Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Snow Leopard - koniec z PowerPC


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
103 odpowiedzi w tym temacie

#1 b.milewski

b.milewski
  • 4 486 postów
  • SkądGlasgow

Napisano 12 czerwca 2008 - 18:13

Dołączona grafika

Podczas konferencji WWDC oficjalnie zaprezentowano następcę Mac OS X Leopard o kodowej nazwie Snow Leopard. Jak zapewnia Apple, będą to zmiany mające miejsce w tle.

W czasie kolejnych dni Apple zdradziło więcej szczegółów na temat nowego systemu, który według zapewnień ma pojawić się w styczniu przyszłego roku. Najistotniejszą zmianą będzie koniec wsparcia dla procesorów PowerPC. Oznacza to, że nowy system z firmy w Cupertino będzie działać jednie z procesorami Intela.

Apple realizuje swoje obietnice. W 2005r. kiedy Apple przechodziło na procesory Intela, Steve Jobs poinformował oficjalnie, że procesory PowerPC będą wspierane przez firmę przez następne dwa lata, czyli do 2007. Po upływie tego czasu firma porzuci całkowicie tą architekturę.

Znamy także przybliżone wymagania sprzętowe nowego systemu:
* Intel processor
* An internal, external, or shared DVD drive
* At least 512 MB of RAM (more is recommended for development)
* A built-in display or display connected to an Apple-supplied video card supported by your computer
* At least 9GB of disk space available, or 12GB of disk space if you install the developer tools



#2 Oskario

Oskario
  • 45 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 czerwca 2008 - 18:27

Ciekawe jeszcze jakie zmiany będą . . . :)

#3 Łukasz Ignacyk

Łukasz Ignacyk
  • 4 943 postów
  • SkądKraków, PL

Napisano 12 czerwca 2008 - 18:41

Intele, ale tylko 64-bitowe.

#4 ContactLost

ContactLost
  • 430 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 12 czerwca 2008 - 18:42

Dużo nie powiedzieli. Dziwne, że nadal około 10GB miejsca skoro totalna rezygnacja z PPC. Ja tam póki co z Leo jestem zadowolony, nie wiem skąd u wszystkich tyle problemów się robi ;)

#5 vinci

vinci
  • 2 693 postów
  • SkądPoznań

Napisano 12 czerwca 2008 - 18:59

Widzę, że za rok czeka mnie zmiana kompa ;) Dobrze się składa bo za rok akurat chciałem wymieniać to będę miał pretekst i kupię już ze Snow Leosiem :)

#6 picik

picik
  • 288 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 czerwca 2008 - 19:06

moze dock nie bedzie lagowal. dopoki laguje to nie przesiade sie na 10.5 za chiny. cos niewyobrazalnego !

#7 pepan

pepan
  • 524 postów
  • SkądPoznań/Skarżysko-Kamienna

Napisano 12 czerwca 2008 - 19:11

wiem jedno... do windows nie wroce juz NIGDY!!! :)))))))))))))))))) jestem super zadowolony z leoparda. dobrze by bylo jakby w nastepnym os byl juz polski slownik do systemu i byloby naprawde cacy :) no i moze by apple wypuscil nowe macbooki najlepiej juz w nowej konstrukcji nie pekajacej, bo moj maczus juz peka

#8 chris.zurada

chris.zurada
  • 3 977 postów
  • SkądTychy, Poland

Napisano 12 czerwca 2008 - 19:28

moze dock nie bedzie lagowal. dopoki laguje to nie przesiade sie na 10.5 za chiny. cos niewyobrazalnego !


Hehe, jasne, ja tez nie przesiade sie na 10.5, jedynie na 10.5.3 gdzie wspomniane lagi to mit ;)

#9 vinci

vinci
  • 2 693 postów
  • SkądPoznań

Napisano 12 czerwca 2008 - 20:00

Intele, ale tylko 64-bitowe.

Chyba jednak nie... :D Jak widać na fotkach Snow Leopard zainstalowany na komputerze z procesorem Core Duo ;)
Orchard Spy: the Apple Mac, iPhone, and iPod spook

P.S. + cytat: "While Snow Leopard is said to be fully 64-bit, as the screenshots show it will work on 32-bit (Core Solo and Core Duo) Intel processors. It will not be compatible with PowerPC" ;)

#10 Klimer

Klimer
  • 848 postów

Napisano 12 czerwca 2008 - 20:16

hymm a jest jakiś komp z intelem który nie spełnia tych wymagań? :P przecież każdy intelomac ma chyba 512 ramu :)

#11 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 12 czerwca 2008 - 21:09

Nie wiem jak Wy, ale jestem bardzo zawiedziony tą polityką Apple. Na rynku jest sporo świetnych maców z PPC, dokładnie mówie tu o "G5". Są 64-bitowe i posiadają zapas mocy, rozumiem żeby zmusić nas do wymiany ppc na intela, ale za szybko żeby rezygnowć z naszych poczciwych PPC :( Przykro że nowy MAC OS X będzie całkowicie "pecetowy"

#12 jw_amigowiec

jw_amigowiec
  • 294 postów
  • SkądKatowice, PL

Napisano 12 czerwca 2008 - 21:16

No i mam Leoparda, czy to znaczy, ze mam zalowac, ze nie poczekalem na snieznego?:D. Boje sie, ze za jakis czas nim sie obejrze moj leo bedzie przestarzaly, bo nowy soft "chodzi" tylko na 10.8 mruczka. ;) Ja tam z Leo jestem zadowolony, ale cos mi sie nie podoba ten wyscig.

#13 kamillys

kamillys
  • 854 postów
  • Skądokolice W-wy

Napisano 12 czerwca 2008 - 21:39

PPC niestety jest porzucane, jak kiedyś 68k. Możliwe że SLeo dostanie kopa z powodu usunięcia kodu dla PPC, a może i nawet Rosetty i Carbona.

#14 MarcinWitek

MarcinWitek
  • 1 574 postów
  • SkądMars

Napisano 12 czerwca 2008 - 21:45

Dużo nie powiedzieli. Dziwne, że nadal około 10GB miejsca skoro totalna rezygnacja z PPC. Ja tam póki co z Leo jestem zadowolony, nie wiem skąd u wszystkich tyle problemów się robi ;)


Bo korzystają z bardziej zaawansowanych aplikacji...

#15 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 12 czerwca 2008 - 22:08

Nie wiem jak Wy, ale jestem bardzo zawiedziony tą polityką Apple. Na rynku jest sporo świetnych maców z PPC, dokładnie mówie tu o "G5". Są 64-bitowe i posiadają zapas mocy, rozumiem żeby zmusić nas do wymiany ppc na intela, ale za szybko żeby rezygnowć z naszych poczciwych PPC :(

Przykro że nowy MAC OS X będzie całkowicie "pecetowy"


Nie martw sie. Ja mam i PPC i Intela, a i tak zostaje na Tigerze. Poki co, zadnego Leoparda. Tez zostaje z systemem "do tylu".

#16 owz

owz
  • 3 360 postów
  • SkądPoznań

Napisano 12 czerwca 2008 - 22:23

to niedługo będziemy 2 systemy do tyłu, też leo nie chcę :) bo po co skoro tygrysek jest mega stabilny i zupełnie wystarcza :)

#17 picik

picik
  • 288 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 czerwca 2008 - 23:24

mam ci przypomniec twoje blagalne privy o mojego leoparda? ahahhahaah

#18 ozz

ozz
  • 1 129 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 12 czerwca 2008 - 23:40

moze dock nie bedzie lagowal. dopoki laguje to nie przesiade sie na 10.5 za chiny. cos niewyobrazalnego !


to może wkońcu sprzedasz leoparda zamiast ciągle narzekać ja chętnie odkupie :) pamietam ze pare miesiecy temu tez narzekałes wiec zapraszam do tranzakcji :)

#19 ContactLost

ContactLost
  • 430 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 12 czerwca 2008 - 23:42

Bo korzystają z bardziej zaawansowanych aplikacji...


Takich jak iPhoto i Mail? ;) Przez mojego kompa w tym roku przepłynęło na prawdę sporo zaawansowanyh aplikacji w celach testowych i z żadą nie miałem problemu. Tak samo system nie miał z nimi problemu. Jedynie na samym początku leo miał jakiś problem z językami, ale okazało się, że trzeba wywalić jeden plik i wsio.

#20 sebbulon

sebbulon
  • 190 postów
  • Skądgdzies w Beskidach

Napisano 12 czerwca 2008 - 23:54

Pozwole sobie na mala osobista refleksje po przeczytaniu tego newsa- Macami zainteresowalem sie głownie z powodu ze sa "inne", miały jak dla mnie dosc egzotyczna architekture ( PPC - z wczesniejszymi nie mialem kontaktu) i rownie z mojego punktu widzenia "egzotyczny" OS, (choc widzę pewne podobienstwa OS X do Linuxów), w moim czysto subiektywnym odczuciu, z ktorym oczywscie nikt sie nie musi zgadzac :) stopniowe i w konsekwencji całkowite przejscie na Intela zaczeło pozbawiac jednak cala tą zabawe z Macami tego smaczku innosci, choc pewnie jest z z wielu wzgledow słuszne, nie mnie to oceniac ..... A Intel ..... hmmm tu jednak bede chyba dalej preferowac windoze zgodnie z wiekopomna maxymą - "lepszy stary wrog, niz nowy przyjaciel" :)

#21 Maslav

Maslav
  • 128 postów

Napisano 13 czerwca 2008 - 00:20

Moim skromnym zdaniem, "rewitalizacja rdzenia" systemu to bardzo dobry ruch Apple i trzymam kciuki aby szybko im się to udało. Obecny Leopard to dziecko wojny z Vistą na ilość "ficzerów". Podczas gdy programiści Microsoftu wymyślają koło od nowa, Apple przygotowywuje sobie solidne fundamenty pod kolejne systemy.

#22 Fast128

Fast128
  • 387 postów
  • SkądŁódź, Poland, Poland

Napisano 13 czerwca 2008 - 07:48

" * A built-in display or display connected to an Apple-supplied video card supported by your computer " To brzmi trochę jakby można było grafę od apple wstawić do pc i będzie śmigać. Też nie rozumiem polityki rezygnacji z powerpc. Mamy w szkole G5 dual processor 1.8 i rendery z finalcuta robią się znacznie szybciej niż na mini core 2 duo. Chociaż tak naprawdę czas życia sprzętu w firmie to 2 lata.

#23 wieslawo

wieslawo
  • 3 698 postów
  • SkądL-no/P-ń

Napisano 13 czerwca 2008 - 08:26

phi, to ze zmianą moich poczcciowych PPC poczekam do Windowsa Seven, potem zdecyduję. System jest system a świętej wojny nie prowadzę, ew. zawsze mogę zostać z Tygrysem na jeszcze długie lata, to co potrzebuje działa i wystarcza.

#24 NCdeIgnis

NCdeIgnis
  • 118 postów

Napisano 13 czerwca 2008 - 09:14

narzekacie...ja zuywa Leoparda i nie miałem z nim ŻADNYCH problemow ;) nie wyobrażam sobie powrotu na tigera. Przez takie bonusy jak quick look czy spaces, bez ktorych nie wyobrażam już sobie korzystania z kompa:) no i oczywiscie Time machine. i btw. Do osob narzekających na porzucenie PPC. Apple ma mniej niż 10% rynku, wyobracie sobie developerów optymalizujących swoją aplikacje zeby dobrze działała na PPC,32bit intel,64bit intel. z czegos musieli zrezygnowac zeby uczynic te platforme bardziej atrakcyjną dla developerów. Poza tym własnie bardzo wielu już teraz pisze programy ktore działają TYLKO na intelach. Jak dla mnie powinny zakończyc tez przejscie na 64bity i zapomniec o architektorze 32 bitowej.

#25 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 13 czerwca 2008 - 09:17

kurde, ale jak tylko 64bit to albo wymiana miniaka, albo samego procka (co będzie trudne... chyba że znajdzie się jakich fachura który to zrobi ;) czytałem o czymś takim, ale przydałby się z okolicy)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych