Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

czym i jak to złożyć? czyli studenta wołanie o pomoc :)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Klimer

Klimer
  • 848 postów

Napisano 06 października 2008 - 18:06

Siema

mam(y) problem. Muszę złożyć coś takiego http://www.samorzad....xus/lexus06.pdf (ciut ponad 10mb) nie mając zbytnio pojęcia o tym (aczkolwiek łapię szybko, powinno dać radę). Dotąd składane było to w Corelu, jednak wszystkich "składających" nam wywiało na jakieś wyjazdy stypendialne itp itd. - innymi słowy jesteśmy w kropce zdeka :) dlatego postanowiłem sam spróbować - jednak Corela wolę nie tykać. Wiem że jest wiele narzędzi na maca, czym to mogę zrobić? Będzie to jednorazowa robota, zatem może być i jakiś trial 30 dniowy.

chodzi o coś prostego ale w miarę żeby była możliwość poskładania tego. nie widziałem jeszcze źródeł, ale znając ludzi je tworzące, to wszystko jest w rozsypce :)

byłbym wdzięczny za pomoc doświadczonych kolegów,

pozdrawiam
Klimer

#2 Waldekg

Waldekg
  • 89 postów

Napisano 06 października 2008 - 18:17

pobierz z sieci indesign cs3 i próbuj. Ale żeś pdf'a zapodał.

#3 Klimer

Klimer
  • 848 postów

Napisano 06 października 2008 - 18:42

Zapodałem to co mam składać - czyli wesołą twórczość studentów - dlatego też nie złoży nam nikt tego, samemu trza. a poziom zaawansowania coś jak w tym pdf'ie :) a plik wybrałem żeby był najmniejszy z dostępnych. dzięki, już zaraz wchodzę na stronę Adobe

#4 igneus

igneus
  • 413 postów
  • SkądKraków

Napisano 06 października 2008 - 19:09

Pages, Scribus

InDesign? Nie przesadzajmy coś takiego w pages można poskładać, albo na przykład scribusem http://www.scribus.net/

#5 lantiz

lantiz
  • 1 118 postów
  • SkądGdansk, Poland, Poland

Napisano 06 października 2008 - 19:12

InDesign trudny nie jest (jesli nie ma to byc stricte profesjonalnie :P). Szybko można się połapać ;)

#6 Klimer

Klimer
  • 848 postów

Napisano 06 października 2008 - 21:58

zna ktoś inne źródło niż strona Adobe? mam drobny problem z FF i nie mogę ściągać klikając na przycisk. muszę użyć "zapisz jako" a tego niestety tam nie uświadczę :/ jakiś mirror?

#7 lantiz

lantiz
  • 1 118 postów
  • SkądGdansk, Poland, Poland

Napisano 07 października 2008 - 08:03

to wlacz safari na ten moment ;)

#8 Klimer

Klimer
  • 848 postów

Napisano 07 października 2008 - 08:19

już próbowałem. wychodzi na to żw mam coś skopane w systemie. Spróbowałem też go rebootnąć, naprawić przywileje itp itd, ale to nic w tym stylu. potrzeba mi direct linka :/

#9 lantiz

lantiz
  • 1 118 postów
  • SkądGdansk, Poland, Poland

Napisano 07 października 2008 - 12:46

Download Adobe InDesign CS3 - VersionTracker

prosze bardzo z Version Trackera

#10 Szyderca

Szyderca
  • 29 postów

Napisano 07 października 2008 - 16:48

Siema

mam(y) problem. Muszę złożyć coś takiego [url]http://www.samorzad.wpia.uw.edu.pl/lexus/lexus06.pdf[/url] (ciut ponad 10mb) nie mając zbytnio pojęcia o tym (aczkolwiek łapię szybko, powinno dać radę). Dotąd składane było to w Corelu, jednak wszystkich "składających" nam wywiało na jakieś wyjazdy stypendialne itp itd. - innymi słowy jesteśmy w kropce zdeka :) dlatego postanowiłem sam spróbować - jednak Corela wolę nie tykać. Wiem że jest wiele narzędzi na maca, czym to mogę zrobić? Będzie to jednorazowa robota, zatem może być i jakiś trial 30 dniowy.


Dobra rada, zanim złożysz to sam, to popatrz jak powinno się łamać teksty w innych gazetach. Nie rób tego samego co zrobili Ci inni "składający". Tragedia! Syf i tyle, publikacja nie do czytania.

Liczę, że pokażesz im, że jesteś lepszy.

#11 Klimer

Klimer
  • 848 postów

Napisano 07 października 2008 - 22:09

Dziękuję lantizowi przede wszystkim za direct linka :) ściąga się. i pytanie do Szydercy, możesz bardziej sprecyzować na co zwrócić uwagę? nie oczekuję że nauczę się składać strony w kilka dni tak by było dobrze, w końcu dlatego profesjonaliści są profesjonalistami a zwykły kowalski nie składa magazynów przy obiedzie :) ale jakieś drobne wskazówki by były przydatne, jeżeli ktoś ściągnął pdf'a to może być na tym przykładzie nawet. Dla mnie moje zadanie wydawało się hymmm dość płytkie :) kolumny, zdjęcia, stopka i już ^_^ a przydało by się, bo może okazać się że będę musiał złożyć kolejny numer Leksusa (to co jest w pdf'ie). Może okazać się że będą na mnie skazani - jako jeden z nielicznych wśród nich coś łapię w sprawach technicznych :) Jutro postaram się porównać łamanie itp. w dużych dziennikach z twórczością wydziałową. mam nadzieję że moje amatorskie oko coś dostrzeże :) z góry dziękuję pozdrawiam

#12 Szyderca

Szyderca
  • 29 postów

Napisano 09 października 2008 - 10:37

Powiem tak, w moim odczuciu ten PDF, który podałeś jako przykład wygląda tak, jakby sypnęły się w nim wszystkie style. Żeby się nie rozpisywać podaję kilka najgorszych błędów, których unikaj: - bękarty! jest ich mnóstwo - marginesy w ramkach źle zrobione! - margines miedzy krawędzią kartki a tekstem nie może być mniejszy niż pomiędzy akapitami - wiszące spójniki - zdjęcia nierówne (w miejscach, w których powinny być) - niezgodne style akapitowe (raz z wcięciami raz nie, ułożone nie logocznie) - wcięcia wersów w akapitach za wielkie (wg mnie max 5 mm) - brak dzielenia wyrazów! przez co teksty w szpaltach źle wyglądają, jedne rozstrzelone na maksa, inne ściśnięte, że prawie nie czytelne - wypunktowania nie zaczyna się od "-" (minus) tylko przynajmniej "–" (ten dłuższy, tu mi się nie chce wkleić, ale wiesz o co chodzi). A najlepiej zacznij od kropek lub małych kwadracików :) - trzeba ujednolicić odległość tekstu od zdjęć. Nie może być tak, że raz jest prawie na 7 mm, a strona dalej tekst się styka z fotografią. Musi być jakaś konsekwencja zachowana. -"wyrywki" wstawione w tekst - ten wielki cudzysłów zrób jaśniejszy, teraz prawie się zlewa kolorem z tekstem - kwadracik na końcu artykułu - wg minie trochę mniejszy i wstawiony jedna spacja po kropce kończącej tekst. Nie myśl, że jestem złośliwy wypisując te uwagi. Chcę Ci w ten sposób pomóc.

#13 Klimer

Klimer
  • 848 postów

Napisano 11 października 2008 - 11:21

nie mam zamiaru tak myśleć :) nie ja składałem, i dzisiaj zabiorę do swojej pierwszej próby. Postaram się sprawdzić potem to z Twoimi uwagami i dostępną prasą. Tamten pdf to "dzieło" 2 studentów mojego wydziału :) dłubią to w corelu, niezależnie od siebie i pewnie metodami prymitywnymi, więc można się spodziewać błędów :) no nic... to ja wracam do poznawania indesign - w końcu nie od razu Rzym zbudowano, od czegoś trza zacząć :) dzięki za wskazówki i pomoc pozdrawiam Klimer

#14 lantiz

lantiz
  • 1 118 postów
  • SkądGdansk, Poland, Poland

Napisano 11 października 2008 - 11:34

pochwal sie jak skonczysz ;)

#15 Klimer

Klimer
  • 848 postów

Napisano 11 października 2008 - 13:26

Hej, jedno pytanie. Jak zrobiłem master pages, ale one się zarzucają mi na wszystkie dostępne strony, a ja chciałbym oszczędzić ten los pierwszej i ostatniej stronie. jak to wykonać? bo właściwie tylko to mi teraz przeszkadza :) Tzn na tytułowej i ostatniej, nie ma być zastosowane master pages.

#16 Szyderca

Szyderca
  • 29 postów

Napisano 11 października 2008 - 18:41

Zaznacz te strony, kliknij na nich z wciśniętym klawiszem [CTRL] - pojawią się opcje. Następnie wybierz opcję "Apply Master to Pages..." i wybierz "[None]".




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych