Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

2GHz dual-core PowerPC do laptopów. Czy Apple zrobiło błąd?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

#1 tskisiu

tskisiu
  • 1 255 postów
  • SkądEnschede (NL)

Napisano 25 maja 2006 - 20:46

Znalazłem bardzo ciekawy artykuł o nowych PowerPC. Brzmi obiecująco. Wątpię, by powrót ze świata Intela był możliwy, ale może pojawią się jeszcze nowe maszyny PPC (tak jak miało to miesce przy przejściu 68k do PPc)
http://www.reghardwa...9/pasemi_apple/

#2 PowerbookFiend

PowerbookFiend
  • 619 postów
  • SkądLandsberg/Stettin

Napisano 26 maja 2006 - 09:26

Artykuł rodzi ciekawe pytanie:
Czy poczalibyście jeszcze pół roku by dostać dwurdzeniowe @ghz PPC z 2MB L2cache do LAPTOPÓW?? ?

#3 JEDI_V-03965dee98

JEDI_V-03965dee98
  • 2 630 postów
  • Płeć:
  • SkądOBERSCHLESIEN

Napisano 26 maja 2006 - 15:08

No to teraz ciekawe gdzie i w czyich produktach wyladuje ten procesor?

#4 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 26 maja 2006 - 17:36

Pewnie daje sie wpuscic jak dziecko odpisujac na ten ewidentnie plotkarski post :)), ale mysle ze jesli juz, to niedlugo w ofercie PowerLogixa, Daystara czy innego Sonneta pojawia sie karty-dopalacze. Dzieki ktorym starsze Powerbooki G4 beda wygniatac MBP predkoscia i dostepnym softem (jesli beda kompatybilne z linia G5). Albo ten procesk wyladuje w jakiejs nowej konsoli do gier. "One problem with moving to PA Semi would be that the company was not going to ship its low-power multicore product in volume until 2007." Co za problem? I tak czekamy, MacIntetele nie sa jeszcze pelnowartosciowymi komputerami bo i tak trza czekac z rok na nowy soft. Niedawno Dell przeszedl na procesory AMD, porzucajac Intela. Co sie porobilo.. :)

#5 Łukasz Ignacyk

Łukasz Ignacyk
  • 4 943 postów
  • SkądKraków, PL

Napisano 26 maja 2006 - 18:43

Niedawno Dell przeszedl na procesory AMD, porzucajac Intela. Co sie porobilo.. :)


Nie przeszedł na AMD, tylko pod koniec roku wprowadzi do oferty modele z Opteronem.
Nie ma zamiaru rezygnować ze współpracy z Intelem bo byłoby to samobójstwo.

#6 tskisiu

tskisiu
  • 1 255 postów
  • SkądEnschede (NL)

Napisano 26 maja 2006 - 18:45

A mi się wydaje, że chodzi o co innego. To, że wyszły nowe lepsze PPC to nie jest nic zaskajuącego. Faktem jest też, że wyszły za późno. Ale pytanie brzmi? Czy to, że IBM nie był w stanie wyprodukować procesorów o parametrach zakładanych przez Apple jest tylko wymówką do przesiadki na Intele? Przecież istnieją jeszcze inne firmy robiące procki PPC. Może Apple powinien był szukać kilku konkurujących ze sobą dostawców, którzy w końcu dali by to czego od nich oczekowano, a nie zupełnie zmieniać wnętrze nowych maców? Co więcej znów dostawca jest jeden i jak da plamę (np. wypuści coś pokroju Pentium IV, które rozczarowało w zasadzie) to co wtedy? Przesiadka na AMD, znów na PPC, a może na MIPSy?

[ Dodano: 2006-05-26, 19:48 ]
Intel Core Duo i Solo, a wkrótce Conroe to zapewne świetne procesory. Ale PPC też były dobre, nawet pomiomo ich zapóźnienia pewnego. Publikowanie benchmarków, że Intele są od 2 do 5 razy szybsze to lekka propaganda. Taka sama, jak jeszcze 1.5 roku, gry Apple pokazywało benchmarki G5 miażdźące PIV EE.

#7 Łukasz Ignacyk

Łukasz Ignacyk
  • 4 943 postów
  • SkądKraków, PL

Napisano 26 maja 2006 - 18:48

A może na SPARC'i? Ale Sun na to nie pójdzie.

[ Dodano: 2006-05-26, 19:50 ]
P.S.
Moim zdaniem IBM nie tyle nie mógł, co nie chciał sprzedawać procesorów konkurencji.

#8 tskisiu

tskisiu
  • 1 255 postów
  • SkądEnschede (NL)

Napisano 26 maja 2006 - 18:55

he, he. Pewnie Apple ogłosi, że OS X był rozwijany od samego poczatku także na SPARCi. I na Z80. I na zegarki Casio

#9 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 26 maja 2006 - 19:22

Tu nie chodziło o wydajność ;) Apple przeszło na procesory Intel aby Macintosh'e nie ustęppowały PC pod względem dostępności systemów operacyjnych. Prawdopodobnie obliczyli sobie że tyle i tyle osób nie kupi Maca bo nie da się Windows zainstalować. Apple nie zarabiało na OS X tylko na sprzęcie (i iPod'ach oczywiście). Teraz sprzedaż Mac'ów z procesorami Intel wzrośnie (już prawdopodobnie wzrosła)

#10 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 26 maja 2006 - 19:38

Tu nie chodziło o wydajność ;)
Apple przeszło na procesory Intel aby Macintosh'e nie ustęppowały PC pod względem dostępności systemów operacyjnych.
Prawdopodobnie obliczyli sobie że tyle i tyle osób nie kupi Maca bo nie da się Windows zainstalować.
Apple nie zarabiało na OS X tylko na sprzęcie (i iPod'ach oczywiście).
Teraz sprzedaż Mac'ów z procesorami Intel wzrośnie (już prawdopodobnie wzrosła)


Dokładnie. Słyszałem wielokrotnie od znajomych , że Apple byłoby fajne gdyby nie ta kompatybilność tylko z samym sobą... Teraz ci sami znajomi szykują środki na zakup iMac'a z OS X i Windows na pokładzie...

#11 PowerbookFiend

PowerbookFiend
  • 619 postów
  • SkądLandsberg/Stettin

Napisano 27 maja 2006 - 10:01

Tu nie chodziło o wydajność ;)
Apple przeszło na procesory Intel aby Macintosh'e nie ustęppowały PC pod względem dostępności systemów operacyjnych.
Prawdopodobnie obliczyli sobie że tyle i tyle osób nie kupi Maca bo nie da się Windows zainstalować.
Apple nie zarabiało na OS X tylko na sprzęcie (i iPod'ach oczywiście).
Teraz sprzedaż Mac'ów z procesorami Intel wzrośnie (już prawdopodobnie wzrosła)


Dokładnie. Słyszałem wielokrotnie od znajomych , że Apple byłoby fajne gdyby nie ta kompatybilność tylko z samym sobą... Teraz ci sami znajomi szykują środki na zakup iMac'a z OS X i Windows na pokładzie...


A my dostajemy zwykłe PC tylko w ładnej obudowie a w dodatku (linia laptopów) robiące krok wstecz wzgledem swoich poprzedników (FW800,DL w wypalarce, intel GMA950, wyświetlacze lusterka, 82C itp itd) no ale procesor jest "szybszy".

#12 pynieq

pynieq
  • 418 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 maja 2006 - 10:39

A my dostajemy zwykłe PC tylko w ładnej obudowie a w dodatku (linia laptopów) robiące krok wstecz wzgledem swoich poprzedników (FW800,DL w wypalarce, intel GMA950, wyświetlacze lusterka, 82C itp itd) no ale procesor jest "szybszy".


i niedlugo bedzie tak jak z marketowymi piecami, procek 3Ghz ale grafa typu intel 950 ktora wycina 128MB z systemowych 256 ... no ale 'wiesz a ja mam procesor intela 3Ghz' :wink:

#13 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 27 maja 2006 - 16:01

robiące krok wstecz wzgledem swoich poprzedników (FW800,DL w wypalarce, intel GMA950, wyświetlacze lusterka, 82C itp itd) no ale procesor jest "szybszy"

FW800 było w PowerBookach 15" i 17" (teraz jest w MacBook PRO 17")
Double Layer również (jest w MacBook PRO 17")
Intel GMA950 jest szybszy niż GeForce 5200fx(PowerBook 12") oraz Radeon 9200 (iBook 12")
Jeśli mamy porównywać MacBooka to tylko z PowerBook G4 12" oraz iBook G4 12"
MacBook PRO porównujmy z PowerBook G4 15" oraz 17"
A procesor jest szybszy w każdym z nowych modeli.

ktora wycina 128MB z systemowych 256

Kto dziś sprzedaje komputer z 256MB RAM?

#14 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 27 maja 2006 - 17:31

W800 było w PowerBookach 15" i 17" (teraz jest w MacBook PRO 17")


Czyli krok w tył?

Double Layer również (jest w MacBook PRO 17")


Czyli krok w tył? (bo w PB 15" też był chyba)?

Intel GMA950 jest szybszy niż GeForce 5200fx(PowerBook 12") oraz Radeon 9200 (iBook 12")


Ośmielę się niezgodzić, masz jakieś poparcie tej tezy?

ktora wycina 128MB z systemowych 256

Kto dziś sprzedaje komputer z 256MB RAM?


Tak tylko dodam, że w Applu GMA wyciągnie 64 mega najwyżej, żeby użytkownika nie rozpieszczyć chyba...


Pozatym, najważniejsze jest, że to nie są ograniczenia technologiczne, tylko ideologiczne, żeby słówko "pro" dodać do nazwy komputera.

#15 pynieq

pynieq
  • 418 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 maja 2006 - 17:55

ktora wycina 128MB z systemowych 256

Kto dziś sprzedaje komputer z 256MB RAM?


chodzilo mi o marketowe piece, ze apple wykorzytej brak kompletej orientacji ludzi w sprawach hardaware

bo ok, nawet jak jest 512MB to jak odejmiesz 64 to zostaniej mniej niz u mnie w iBooku !! i suma sumarum z rakiety nic nie zobaczysz bo sam procesor (ok, szybszy) to nie wszytko. Gdzie na forum tutaj byl link do filmiku jak ktos ogladal macbook a na nim iMovie (a to sie klatkowalo) ... i gdzie to 4x faster?

Intel GMA950 jest szybszy niż GeForce 5200fx(PowerBook 12") oraz Radeon 9200 (iBook 12")


blad, Intel ma faktycznie nowsze instrukcje (typu vertex- pixel shader i takie tam) nic wiecej !!

btw iBook mial juz radeona 9550 ... a intel sie do niego nie umywa ... bo GMA950 jest szybki ... tyle ze korzysta z pamieci RAM co potwornie go spowalnia :? matki natury nie oszukasz :wink:

#16 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 27 maja 2006 - 17:57

Kto dziś sprzedaje komputer z 256MB RAM?


Apple jeszcze całkiem niedawno sprzedawało profi linię PM z 256. A fakt, że dzisiaj sprzedaje z 512 też jakoś mi humoru nie poprawia. ;P

#17 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 27 maja 2006 - 18:47

Jednak dziś ciężko już kupić komputer z 256MB RAM.
Co do grafiki to spójrzmy na wyniki
http://reviews.cnet....7-31884384.html
Intel GMA950 nie jest może dużo szybszy (Doom 3) od PowerBook G4 12" ale jest.

#18 pynieq

pynieq
  • 418 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 maja 2006 - 19:04

Jednak dziś ciężko już kupić komputer z 256MB RAM.


w marketowych PC to standard :wink:

Co do grafiki to spójrzmy na wyniki
http://reviews.cnet....7-31884384.html
Intel GMA950 nie jest może dużo szybszy (Doom 3) od PowerBook G4 12" ale jest.


testy testami a zycie zyciem ... i to jest to niby 4-5 x faster ? :lol: to ze w macbooku jest intel 950 napewno spowodowane jest kwestiami marketingowymi (pewnie intel tanio go doklada do CD) a nie wydajnosciowymi bo Radeon z wlasna pamiecia (ktora notabene jest szybciej taktowana i ogolnie bardziej wydajna) to zawsze bedzie Radeon i basta :wink:

#19 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 27 maja 2006 - 19:18

Wystarczy tego zintegrowanego Intela obłożyć kilkoma zadaniami i fru, czar pryska. Muł przy przełączaniu aplikacji czyli "klasyka" Intela ze zintegrowaną grafiką... :(

#20 iBodo

iBodo
  • 265 postów
  • SkądW-wa

Napisano 27 maja 2006 - 19:40

Z tą zintegrowaną grafiką było by ok gdyby użytkownik mógł sam w System Preferences przypisać pamięć dla karty graficznej. Jeśli ktoś ma na pokładzie swojego Book'a 512 Ram to ustawi sobie koło 100mb, ale jeśli rozbudował komputer do 2G, to spokojnie mógł by przypisać dla grafiki 512 mb. Rozwiązanie dla mnie idealne. Nieznam się na hardwerze, ale wydaje mi się, że chyba nie było by to aż tak trudne, a bardzo w stylu Apple.

#21 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 27 maja 2006 - 20:55

Nieznam się na hardwerze, ale wydaje mi się, że chyba nie było by to aż tak trudne, a bardzo w stylu Apple.


Narazie to bardzo w stylu Apple jest ograniczanie możliwości układów (GMA z 64 ram, niedotaktowany X1600 w MBP).

Po ciemnej stronie księżyca to są nawet rozwiązania z dedykowaną kartą + gma950, gdzie można przełącząć między dwoma w zależności od potrzeby. Mamy również nvidie z turbcache - czyli dedykowane karty które w zależności od potrzeb mogą też brać ram systemowy.
Co nie zmienia faktu, że 1MB na jednej karcie =/= 1MB na innej. Kluczowa jest tu przepustowość pamięci, a ta w przypadku jest na tyle niska, że nawet zadeklarowanie 1GB pamięci nie ma znaczenia.

#22 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 27 maja 2006 - 21:09

No, oddajmy sprawiedliwość Apple, że dopiero teraz nastała era zintegrowanych kart. Widocznie wraz z przejściem na procesory i układy Intela , Apple musi brać konstrukcje laptopów wraz z dobrodziejstwem inwentarza. Kiedy Apple projektowało swoje komputery takich "kwiatków" jak zintegrowana karta nie było. Co oczywiście nie zmienia faktu, że ograniczano możliwości w inny sposób. Nie było jednak mowy o takim drastycznym zmniejszaniu wydajności jak teraz kiedy flaki i pomysły są intelowe. Ot, brakowało dual screen, wyjść poszczególnych itp. Teraz sprawa jest z drugiej strony prostsza: komputery pro mają architekturę wydajniejsza, komputery nie pro są ograniczone. Coś za coś. Tyle, że dla mnie, fana Apple, to o kant d**y potłuc - Mac Book Pro nie kupię bo zdecydowanie za drogi, MacBooka z kolei nie kupię bo za kiepski. Peceta też nie kupię bo ma Windows :D. Wygląda na to, że jedynym sensownym produktem Apple, tak teraz jak i kilka lat wstecz, jest iMac. Reszta taka w każdą stronę niedorobiona. :twisted:

#23 PowerbookFiend

PowerbookFiend
  • 619 postów
  • SkądLandsberg/Stettin

Napisano 27 maja 2006 - 21:16

Jednak dziś ciężko już kupić komputer z 256MB RAM.
Co do grafiki to spójrzmy na wyniki
http://reviews.cnet....7-31884384.html
Intel GMA950 nie jest może dużo szybszy (Doom 3) od PowerBook G4 12" ale jest.


Zaraz zaraz. Moment. Doom oprócz grafiki wykorzystuje PROCESOR a ten jak napisałem wcześniej jest szybszy - bezapelacyjnie [ha w ogóle to dajesz linka do wersji 2* 2Ghz śmiech na sali! 0.7 klatki róźnicy! !miazga!] (w końcu to 2 rdzenie). G4 dwurdzeniowe albo G5 dwurdzeniówka zjadłaby go i perzegryzła tym śmiesznym współdzielonym ramem. Nie zapominajmy jeszcze po podniesieniu cen każdego modelu z intelem na pokładzie i wycięciu PCMICA z 15'' MacBooka Pro(i zastąpieniu go "czymś"...). Code przejrzyj na oczy, ładują nas w trąbę po raz drugi(czy który tam z koleji....). Apple testuje na nas odpłatnie prototypy. Aha i nie zazdroszę intelomacowcą ich sprzętów, żeby nie było że sieje HATE ba sam bym chętnie kupił 17'' PB G4 jeszcze:). Chyba faktycznie w tym przejściu chodziło o odpalenie windowsa - by każdy miał PC z jabłkiem na obudowie.

#24 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 27 maja 2006 - 21:30

No, oddajmy sprawiedliwość Apple, że dopiero teraz nastała era zintegrowanych kart.


Pudło, to już o ile się nie myle to 4 wcielenie zintegrowanego intela. Do tego dochodzą jeszcze słabsze chipsety sisy i trochę wydajniejsze ATI (np z radeonem x200).
Dla PPC takich zintegrowanych rozwiązań nie było, to się Apple musiało szarpać na te r9200 i fx5200, a teraz może iśc na łatwizne i tylko odpakowywać paczuszki od Intela.

Coś za coś. Tyle, że dla mnie, fana Apple, to o kant d**y potłuc - Mac Book Pro nie kupię bo zdecydowanie za drogi, MacBooka z kolei nie kupię bo za kiepski. Peceta też nie kupię bo ma Windows Very Happy. Wygląda na to, że jedynym sensownym produktem Apple, tak teraz jak i kilka lat wstecz, jest iMac. Reszta taka w każdą stronę niedorobiona.


Dokładnie. Apple ma za bardzo ograniczoną i spolaryzowaną ofertę. Dla mnie akurat jedynym sensownym produktem jest Mini, bo iMac jest brzydki i ma wbudowany ekran, ale MBP 15" też w sumie nie jest zły, ale jak na moje potrzeby za duży no i docka nie ma :-)

Chyba faktycznie w tym przejściu chodziło o odpalenie windowsa - by każdy miał PC z jabłkiem na obudowie.


Tylko na polu pecetów oferta Apple wypada bladziutko w każdej kategorii poza marketingiem....

#25 PowerbookFiend

PowerbookFiend
  • 619 postów
  • SkądLandsberg/Stettin

Napisano 27 maja 2006 - 21:40

Tylko na polu pecetów oferta Apple wypada bladziutko w każdej kategorii poza marketingiem....


Hola Hola! Dellowy hejterze:) : system, wzornictwo, aplikacje, wykonanie(nie wiem jak teraz nie macałem niczego na intelu prócz iMaca ,który jest przepiękny - ale wiadomo są gusta i biusta:)), małe radosne patenty(ALS) i pare innych rzeczy których w Dellu nie uświadczysz. Parametry to nie wszystko. Aha nie spotkałem się z ładniej wykonanym laptopem niż PowerBook.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych