Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

pomoc w ożywieniu starego powerbook'a


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 mardar

mardar
  • 3 postów

Napisano 22 września 2008 - 18:06

Witam dostałem ostatnio starego powerbook'a 165c. Sprzęt był w opłakanym stanie, trochę go podreperowałem i przyszedł czas go uruchomić. Po pewnych trudnościach w końcu się "uruchamia" tzn włączam power zaświecają się swietlówki słychać takie TADAAA (melodyjnie:D) ekran błyśnie na biało czasem zaświeci sie na stale. Z tyłu są 3 przyciski Power, chyba reset i jeszcze jakiś, po na cisnięciu tego trzeciego znowu słychać melodyjkę (inną) i raz udało mi się coś zrobić że wyświetlił się specyficzny mac'owski smutny monitorek a pod nim były w linijki w stylu 000FF (nie dokładnie takie ale coś w tym stylu). Dodatkowo po wsadzeniu byle jakiej dyskietki pojawia się dyskietka z X'em i maszynka ją wypluwa. Wiem że gra jest raczej nie warta świeczki ale proszę o pomoc w uruchomieniu tej maszynki(nigdy jeszcze mac'ami się nie bawiłem).

#2 kwantad

kwantad
  • 100 postów

Napisano 23 września 2008 - 17:54

Aby sprawdzić Pańskiego PowerBooka potrzebna jest Panu jedna z dyskietkowych, instalacyjnych wersji Mac OS-a. Od 7.1 do 7.6.1 włacznie. Bez tego nie uruchomi go Pan w żaden sposób. Gdy będzie nieuszkodzony pod względem hardware wymieniony system wystarczy. W przeciwnym razie trzeba zaglądac do jego wnętrza i sprawdzać niezawodnośc poszczególnych jego podzespołów. Zyczę powodzenia.

#3 gocur

gocur
  • 573 postów

Napisano 24 września 2008 - 11:51

Ja mam PB 180 :-P
Niestety do dzis go nie sprawdzilem z 2 prostych przyczyn...
-Brak dysku twardego (a to nie jest ATA)
-Brak zasilacza 12V o dostatecznej mocy :-P

Jeśli chcesz postawic dziadka to tak jak mówił kwantad musisz miec (Zassać z sieci :-)) obrazy dyskietek z Mac OS 7.1 ---> 7.6.1
PozDr0

#4 mardar

mardar
  • 3 postów

Napisano 24 września 2008 - 14:56

Maszyne uruchomiłem ale z powodu braku dyskietek narazie system nie bedzie stawiany... odziwo laptop dopiero ruszył na zasilaczu od pc (+12V) natomiast na obudowie napisane jest 7.5V, jak skombinujmę jakąś dyskietkę to się może pobawię. Mam takie pytanko jeszcze ile taka maszyna moze być warta (swoje przeszła i ma obudowe popękaną...)?

#5 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 24 września 2008 - 16:57

W kwestii wartości to można mówić na razie o: sentymentalnej, kolekcjonerskiej lub "dawcy" części. W każdym razie kokosów się nie spodziewaj.

#6 sebbulon

sebbulon
  • 190 postów
  • Skądgdzies w Beskidach

Napisano 24 września 2008 - 20:52

Jak sie juz chwalimy znaleziskami to wpadł mi w łapki dzialajacy PB 150 wraz z oryginalnym zasilaczem i kompletna dokumentacja po niemiecku, system zreszta tez jest po niemiecku, a jest to o ile mnie pamiec nie myli os 7.6, poza tym jak to u takiego dziadka, bateria jest kaputt, a stacja dyskietek rozkalibrowana i czyta jak ma kaprys ( a zazwyczaj nie ma), ale poza tym lapek działa .....obejrzalem sobie toto na spokojnie.... qrcze niezle retro :), ale zastosowan poza kolekcjonerskimi dla takiego antyka nie widze zadnych.

#7 mardar

mardar
  • 3 postów

Napisano 04 października 2008 - 14:13

Witam ponownie, po dłuższej przerwie udało mi się znaleźć dyskietki:D Mam teraz prośbę, zassałem z [url=http://download.info.apple.com/Apple_Support_Area/Apple_Software_Updates/Polish/Macintosh/System/]Index of /Apple_Support_Area/Apple_Software_Updates/Polish/Macintosh/System[/url] systemik w wersji 7.0.1 i jak go zainstalować na tym macu? Obrazy są w wersji bin. Jak je ruszyć? bo próbowałem transmac'iem, rawwrite i nic nie rusza... Prawdopodobnie gdzieś na forum jest odpowiedź ale ja jestem zaganianym studentem który tymczasowo jest pozbawiony "funkcji życiowych" (czyt: dostępu do internetu)...
Z góry dzięki za pomoc

#8 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 07 października 2008 - 23:00

Potrzebujesz jeszcze System Enabler. Mam takie coś ale dla wersji 7.1. Próba wklejenia go tutaj owocuje komunikatem "Invalid File".

Generalnie plik ten po rozpakowaniu należy umieścić w folderze systemowym bootowalnej dyskietki systemowej.

---- Dodano 08-10-2008 o godzinie 00:14 ----
Tu: System 7.5.5: Clean Installation Procedure masz procedurę instalacji systemu 7.5.5 - może coś to pomoże.

---- Dodano 08-10-2008 o godzinie 00:22 ----
Tu: System 7 Manuals masz instrukcje obsługi (english) do starszych systemów.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych