Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Kilka pytań o Time Machine i Time Capsule


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 martivip

martivip
  • 225 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 września 2008 - 12:33

Witka mam pare pytań :D 1) Time Machine jak dobrze rozumiem robi tylko kopie zasobów ? i czy jak np :( zepsuje mi się dysk i zainstaluje nowy, postawie system pakiet i ilife Time Machine odtworzy mi calą billiotekę iPhoto iTunes i inne zasoby ? 2) Czy Time Machine odtwarza zainstalowane programy ? 3) Jak działa TM z tą archiwizacją, archiwizuje aż do zapełnienia dysku ? da się to jakoś ograniczyć na Time Capsule ? bo nie podoba mi się za mam TC i nagle TM zabierze mi całą pamięć dyskową na archiwizację !

#2 KrisP

KrisP
  • 802 postów

Napisano 09 września 2008 - 14:43

1 i 2 - tak. TM po prostu może przywrócić Ci każdy katalog jaki został skopiowany na dysk do tego przeznaczony. 3 - Na Time Capsule tworzysz partycję, np.: na modelu 500GB tworzysz 100GB na backup a reszta na dane Twoje jakieś. Time Machine wskazujesz partycję 100GB i tylko ona będzie wykorzystywana.

#3 martivip

martivip
  • 225 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 września 2008 - 23:52

hmmmmm właśnie ....... stworzyć partycje na TC ??? i tu problem jak to zrobić ? :(

#4 cooper69

cooper69
  • 1 033 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 20 października 2008 - 12:01

przyłączam się do pytania jak/czym partycjonować dysk w Time Capsule

#5 Lolka

Lolka
  • 266 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 20 października 2008 - 14:47

pewnie disk utility pomoze :) A ja sie zastanawiam, ile miejsca zrobic na back up na moim dysku 320GB. Moj MB ma 120GB HDD wiec czy musi to byc min. 120GB dla jednej kopii? Nie kumam za bardzo jak dziala ta Time Machine...

#6 Jenot

Jenot
  • 2 204 postów
  • SkądChełm

Napisano 21 października 2008 - 09:33

No dobrze jest przeznaczyć więcej niż zajmują dane. ;) Ja dla dysku 200GB przeznaczyłem 250GB na backup (zajęte miejsce na dysku to teraz jakieś 60GB). A backupowanie wygląda tak, że robiony jest raz pełny backup, potem pliki które się nie zmieniły są dowiązaniami (hard link) do tych z pierwszej kopii (więc nie zajmują miejsca na dysku) a tylko to co się zmieniło jest kopiowane do nowego katalogu z backupem.

#7 JARIK

JARIK
  • 323 postów

Napisano 21 października 2008 - 09:55

3 - Na Time Capsule tworzysz partycję, np.: na modelu 500GB tworzysz 100GB na backup a reszta na dane Twoje jakieś. Time Machine wskazujesz partycję 100GB i tylko ona będzie wykorzystywana.


Nie musisz tworzyć odrębnej partycji. Przy backupie tworzy sie plik, który zabiera określoną pojemność - resztę możesz używać w dowolny sposón np do przechowywania danych

#8 biskup

biskup
  • 2 479 postów
  • SkądKraków

Napisano 21 października 2008 - 10:05

a czy partycja z danymi (nie z backupem) time capsule może pełnić rolę NAS z dodatkowym dostępem przez ftp? (czyli mam dysk sieciowy dla wszystkich komputerów w domu i do tego dostęp do danych jak jestem w pracy) ?

#9 Jenot

Jenot
  • 2 204 postów
  • SkądChełm

Napisano 21 października 2008 - 10:35

Nie musisz tworzyć odrębnej partycji. Przy backupie tworzy sie plik, który zabiera określoną pojemność - resztę możesz używać w dowolny sposón np do przechowywania danych


Czyli plik sparsebundle. Plik ten nie zajmuje tyle ile się zadeklaruje przy tworzeniu. Zajmuje w zasadzie tyle ile dane w nim zawarte i powiększa się w miarę dodawania nowych danych. Rozmiar podany przy tworzeniu jest rozmiarem maksymalnym, który można później zwiększyć (gdy zacznie brakować miejsca na backup).

#10 biskup

biskup
  • 2 479 postów
  • SkądKraków

Napisano 21 października 2008 - 11:03

no to jak z tym NAS'em i z ftp?

#11 JARIK

JARIK
  • 323 postów

Napisano 21 października 2008 - 12:53

a czy partycja z danymi (nie z backupem) time capsule może pełnić rolę NAS z dodatkowym dostępem przez ftp? (czyli mam dysk sieciowy dla wszystkich komputerów w domu i do tego dostęp do danych jak jestem w pracy) ?


Tak, ja tak mam. Korzystam po wifi z plików zapisanych na TC

#12 biskup

biskup
  • 2 479 postów
  • SkądKraków

Napisano 21 października 2008 - 13:20

ok, ale czy da się ustawić dostęp ftp z zewnątrz?

#13 JARIK

JARIK
  • 323 postów

Napisano 21 października 2008 - 19:09

Tego nie próbowałem, bo, ponieważ, że, nie korzystam z zewnętrznego dostępu do mojej sieci i moich zasobów

#14 fascik

fascik
  • 626 postów
  • SkądRyki

Napisano 21 października 2008 - 19:29

ok, ale czy da się ustawić dostęp ftp z zewnątrz?

Kombinowałem tylko z TimeMachine po SMB. Jeśli to działa to nie będzie problemu i na zewnątrz - wystarczy przekierować porty SMB na routerze. Tylko IMHO to samobójstwo własnej sieci. W tym przypadku należałoby zestawić dodatkowo tunel VPN.

Jeśli na TimeCapsule da się komunikować po FTP to podobnie jak w przypadku SMB - da radę tą samą metodą - forward portów.

#15 biskup

biskup
  • 2 479 postów
  • SkądKraków

Napisano 22 października 2008 - 08:05

ale time capsule sama w sobie jest ruterem, więc wydawało mi się oczywiste, że jest na nim opcja ftp (ale ponieważ nie mam TC, chciałem spytać osoby, które go posiadają) Czemu sądzisz, że hasłowany dostęp ftp do NAS'a z zewnątrz to samobójstwo dla sieci?

#16 fascik

fascik
  • 626 postów
  • SkądRyki

Napisano 22 października 2008 - 08:28

Czemu sądzisz, że dostęp hasłowany dostęp ftp do NAS'a z zewnątrz to samobójstwo dla sieci?

SMB sam w sobie pozwala na dość wiele a bez użycia IDS ciężko będzie sprawdzić co się dzieje w udostępnionym światu zasobie SMB. Udostępnienie otwiera m.in. port 445 (SMB over TCP). Dzięki niemu masz dostęp do udostępnionych zasobów. Jeśli będzie wyłączone logowanie do zasobu za pomocą konta Gościa to dalsze postępowanie jest dość proste - pętla + próba logowania...

Kilka lat temu takie kwiatki można było spotkać w klasie adresowej neostrady, gdzie ludzie z nieświadomie udostępniali wszystkie dane na swoich komputerach. Na 50 przeskanowanych publicznych adresów IP ponad 60% miało udostępnione całe dyski twarde + włączone konta gościa itd.

W tym momencie najlepszym rozwiązaniem będzie FTP + restrykcje autoryzacji - ilość sesji, ilość logowań itp.

#17 seroMack

seroMack
  • 628 postów
  • SkądPoznań

Napisano 25 października 2008 - 13:36

Czy backup musi zajmować tyle ile wszystkie moje pliki na dysku? Chciałbym zrobić backup... np. samego maila i iPhoto, czy istenieje taka opcja? Póki co, TM wskazuje mi backup = 182 GB

:)

---- Dodano 25-10-2008 o godzinie 15:58 ----
Gapa ze mnie straszna, nie przyuważyłem opcji EXCLUDE. Już rozwiązane. Sorry za treść ;)

#18 Marucins

Marucins
  • 861 postów

Napisano 08 marca 2009 - 20:21

Przepraszam ale gdzie jest ta opcja która wyłączy mi kopie całości a pozwoli wybrać np iPhoto (Zdjęcia), iTunes Biblioteka (Muzyka), Thunderbird (Poczta) itd?

#19 mlevvy

mlevvy
  • 208 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 marca 2009 - 20:37

Preferences -> Time Machine -> Guzik Options...->Do Not Backup -> Guzik +. Zostawiasz Tylko iPhoto, library reszte umieszczasz na liście.

#20 Marucins

Marucins
  • 861 postów

Napisano 08 marca 2009 - 21:36

Jest chyba :) Pliki Systemowe i Programy - out I powinno dzięki temu być backapowane to co chcę (katalog user - bo chyba tam są tylko najważniejsze rzeczy)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych