Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Quark i problemy z polskimi fontami


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 George Stark

George Stark
  • 242 postów

Napisano 27 czerwca 2008 - 21:01

Witam, mam problem. Złożyłem w Quarku 7 książkę w języku polskim. Wszytko jest ok. Następnie przygotowałem katalogi z plikami Quarkowymi (roboczymi), katalog z użytymi przeze mnie fontami oraz słownikiem polskim do Quarka i wysłałem do Włoch. Książka będzie drukowana u nich. Dostałem info, że wykrzaczają się polskie akcenty. Fonty zainstalowali poprawne, słownik też. Nie wiem dlaczego tak się dzieje. Co włosi lub ja zapomniałem zrobić? Sprawa jest dla mnie pilna, tak więc proszę Was o szybką pomoc. Może Włosi muszą coś w ustawieniach regionalnych systemu włączyć? PS. Czy w Quarku 7 można zamieniać fonty na krzywe? Nie znalazłem tej opcji. Z góry dzięki za pomoc!

#2 yorick77

yorick77
  • 291 postów
  • SkądPoznań

Napisano 27 czerwca 2008 - 22:24

Quark zamienia na krzywe, ale w 7 robi to poprzez dodawanie nowego obiektu. Dopiero Q8 umie zamienić tekst na krzywe w miejscu. W każdym razie- skoro chcesz zamieniać na krzywe, - czy nie prościej po prostu spllikowac to do formatu ps ew. pdf? To najkrótsza droga, o ile ci Włosi nie mają już nic do grzebania w tych plikach, a wygląda na to, że nie (bo krzywych i tak nie będą edytować). Poza tym w tego typu pytaniach dobrze wskazać wersję Quarka swoja i ich (7? 7.31?)

#3 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 27 czerwca 2008 - 22:40

George Stark albo użyłeś starych fontów Type 1 albo Włosi przekonwertowali wszystko do niższej wersji Quarka. Wyślij im PDF/X i niech robią z niego impozycję.

#4 George Stark

George Stark
  • 242 postów

Napisano 27 czerwca 2008 - 23:09

Użyłem fontów "Windows TrueType (.ttf)". Wszystko działa w moim kompie świetnie. Quark 7.31. Jakiego Quarka mają włosi tego jeszcze nie wiem. Jeśli mają starszego to może jeśli przekonwertuje fonty Font Lab'em do OpenType PS. Czy to coś pomoże? Starsze wersje Quarka nie obsługiwały poprawnie .ttf? Nie mogę wysłać PDF-ów ponieważ włosi muszą podlinkować używane grafiki i sami przygotują pliki produkcyjne. Ja musiałem zrobić polską wersję językową.

#5 ambasador

ambasador
  • 80 postów
  • SkądRadom

Napisano 28 czerwca 2008 - 00:05

czyli nie chodzi o fonty tylko o zdjecia wiec mozna zrobic epsy a oni to zaimporuja do quarka chodzi tylko o zrobienie placeholderow na ewentulana wymiane zdejc, ps quark to bestia :S ps 2 przeksztalc fonty w w krzywe i bedzie ok nie wiem czy quark to robi dobrze bo u mnie w pracy tekst na krzywe zamieniaja w ilustratorze po exportcie z quarka, ale to tylko tak ze slyszenia :D ps 3 wiec wyslij im plik quarka stay tune

#6 George Stark

George Stark
  • 242 postów

Napisano 28 czerwca 2008 - 00:21

Włochom chodzi o to, że po zainstalowaniu fontów, które przygotowałem w osobnym katalogu wysypują się polskie akcenty. Natomiast u mnie wszystko działa jak należy. W tym problem. Zmiany na krzywe całego tekstu się nie da zrobić. W Quarku 7 nie ma tej opcji (albo źle szukam). Niestety Style->Text to Box się nie sprawdza. Mam 440 stron tekstu. PS. Już wiem na pewno. Włosi korzystają ze starszej wersji Quarka niż 7. Jak sprawdzić? Wystarczy wyeksportować plik quarkowy z wersji 7 do wersji 6 (jest taka możliwość w menu File-> Export->Layputs as Project...), a następnie ponowanie go otworzyć. Wszystkie polskie akcenty się sypią. Co mam teraz zrobić?

#7 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 28 czerwca 2008 - 12:00

Wyślij im PDF/X! To jedyne bezpieczne rozwiązanie. Można z niego zrobić gotową impozycję, albo... zaimportować wszystkie strony z PDF/X-a do dokumentu Quarka i na pewno nic nie ruszą! ;-) To duuużo lepsze rozwiązanie niż krzywienie.

#8 yorick77

yorick77
  • 291 postów
  • SkądPoznań

Napisano 28 czerwca 2008 - 21:21

Cięzkawo, ENConv tu chyba na nic - bo konwertuje w jedną stronę (do q7 i o ile to ten problem). Dobrze wiedzieć, czy tekst jest jedno czy wielojęzyczny. Jeśli wielojęzyczny, to sprawa raczej nie będzie do pogodzenia (skoro pl i włoska są tą samą czcionką), choć da się to wtedy obejść - znajdując bliźniaczą czcionkę i ustawić ją dla tekstów pl. Ale chyba najproście zasugerowac Włochom miesięczny Trial Q7. Poszperałbym na forum quarka, bo tam na bank ten temat musiał być ruszany.

#9 George Stark

George Stark
  • 242 postów

Napisano 29 czerwca 2008 - 20:29

Mam teraz inne pytanie dotyczące Quarka 7.31. Otóż mam dwa maki, na których są zainstalowane dokładnie te same programy, te same wersje, te same updaty i słowniki. Teraz tak, mam plik z tekstem przygotowany w Quarku. Tekst zablokowałem aby nie dało się edytować (Item->Lock->Story). Otwieram go na drugim kompie. Po przyjrzeniu się zauważyłem, że są wersy, gdzie inaczej zostały połamane wyrazy. Wers powinien kończyć się przełamanym wyrazem do następnego wersu, a teraz cały wyraz został wciągnięty w jeden wers. Jak to możliwe? Przecież tekst był zablokowany do edycji. Czasem przenoszę wyrazy ręcznie (Shift i Enter), ale to chyba nie powinno mieć znaczenia? Proszę o pomoc.

#10 icg

icg
  • 52 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 30 czerwca 2008 - 10:55

Po pierwsze spytaj Włochów jakiego Quarka używają. Od tego trzeba zacząć. Co do drugiego pytania: powodów może być dużo, od różnych wersji tych samych czcionek, poprzez różne definicje H&J, a używaniu cech OpenType skończywszy. pozdrawiam icg

#11 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 30 czerwca 2008 - 12:16

Z Quarkiem 7.x jest o tyle dziwnie, że nawet w ramach tej samej wersji OSX 10.4.x bywały przeskłady po różnych aktualizacjach.

#12 MacEryk

MacEryk
  • 116 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 lipca 2008 - 06:59

A swoją drogą trochę to dziwne, że 20-letni - co by nie było - Quark ma takie kompromitujące usterki. W końcu średnio rozgarnięty szympans wie, że jakiekolwiek nietrzymanie formatów w łamaniu to dla operatora gehenna. Czy Quark nie zatrudnia ani jednego operatora DTP z prawdziwego zdarzenia?

#13 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 02 lipca 2008 - 16:21

Widzisz mówimy o wersji 7.... A w 8 jest jeden wspólny format dla Win i Mac i nie ma już wersji Passport. Więc mam nadzieję, że problem został rozwiązany. Na Quark Inc. - strona oficjalna jest forum użytkowników i zapraszano na pokaz Q8 w ośrodku szkoleniowym IT Media w dniu 17 lipca. Możesz sprawdzić tę funkcję osobiście.

#14 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 20 lipca 2008 - 23:39

Byłem na pokazie i sprawdziłem! Quark 8 jest super! :-) Z opcjami typograficznymi zostawił InDesigna daleeeko z tyłu!

#15 George_Stark

George_Stark
  • 7 postów

Napisano 22 lipca 2008 - 18:27

Opowiedz coś o tych nowych funkcjach typograficznych Quarka 8. PS. Mój problem, z którym zapoczątkowałem ten wątek zakończył się tak, że wysłałem Włochom hi-res'owe PDF-y :) Innego wyjścia niestety nie było.

#16 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 22 lipca 2008 - 21:40

Po pierwsze linie bazowe jako atrybut strony lub rozkładówki (nie do zrobienia w InDesignie) a nawet pojedynczej ramki (to akurat było już w InDesignie ale nie tak dobrze zrobione). Jeden wspólny format pliku dla Maca i PC. Koniec z wersją Passport. Rozszerzona obsługa OpenType i Unicode (łącznie ze składem azjatyckim). Optyczne wyrównywanie marginesów i bardzo bogatą obsługą styli wysuwania określonych znaków po prawej lub lewej. Style obiektowe (item styles), narzędzia do rysowania i edycji wektorowych obiektów (wygodniejsze niż AI czy Corel), drag&drop elementów graficznych i tekstowych z Findera czy exploratora w Windowsach. Nie trzeba już dla nich nawet tworzyć ramek. Bardzo bogata obsługa PSD, PDF. Zintegrowane narzędzia do tworzenia treści dla WWW i multimediów. Na płytce wersja dla Mac i Win więc możesz sobie nawet zainstalować obie. Wersja języka interface do wyboru (angielska, polka i kilkanaście innych) i przełączania w trakcie pracy. QXP 8 jest tańszy niż InDesign a osoby które kupiły 7 po 1 maja (w Polsce) mają prawo do free upgrade. Mógłbym jeszcze dłuuuugo wyliczać a i tak bym o czymś nowym fajnym zapomniał. ;-)

#17 Jabko

Jabko
  • 231 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 23 lipca 2008 - 07:28

Po pierwsze linie bazowe jako atrybut strony lub rozkładówki (nie do zrobienia w InDesignie) a nawet pojedynczej ramki (to akurat było już w InDesignie ale nie tak dobrze zrobione).
Jeden wspólny format pliku dla Maca i PC. Koniec z wersją Passport. Rozszerzona obsługa OpenType i Unicode (łącznie ze składem azjatyckim). Optyczne wyrównywanie marginesów i bardzo bogatą obsługą styli wysuwania określonych znaków po prawej lub lewej.
Style obiektowe (item styles), narzędzia do rysowania i edycji wektorowych obiektów (wygodniejsze niż AI czy Corel), drag&drop elementów graficznych i tekstowych z Findera czy exploratora w Windowsach. Nie trzeba już dla nich nawet tworzyć ramek. Bardzo bogata obsługa PSD, PDF. Zintegrowane narzędzia do tworzenia treści dla WWW i multimediów.
Na płytce wersja dla Mac i Win więc możesz sobie nawet zainstalować obie. Wersja języka interface do wyboru (angielska, polka i kilkanaście innych) i przełączania w trakcie pracy. QXP 8 jest tańszy niż InDesign a osoby które kupiły 7 po 1 maja (w Polsce) mają prawo do free upgrade.

Mógłbym jeszcze dłuuuugo wyliczać a i tak bym o czymś nowym fajnym zapomniał. ;-)


Ooooo! Widzę, że kolega zna świetnie QXP8! Więc mam jedno pytanie. Jak wygląda import tabel z Worda? Czy coś się zmieniło? Czy dalej będę musiał używać indyka do konwersji?

#18 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 23 lipca 2008 - 14:27

Niezbyt udane! :-( Ale jest obiecane rozwiązanie problemu w 8.1 na jesieni. Szybciej jest przekopiowywać tabelki przez Exella. A ID2Q pewnie będzie w promocji z QXP8 ;-)

#19 sanitariusz

sanitariusz
  • 524 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 15 sierpnia 2008 - 20:31

Moze cos sie ruszy z tym Quarkiem. Jak narazie idzie zaobserwowac przechodzienie klientow z Quarka na Indesigna. Tylko amerykanskie firmy pozostaja wierne Quarkowi.

#20 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 15 sierpnia 2008 - 20:57

No to cię zdziwię! Wielu moich znajomych migruje z ID na QXP8! :-) Nie tylko wielkie gazety (szybkość pracy, praca grupowa w standardzie) ale i agencje reklamowe (mpeaca z wieloma formatami reklam jednocześnie ale i studia dtp i przygotowalnie (zalewki, lakiery wykrojniki, montaże). Miłośnicy typografii docenia wysoce konfigurowalne optyczne wyrównywanie marginesów, funkcje zecerskie OpenType, cztery rodzaje siatek linii bazowych (które są atrybutem strony lub rozkładówki a nie jak w ID ustawieniem programu). Od września sypnie XTensionami. :-)

#21 sanitariusz

sanitariusz
  • 524 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 16 sierpnia 2008 - 16:14

Ja osobiscie tez wole quarka i jestem pelny nadziei jesli chodzi o wersje 8. NIestety firmy takie jak Philips, Canon czy CNH w chwili obecnej przechodza z Quarka 7 na InDesigna CS3 i sa to tylko przyklady. Pewnie minie troche czasu nim sie przekonaja co do Quarka 8. Oby nie bylo tylko za pozno.

#22 wojtgor

wojtgor
  • 560 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 14 października 2008 - 11:25

Chyba nie widziałeś nigdy INdesign_a pracuje i na jednym i na drugim czyli CS3 i q8 niestety w q8 w saporcie wimala jak ppytam o cokolwiek słyszę nieda sie, niewiedza jak lub sprawdzą i cisza. To samo w INdd można zrobić jednym kliknieciem myszki lub skrótem klawiatury który można sobie skonfigurować. Spróbuj z jednej strony wyeksportować pdf lub z kilku plikow w książce moim zdaniem q15 może dogoni indd cs3. Tak na marginesie wcale sie z tego nie cieszę ponieważ Adobe za wysoko zaczyna podskakiwać nie mając konkurencji co nie jest w naszym interesie. I jeszcze jedno mam sporo znajomych którzy przesiadli się na Indd i niema mowy o powrocie na Quarka, i to też pozwala mi zbudować opinię o tym programie.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych