Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Kompilator C++


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Pocisk

Pocisk
  • 42 postów
  • SkądKraków

Napisano 13 września 2008 - 21:56

Witam! Z góry bardzo przepraszam jeśli podobny temat był poruszany, ale nie mogłem znaleźć odpowiedzi na moje pytanie. Wczoraj zostałem szczęśliwym nabywcą Macbooka. System Mac OS X przypadł mi bardzo do gustu, ale... Potrzebuję kompulatora C++ na Mac OS, ponieważ w szkole uczę się programować w tym języku. Nie chcę instalować Windowsa na MacBooku aby instalować kompilator Borlanda (którego używam w szkole), bo wg mnie to herezja:] Czy jest jakiś w miarę dobry kompilator C++ do aplikacji konsolowych na Mac? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam :)

#2 jkrzysss

jkrzysss
  • 20 postów
  • SkądPoznań

Napisano 13 września 2008 - 22:02

To za mocno nie szukasz.. GCC.

#3 gefty

gefty
  • 321 postów

Napisano 13 września 2008 - 22:05

jest też XCode ( Całe środowisko do programowania ) znajdziesz go na płytkach z systemem Pozdrawiam

#4 Pocisk

Pocisk
  • 42 postów
  • SkądKraków

Napisano 13 września 2008 - 22:16

Sorki za niedopatrzenie... XCode juz się instaluje. A jak wygląda kompilacja? Czy to nie jest przypadkiem tak, że program napisany na Macu, nie będzie działał na Windows? //wybaczcie, ale trochę laik ze mnie jeszcze... po prostu chciałbym, żebym mógł pisać programy na MacBooku, skompilować i sprawdzić czy działa, a potem kod wkleić do kompilatora w szkole i żeby wszystko hulało.

#5 jkrzysss

jkrzysss
  • 20 postów
  • SkądPoznań

Napisano 13 września 2008 - 22:35

Nie wiem czego uzywa XCode do kompilacji, ale jezeli uzywa gcc to napewno zadziala to tez na borlandowskim kompilatorze. Tylko pamietaj ze jezeli uzywacie biblioteki conio.h borlandowskiej w szkole to w innych kompilatorach ich nie masz, ale istnieja zamienniki;) Tak z tego co widze na stronie apple'a wlasnie tak jest - XCode uzywa gcc do kompilacji c/c++ wiec mozesz byc spokojny - program napisany w tym jezyku na 99% skompiluje sie na pc pod borlandem, mingw czy tez kompilatorach od microsoftu. Mowa o programach takich szkolno/uczelnianych bo jakies wieksze powazniejsze aplikacje napewno uzywaja jakichs konstrukcji danych kompilatorow ktore nie koniecznie sa dostepne w pozostalych.

#6 Pocisk

Pocisk
  • 42 postów
  • SkądKraków

Napisano 18 września 2008 - 20:07

Dziękuję za pomoc, mam tylko problem z kompilacją, kompilator nie wyświetla błędów ale okienko konsolowe się nie włącza... czym to może być spowodowane?

#7 tomekr

tomekr
  • 14 postów

Napisano 19 września 2008 - 15:11

run -> console możesz też uruchomić ten programik w terminalu i podpiąć do gdb w xcode. tylko musisz odznaczyć start executable after ... w zakładce debugging twojego programu z listy executables , jablko+Y i w consoli wpisać attach twojprogram. 

#8 iQba

iQba
  • 129 postów
  • SkądTarnów

Napisano 21 września 2008 - 22:28

To ja też mam szkolne pytanie co do XCode - zainstalowałem sobie na Miniaczu XCode 2.0 z płytki z systemem. Już ucieszony z kompilatora, przerzuciłem kod z innego pliczku, daję 'Build' i nie bangla :( Wyskakuje mi taki oto błąd. Co teraz? Pomóżcie:sad:

#9 ris

ris
  • 17 postów
  • SkądJeżowe

Napisano 22 września 2008 - 11:15

1. zainstaluj sobie najnowszy (dla tigera 2.5) xcode z connect.apple.com 2. sprawdź przywileje dysku (diskutility) 3. sprawdź czy możesz pisać w tym folderze z projektem 4. Build-> clean all targets 5. w okienku build results masz taki mały przycisk z ikonką tekstu (malego zoltego przycisku z wykrzyknikiem), tak klikniesz to bedziesz miał wyszystkie komendy dokładnie wypisane. jak nie będzie działało to wklej na forum

#10 tgr2007

tgr2007
  • 199 postów
  • SkądPolska

Napisano 22 września 2008 - 13:17

Czy GCC jest w środku Xcode, czy trzeba doinstalować (jeśli tak, to najlepiej skąd?)

#11 krzyspmac

krzyspmac
  • 152 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 września 2008 - 19:06

XCode jest dostarczany z gcc. W trakcie instalacji można wybrać (jeżeli jest taka możliwość, nie pamiętam które to były wersje) który gcc.

#12 iQba

iQba
  • 129 postów
  • SkądTarnów

Napisano 23 września 2008 - 07:15

Mozna wybrać między GCC 3.3 i 4 jeśli mnie pamięć nie myli:)

#13 aqu

aqu
  • 8 postów

Napisano 23 września 2008 - 08:15

a kompilować możesz równie dobrze z poziomu konsoli (przynajmniej nie będziesz miał kupę niepotrzebnych plików ) ;) wystarczy, że wpiszesz g++ input_file.cpp -o output_file po dodatkowe argumenty zapoznaj się z manualem

#14 tgr2007

tgr2007
  • 199 postów
  • SkądPolska

Napisano 23 września 2008 - 22:48

Ło rety. GCC 4.2 preview ma 50 mega w obrazie i 250MB na dysku. Pomyśleć, że kiedyś miałem w PC XT w górnej stacji dyskietek DOSa a w dolnej kompilator Borlanda i hulało.

#15 krzyspmac

krzyspmac
  • 152 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 września 2008 - 17:41

Do tego te 640kB też starczało na wszystko... przynajmniej do czasu :rolleyes:

#16 chudy1606

chudy1606
  • 90 postów
  • SkądKłodzko

Napisano 08 marca 2015 - 15:51

co tyle zajmuje w xcode ze wazy 2,5gb? jest cos mniejszego do programowania w c++?



#17 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 08 marca 2015 - 19:59

Dostajesz honorową oznakę "Archeologa roku".

I jest, samo GCC. Ale wtedy nie będziesz miał: edytorów, SDK i dokumentacji.

Jak dodasz wszystko to wyjdzie na to samo.


Moje programy:
iOS => Project Planner | Project Planner HD | Sub Edit HD | Snooker Scoreboard Pro | Expedition Planner | Subtitles Player
OSX => Project Planner OSX | Project Planner Viewer | Sub Edit | Mapper | Site Monitor

tvOS => Subtitles Player

Nie udzielam porad poprzez Prywatną Wiadomość. To uderza w charakter i sens istnienia forum, które daje każdemu prawo do zadania pytań i poznania odpowiedzi na nie..


#18 enedil

enedil
  • 108 postów
  • SkądPorfia, Chile

Napisano 27 maja 2015 - 20:43

Dostajesz honorową oznakę "Archeologa roku".

I jest, samo GCC. Ale wtedy nie będziesz miał: edytorów, SDK i dokumentacji.

Jak dodasz wszystko to wyjdzie na to samo.

Toś sam jest po części archeologiem. Od kilku lat w ramach XCode nie ma już GCC - został zastąpiony przez autorski, wolnożródłowy (licencja MIT) kompilator Clang.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych