Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

znalesc zdjecie RGB w dokumencie w InDesignieCS3


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 pslowian

pslowian
  • 7 postów

Napisano 03 sierpnia 2008 - 22:55

Mam pytanie jak znaleźć obiekty czytaj (zdjęcia tiff ,jpeg) w rgb w 200 stronicowym pliku InDesignieCS3 gdzie jest około 600 zdjęć cos na zasadzie znajdzie zamień- zdjęcie w RGB w dokumencie i idź do następnego Opcja Prefilght znajduje problemy i pokazuje zdiecia w rgb ale brakuje mi czegoś takiego Find z tamtej opcji nie można podejść do danego zdjęcia w dokumencie jak to zrobić w InDesignieCS3

#2 mcfrey

mcfrey
  • 424 postów
  • SkądGizycko

Napisano 04 sierpnia 2008 - 06:01

Mozesz sprobowac przez palete links i tam w opcje link information. Pokazuje CMYK i RGB potem juz palcem klikajac na next przewijasz. Ale w sumie to nie wiem czy cos ci to wiele da bo i tak z RGB na CMYK musisz zamienic poza IND wiec... Ja to robie przez preflight. Generuje raport i on wtedy dokladnie pokazuje jakie pliki sa RGB. Trzeba dokonac konwersji a reszte Indesign sam zrobi. Pewnie sa jakies pluginy do tego..

#3 wieslawo

wieslawo
  • 3 698 postów
  • SkądL-no/P-ń

Napisano 04 sierpnia 2008 - 07:04

ew. skorzystaj z opcji Package, zrób sobie akcje covert na CMYK w photoshpie i z automate wybierz batch. Przejedź cały folder Links, w którym po opcji Package, InDesign Ci pozbiera wszystkie linki użyte w dokumencie, otwórzy plik w InDesignie zaktualizuj wszystkie linki i już.

#4 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 04 sierpnia 2008 - 21:00

A co Ci przeszkadzają fotki w RGB? Od lat tak trzymam foty i jestem zadowolony. Nigdy nie miałem z tym jakiegokolwiek problemu. Mechanizm zarządzania kolorem, separacji i konwersji opartej na profilach ICC jest identyczny jak w Photoshopie. Nie ma powodu by tworzyć dodatkową instancję pliku graficznego tylko po to by był w przestrzeni CMYK. Tym bardziej, że docelowych CMYK-ów to czasem mam sporo. Docelowe RGB też się przytrafiają.

#5 wieslawo

wieslawo
  • 3 698 postów
  • SkądL-no/P-ń

Napisano 05 sierpnia 2008 - 08:17

no np. po to by gdy wypuszczasz do druku nie miec zonka, ze plik diametralnie stracil nasycenie barw, bo kolory w formacie RGB często nie sa do uzyskania w druku.

#6 iBodo

iBodo
  • 265 postów
  • SkądW-wa

Napisano 05 sierpnia 2008 - 09:52

Wystarczy, że wyeksportujesz pdfa w standarcie PDF/X-1a, wtedy wszystkie zdjęcią zostaną z automatu skonwertowane do CMYKa. Chociaż dla całkowitej pewności, zalecał bym zrobić tak jak zaproponował Wiesławo. Ja przez rok wypuszczałem 120 kolumnowy magazyn, importując do niego zdjęcia w RGBach, polegając na automatycznej konwersji przy eksporcie do pdfu i nigdy nic się nie wysypało, nie miałem, żadnych problemów z kolorami.

#7 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 05 sierpnia 2008 - 15:33

wieslawo ustaw sobie docelowy profil CMYK podglądu w ID a zamiast obrazków RGB będziesz widział to co trafi do druku. Weź pod uwagę że CMYK CMYK-owi nierówny (np. offset vs roto, coated vs matte) i czasem źródłowa fotka CMYK jest gorsza od automatycznie konwertowanej z RGB z uwagi na limiit nafarbienia.

#8 Rav_V3k

Rav_V3k
  • 664 postów
  • SkądKraków, Poland

Napisano 11 sierpnia 2008 - 14:25

no np. po to by gdy wypuszczasz do druku nie miec zonka, ze plik diametralnie stracil nasycenie barw, bo kolory w formacie RGB często nie sa do uzyskania w druku.

Nie ma zonka, jeśli profile masz ustawione we wszystkich aplikacjach, na których pracujesz na te same + podgląd CMYK w photoSzopie. Pracuję w ten sposób nad magazynami.

#9 jarecki

jarecki
  • 119 postów
  • SkądKraków

Napisano 13 sierpnia 2008 - 08:05

Rav_V3k: Masz rację, da się ustawić profili, żeby konwersja kolorów dała ten sam efekt co w PShopie. Praca w trybie CMYK umożliwia kilka innych rzeczy, m.in selektywna korekta kolorów (np. curves, color balance) przed wypuszczeniem do druku, użycie filtra tylko na wybranym kanale (wyostrzenie czy rozmycie na przykład). Tak że przydaje się możliwość znalezienia zdjęcia RGB w gąszczu CMYKowych. :)

#10 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 13 sierpnia 2008 - 14:27

jarecki której z wymienionych przez Ciebie operacji nie można wykonać na fotce RGB? ;-)

#11 Adler

Adler
  • 572 postów
  • Skądznad Czeskiej hranicy

Napisano 14 sierpnia 2008 - 07:03

jarecki której z wymienionych przez Ciebie operacji nie można wykonać na fotce RGB?
;-)


Podbicia Magenty, Podbicia Cyanu itd...

#12 jarecki

jarecki
  • 119 postów
  • SkądKraków

Napisano 14 sierpnia 2008 - 07:38

A także wyostrzenia, rozmycia lub skontrastowania tych kanałów. Ja tam lubię przeglądnąć kanały i wyobrazić sobie co się będzie działo na maszynie z tak przygotowanych płyt. Przed drukiem. :)

#13 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 14 sierpnia 2008 - 09:14

Adler da się! RGB to właśnie CMY. Modyfikując kanał Red wpływasz na Cyan itd. Gdybyś powiedział o kanale czarnym to byłoby trudniej ale fotki miały by nienaturalne cienie. jarecki pitolisz! Na ekranie widzisz materiał pikselowy, tonalny. Na blasze masz raster. Wyłącznie. Ale wyobraźnia to super sprawa!

#14 jarecki

jarecki
  • 119 postów
  • SkądKraków

Napisano 19 sierpnia 2008 - 14:52

Śfieży: 1. Modyfikując Red rzeczywiście wpływasz na Cyjan. Na Yellow i Magentę również. 2. Nie pitolę. Oglądam piksele i wyobrażam sobie jak zachowa się odbitka, które miejsca zostaną zalana, które się nie zaświecą, gdzie będzie plama (szczególnie w cieniach ważne). Kanały RGB Ci tego ni pokażą a CMYKowe tak. 3. Nie napisałem, że na ekranie jest cokolwiek innego niż piksele. 4. Dyskusja zaczęła się od stwierdzenia, że tryb CMYK w PShopie jest niepotrzebny. Nie twierdze, że nie potrzebujesz – wymieniam sytuacje, w których IMHO nie da się zastąpić CMYKa trybem RGB.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych