Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[3.1.2/3.1.3][2G/3G/3GS][Mac] Odbezpieczenie, jailbreak i aktywacja iPhone’a [PwnageTool]


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1058 odpowiedzi w tym temacie

#1 dliwski

dliwski


  • 15 305 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 29 sierpnia 2008 - 19:03

Pomimo tego, że metodę tą stosowałem wiele razy i na wielu iPhone'ach, przypominam:
Wszystkie operacje opisane poniżej wykonujesz na własną odpowiedzialność!


W tym temacie dowiesz się jak utworzyć oraz zainstalować odblokowany obraz oprogramowania iPhone OS.
Poradnik dotyczy iPhone’a, iPhone’a 3G i iPhone’a 3GS (starszy bootrom) oraz systemu operacyjnego Mac OS X.

iPhone 3G, iPhone 3GS a blokada SIM i jej omijanie

iPhone'a 3G i iPhone’a 3GS nie da się w pełni odblokować. Istnieją jednak narzędzia, które umożliwiają „ominięcie” blokady SIM, np. blacksn0w. Aby ominąć blokadę, po wgraniu zmodyfikowanego oprogramowania do iPhone’a (iPhone OS 3.1.2) należy uruchomić Cydię, dodać repozytorium „blackra1n.com” (Manage -> Sources) i zainstalować blacksn0w. Po instalacji, iPhone będzie w stanie współpracować z dowolną kartą SIM.

Kompatybilność:
- blacksn0w działa jedynie na iPhone OS 3.1.2 (baseband: 05.11.07)
- ultrasn0w działa na iPhone OS 3.0-3.1.3 (baseband: 04.26.08)

Jeśli posiadasz iPhone OS 3.1.2 i używasz blacksn0w do ominięcia blokady SIM, NIE aktualizuj oprogramowania iPhone’a do wersji 3.1.3. Jeśli posiadasz iPhone OS 3.0-3.1.2 i używasz ultrasn0w, możesz zaktualizować oprogramowanie, pod warunkiem, że będzie to oprogramowanie zmodyfikowane w PwnageTool, zgodnie z poniższym opisem. Jeśli posiadasz iPhone OS 3.0 lub nowszy, ale starszy od v3.1.2 i nie używasz ultrasn0w, możesz zaktualizować oprogramowanie jedynie do wersji 3.1.2 i zacząć używać blacksn0w.

Jeśli posiadasz iPhone'a bez blokady SIM (np. z sieci Era), nie musisz przejmować się powyższymi informacjami. Pamiętaj jednak o bootromie i plikach SHSH w iPhone'ach 3GS - to jedyne przeszkody, o których przeczytasz w dalszej części poradnika.

iPhone 3GS i nowy bootrom

iPhone 3GS wyprodukowany na początku października 2009 r. (ok. 40 tygodnia) i każdy kolejny egzemplarz posiada zmodyfikowany bootrom, najprawdopodobniej o oznaczeniu iBoot-359.3.2. Uniemożliwia on m.in. wykonanie jailbreaka w PwnageTool. Konieczny będzie jailbreak za pomocą blackra1n lub redsn0w, bo tylko te programy potrafią wykonać tzw. tethered jailbreak. Co to oznacza? Oznacza to, że taki iPhone po wyłączeniu nie uruchomi się ponownie, do momentu podłączenia go do komputera i „wykopania” z trybu serwisowego za pomocą blackra1n lub redsn0w (tzw. tethered boot). Ta czynność będzie wymagana po każdym wyłączeniu iPhone’a, więc bądźcie czujni.

iPhone 3GS i stary bootrom

Mając iPhone’a 3GS z pierwszym bootromem, możesz skorzystać z poniższego poradnika. Instalacja iPhone OS 3.1.3 jest możliwa jedynie wtedy, gdy iPhone 3GS ma zainstalowaną wersję 3.1.2. Jeśli już posiadasz iPhone OS 3.1.3, musisz cofnąć go do wersji 3.1.2, jednak bez „SHSH on file” nie będzie to możliwe. Pamiętaj jednak o blokadzie SIM i jeśli ją posiadasz - zostań przy oprogramowaniu w wersji 3.1.2, zgodnie z tym, co napisałem wcześniej.

GOLDEN RULE: jeśli iTunes proponuje aktualizację, a Ty posiadasz odblokowane oprogramowanie - ODMÓW.

Na ogół każda aktualizacja oprogramowania dla iPhone'a 3G i iPhone'a 3GS obejmuje także aktualizację basebandu (wewnętrznych komponentów odpowiedzialnych za wykonywanie połączeń i dostęp do internetu), a to oznacza, że po takiej aktualizacji utracicie możliwość ominięcia blokady SIM i jednocześnie nie będziecie mieli możliwości cofnięcia oprogramowania do poprzedniej wersji. Oczywiście aktualizacja wiąże się także z utratą jailbreaka.

Oczywiście problem z powracająca blokadą SIM nie dotyczy użytkowników iPhone’a 3G i iPhone’a 3GS bez blokady (np. z sieci Era), użytkowników używających iPhone’ów w sieciach macierzystych i użytkowników pierwszego modelu iPhone’a.

iPhone OS 3.1.3

We wtorek (2 lutego) Apple wypuściło oprogramowanie iPhone’a w wersji 3.1.3. Pojawiły się trzy drobne poprawki i nowy baseband, więc jeśli aktualnie używasz oprogramowania w wersji 3.1.2 i wszystko jest ok - możesz darować sobie aktualizację do 3.1.3. Naprawdę nie ma takiej potrzeby, a możesz narobić sobie problemów, bo: a) jeśli zaktualizujesz baseband, a używasz blacksn0w do ominięcia blokady SIM, stracisz możliwość jej omijania (możliwe, że na BARDZO DŁUGO); B) jeśli nie zaktualizujesz basebandu, to w zasadzie nic nie zmieni, bo blacksn0w nie działa na oprogramowaniu iPhone OS 3.1.3 - niezależnie od basebandu!

Pamiętaj: standardowa aktualizacja oprogramowania jest równoznaczna z utratą możliwości omijania blokady SIM!

Jeśli jednak, mimo wszystko, chcesz dokonać aktualizacji do wersji 3.1.3, możesz użyć PwnageTool w wersji 3.1.5.
Procedura jailbreakowania jest dokładnie taka sama - wystarczy jedynie wskazać oprogramowanie iPhone OS 3.1.3.

Przygotowanie


Tworzenie zmodyfikowanego obrazu oprogramowania

  • Zamontuj PwnageTool 3.1.4, skopiuj do dowolnej teczki na dysku i uruchom
  • Zaznacz „Expert Mode” oraz model swojego iPhone’a i naciśnij strzałkę prowadzącą do następnego etapu

Teraz PwnageTool powinien wyszukać obraz oprogramowania, który pobrałeś/aś - daj mu chwilę.

  • Jeśli znaleziony plik to ten, który pobrałeś/aś - naciśnij strzałkę prowadzącą do następnego etapu
  • Jeśli nie - wybierz „Browse for IPSW...” i wskaż swój plik
Dołączona grafika

  • Zaznacz „General” i naciśnij strzałkę prowadzącą do następnego etapu

General settings

Dołączona grafika

Activate the phone - zaznacz, jeśli masz iPhone'a 2G lub iPhone’a 3G/3GS z blokadą SIM, którą chcesz ominąć za pomocą black/ultrasn0w
Enable baseband update - aktualizacja basebandu; jeśli masz iPhone 2G - zaznacz
Disable partition wipe-out - wyłączenie pełnego wymazywania iPhone’a (może skrócić czas instalacji oprogramowania)
Root partition size - wielkość partycji systemowej; 750 MB to rozmiar uniwersalny

Bootneuter settings

Dołączona grafika

Opcje te nie są dostępne w przypadku iPhone'a 3G i iPhone’a 3GS.

Neuter bootloader - neutralizacja bootloadera, umożliwiająca zdjęcie blokady SIM z iPhone’a 2G
Update bootloader - wybór wersji bootloadera
Unlock baseband - zdjęcie blokady SIM z iPhone’a 2G
Auto delete BootNeuter.app - usuwanie aplikacji BootNeuter po wgraniu oprogramowania; zaznacz

Cydia settings

Dołączona grafika

Instalacja paczek bezpośrednio do obrazu oprogramowania.
Uwaga: zalecam omijanie większych dodatków (np. WinterBoard) - PwnageTool nie obsługuje tzw. zależności paczek.

Custom packages settings

Dołączona grafika

Cydia Installer - zaznacz :)
Icy - alternatywa dla Cydii; nie zaznaczaj

Custom logos settings

Dołączona grafika

Boot logo - zmiana logo wyświetlanego podczas uruchamiania iPhone’a
Recovery logo - zmiana logo podczas przebywania iPhone’a w Recovery Mode

Możesz ustawić swoje własne zdjęcie jako Boot/Recovery logo. W tym celu kliknij na „Browse...” pod danym logo i wybierz swój obrazek.
Pamiętaj: musi być on w formacie PNG, mieć rozdzielczość 320x480 px i nie przekraczać rozmiaru 100 kb.

Przejdź dalej...
Zaznacz „Build” na stronie początkowej i naciśnij strzałkę.


Dołączona grafika

Zostaniesz poproszony o wpisanie nazwy dla swojego obrazu i podanie lokalizacji jego zapisu.

Po tym etapie następuje tworzenie i zapisywanie naszego zmodyfikowanego obrazu oprogramowania. Czekaj cierpliwie...
Podczas tej operacji możesz zostać poproszony o hasło do swojego konta - wpisz je.


Po utworzeniu oprogramowania, PwnageTool zapyta czy iPhone został już odbezpieczony:

  • Jeśli aktualnie masz zrobiony jailbreak - wybierz „Yes”
  • Jeśli aktualnie masz czyste oprogramowanie - wybierz „No”
Dołączona grafika

Jeśli wybrałeś „No”, zostaniesz przeprowadzony przez proces wprowadzania iPhone w tryb Recovery bądź DFU.
Nie będę tego opisywał, bo PwnageTool pokazuje co robić - krok po kroku.

To wszystko! Możesz zamknąć PwnageTool i zainstalować utworzone oprogramowanie w iTunes.

Wgrywanie stworzonego oprogramowania do iPhone

  • Włącz iTunes
  • Nacisnij „Przywróć” trzymając klawisz „alt” i wybierz utworzony wcześniej obraz oprogramowania


#2 dario321

dario321
  • 711 postów
  • Skądok.Radom

Napisano 29 sierpnia 2008 - 19:22

swietny tutek dal uzytkownikow mac'ow

#3 nemonick

nemonick
  • 129 postów
  • SkądManchester/Wroclaw

Napisano 29 sierpnia 2008 - 21:52

tutek swietny wszystko ladnie i przejrzyscie napisane tylko niestety teraz moj IP 3G nie znajduje sieci :( robilem wszystko jak w tutku, nie ruszalem Bootneuter settings ide dalej walczyc i szukac sposobu na "znalezienie" sieci :D

#4 dliwski

dliwski


  • 15 305 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 29 sierpnia 2008 - 22:03

A zaznaczyłeś Activate the phone? Jeśli tak, to źle zrobiłeś - stwórz nowy obraz, tym razem bez tej opcji i po wgraniu go przez iTunes zrób legalną aktywację ze swoją kartą SIM. :)

#5 nemonick

nemonick
  • 129 postów
  • SkądManchester/Wroclaw

Napisano 29 sierpnia 2008 - 22:17

tak wlasnie zrobilem :D teraz wszystko gra i buczy :D znalazlem to jeszcze w tym watku http://www.myapple.p...0-3-1-a-20.html dzieki serdeczne

#6 mungo

mungo
  • 14 postów

Napisano 30 sierpnia 2008 - 13:44

Huh... z 1.1.2 przejście na 2.0. W poprzednich tutkach nie chciało chodzić. Teraz tylko śmignęło! Jestem w trakcie testowania;) Póki co wszystko OK, zasięg jest, dzwoni;)

#7 Pan Zboczek

Pan Zboczek
  • 4 postów

Napisano 31 sierpnia 2008 - 18:54

Witam! Proszę o pomoc. Ja mam problem z mailem. Wszystko się instaluje ladnie po czym kiedy iTunes synchronizuje sobie telefon. Pojawia sie informacja, ze nie mozna zsynchronizowac maila bo aplikacja w iPhonie odmawia komunikacji. kiedy w telefonie wchodze do maila to mnie odrazu wyrzuca do menu. Co robie nie tak? ...pozdrawiam

#8 dliwski

dliwski


  • 15 305 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 31 sierpnia 2008 - 19:35

http://www.myapple.p...e-wysypuje.html

Albo zainstaluj BossPrefs, wejdź w More i kliknij na Fix User Dir Permissions.

#9 devlin108

devlin108
  • 280 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 września 2008 - 07:17

Ja również dziękuję za świetny tutorial :) Chcę jeszcze podzielić się tym co mnie spotkało w związku z aktualizacją softu, gdyby ktoś spotkał się z czymś podobnym :) Przed upgradem miałem w BossPrefs wyłączone EDGE i 3G. Po zainstalowaniu nowego softu nie działał net :] 3G można było włączyć w Ustawieniach, ale w mojej okolicy nie ma 3G ;) Dopiero po wifi zassałem BossPrefs i tam włączyłem EDGE. Pozdrawiam :)

#10 Kamyczek

Kamyczek
  • 21 postów
  • SkądKraków

Napisano 06 września 2008 - 09:14

klaniam sie po pas - dziala wszystko :)

#11 areoqs

areoqs
  • 342 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 września 2008 - 14:48

wszystko dziala :) przeszedlem z 1.1.2 =]

#12 amcieq

amcieq
  • 361 postów
  • SkądLondon

Napisano 08 września 2008 - 06:42

czesc, wlasnie zrobilem sobie upgrade do 2.0.2 i nie moge znalezc sieci wifi, ktora bez laski pokazywala mi sie poprzednio......... macie jakies rady?

#13 JARIK

JARIK
  • 323 postów

Napisano 08 września 2008 - 09:38

A zaznaczyłeś Activate the phone? Jeśli tak, to źle zrobiłeś - stwórz nowy obraz, tym razem bez tej opcji i po wgraniu go przez iTunes zrób legalną aktywację ze swoją kartą SIM. :)


Czyli, jeśli dobrze zrozumiałem, tą opcje ODznacza sie tylko wówczas, kiedy ma się możliwość legalnej aktywacji karty operatora przez iTunes? Jeżeli ja mam karte PLUS'a to ta opcja powinna być ZAznaczona?

#14 LoBo

LoBo
  • 3 695 postów
  • Płeć:
  • SkądŁódź

Napisano 08 września 2008 - 11:59

Czyli, jeśli dobrze zrozumiałem, tą opcje ODznacza sie tylko wówczas, kiedy ma się możliwość legalnej aktywacji karty operatora przez iTunes? Jeżeli ja mam karte PLUS'a to ta opcja powinna być ZAznaczona?


tak dokladnie

#15 Chester

Chester
  • 173 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 września 2008 - 09:17

wszystko pięknie :) dobry tutek - łopatologicznie wszystko wyjaśnia i prowadzi za rękę ;) Stresik wprawdzie był, ale wszystko się powiodło :)

#16 JARIK

JARIK
  • 323 postów

Napisano 10 września 2008 - 09:11

Wiem, że to może zbyt szybko, ale czy ta procedura zadziała z iTunes 8.0?

#17 dliwski

dliwski


  • 15 305 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 września 2008 - 14:34

Powinna. :) Nie chodzi o procedurę, a o sam program iTunes - czy przepuszcza soft 2.0.x - ale myślę, że tak, bo 2.1 jeszcze nie ma. ;)

#18 tom_mac

tom_mac
  • 734 postów
  • SkądPoznań

Napisano 10 września 2008 - 18:30

no i mam problem iTunes 8 - po wgraniu odblokowanego softu pojawił się błąd nr 6 - już zrobiłem kilka razy restore, próbowałem wgrać z innego konta i nadal błąd nr 6 - ma ktoś jakiś pomysł co z tym zrobić? UPDATE: QuickPWN rozwiązał problem

#19 Jacobo

Jacobo
  • 31 postów
  • SkądSopot

Napisano 10 września 2008 - 19:34

Mam 4 pytania: 1. Czy ten tutek zadziala na iPhone'ie 1G ? 2. Czy jest obojetne z jakiego softa (w moim przypadku 1.1.3) wykonuje update do 2.0 ? 3. Jezeli posiadam karte Ery ale z innym abonamentam to mam zaznaczyc "Activate the iPhone"? 4. Czy wszystko sie nie popsuje jezeli po update do 2.0 wykonam update iTunes'a do 8.0?

#20 dliwski

dliwski


  • 15 305 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 września 2008 - 20:10

1. Tak. Jest on określany jako 2G i jest to podane w tytule. 2. Tak - obojętne. 3. Tak - zaznacz. 4. Nic się nie popsuje.

#21 Jacobo

Jacobo
  • 31 postów
  • SkądSopot

Napisano 10 września 2008 - 20:24

Wielkie dzieki za szybka odpowiedz xD

#22 pelikanstudio

pelikanstudio
  • 2 postów

Napisano 12 września 2008 - 19:39

wszystko śmiga dzieki za tutorial!

#23 dliwski

dliwski


  • 15 305 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 13 września 2008 - 16:42

Aktualizacja:

Od dnia dzisiejszego tutorial dotyczy także oprogramowania w wersji 2.1!
Więcej informacji w pierwszym poście.


#24 mateush

mateush
  • 47 postów
  • SkądWarsaw, Poland, Poland

Napisano 13 września 2008 - 17:28

dobra, wiec dwa pytania. czy na iTunes'ie 8.0 da sie przejsc z 2.0 na 2.1? i drugie, bardziej kosmetyczne, czy ma ktos moze plik graficzny - jablko [ktore sie pierwotnie pokazywalo], zamiast tego ananasa? : )

#25 LoBo

LoBo
  • 3 695 postów
  • Płeć:
  • SkądŁódź

Napisano 13 września 2008 - 17:31

dobra, wiec dwa pytania.
czy na iTunes'ie 8.0 da sie przejsc z 2.0 na 2.1?
i drugie, bardziej kosmetyczne, czy ma ktos moze plik graficzny - jablko [ktore sie pierwotnie pokazywalo], zamiast tego ananasa? : )


na iTunes 8 bez problemu wskoczysz na 2.1, ten plik jest wgrywany domyslnie przy JB chyba ze chcesz go przerobic




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych