Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Kilka pytan o nagrywaniu i przegrywaniu materialu HD


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#1 Angelus

Angelus
  • 45 postów

Napisano 16 sierpnia 2008 - 17:25

Witajcie, chcialbym sie was poradzic odnosnie nagrywania materialu na kamere HD AVCHD oraz przetwarzania go. Zaczne moze od tego co chce osiagnac, a jest to plyta DVD ktora moglbym odtwarzac w domowym DVD. Czy warto jest nagrywac material kamera w jakosci HD FH (najlepsza jakosc), czy wystarczy HD LP (dlugie nagrywanie) skoro i tak docelowa rozdzieczosc bedzie mniejsza, a moze warto nagrac taki dobrej jakosci material do obrobki? Importujac material do imovie 08 wybrac opcje "Large - 960x540" czy "Full - 1920x1080", kolejna sprawa jest eksport gotowego materialu "Export using QuicTime", jakiego powinienem codeca uzyc, i jak taki film przekodowany w "mov" wypalic na DVD, czy powinienem go jeszcze raz przekodowac?

#2 michauex

michauex
  • 102 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 16 sierpnia 2008 - 17:32

Domowe DVD Blue-ray?? TV HD Ready, Full HD??

#3 Angelus

Angelus
  • 45 postów

Napisano 16 sierpnia 2008 - 22:12

TV HD Ready, DVD standartowe

#4 michauex

michauex
  • 102 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 16 sierpnia 2008 - 22:38

To ja proponuje nagrywać w jak najwyższej rozdzielczości. Projekt w iMovie stworzyć w takiej samej rozdzielczości jak źródłowy materiał wideo. Wyeksportować wideo jako mpeg 2 w standardzie PAL. Potem import do iDVD. Authoring DVD nagrać na płytę. Płytka DVD Video gotowa.

#5 Angelus

Angelus
  • 45 postów

Napisano 16 sierpnia 2008 - 22:41

W eksporcie nie mam MPEG-2 mam za to MPEG-4, czy to bedzie to samo?

#6 michauex

michauex
  • 102 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 16 sierpnia 2008 - 23:04

W eksporcie nie mam MPEG-2 mam za to MPEG-4, czy to bedzie to samo?

Niestety to nie jest to samo :(

Możesz spróbować wyeksportować jeszcze projekt w iMovie prosto do iDVD. (w opcjach eksportu jest taka możliwość)

Dołączona grafika

Tylko nie wiem czy projekt w HD da się tak wyeksportować.
Spróbuj i daj znać.

#7 Angelus

Angelus
  • 45 postów

Napisano 17 sierpnia 2008 - 14:26

NIestety nie da sie... Nie wiesz skad moge wziasc codec MPEG2?

#8 michauex

michauex
  • 102 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 17 sierpnia 2008 - 18:08

Heh...to jest teraz śmieszna sytuacja. Kodek mpeg 2 masz już zainstalowany ponieważ iDVD jakoś sobie radzi z kodowaniem :) Poszukam. Może znajdę coś o eksporcie w iMovie do mpeg2. Jest jeszcze jedno wyjście. Sprawdź czy Twoja kamera posiada opcję konwertowania materiału HD do SD.

#9 Angelus

Angelus
  • 45 postów

Napisano 18 sierpnia 2008 - 08:19

Generalnie to moge material nagrywac w SD, lecz wydaje mi sie ze bedzie problem przy imporcie do IMOVIE. Gdybym chcial uzyc innego programu do przekodowania materialu to filmy exportowac do mov?

#10 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 18 sierpnia 2008 - 09:32

a moze warto nagrac taki dobrej jakosci material do obrobki?


A sprawdziles rozmiar i rozdzielczosc sensora? Stopien kompresji sygnalu dla poszczegolnych trybow nagrywania? Moze sie okazac, ze mniejsza rozdzielczosc da Ci obraz lepszej jakosci niz tryb najlepszy. Jaka o kamera, moze zaczniemy od tego?

Powtorze rowniez to, co powtarzam przy kazdej mozliwej okazji. Nie ma czegos takiego jak kamera HD w segmencie konsumenckim. Rozdzielczosc jest interpolowana ;)

---- Dodano 18-08-2008 o godzinie 11:33 ----
Apple - QuickTime - MPEG-2 Playback

#11 michauex

michauex
  • 102 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 18 sierpnia 2008 - 09:36

Generalnie to moge material nagrywac w SD, lecz wydaje mi sie ze bedzie problem przy imporcie do IMOVIE. Gdybym chcial uzyc innego programu do przekodowania materialu to filmy exportowac do mov?


Ale szkoda nagrywać w SD mając kamerę HD, i dlaczego ma być problem z SD w iMovie? Ja zrzucałem już kilkakrotnie materiał w SD za pomocą iMovie...nie było żadnych problemów.

---- Dodano 18-08-2008 o godzinie 09:32 ----

Powtorze rowniez to, co powtarzam przy kazdej mozliwej okazji. Nie ma czegos takiego jak kamera HD w segmencie konsumenckim. Rozdzielczosc jest interpolowana ;)


Rzuć okiem na tę kamerę:
Link
Bez konieczności interpolacji można za jej pomocą zarejestrować obraz Full HD o szerokości 1920 pikseli ;)

#12 Angelus

Angelus
  • 45 postów

Napisano 18 sierpnia 2008 - 17:36

Kamera to HDR-TG3E

#13 Mac-Addict

Mac-Addict
  • 70 postów

Napisano 19 sierpnia 2008 - 17:13

Witam, miałem ostatnio do czynienia z jedną z tych kamerek więc pozwolę sobie dodać swoje "trzy grosze". Odradzam korzystanie z trybu SD w kamerkach AVCHD - o ile jest jakiś problem z interpolacją to występuje on właśnie w materiale standardowej rozdzielczości. Używałem wprawdzie FCE, a nie iMovie, ale efekty były tragiczne, jakość straszna. Program (albo ja ;-)) nie mógł poradzić sobie z kolejnością pól, przy wszystkich możliwych ustawiniach i kombinacjach materiał wyglądał źle. Co do trybów HD to jeśli to jest możliwe lepiej korzystać z najwyższych ustawień. Czym lepsze źródło tym lepszy efekt końcowy, a co do jakości materiału z tych kamerek to raczej zastrzeżeń większych mieć nie można. Zaraz polecą w moim kierunku ciężkie przedmioty, ale... ostatnio użyłem jednej takiej razem z trzema innymi kamerami HDV (dla niektórych profesjonalnymi, dla niektórych półprofesjonalnymi, dla stacji telewizyjnych SD ;-)) - różnica na DVD jest ledwo zauważalna ;-). Co do iMovie i iDVD to podejrzewam, że programiści pomyśleli o wszystkim, tak jak zrobili to pisząc FinalCut'a i Compressora i oprogramowanie przy eksporcie na DVD "zadba" o to żeby materiał wyglądał świetnie ;-). Trochę nie rozumiem o co chodzi z tą interpolacją, przez którą kamery niby nie są HD, czy to samo tyczy się kamer Sony XDCAM (nie EX), które mimo że 2/3'' a tylko 1440x1080 i Panasonic P2, zaledwie 720P i 1080i z tzw. Advanced Pulldown - czy one też już nie są HD? Pozdrawiam Przemek

#14 gitarzysta

gitarzysta
  • 516 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 19 sierpnia 2008 - 17:19

Niestety to nie jest to samo :(

Możesz spróbować wyeksportować jeszcze projekt w iMovie prosto do iDVD. (w opcjach eksportu jest taka możliwość)

Dołączona grafika

Tylko nie wiem czy projekt w HD da się tak wyeksportować.
Spróbuj i daj znać.



UWAGA: W nowym iMovie 08 nie ma opcji exportu do iDVD

#15 Angelus

Angelus
  • 45 postów

Napisano 19 sierpnia 2008 - 20:37

Tez mi sie wydaje ze jak juz mam kamere HD to jednak lepiej jest nagrywac w HD i nie ma co kombinowac. Niestety posiadam imovie 08 :(

#16 Mac-Addict

Mac-Addict
  • 70 postów

Napisano 19 sierpnia 2008 - 21:39

Wszystkim, którzy nie wierzą w możliwości konsumenckich kamerek HD polecam filmik: HD v.s. SD on Vimeo ;-).

#17 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 19 sierpnia 2008 - 21:45

Trochę nie rozumiem o co chodzi z tą interpolacją, przez którą kamery niby nie są HD, czy to samo tyczy się kamer Sony XDCAM (nie EX), które mimo że 2/3'' a tylko 1440x1080 i Panasonic P2, zaledwie 720P i 1080i z tzw. Advanced Pulldown - czy one też już nie są HD?


Lepsze jest 720p DVCPro HD, nawet jesli ma nizsza rozdzielczosc (960x720, za to jaki bitrate codeca ;P ) niz falszywe 1920x1080 uzyskiwane poprzez pixel shifting z sensora o rozmiarze 960x520 ( cos okolo).

HD to raczej CineAlta lub Red.

#18 Mac-Addict

Mac-Addict
  • 70 postów

Napisano 19 sierpnia 2008 - 22:15

Oszukany czy nie obraz "HD" z amatorskiej kamerki i tak będzie wyglądał lepiej niż SD z niej; na TV, na komputerze, z DVD i nawet na iPodzie. Parametry swoją drogą, a efekty swoją. Angelus pytał jak lepiej używać kamerki AVCHD, a nie o to jak ona działa :-). A ja tylko broniłem biednej interpolacji, która i tak jest prawie wszędzie i wcale nie jest taka zła za jaką ją wszyscy mają :-).

#19 kakalaka

kakalaka
  • 72 postów
  • Skądwawrzyszew

Napisano 19 sierpnia 2008 - 23:07

Lepsze jest 720p DVCPro HD, nawet jesli ma nizsza rozdzielczosc (960x720, za to jaki bitrate codeca ;P ) niz falszywe 1920x1080 uzyskiwane poprzez pixel shifting z sensora o rozmiarze 960x520 ( cos okolo).

HD to raczej CineAlta lub Red.


Zgadza sie, mimo ze to tez pixel shift ;)

#20 Mac-Addict

Mac-Addict
  • 70 postów

Napisano 19 sierpnia 2008 - 23:25

Sorry, jeśli ktoś poczuje się urażony, ale moje pytanie o Panasonica i Sony było czysto retoryczne ;-). A teraz mogę już dalej obrywać za to, że jestem nieuprzejmy, a nie za to że się nie znam ;-D.

#21 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 19 sierpnia 2008 - 23:40

Zgadza sie, mimo ze to tez pixel shift ;)


W zyciu. I rozmiar matrycy tez nieco inny :P

---- Dodano 20-08-2008 o godzinie 01:43 ----

Oszukany czy nie obraz "HD" z amatorskiej kamerki i tak będzie wyglądał lepiej niż SD


Nie. Nawet nie ma co marzyc , ze dorowna Betacam'owi z optyka np. Angenieux.

Chyba, ze mowimy o sprzecie od JVC HD100 w gore ( i tak bym sie zastanawial).
Nie mowiac o tym, ze realizacje z Panasa DVX100 ( SD jak sie patrzy) bija na glowe te z tzw kamerek HD. Oczywiscie, te kamerki sa swietne na planie do uzywania jako B-roll, nie przesadzajmy jednak z ich wychwalaniem.

#22 Mac-Addict

Mac-Addict
  • 70 postów

Napisano 19 sierpnia 2008 - 23:55

Oszukany czy nie obraz "HD" z amatorskiej kamerki i tak będzie wyglądał lepiej niż SD z niej;


Nie. Nawet nie ma co marzyc , ze dorowna Betacam'owi z optyka np. Angenieux.

Chyba, ze mowimy o sprzecie od JVC HD100 w gore ( i tak bym sie zastanawial).
Nie mowiac o tym, ze realizacje z Panasa DVX100 ( SD jak sie patrzy) bija na glowe te z tzw kamerek HD. Oczywiscie, te kamerki sa swietne na planie do uzywania jako B-roll, nie przesadzajmy jednak z ich wychwalaniem.


SD z niej;

Co do reszty wypowiedzi zastrzeżeń nie mam ;].

#23 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 20 sierpnia 2008 - 00:21

Ok :)

Wracajac jednak do tematu: jaka kamera, moze ulatwi nam to dobor najlepszego dla niej trybu nagrywania ;) ?

---- Dodano 20-08-2008 o godzinie 02:29 ----

]HD v.s. SD on Vimeo[/url] ;-).


Cos mu nie halo z kompresja tego SD poszlo albo ta kamerka Sony jest wadliwa. W kazdym razie nie mozna tego filmu traktowac na powaznie.

#24 Mac-Addict

Mac-Addict
  • 70 postów

Napisano 20 sierpnia 2008 - 01:01

Jaka kamera - pisało gdzieś wyżej. SD musiało być "upreśnięte" do 1280x720 inaczej nie weszło by na Vimeo w HD, a skoro porównywał to z kamerką Canon HV20 i edytował z materiałem z niej to być może było zwiększane nawet do 1440x1080 na timeline'ie. Poza tym niektóre z tych kamerek Sony miały bardzo małe matryce i ten materiał nigdy zbyt dobrze nie wyglądał. Pewnie, że nie można tego traktować jako jakiś poważny test czy porównanie, ale i tak moje zdanie jest takie, że to "fałszywe HD" i tak będzie lepsze, nawet jeśli finał będzie w SD. I zaznaczę jeszcze raz, że nie uważam wcale, że wszystko z naklejką HD to HD i najlepsze i że wszystko co SD to przestarzała i beznadziejna technologia.

#25 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 20 sierpnia 2008 - 07:02

SR12 zapisuje pseudoHD w strumieniu AVCHD 16Mb/s... Jest to grubo mniej niz krytkowane HDV ( ktore ma mniejsza rozdzielczosc i strumien 27 Mb/s a dla 720p 19,7 Mb/s- ale to juz jest 1280x720) Dorosle systemy HD maja bitrate na poziomie 50-100 Mb/s, latwo wiec zgadnac, jak wysoki stopien kompresji maja male kamerki. Przy tej kamerze zapisywalbym w najwiekszej rozdzielczosci, pozostale tryby maja jeszce wiekszy stopien kompresji.. Jesli myslalbym oo edycji tego materialu, staralbym sie skonwertowac material do jakiegos kodeka posredniego , np. AIC, na nim dokonywalbym korekcji, dopiero gotowy produkt konwertowalbym do formatu docelowego. Sklanialbym sie do opcji, by robic z tej kamery obrazek 720p.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych