Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

soft do aparatu cyfrowego i jaki aparat


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 marcelee

marcelee
  • 201 postów
  • SkądKraków & Kennett Sq, PA

Napisano 14 czerwca 2006 - 11:40

Witam, Kiedys na pewnym lotnisku wpadl mi w rece magazyn o fotografii cyfrowej. Byl tam artykul o sofcie jaki wypuszcza chyba Canon i soft ten umozliwia sterowanie za pomoca komputera funkcjami aparatu. Jest to np robienie zdjec o okreslonej porze. Aparat pozostaje podlaczony do kompa oczywiscie. Umozliwia to np. zrobienie sekwencji zdjec rozkwitania tulipana czyli aparat na statywie automatycznie strzela foty co 5 minut. Doczytalem tez ze sa odzielne programy do obslugi roznych aparatow. Oczywiscie mowa tam byla o platformie Win jakkolwiek z uwagi na to iz to Mac jest mocniejszy w kwestaich multimediow zastanawialem sie czy jest jakis tego rodzaju sof ta nasze Maczki. Czy ktos slyszal o czym takim? Jestem na etapie kupna papratu cyfrowego i chce nzby byl jak najbardziej rozwiniety we wspolpracy z Makiem. Jezeli ktos ma jakies sugestie zapraszam tez do podzielenia sie nimi. Zastanawiam sie nad czym takim jak: Canon is 2/ is3 Panasonic Fz7 Sony H3. Sa to papraty kompaktowe natomiast z duzym zoomem ( SLR like) na czym mi zalezy i w tym kierunku bede podazal. Niestety wyzsze aparaty maja juz znacznie wieksze gabaryty a to jest dla mnie przeszkoda z braku wygody. ( jzu to przerabialem) . Czekam na jakies opinie, sugestie. Ps umieszczam temat w tym dziale poniewaz licze ze soft bedzie za free :) a kwestai aparatu to juz przy okazji. Jezeli naruszylem jakis paragraf foru - soki :) prosze ew wrzucic do innego dzialu. Pozdrawiam.

#2 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 14 czerwca 2006 - 11:51

Niestety soft nie jest za free. Licencją jest aparat. Mam takie programy canona które pozwalają na wymienione przez ciebie czynności choć co do fotografi poklatkowej to jeszcze nie próbowałem... może warto

Przy czym do canona is dostaniesz prawdopodobnie image browers i canon Utility ja do EOS mam Digital Photo Pro i Eos Viewer Utility

Jeśli chodzi o macolubność to canon jak najbardziej.

A tak przy okazji to mam pewien problem kolega Eos Viewer Utility nie chce łączyć się z aparatem, na Windows nie było problemów, a tu nie pomaga nawet zmiana komunikacji z PTP na Normal i odwrotnie. Dodam że Utility widzi aparat, Eos Capture również, no i systemowe iPhoto i image capture niemają problemów. Znak toś ten problem :?:

#3 marcelee

marcelee
  • 201 postów
  • SkądKraków & Kennett Sq, PA

Napisano 14 czerwca 2006 - 12:01

super. 1:0 dla canona. zastanawialem sie tylko czy sa jakies uniwersalne programy do tego. nie dolaczane do aparatow

#4 DoMiNiQuE

DoMiNiQuE
  • 1 852 postów
  • SkądOstrów Wielkopolski

Napisano 14 czerwca 2006 - 12:08

Jesli chodzi o marke to wiadomo, ze Canon ;) Do canona jest soft Canon Remote Capture X (choc na maku sie nim jeszcze nie bawilem ze wzgledu na brak instalki - usiadlem na plycie ;) ) A tutaj lista obslugiwanych modeli: Canon EOS D30 Canon PowerShot G1 Canon PowerShot Pro90 IS Canon IXY DIGITAL 300 Canon PowerShot S300 Canon DIGITAL IXUS 300 Canon PowerShot A20 Canon PowerShot A10 Canon IXY DIGITAL 200 Canon PowerShot S110 Canon DIGITAL IXUS v Canon PowerShot G2 Canon PowerShot S40 Canon PowerShot S30 Canon EOS-1D Canon PowerShot A40 Canon PowerShot A30 Canon EOS D60 Canon PowerShot A100 Canon IXY DIGITAL 200a Canon PowerShot S200 Canon DIGITAL IXUS v2 Canon IXY DIGITAL 300a Canon PowerShot S330 Canon DIGITAL IXUS 330 Canon PowerShot A200 Canon PowerShot S45 Canon PowerShot G3 Canon IXY DIGITAL 320 Canon PowerShot S230 Canon DIGITAL IXUS v3 Canon EOS-1Ds Canon IXY DIGITAL 30 Canon PowerShot SD100 Canon DIGITAL IXUS II Canon PowerShot A70 Canon PowerShot A60 Canon PowerShot A300 Canon IXY DIGITAL 400 Canon PowerShot S400 Canon DIGITAL IXUS 400 Canon PowerShot S50 Canon EOS 10D Canon PowerShot G5

#5 Conrad

Conrad
  • 376 postów

Napisano 14 czerwca 2006 - 12:15

Nikon też jest makolubny: dostajesz Nikon Capture Control, który pozwala na rzeczy o których piszesz i Picture Project do obróbki. Poza tym jest płatny: Nikon Capture Editor. Odnoszę wrażenie, że mój Nikon super się "zgadza":) z moim iBookiem.

#6 marcelee

marcelee
  • 201 postów
  • SkądKraków & Kennett Sq, PA

Napisano 14 czerwca 2006 - 12:18

2:0 dla Canona. Widze ze na v.trackerze jest ta lista. "Jesli chodzi o marke to wiadomo, ze Canon" dlaczego wiadomo? pytam powaznie. optyka, matryce? sa to bardzo przydatne mi informacje. z gory dziekuje ;)

#7 marcelee

marcelee
  • 201 postów
  • SkądKraków & Kennett Sq, PA

Napisano 14 czerwca 2006 - 12:21

Nikon? wlasciwie nie weim dlaczego nie bralem tego pod uwage :)

#8 Conrad

Conrad
  • 376 postów

Napisano 14 czerwca 2006 - 12:29

He he odmawiam tłumaczenia czemu Nikon :). Polecam testy w różnych pismach fachowych.

#9 DoMiNiQuE

DoMiNiQuE
  • 1 852 postów
  • SkądOstrów Wielkopolski

Napisano 14 czerwca 2006 - 12:41

"Jesli chodzi o marke to wiadomo, ze Canon" dlaczego wiadomo? pytam powaznie. optyka, matryce? sa to bardzo przydatne mi informacje.

Napisalem to bardziej w formie zartu :) Nie chce tutaj wywolywac zadnych fjejmow pod tytulam "cenon cacy nikon be" ;) Co do matryc to jest kwestia gustu. Ja osobiscie uwazam, ze w tej chwili nic nie zastapi Canonowskich CMOSow (mowa o DSLR) a Nikonowskim (Sony) matryca CCD daleko do idealu.
Jak jest w kompaktach to nie wiem, poniewaz nie sledze tego rynku :)

#10 Conrad

Conrad
  • 376 postów

Napisano 14 czerwca 2006 - 12:46

Niezależnie jaki aparat wybierzesz, najważniejszą sprawą jest fakt czy możesz zachować zdjęcia w formacie RAW. (Zakładam oczywiście, że będziesz chciał zrobione zdjęcia jakoś obrabiać, usuwać błędy czy po prostu robić dzieła :)). Przypominam: format RAW jest nadmiarowy, robiąc np. dwie konwersje (jedna wydobywająca światła, druga cienie) z tego samego zdjęcia RAW można w programie graficznym połączyć je i otrzymać efekt trudny do uzyskania, albo niemożliwy przy zapisie jpg.

#11 marcelee

marcelee
  • 201 postów
  • SkądKraków & Kennett Sq, PA

Napisano 14 czerwca 2006 - 12:58

propos matryc Sony to wczoraj to samo uslyszalem w jednym z salonow z aparatami ( chociaz sony tam nie sprzedaja :) ). nie chodzi o faworyzowanie canon tylko obiektywna ocene. na RAW na pewno bede pracowal bo juz szykuje sie na Photoshop Elemenths. Na pewno Nikon ma cos w tej klasie , cos zblizonego do przedstawonych przeze mnie aparatow.

#12 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 14 czerwca 2006 - 13:04

Spór canon nikon jest tak stary jak sukcesy canona czyli ma ok 40lat :) bo pamiętajmy że wszystko zaczeło się od nikona F który wyparł nieśmiertelne exakty z fotoreporterki w latach 50tych, potem pojawił się canon i już w latach 70trwała zaciekła walka o rynek, z tego okresu pochodzą dwa najlepiej skonstrułowane aparaty nikon F2 i canon F1n przczym oba miały szereg wad i zalet, miałem oba i naprawdę nieda się powiedzieć który jest lepszy który gorszy. Lata 80 niestety przyniosły drasytczne zmiany, pojawienie się automatyki osrości zaskoczyło nikona, przetrwał chyba tylko ze względu na przywiązanie do marki dużej części odbiorców, lata 90 są analogiczne- kiedy nikon dogania canona pod względem AF (F4 i F90x później F5 i F100) canon uderza ze zdwojoną siłą... na spółkę z kodakiem wypuszcza niesamowity, cyfrowy sprzęt... nie pamiętam czy ta krowa ważąca kilka kilogramów miała może 1MPX ale to był cios w nikon... dopiero D2X jest dowodem na to że nikon jeszcze coś znaczy w nowej rzeczywistości- choć znam zwolenników D2H bo to też kawał maszyny jest... tylko jak on sie ma do DsMII który ma matrycę 16MPx :?: Przyczyny tego "zacofania" nikona szukać należy chyba w wielkości tego przedsiębiorstwa, w porównaniu z canonem jest to zaledwie manufaktura. Prace laboratoryjne nikona są wykonywane poza firmą, matryce projektuje sony, produkcja odbywa się na Tajlandi. Canon to gigant, laboratoria, gigantyczne pieniądze, linie produkcyjne na całym świecie, produkcja całej gamy sprzętu od aparatów po faxy... wszystko bazuje na ich własnych elementach... Nikon uzależniony jest od swoich partnerów... canon nie. Do sukcesu canonów przyczyniła się również matryca cmos... która mniejszym kosztem osiąga lepsze parametry od ccd Jednak nikon coś w sobie ma... z nikonem jest trochę jak z leicą było kiedyś takie powiedzenie, na świecie są następujące marki aparatów: Sinar, Hasselblad, Nikon, Leica i cała reszta... w świece cyfrowym niestety jest trochę inaczej: przystawki sinara wcale nie są najlepsze, Leica uzależniona jest od sony podobnie jak nikon jedyny na placu boju pozostał Hasselblad... kupił imacona wypuścił CF39.... Canon oprócz ostrości jest od nikona lepszy, choć porównując poszczególne modele można mieć co do tego wątpliwości: 350D w porównaniu z D50 jest słabsze, nawet osławione szumy w nikonie są tu mniejsze... no i cena... 2000/3000 nikon wygrywa Ale jak się ma D200 do 5D :?: Nijak... do 30D ma się w zasadzie również nijak bo szumi już przy 800... Teraz sony skupi się na KM i zapomni o nikonie/ pentaxie- jedynie leica ma tu trochę inną sytuacje bo Leica jest specyficnym aparatem dla specyfiocznego odbiorcy. Z rawami świetnie radzi sobie DPP PS E trochę gorzej

#13 marcelee

marcelee
  • 201 postów
  • SkądKraków & Kennett Sq, PA

Napisano 14 czerwca 2006 - 13:11

no to kawał historii fotografii. profesjonalnie fotografia nie bede sie zajmowal chociaz 16MPx brzmi super. Leica- na wlasnie - tylko dlatego bralem pod uwage Panasonica ale czy w tym przedziale jest nad czym debatowac jezeli chodzi o roznice? wczoraj widzialem zdjecia robione przez pracownikow BigFoxa w krakowie ( by the way- super obsluga ) tych samych obiektow- Panasonic'iem i Cannonem. Faktycznie roznica jest ( jezeli chodzi o Panasonica to biel kolo zoltych elementow- baner- byla lekko zoltawa- ostrosc za to delikatnie lepsza).

#14 marcelee

marcelee
  • 201 postów
  • SkądKraków & Kennett Sq, PA

Napisano 14 czerwca 2006 - 13:15

a propos KM i Sony to slyszalem ze sony kupil Konice tylko. Minolta sie ponoc wycofala z ukladu. Moze sony cos wyciagnie wiecej z tego bo przeciez Konica takie dobre filmy 35mm robi :)

#15 Kwiatki

Kwiatki
  • 1 096 postów
  • SkądPoznan

Napisano 14 czerwca 2006 - 13:17

Spór canon nikon jest tak stary jak sukcesy canona czyli ma ok 40lat :) bo pamiętajmy że wszystko zaczeło się od nikona F który wyparł nieśmiertelne exakty z fotoreporterki w latach 50tych, potem pojawił się canon i już w latach 70trwała zaciekła walka o rynek, z tego okresu pochodzą dwa najlepiej skonstrułowane aparaty nikon F2 i canon F1n przczym oba miały szereg wad i zalet, miałem oba i naprawdę nieda się powiedzieć który jest lepszy który gorszy. Lata 80 niestety przyniosły drasytczne zmiany, pojawienie się automatyki osrości zaskoczyło nikona, przetrwał chyba tylko ze względu na przywiązanie do marki dużej części odbiorców, lata 90 są analogiczne- kiedy nikon dogania canona pod względem AF (F4 i F90x później F5 i F100) canon uderza ze zdwojoną siłą... na spółkę z kodakiem wypuszcza niesamowity, cyfrowy sprzęt... nie pamiętam czy ta krowa ważąca kilka kilogramów miała może 1MPX ale to był cios w nikon... dopiero D2X jest dowodem na to że nikon jeszcze coś znaczy w nowej rzeczywistości- choć znam zwolenników D2H bo to też kawał maszyny jest... tylko jak on sie ma do DsMII który ma matrycę 16MPx :?:

Przyczyny tego "zacofania" nikona szukać należy chyba w wielkości tego przedsiębiorstwa, w porównaniu z canonem jest to zaledwie manufaktura.
Prace laboratoryjne nikona są wykonywane poza firmą, matryce projektuje sony, produkcja odbywa się na Tajlandi. Canon to gigant, laboratoria, gigantyczne pieniądze, linie produkcyjne na całym świecie, produkcja całej gamy sprzętu od aparatów po faxy... wszystko bazuje na ich własnych elementach... Nikon uzależniony jest od swoich partnerów... canon nie.
Do sukcesu canonów przyczyniła się również matryca cmos... która mniejszym kosztem osiąga lepsze parametry od ccd

Jednak nikon coś w sobie ma... z nikonem jest trochę jak z leicą było kiedyś takie powiedzenie, na świecie są następujące marki aparatów: Sinar, Hasselblad, Nikon, Leica i cała reszta... w świece cyfrowym niestety jest trochę inaczej: przystawki sinara wcale nie są najlepsze, Leica uzależniona jest od sony podobnie jak nikon jedyny na placu boju pozostał Hasselblad... kupił imacona wypuścił CF39....

Canon oprócz ostrości jest od nikona lepszy, choć porównując poszczególne modele można mieć co do tego wątpliwości:
350D w porównaniu z D50 jest słabsze, nawet osławione szumy w nikonie są tu mniejsze... no i cena... 2000/3000 nikon wygrywa
Ale jak się ma D200 do 5D :?: Nijak... do 30D ma się w zasadzie również nijak bo szumi już przy 800...

Teraz sony skupi się na KM i zapomni o nikonie/ pentaxie- jedynie leica ma tu trochę inną sytuacje bo Leica jest specyficnym aparatem dla specyfiocznego odbiorcy.

Z rawami świetnie radzi sobie DPP PS E trochę gorzej



racja Panie JSG - dlatego uzywam D50 i jestem zadowolony (choc szumy czasem przyprawiaja o chec rzutu aparatem o sciane)
co do softu to ladnie wspolpracuje to co dane na plycie , jak i sama komunikacja aparatu z maczkiem

#16 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 14 czerwca 2006 - 13:32

Konica i dobre filmy? Kolego marcel kolega mnie przeraża, wprowadzenie kontroli przyrostu kryształów- zresztą ze znaczym opóźnieniem w stosunku do innych producentów nie czyni z K dobrego materiału. Kiedy Konica decydowała się na wprowadzenie w/w technologii ilford stosował już ją w materiale cz-b bo było dość precedensowym technologicznie wydarzeniem przeniesienia technologi z mat barwnego na cz-b :). Są średnio przyzwoite, na rynku w podobnej cenie funkcjonują znacznie lepsze. Choć produkty z lini czarnobiałej do obróbki barwnej (znaczy czarnobiałem materiały barwnikowe do obróbki w C41) podobno są lepsze od Kodaka T-max CN tego niewiem bo nie używam... Ciekawa informacja z tą konicą i Minoltą... :? Ale to są niszowe aparaty... niespecjalnie liczące się na rynku z fatalną ergonomią i diseinem.. Co do softu nikona to nie jest tak że do aparatu dołączone są tymczasowe wersje? triale? potem trzeba je zakupić żeby korzystać?

#17 Conrad

Conrad
  • 376 postów

Napisano 14 czerwca 2006 - 13:34

Jako mały oftopik: niezwykle ciekawa jest historia firm produkujących aparaty fotograficzne w kontekscie rewolucji cyfrowej (wspomniał o tym JSG). Firmy, które przespały ją, nawet te największe po prostu przestają istnieć. Uważa się, że "czas życia" aparatu cyfrowego to teraz ok. 1 roku, więc zmiana generacji postępuje bardzo szybko a firmy wypuszczają sprzęt, który ma być "killerem" konkurecji, co oczywiście skutkuje kolejną ripostą itp. Nie jestem zawodowcem, ale na mnie kolosalne wrażenie zrobił Nikon D200 (wiem, że szumi:)), a teraz pozostaje czekać na odpowiedź Canona, Sony, może innych, nowych graczy... Cieszmy się, że jest w czym wybierać :)

#18 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 14 czerwca 2006 - 13:39

Canon nie odpowie na D200 bo poco? ma w ofercie aparat FF 5D w rozsadnej cenie... ma 30D więc każdy kto zastanawia się nad D200 znajdzie coś dla siebie. Ciekawe jest czy nikon zdecyduje się na odpowiedz w sprawie DsMII W zasadzie jedyny konkurencyjny dla canona aprat to D50 bo D70s jest przestarzały, D200 nie w celowany cenowo... D2X już nieco za słaby w porównaniu z 5D Sony ma problemy z określeniem swoje polityki chyba na rynku cyfrówek... czas pokaże... pod koniec roku wielkie targi :) Photokina.

#19 marcelee

marcelee
  • 201 postów
  • SkądKraków & Kennett Sq, PA

Napisano 14 czerwca 2006 - 13:49

Kolego JSG nie pamietam dokladnie czy mialem przyjemnosc uzytkowania filmow Konica ale pewnie tak ( mialem taka fajna , zolta Jaszikę ). Sa to poprostu informacje przekazane mi przez pracownikow salonu :) Wiesz, Ford Focus to dobry samochod, dla niektorych nawet bardzo , wiele nagrod ( w UK dwa razy pod rzad auto roku ) ale dla wlasciciela Mercedesa S-Klasy to Focus nie przedstawia sie pewnie tak samo atrakcyjnie i nie chodzi tylko o cene. nie jestem znawca tematu i nie chce sie wypowiadac z tej perspektywy natomiast najwiecej radosci i porzytecznych informacji wyciagam z tego wlasnie forum. Pozwole sobie zabrac temat ws zywotnosci apataru. Przez 2 lata mialem Fuji S5000. bylem bardzo zadowolony, wiecej nie potrzebowalem. Aparat spedzil 2 m-ce na plazy nad oceanem w wysokich temperaturach, na nartach w mrozie, w bardzo roznych warunkach go uzywalem i bardzo internesywnie. Ktoregos wieczoru zsunl sie on z łozka i spdal na miekki dywan z wysokosci okolo 20 cm i tyle go bylo. Diagnoza w serwise- na smietnik- koszt naprawy przewyzsza wartosc aparatu :) i podobno nie mialo to nic wspolnego z upadkiem. Podobno umarł sam z siebie :)

#20 marcelee

marcelee
  • 201 postów
  • SkądKraków & Kennett Sq, PA

Napisano 14 czerwca 2006 - 14:42

ale przyznaje ze zdjecia na Twojej stronie robia bardzo duze wrazenie

#21 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 14 czerwca 2006 - 16:57

Hmm... I znowu marketing Canona gora. O tym, ze optyka w tanszych modelach jest do niczego to juz nikt nie napisze... A i jakosc wykonania tanszych modeli pozal sie Boze... I co z tych , dla niektorych, lepszych matryc jak szkielko wszystko zabije? :>

#22 DoMiNiQuE

DoMiNiQuE
  • 1 852 postów
  • SkądOstrów Wielkopolski

Napisano 14 czerwca 2006 - 18:38

Hmm... I znowu marketing Canona gora. O tym, ze optyka w tanszych modelach jest do niczego to juz nikt nie napisze... A i jakosc wykonania tanszych modeli pozal sie Boze... I co z tych , dla niektorych, lepszych matryc jak szkielko wszystko zabije? :>


Jak juz kiedys pisalem dla amatorow slabej optyki sa kompakty :rolleyes: A dla zawodowcow, potrzebujacych solidnego sprzetu puszki z segmentu PRO a la 1D 8-)

#23 mruczek

mruczek
  • 200 postów
  • SkądSosnowiec Tychy

Napisano 14 czerwca 2006 - 21:20

Przez 2 lata mialem Fuji S5000. bylem bardzo zadowolony,



Co powiesz o powrocie do korzeni? Moze tak S5600? Całkiem znośny aparat, świetne odwzorowania barw, w zestawie jest płytka z softem na windę i na maca. Cena również przyjemna. ...
Sam mam 2 lustrzanki canona, jakieś szkła, lampkę i inne pierdoły, ale na cyfrę wybrałem fuji. Bardziej mi sie podobał (po EOS 300 mam awersję do srebrnych korpusów) i z zewnątz i pod odwzorowania barw.

#24 marcelee

marcelee
  • 201 postów
  • SkądKraków & Kennett Sq, PA

Napisano 15 czerwca 2006 - 02:02

aha, Pan w serwisie powiedzial " Fuji juz tak mają". Fuji chyba podziekuje :) Dzis po bardzo trafnych opiniach z forum przeszedlem sie do salonu ukierunkowany na Canon ( s3 ). Opinie w salonie byly bardzo pozytywne ( taka ich praca :) ) Chyba bedzie Canon. Gdyby nie kwestia gabarytowa to posepil bym sie na SLR'a z przyjemnoscia, no ale...

#25 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 15 czerwca 2006 - 03:36

Pomyśl jeszcze nad Fuji. Dynamika kolorów bije na głowę Canona moim skromnym zdaniem.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych