoczeniem.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych