Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Cicha podwyżka cen MacBook'ów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
102 odpowiedzi w tym temacie

#51 Hans

Hans
  • 277 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 21 czerwca 2006 - 11:08

1050 euro brutto, czyli 905 euro netto, czyli 3673 złote. Cena netto tego MacBooka w SADzie to 3770 zł. Gdzie więc te skandalicznie zawyżone ceny? Tym bardziej, że w Apple.de ten MacBook kosztuje netto 930 euro, czyli 3766 zł. Macie do SADu pretensje o wyższy VAT w Polsce???


Tez racja Heidi.

...ale za miesiac lub na jesien prawdopodobnie ceny sie zrownaja poniewarz ministrowie pojeli juz decyzje o podniesieniu VATu 16% chyba na 20 jak sie nie myle.
Zobaczymy na co walna wiekszy vat!?!
Mnostwo przy tym nerwow. Bo to najwieksza podwyzszka podatku w powojennych niemczech.

#52 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 21 czerwca 2006 - 11:13

Ile kosztował model 1.83 przed podwyżką?
Pamięta ktoś?
W tej chwili różnica pomiędzy 1.83GHz(bez SD) a 2.0GHz(z SD) wynosi 1100zł!
Dostępność modelu 1.83GHz - natychmiast - wg. www.apple.com.pl
Czy czasem podniesienie cen nie było tylko po to aby wyprzedać model 1.83GHz?

#53 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 21 czerwca 2006 - 11:18

1050 euro brutto, czyli 905 euro netto, czyli 3673 złote. Cena netto tego MacBooka w SADzie to 3770 zł. Gdzie więc te skandalicznie zawyżone ceny? Tym bardziej, że w Apple.de ten MacBook kosztuje netto 930 euro, czyli 3766 zł. Macie do SADu pretensje o wyższy VAT w Polsce???


Ech, tam wałkowany kilka razy. Co ciekawe niektóre produkty mają nawet niższą cene w sadzie niż w niektórych national apple store'ach, a mimo to niektórzy jednak mają pretensję (pzdrawiam Ruczaja w tym miejscu).

Hans, Vat w De wzrośnie dopiero od 2007 roku. Pozatym to nie jedyny kraj z niższymi podatkami - np w Anglii mamy 17,5% VATu.

#54 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 21 czerwca 2006 - 11:29

W Gravisie w Niemczech najtanszy MacBook (bialy, 13 cali, 1.89 mhz etc)
kosztuje 1050 euro, czyli wg dzisiejszego kursu: 4262 zlote.

Wersja mocniejsza:5.0698 zl (okolo)

Podaja koszty wysylki do roznych krajow, ale to sa tylko "cywilizowane" kraje UE, Polski nie ma w tabeli. Slij maila na info@gravis.de to Ci policza koszty wysylki do Polski (jesli w ogole sla do Polski).
Jak zamawialem w Niemczech aparata, to nie chcieli slac na polski adres i musialem podac adres znajomych z Niemiec.

Nie 1.89GHz tylko 1.83GHz.
W Polsce ceny wzrosły tylko modeli 2.0GHz.
Cena modelu najtańszego jest jak najbardziej OK, tak jak do wczoraj ceny modeli 2.0GHz.
Jak już napisałem wyżej na 99% ceny zostały podniesione ponieważ modele 1.83GHz są dostępne od ręki ale z racji tego że brak w nich SuperDrive oraz słabszy procesor i różnica w cenie do tej pory 700zł powodowały brak zainteresowania ich kupnem.
SAD pewnie ma ich sporo w magazynach.
Mam nadzieję, że ceny wrócą do dawnego poziomu po wyprzedaniu modeli 1.83GHz (Teraz różnica wynosi 1100zł co już nie jest mało).

#55 Hans

Hans
  • 277 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 21 czerwca 2006 - 11:33

wszystko jasne Lack ...ale czas szybko leci i diabel tkwi w szczegolach. De jak narazie lezy blizej niz GB i 16% to nie 17,5% poza tym chodzi o to by w miare mozliwosci najtaniej sprzet kupic. Alternatywa dla SADu jest ciocia z DE lub wujek z USA.

#56 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 21 czerwca 2006 - 11:36

wszystko jasne Lack
...ale czas szybko leci i diabel tkwi w szczegolach.
De jak narazie lezy blizej niz GB i 16% to nie 17,5%
poza tym chodzi o to by w miare mozliwosci najtaniej sprzet kupic.
Alternatywa dla SADu jest ciocia z DE lub wujek z USA.


Ośmielę się stwierdzić, że po otwarciu rynku pracy GB jest zdecydowanie bliżej niż DE :-).
Pozatym, jak już pisanio, nie trzeba mieć w de rodziny, bo sklepy wysyłają chętnie do nas.

#57 krzemien

krzemien
  • 1 038 postów
  • SkądRG21 7UQ

Napisano 21 czerwca 2006 - 13:15

A ciekawe jest jak to wygląda z fakturą i vatem: kupuje sprzęt na firmę w dojczlandi, przyjeżdża sobie kurierem i co:?: mogę wrzucić go w koszta i odzyskać zapłacony wat :?:


Możesz, o ile jesteś zarejestrowanym europejskim płatnikiem VATu. Rejestracja trwa około miesiąca w urzędzie skarbowym i zdaje się jest darmowa. 'Opłaca się', ponieważ kupujesz płacąc już bez VAT'u, dopiero tenże trzeba naliczyć w Polsce ale i tak odejmie Ci się od przychodów (potrzebna 'zerowa' faktura do zrobienia przez księgową).

#58 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 21 czerwca 2006 - 13:25

Możesz, o ile jesteś zarejestrowanym europejskim płatnikiem VATu. Rejestracja trwa około miesiąca w urzędzie skarbowym i zdaje się jest darmowa. 'Opłaca się', ponieważ kupujesz płacąc już bez VAT'u, dopiero tenże trzeba naliczyć w Polsce ale i tak odejmie Ci się od przychodów (potrzebna 'zerowa' faktura do zrobienia przez księgową).


Skoro vat naliczamy w Polsce (domyślam się, że nasz), to w jaki sposób ma się to opłacać?

#59 krzemien

krzemien
  • 1 038 postów
  • SkądRG21 7UQ

Napisano 21 czerwca 2006 - 14:05

Jeżeli prowadzisz działalność i - mówiąc brzydko 'wrzucasz sprzęt w koszta' - to odliczasz kwotę podatku VAT. A cała 'opłacalność' polega na tym, że kupując sprzęt za granicą płacisz jedynie cenę netto - dla niektórych ten fakt może mieć znaczenie... A polski VAT doliczasz 'wirtualnie' podczas podliczania okresu rozliczeniowego.

#60 lijo

lijo
  • 163 postów
  • SkądWrocław

Napisano 21 czerwca 2006 - 14:31

ja kupiłem w uk - londyn, pracuje tu ostatnio, cena to 699f. Gdy kupiłem 3 tygodnie temu to w przeliczeniu na zł zapłaciłem ok.4100. macbook 1,8/512/60Gb. Jest od zatrzęsienia "ich tu" No i b.zadowolony jestem z zakupu.

#61 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 21 czerwca 2006 - 14:50

Jeżeli prowadzisz działalność i - mówiąc brzydko 'wrzucasz sprzęt w koszta' - to odliczasz kwotę podatku VAT. A cała 'opłacalność' polega na tym, że kupując sprzęt za granicą płacisz jedynie cenę netto - dla niektórych ten fakt może mieć znaczenie...
A polski VAT doliczasz 'wirtualnie' podczas podliczania okresu rozliczeniowego.

A no to dla mnie bardzo dobra wiadomość :)
Lecę wyrobić ten Europejski NIP.

#62 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 21 czerwca 2006 - 16:57

Ech, tam wałkowany kilka razy. Co ciekawe niektóre produkty mają nawet niższą cene w sadzie niż w niektórych national apple store'ach, a mimo to niektórzy jednak mają pretensję (pzdrawiam Ruczaja w tym miejscu).


Dziekuje za pozdrowienia :) Ale jakby co to wyjasniam, ze nie mam pretensji do SADu o ceny. Mam, a raczej mialem, pretensje o ciulowa, pretensjonalna, gnojaca klienta obsluge. I tyle. Pretensje mialem, a juz nie mam. Dlaczego? Bo dla mnie SAD nie istnieje, nie ma takiej firmy, rozumiesz?

Aha, jeszcze jedno. Nie interesuje mnie te glupkowate wyliczenia o VAT. Ja kupuje w cenie z VATem. I tak w SADzie nowego Maka nie kupie, bo z praktyki wiem ze jakby cos nie tak to zostaje sam z zepsutym klamotem za 5 paczek. KaPeWu?

#63 marczynski

marczynski


  • 1 688 postów
  • SkądKonskie, Poland

Napisano 21 czerwca 2006 - 17:04

Dostałem wiadomość z GRAVIS.DE: We can offer: MacBook 2GHz 13" white --> 1249,-EUR Upgrade to 2GB --> 219,99 EUR shipping to Poland --> 30,86 EUR Warto?

#64 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 21 czerwca 2006 - 17:12

Dostałem wiadomość z GRAVIS.DE:
We can offer:
MacBook 2GHz 13" white --> 1249,-EUR
Upgrade to 2GB --> 219,99 EUR
shipping to Poland --> 30,86 EUR

Warto?


Tak, chociaż cena pamięci nie zachwyca, no chyba, że jest to PC667 to wtedy jest to usprawiedliowone (2x 380 zł na allegro kosztują a w Apple 500 USD!)

#65 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 21 czerwca 2006 - 17:30

Dostałem wiadomość z GRAVIS.DE:
We can offer:
MacBook 2GHz 13" white --> 1249,-EUR
Upgrade to 2GB --> 219,99 EUR
MacBook 2GHz 13" white --> 30,86 EUR

Warto?


MacBook 2GHz 13" white --> 5120pln
Upgrade to 2GB --> 902pln
MacBook 2GHz 13" white --> 127pln

Czy warto? Zobaczmy...

Cena MacBook 2GHz White w SAD przed podwyżką - 5299pln
Cena tego modelu w SAD po podwyżce to 5699pln
Cena w gravis.de 5120pln+127pln=5247pln czyli taniej niż w Polsce przed podwyżką.

Chyba warto :)

#66 korniszon

korniszon
  • 1 152 postów
  • Skądkanalizacja

Napisano 21 czerwca 2006 - 17:43

Cena w gravis.de 5120pln+127pln=5247pln czyli taniej niż w Polsce przed podwyżką.


Lack, jak to się ma do tego, że wg ciebie w SADzie jest taniej niż w europejskich sklepach?
Jak mawiał Tony Soprano, fugghedaboudit

#67 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 21 czerwca 2006 - 17:46

Lack, jak to się ma do tego, że wg ciebie w SADzie jest taniej niż w europejskich sklepach?
Jak mawiał Tony Soprano, fugghedaboudit

Lackowi chodziło chyba o ceny w sklepach Apple.
Gravis.de ma niższe ceny niż Apple.de :)

#68 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 21 czerwca 2006 - 17:47

Lack, jak to się ma do tego, że wg ciebie w SADzie jest taniej niż w europejskich sklepach?
Jak mawiał Tony Soprano, fugghedaboudit


Dokładnie tak:

1050 euro brutto, czyli 905 euro netto, czyli 3673 złote. Cena netto tego MacBooka w SADzie to 3770 zł. Gdzie więc te skandalicznie zawyżone ceny? Tym bardziej, że w Apple.de ten MacBook kosztuje netto 930 euro, czyli 3766 zł. Macie do SADu pretensje o wyższy VAT w Polsce???



#69 marczynski

marczynski


  • 1 688 postów
  • SkądKonskie, Poland

Napisano 21 czerwca 2006 - 18:37

A moja irytacja wciąż trwa i nie wiem czy nie kupić iMaca ...

#70 magott

magott
  • 241 postów

Napisano 21 czerwca 2006 - 18:48

http://allegro.pl/it..._duo_nowy_.html

a jak masz trochę mniej to:

http://allegro.pl/it..._duo_nowy_.html

dodasz ramu i będzie miód.... ja zbieram już na wersję 20 cali z 2GB RAMU ale poczekam chyba jak się pojawi następca Tigera....

chyba, że w SADzie koniecznie chcesz kupić...

#71 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 21 czerwca 2006 - 19:19

Jakaś inna matematyka Wam, chłopaki, wychodzi. Jak nie liczyć, SAD ma drożej niż Apple.de i Apple.us. Podejrzewam, że drożej również niż apple.uk.

#72 db

db
  • 771 postów

Napisano 21 czerwca 2006 - 19:21

Dobry fachowiec się ceni :D

#73 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 21 czerwca 2006 - 19:47

Jakaś inna matematyka Wam, chłopaki, wychodzi. Jak nie liczyć, SAD ma drożej niż Apple.de i Apple.us. Podejrzewam, że drożej również niż apple.uk.

Bo w sumie ma drożej, ale jeżeli rozbierzesz cenę na części (netto dla SADu, VAT dla IV RP), łatwo zorientujesz się, że aby mieć ceny brutto na tym samym poziomie, musieliby zejść z własnej marży, żeby zrównoważyć wyższą stawkę VAT w naszym kraju.

#74 marczynski

marczynski


  • 1 688 postów
  • SkądKonskie, Poland

Napisano 21 czerwca 2006 - 19:54

Bo w sumie ma drożej, ale jeżeli rozbierzesz cenę na części (netto dla SADu, VAT dla IV RP), łatwo zorientujesz się, że aby mieć ceny brutto na tym samym poziomie, musieliby zejść z własnej marży, żeby zrównoważyć wyższą stawkę VAT w naszym kraju.

Ale chyba VAT się od wczoraj nie podniósł, a cena MacBooków w SADzie tak.
Może to mi wytłumaczysz?

#75 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 21 czerwca 2006 - 20:04

Ale chyba VAT się od wczoraj nie podniósł, a cena MacBooków w SADzie tak.
Może to mi wytłumaczysz?


waluty.onet.pl
SAD zdaje się nie wpadł jeszcze na zabezpieczenie się przed ryzykiem kursowym (bo i po co? i tak user zapłaci), więc odbija się to skakaniem ceny, zwykle do góry oczywiście.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych