Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Trojany i wirusy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 Stan_30

Stan_30
  • 2 postów
  • SkądKołobrzeg

Napisano 29 maja 2006 - 21:45

Witam :) Krótkie pytanie. Czy temat trojanów jest obecny w świecie komputerów z prawdziwymi OS-ami? Znajomy posiada makówkę i prosił żebym zorientował się w temacie zainstalowania mu firewalla oraz programu antyspamowego do poczty (używa Outlooka). Przychodzi mu tego masa i nie chce tego wszystkiego usuwać ręcznie. Najlepiej program gratisowy i łatwo ściągalny. Będę wdzięczny za życzliwą pomoc Kolegów mac(fach)owców. St.

#2 magmac

magmac

  • 1 170 postów
  • SkądWroclaw, Poland, Poland

Napisano 29 maja 2006 - 22:05

Wirusy i trojany praktycznie nie istnieja na makach, firewall jest wbudowany w system, wiec wystarczy go tylko wlaczyc, do dzialan antyspamowych masz w mail'u systemowym funkcje junk mail, jak jest z outlookiem na maku to nie wiem, bo nie uzywam. Pa.

#3 njet

njet

  • 1 342 postów
  • SkądKraków

Napisano 29 maja 2006 - 22:15

Dla Twojego kolegi ogólnie: http://mac.chwilami.pl/poradniki/
i w szczególności polecana przesiadka na systemowy program pocztowy Mail - filtruje niezawodnie SPAM - http://mac.chwilami....hcianej-poczty/

Mam w tym momencie 1240 listów automatycznie zakwalifikowanych jako SPAM. Może 15 z nich trafiło do głównych skrzynek przypadkiem, ale od razu je oznaczyłem jako SPAM i już się nigdy nie pojawiły.

Wirusów brak.

Edit: oczywiście jeśli będzie chciał się przesiąść na Mail'a, to będzie go musiał najpierw skonfigurować, do tego poradnik też jest.

[ Dodano: 2006-05-29, 23:19 ]
Zakładam, że Twój kolega ma OS X. Ty masz w podpisie system klasyczny.
Najlepiej zawsze pisz jaki sprzęt i jaki system, jeśli zadajesz jakieś pytanie.

#4 orzels

orzels
  • 759 postów

Napisano 30 maja 2006 - 00:25

Jesli uzywa Outloooka, to niekoniecznie jest to OSX.
W Outlooku dla OS 9 rowniez mozna ustawic opcje czyszczenia nadchodzacych wiadomosci:

Dołączona grafika

#5 tskisiu

tskisiu
  • 1 255 postów
  • SkądEnschede (NL)

Napisano 30 maja 2006 - 07:14

Firewall włączasz w System Preferences/Sharing/Firewall. Możesz wybrać dodatkowo Adance/Stealth Mode. Thunderbird też ładnie filtruje i chodzi pod każdym OS popularnym systemem - nie ma roblemów z przeniesieniem skrzynki.

#6 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 30 maja 2006 - 07:23

tskisiu, os9.x nie ma system prefrences :) ma control panels

#7 Stan_30

Stan_30
  • 2 postów
  • SkądKołobrzeg

Napisano 30 maja 2006 - 09:00

Dziękuję wszystkim za cenne podpowiedzi 8)

njek ten link który podałeś w odpowiedzi ([url]http://mac.chwilami.pl/poradniki/[/url]) to
podstawa dla kogoś takiego jak ja i mój koleś. Kopalnia wiedzy. Dzięki.

Co do sprzętu - rzeczywiście nie dopisałem - to G4 z OS-em 9.2.

Pozdrawiam wszystkich.
St.

#8 njet

njet

  • 1 342 postów
  • SkądKraków

Napisano 30 maja 2006 - 09:48

Cieszę się, że mogłem pomóc, jednak szczerze nie wiem jak poradniki mają się do systemu klasycznego. Tak czy inaczej pozdrawiam.

#9 Remik

Remik
  • 758 postów
  • SkądDortmund/Germany

Napisano 30 maja 2006 - 21:03

Witam.Mnie tez sie wydawalo, ze nie potrzeba programu antywirusowego, ale jakie moje zdziwienie jak zobaczylem Norton Anty Virus dla MAC OS X. Czy warto to wogole instalowac lub kupowac i czy zeczywiscie jakies wirusy sa? Prosze o odpowiedz, gdyz juz niedlugo przesiadam sie na MACZKA i zbieram informacje.Te poradniki w mac.chwilami dla laikow sa super (czyli dla mnie tez) Pozdrawiam.

#10 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 30 maja 2006 - 21:09

Sprawdza on nie wirusy pod Maka (bo jak już wiesz, takowe nie istnieją), ale wirusy, które krążą w świecie Windows... ;-)

#11 BigMac

BigMac
  • 535 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 30 maja 2006 - 21:14

[..]

Obrazek

Oj łezka mi się w oku zakreciła.. Dawno już nie widziałem 9-tki. :wink:

#12 orzels

orzels
  • 759 postów

Napisano 30 maja 2006 - 21:18

BigMac, widze ja codziennie. I mam potezna slabosc do dziewiatki... I zly jestem ze nie moge sobie dziewiatki zainstalowac natywnie w swoim PB 12". Chyba ze zna ktos sposob na oszukanie projektantow z Apple i uruchomienie OS 9 na nieobslugiwanym urzadzeniu?

Remik, program antywirusowy przydatny jest wlasciwie do tego by przy wymianie plikow z innymi uzytkownikami nie rozsiewac dalej tego co moze byc nieprzyjazne dla innych.

#13 BigMac

BigMac
  • 535 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 30 maja 2006 - 21:45

BigMac, widze ja codziennie. I mam potezna slabosc do dziewiatki...[..]

Oj orzels oddał bym wszystko, żeby 9-tka była nadal wspierana. Nigdy bym sie nie przesiadł na X gdyby nie konieczność.
No... ale nie w tym topicu. :wink:

#14 PowerbookFiend

PowerbookFiend
  • 619 postów
  • SkądLandsberg/Stettin

Napisano 25 czerwca 2006 - 22:59

BigMac, widze ja codziennie. I mam potezna slabosc do dziewiatki... I zly jestem ze nie moge sobie dziewiatki zainstalowac natywnie w swoim PB 12". Chyba ze zna ktos sposob na oszukanie projektantow z Apple i uruchomienie OS 9 na nieobslugiwanym urzadzeniu?


A jakby tak zbootować z cd z 9.2 (ale nie ze środowiskiem klasycznym a z pełnoprawnym systemem) i kazać mu dokonać clean install - czy jakoś tak to nie da rady?

#15 devilia

devilia
  • 1 872 postów
  • SkądDziałdowo, PL

Napisano 25 czerwca 2006 - 23:03

nie ruszy nawet instalator. pozatym nie wiem chlopaki co wam sie w 9 podoba. trefny multitasking, malo oprogramowania dla zwyklego usera - bida taka ;)

#16 Banano

Banano
  • 354 postów
  • SkądPoznań

Napisano 25 czerwca 2006 - 23:09

nie ruszy nawet instalator.
pozatym nie wiem chlopaki co wam sie w 9 podoba.
trefny multitasking, malo oprogramowania dla zwyklego usera - bida taka ;)



A mi się w Łoes9 podoba to że na moim maczku po prostu śmiga:twisted:*


*no ale w końcu są one odpowiednie dla nich (Imaców Bondi Blue) ale na Panterę nie narzekam

#17 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 26 czerwca 2006 - 08:52

my z Banano lubimy 9:) Fakt, że multitasking jest taki sobie, lecz czego oczekiwać od systemu typowo desktopowego? Za to oszczędna grafika i zasady działania.. Wielka szkoda, że 9 nie jest już właściwie wspierana, więc nie do wszystkiego się już nadaje..

#18 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 26 czerwca 2006 - 09:15

Ale to temat o wirusach... więc można dodać, że 9iątka i starsze MIAŁY z nimi problemy... :(

#19 Banano

Banano
  • 354 postów
  • SkądPoznań

Napisano 26 czerwca 2006 - 17:39

Ale to temat o wirusach... więc można dodać, że 9iątka i starsze MIAŁY z nimi problemy... :(


4 miesiące używałem bez firewalla i antywira i nic się nie działo hm.....

#20 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 26 czerwca 2006 - 17:43

9 miała wdzięk. OS X go nie ma. Cukierek i tyle ;P

#21 Banano

Banano
  • 354 postów
  • SkądPoznań

Napisano 26 czerwca 2006 - 17:50

No to teraz bedzie wojna ale przynajmniej inna zawsze byla MACOSX kontra Winda a teraz MACOSX kontra MACOS9 :D

#22 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 26 czerwca 2006 - 18:08

na 9 wykryto wszystkiego razem chyba koło 10 wirusów, a na windę paręset tysięcy. I z czym tu wojować:) Na osx w końcu może by ktoś jakiegoś wira napisał, gdyby tylko zdążył, bo jakoś te systemy i procesory za szybko się zmieniają.. Poza tym, trzeba mieć najpierw sporą wiedzę o systemach unixowych, więc małoletnie hakerstwo w pewnym sensie odpada.

#23 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 26 czerwca 2006 - 19:29

Z tego co wiem na systemy klasyczne było około 100 wirków, co nie znaczy, że z kórymkolwiek miałem kiedykolwiek nieprzyjemność... ;-) Wynika to raczej z małej popularności OS9 - jest on w końcu niemalże tak samo podatny na wiry co Windows. Dopiero OSX zmienił sytuację.

#24 syfon

syfon
  • 125 postów
  • SkądJersey (the old one)

Napisano 27 czerwca 2006 - 19:39

Naprawdę nie rozumiem waszego narzekania na "cukierkowy" wygląd OSX'a. Co w tym złego? Sam lubię poszperać w kosoli i dlatego lubię linux'y. Lubię także jednak, po uruchomieniu X'ów, gdy wyglądają "ładnie". Po to w końcu wymyślono GUI, czyż nie? Życie jest po to, żeby je sobie ułatwiać i uprzyjemniać. Dlatego wymyślono macintosh'e ;-)

#25 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 28 czerwca 2006 - 10:55

cukierkowy wygląd osx jest kwestią gustu, ale tutaj chodzi o spory sentyment do 9 :) Oczywiście, że 9 już prawie wypadła z obiegu (brak cukierkowego wyglądu i coraz większe braki w funkcjonalności). Co ciekawe, mój terminal w osx zajmuje obecnie 3/4 ekranu, co oznacza że z tego pięknego GUI korzystam już trochę rzadziej.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych