Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

podgląd plików corel draw


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

#1 Luna75

Luna75
  • 175 postów
  • SkądKatowice

Napisano 01 lipca 2008 - 15:48

Szczerze mówiąc nie wiedziałam gdzie to wrzucić... Czy istnieje jakiś myk na to by w Finderze lub Adobe Bridge mieć podglad plików corelowych? Albo żeby choć jakies mminiaturki sie wyświetlały... ?

#2 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 01 lipca 2008 - 16:15

Pliki Corela miniaturę mają zaszytą w samym pliku. Bridge CS3 z tego co widzę ma w sobie opcję w skojarzeniach plików dla .cdr. Jeśli zapisałaś plik corela z zaznaczeniem opcji która zaszywa miniaturę to teoretycznie Bridge powinien pokazać miniaturę. Żaden program sam z siebie nie potrafi generować miniatur tych plików jedyne co potrafią to odczyt zaszytej miniatury. Ale nie mam jak tego sprawdzić bo pliki Corela mam na PC i nie chce mi się go włączać i przenosić plików na Maca ;) Zapisywałaś te pliki z opcją zaszycia miniatury ???

#3 Luna75

Luna75
  • 175 postów
  • SkądKatowice

Napisano 01 lipca 2008 - 18:39

hm... nie pamiętam. Ale przy okazji załączonego corela to sobie sprawdze. Pamiętam jednak ze w Windowsowym Exploratorze miniaturki widziałam. Swego czasu na PC właśnie w Exploratorze byl problem z psd'kami i tam sie pewien myk robilo , dlatego pytam.... Czy w Bridge musze cos włączyć by zaczął pokazywać?

#4 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 01 lipca 2008 - 21:41

Bridge domyślnie robi miniatury ze wszystkiego z czego jest w stanie ;) No niestety system widzi .cdr jako obrazy dysków. Tak samo Bridge. Trzeba by zainstalować CorelDraw pod MacOSX i zmienić powiązanie plików i zobaczyć jak to się zachowa. Tak to się u mnie zachowuje ale nie mam CorelDraw pod MacOSX jedynie pod win. Co ciekawe Bridge czyta miniatury mniej znanego niż CorelDraw programu wektorowego Deneba Canvas (obecnie własność firmy ACDSee). W windowsie widziałaś miniaturki w exploratorze bo CorelDraw instalował specjalny plugin exploratora który je wyświetlał.

#5 Luna75

Luna75
  • 175 postów
  • SkądKatowice

Napisano 01 lipca 2008 - 21:54

Innymi slowy jak chce sobie pooglądać miniaturki musze odpalać windę...

#6 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 01 lipca 2008 - 22:07

A masz pod MacOSX CorelDraw ?

#7 Luna75

Luna75
  • 175 postów
  • SkądKatowice

Napisano 01 lipca 2008 - 22:31

no nie, corela mam tylko na winde ;(

#8 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 01 lipca 2008 - 22:40

Corel X4 działa pięknie na MacBooku pro (zarówno za pomocą BootCamp jak i Parallels). Większość materiałów w formacie CDR przepisuję nim do PDF/X i umieszczam w ID CS3.

#9 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 01 lipca 2008 - 22:55

no nie, corela mam tylko na winde ;(


Inaczej się nie da :(

#10 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 01 lipca 2008 - 23:22

No faktycznie, Bridge nie widzi podglądów .cdr. Miejmy nadzieję, że nazwa pliku coś mówi. W razie czego Illustrator dobrze czyta .cdr'y. Nie wszystko przeczyta, na przykład cieni Core'owych, ale reszta jest super. W zasadzie wszelkich stricte Corel'owych funkcji nie przeczyta o ile nie są spłaczczone. Poza tym czyta świetnie.

#11 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 02 lipca 2008 - 05:59

Witos bardzo się mylisz! Illustrator fatalnie odczytuje pliki CDR. Zwłaszcza wersje AI niższe niż CS3! To nie jest kwestia wersji pliku Corela a tego "jak AI przerobi go na swój format". Dużo lepsze rezultaty daje eksport z Corela do formatu AI lub EPS.

#12 Luna75

Luna75
  • 175 postów
  • SkądKatowice

Napisano 02 lipca 2008 - 08:59

Chłopaki to moze mnie uświadomicie co trzeba zrobić by AI czytał cdry, bo z tego co ja sie orientuję to owszem AI otwiera cdr ale tylko te do ver.9 A ja mam Ai CS3 ale cdr11 i nijak sie ich nie otworzy...

#13 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 02 lipca 2008 - 10:13

Nic nie musisz robić żeby czytał CDR'y, wczytujesz CDR do Illustratora i tyle. Nie wiem jakie kolega ma doświadczenia, jakie pliki otwierał, ale opisałem to co zaobserwowałem u siebie, i to w Illustratorze CS. Krótko mówiąc nie ma problemów, o ile nie ma specyficznych efektów. Poza tym sprawdź sama, ściągnij demo Illustratora i zbadaj jak Twoje pliki będą czytane.. Kwestia może być jeszcze jedna. Corel pracuje pod windą, która po jakimś czasie używania potrafi kopać zapis formatów, tak, że pliki zapisane w Corel'u mogą nie być odczytane przez tego samego Corel'a na innym komputerze. Tego nie przeskoczysz, tak to już jest z windą. Może kolega otwierał właśnie taki popsuty plik i stąd kłopoty.

#14 Luna75

Luna75
  • 175 postów
  • SkądKatowice

Napisano 02 lipca 2008 - 12:01

Witos, ale chyba nie doczytałeś mego postu. Ja mam Illustratora CS3 na MAC oraz Corela 11 na PC, no i mi illustrator nie otwiera cdrów. Dlatego zapytam jaka wersje cdr Ty otwierasz że Ci działa, bo jak 9 to rozumiem ale ja mam 11. I nie mówie tu o jakis efektach - chodzi mi o banalnie prosty plik z kwadratem w środku...

#15 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 02 lipca 2008 - 12:23

No to zapisujesz pliki w zwersji 10 albo 9, bo te wersje spokojnie czyta, i po kłopocie.

#16 Luna75

Luna75
  • 175 postów
  • SkądKatowice

Napisano 02 lipca 2008 - 13:02

No ja mam bujną wyobrażnie ale jakoś sie nie widzę w roli otwieracza tysięcy plików cdr i przerabianiu ich na cdr9... :) Poza tym nie wiem czy miałęs kiedyś okazję zapisać do cdr9 plik wielojęzyczny... masssakra

#17 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 02 lipca 2008 - 13:06

No ja mam bujną wyobrażnie ale jakoś sie nie widzę w roli otwieracza tysięcy plików cdr i przerabianiu ich na cdr9... :)
Poza tym nie wiem czy miałęs kiedyś okazję zapisać do cdr9 plik wielojęzyczny... masssakra


W Corelu masz coś takiego jak Corel Versions. Jak nie masz to trzeba doinstalować. Wprawdzie nigdy z tego nie korzystałem ale z tego co mi wiadomo to wsadowo potrafi zmieniać wersję wielu plików jednocześnie.

#18 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 02 lipca 2008 - 20:35

No ja mam bujną wyobrażnie ale jakoś sie nie widzę w roli otwieracza tysięcy plików cdr i przerabianiu ich na cdr9... :)
Poza tym nie wiem czy miałęs kiedyś okazję zapisać do cdr9 plik wielojęzyczny... masssakra

Rany, po każdej poradzie nowe problemy. Tysiące plików CDR ? Toż Corel 11 ma jakieś 3-4 lata dopiero chyba. Wychodzi mi, że nie miałaś wakacji ani świąt tylko tworzenie plików CDR. Mam nadzieję, że się mylę.
W takim razie nie ma dla Ciebie rozwiązania oprócze tego, które proponuje MarcinWitek.
Inaczej patyk między szczęki, wyj i zamieniaj po kolei. Ewentualnie olej sprawę.
No trudno.

#19 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 02 lipca 2008 - 20:42

Kolo który zrobił stronę Adobe Scripts - Files napisał skrypt VBS przewalający dokumenty *.CDR na *.AI za pomocą samego Corela. Zapuszczasz i gotowe! :-)

#20 Luna75

Luna75
  • 175 postów
  • SkądKatowice

Napisano 02 lipca 2008 - 21:39

No dobra chłopaki trochę pomarudziłam ale tak naprawde to odeszliśmy od tematu... Mi nie chodzi by te pliki przerabiać - bo jak trzeba to sobie odpalę winde i corela. Mój problem to to ze nie widze tych plików w podlądzie Findera ani Bridge a by sie przydało bo zarządzać jest łatwiej jak sie widzi czym.

#21 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 03 lipca 2008 - 06:23

I tu właśnie, moim zdaniem, zachodzi potrzeba przeróbki plików na coś czytanego przez system, czyli na Illustratora.
Możesz jeszcze spróbować napisać do Corel'a, żeby Ci przepisali licencję 11-stki z windy na OS X.
Ostatecznie możesz kupić gdzieś na eBay'u używanego, może starszą wersję: 10, albo 9.
Wtedy przeróbek może nie będzie tak dużo.
Wtedy, instalując Corel'a na mac'u dostaniesz również ten duperel, który będzie czytał ikony.
A tak wogóle to wypróbuj skrypt Adobe'a oraz export do AI, które poleca Śfieży, wtedy będziesz mogła wywalić Corel'a do kosza, razem z windą, i zająć się pracą.

#22 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 03 lipca 2008 - 07:20

Luna75 zapomnij! Corel Ci tego nie zrobi! Deszyfrowanie dokumentów CorelDraw w celu wyświetlenia prewki wiąże się z zakupieniem stosownych licencji przez developera który miałby taki plugin do Findera lub Bridge napisać.

#23 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 03 lipca 2008 - 10:59

Jest jedno świetne rozwiązanie XNView
Wreszcie powstała wersja działająca pod MacOSX
ftp://ftp2.xnview.com/xnview/misc/XnViewMP-mac.tgz
Polecam gorąco. Wyświetla miniatury. Można dowolnie resajzować miniatury. Funkcjonalnie coś między Bridge a iPhoto.

#24 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 03 lipca 2008 - 11:06

Oto program w akcji.

#25 Luna75

Luna75
  • 175 postów
  • SkądKatowice

Napisano 03 lipca 2008 - 14:15

Marcin ale dobrze rozumiem - to jest osobna przeglądarka plików graficznych - działająca nieazleżnie? Nie jest to zadna nakładka na Findera ani na Bridga ktora by spowodowała ze zaczna widziec cdr, tak?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych