Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Programy z PC pod Mac


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Olaf

Olaf
  • 12 postów

Napisano 05 czerwca 2008 - 23:17

Witam, Jestem kompletnie zielony jeśli chodzi o sprawy związane z Mac'iem. Moje pytanie odnosi się do programów pisanych pod PC . Czy istnieje możliwość uruchomienia ich pod Mac'iem ? Dotyczy to głównie tych produków które nie posiadają procesorów Intel . Czy istnieją emulatory dla np. iBook G3 , G4 lub podobnych gdzie procesorem pracującym jest Power PC .....(poprawcię jeśli się mylę ) Mam sporo programów jak , tłumacze, słowniki etc które pracują na PC'ie. Rozglądam się ze jakim starszym Mac;zkiem i chciałbym dalej z nich korzystać . Pozdrawiam

#2 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 05 czerwca 2008 - 23:33

Na PPC istniał Virtual PC i tam mogłeś sobie instalować windows. Ale chodzi to b. wolno.

#3 Therioon

Therioon
  • 4 281 postów
  • SkądZ brzucha:)

Napisano 05 czerwca 2008 - 23:35

na twoim miejscu zakupiłbym używanego maca na intelu i wtedy instalka parallels lub vmware albo virtual box - darmowy i wszystkie programy z windy masz na macu

#4 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 06 czerwca 2008 - 00:18

WINE ?? (taki emulator, ale nie emulator;) )

#5 kubatyszko

kubatyszko
  • 333 postów
  • SkądTokyo

Napisano 06 czerwca 2008 - 03:51

a raczej DarWINE.

#6 Gringo997

Gringo997
  • 779 postów
  • Skądnieznana

Napisano 06 czerwca 2008 - 07:00

rozumiem że programów z PC pod maćka z intelem nie da się zainstalować bez zainstalowania windy mam rację? (w linuxie można sobie zainstalować programy z pod windy bez instalacji tego systemu)

#7 kubatyszko

kubatyszko
  • 333 postów
  • SkądTokyo

Napisano 06 czerwca 2008 - 07:54

(w linuxie można sobie zainstalować programy z pod windy bez instalacji tego systemu)


Nie mozna ot tak, trzeba uzywac WINE (lub pochodnych np. cedega itp.) , ktore teoretycznie chodzi i pod OSX.

#8 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 06 czerwca 2008 - 07:55

Windows to Windows. Mac OS to a Mac OS. Linux to Linux. Co prawda istnieją protezy, dzięki którym można uruchamiać programy dla DOS, Windows na innych platformach ale w bardzo ograniczonym zakresie. Dla Power PC są trzy rozwiązania a właściwie jedno na trzy sposoby: MS Virtual PC, Qemu, Darwine (z wbudowanym Qemu) Szczerze powiedziawszy to bardzo słabe rozwiązania. Lepiej szukaj zamienników programów Windowsowych dla Mac OS X. Żadna proteza nie zastąpi oryginalnego systemu operacyjnego, na który dany program jest napisany. Użytkownicy Inteli mają ułatwione zadanie, gdyż nie trzeba emulować całej platformy. Jest taka sama dla Maca i PC, więc programy uruchomione w wirtualnych maszynach (programach udających drugi komputer) działają prawie z rzeczywistą szybkością. Nie działają tylko programy korzystające z akceleracji graficznej. W PowerPC trzeba symulować jeszcze środowisko x86, co odbywa się z gigantyczną wręcz stratą na wydajności. Nawet na Intelu protezy typu Crossover, Darwine działają słabo. Jeżeli na prawdę musisz używać programów dla Windows a nie masz Intelomaka to lepiej za 80-200 zł dokup sobie jakiegoś Della, Compaqa, czy HP poleasingowego na Allegro. To będzie działało znacznie lepiej, niż VirtualPC albo powoli się przyzwyczajaj, że nie wszystko jest pisane na Maka. Mnie całkowita rezygnacja z Windows zajęła blisko 3 lata a i to mam na dysku USB obraz z Windows ME dla VMWare i oryginalny XP Home w szufladzie na tzw. wszelki wypadek. Kolega, który ma eMaka, gdy zobaczył jak działa Windows ME na Virtul PC kazał mi to skasować, jak najszybciej. W zamian skompilowałem mu z Finka XFree86 (Applowy X11 na eMaku działał byle jak - serdeczne dzięki za instrukcję instalacji Xfree86 z Finka na forum !!), dodałem IceWM jako menedżer okien do XFree86 i woli korzystać z programów przekompilowanych z Linuksa na Mac OS X. On już na Windows nie chce spojrzeć. Mnie jest niepotrzebny ale mam go "w odwodach", na wszelki wypadek.

#9 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 06 czerwca 2008 - 09:04

No wszystkie proste programy działają już na WINE, na crossover, całkiem, całkiem wszystko działa - szybciej niż jak parallels, które strasznie mi zamula komputer

#10 Olaf

Olaf
  • 12 postów

Napisano 22 czerwca 2008 - 14:37

Wielkie dzięki za odpowiedzi. Jest tak jak się obawiałem .Widzę, że jedynym rozwiązamiem jest kupno jabłka z intelem... albo kąbinować z emulatorem i Win ME ( tego akurak bardzo lubiłem i działał mi super stabilnie ) Nie chce wydawać fortuny, a kupować HP czy DELL po firmowego wydaje mi się bez sensowne. Maczka chciałem kupić przedewszystkim dla Mac OS X ... Zobaczymy :)

#11 kubatyszko

kubatyszko
  • 333 postów
  • SkądTokyo

Napisano 22 czerwca 2008 - 15:46

A tak na marginesie, to co takiego za soft windowsowy masz ze na maka nie masz odpowiednika ??

#12 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 22 czerwca 2008 - 17:57

Olaf, nie napisałeś nawet jakich programów używasz pod windą. Trudno odpowiedzieć ogólnie na Twoje pytanie. Niektóre programy są od ręki na dwa systemy, inne nie. Póki nie sprecyzujesz jakich używasz nie powiemy Ci czy takie są na mac'a.
Poza tym wiele programow ma odpowiedniki. Inaczej się nazywają, ale mogą to samo.
Dlatego lista bardzo pomoże i to Tobie pomoże. Może okazać się, że wystarczy kupić stary dobry PowerBook 1,67 Ghz, żeby swobodnie i szybko pracować, zamiast wydawać ~3,5k na MacBook'a. Poza tym taki PowerBook ma dużo lepsze parametry niż MacBook, ot chociażby karta graficzna.
Ja bym kupił PowerBook'a, ale powtarzam: lista programów.

#13 Olaf

Olaf
  • 12 postów

Napisano 24 czerwca 2008 - 01:05

Hej Sorka , za slabo sprecyzowane pytanie. Podaję listę programów: Słownik - System TL Polsko-Hiszpański Hiszpańsko-Polski Słownik - Real Academia de la Lengua - Hiszpańsko-Hiszpański Słownik - Cumio - Galicyjsko Galycyjski Słownik - PWN - Uniwersalnu Języka Polskiego. To te najbardziej potrzebne - co do ostaniego to nie wiem czy PWN nie robi czegoś pod Maka? Głownie potrzebuje Word'a ( z tym nie problem ) oraz tłumaczy i słowników. Te mam w wersjach pod Wina. Dzięki i pozdrawiam

#14 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 24 czerwca 2008 - 01:57

Zapomnij. Jedyne, co możesz to zainstalować Windows 95 OSR2 (z USB), Windows 98, Windows ME w VirtualPC. Niestety na G3 i G4-700 MS VPC i Wymienione Windowsy działają tragicznie wolno ale działają. Z wielkim bólem da się odpalać i słowniki na tym. Ja nawet odpaliłem Picasę ale nie mam mowy o komforcie. Lepiej kup PC Compaq P-600MHz/256 MB Ram to te programy będą działały ZDECYDOWANIE szybciej, niż w emulacji. Koszt ok 80 zł. Przy okazji info dla "InteloMakowców" Słowniki nie chcą też poprawnie działać na Crossover, Wine (Linux) i Darwine (Mac). Kto musi z nich korzystać niech od razu instaluje Windows-choćby na wirtualnej maszynie. Akurat słowniki ostatnio przerabiałem z zaprzyjaźniona studentką na Linuksie a potem na iMaku. Dokupiła Windows i wystarczy jej bezpłatny VirtualBox (tylko Intel)

#15 Olaf

Olaf
  • 12 postów

Napisano 25 czerwca 2008 - 23:41

no to mogila ............. jak to mówią .......... albo będę zbieral do maka z intelem albo kupie jakiegos dla zabawy i nauki systemu .... acha, są wogule jakieś słowniki na maka ?

#16 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 25 czerwca 2008 - 23:54

Może nie będzie tak tragicznie. Windows 95 na tym jako-tako działa. Ma pewno działa też Win95OSR2 (ten z obsługą USB) ME można mocno odchudzić. Bardzo się starałem koledze zrobić ME tak, aby mógł odpalać programy dla Windows i jakoś to tam działało. Wymaga to sporo pracy ale się da. Proponuję wypróbować. Za darmo jest do ściągnięcia "Q". Jest to graficzna maszyna wirtualna Qemu dla Maka. Da się na tym na 100% zainstalować 95 i Windows 2000. Reszty nie próbowałem ale ME, czy 98 także powinny zadziałać. Spróbuj. To nie kosztuje a zawsze można wyrzucić do kosza. Może ktoś ci wypożyczy na kilka dni MS Virtual PC (nie wiem, czy jest na p2p) Virtual PC. Gdy ograniczysz cache w ME do minimum, masz sporo RAMu, wyłączysz IE jako menedżer okien i zastąpisz go czymś innym (służę Ontrack PowerDesk, którego używam do takich rzeczy obligatoryjnie) to może "będą z tego ludzie". Najpierw spróbuj. Słowniki nie mają aż tak dużych wymagań. Bardzo sprawnie w VirtualPC działa zamrażanie systemu, co wyeliminuje długi start systemu. Potem zrobisz backup obrazu dysku "na wszelki wypadek", aby nie przechodzić tej procedury ponownie i jakoś powinno "grać". Ja miałem doświadczenia z iMadłem G3/512 oraz eMakiem G4/700/768MB. Raczej zachwycony efektami nie byłem ale jak nie masz innego wyjścia to dobre i to.

#17 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 26 czerwca 2008 - 09:03

Tak, Virtual PC faktycznie dobrze się sprawuje. Poza tym to produkt M$, dlatego z pewnością ma dobre stosunki z systemami M$. Ja co prawda używam Virtual PC do uruchamiania DOS'a do gier, ale faktycznie szybciutko i bezpiecznie się zamraża, dodam, że na PowerBook'u 1,33 z 1,5 Gb RAM'u. Do samych słowników to może się faktycznie nadać, jednak nie będzie zbyt szybko pracować.

#18 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 27 czerwca 2008 - 16:37

Wirtualny system Windows dla Maka można też przygotować na bezpłatnym MS Virtual PC dla Windows. Bez problemu tam utworzone obrazy można przenosić na Maka i z powrotem.

#19 michalkic

michalkic
  • 117 postów
  • SkądRadom

Napisano 05 lipca 2008 - 19:39

Witam
wybaczcie że piszę w tym temacie ale nie chce zakładać nowego. Na wstępie zaznaczam że w sprawach Apple jestem nowy ale czym dłużej o tym czytam tym bardziej chce sobie zakupić jakąś maszynkę np iMac'a.
No ale do rzeczy
Na youtube znalazłem filmiki, które przedstawiają nowe gry typu Crisis czy CoD 4 ( np.YouTube - CRYSIS on New iMac Alu 24")na macu czy jest to możliwe ? Czy instalując Xp'ka na macu będę mógł grać w każdą grę, która nie jest przystosowana do Maców ?

#20 Lukasz.com

Lukasz.com
  • 120 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 05 lipca 2008 - 19:51

Owszem ale jak sie nie znasz (tak mysle bo piszesz że jesteś zielony, bez urazy) to możesz zamulić Windowsa i nie co przychamować Maczka...Tak podejrzewam bo w iSpocie (lubie sedzieć tam) jakiś facet z doinstalowanym systemem i kupą emulatorów (które mulą ;-) ) przyszedł ratować kompa.. Nieważne pójdż do iSpota z płytką z a oni za 100 zł. Zrobią tak żę sie nie skapniesz...

#21 kmita

kmita
  • 131 postów

Napisano 05 lipca 2008 - 19:51

No oczywiście. Instalując na Macu Windows robisz z niego najnormalniejszego w świecie PCta :)

EDIT
Łukasz.com -> Chcesz płacić komuś w ispocie 100zł za instalcje windowsa na swoim komputerze?:P

#22 michalkic

michalkic
  • 117 postów
  • SkądRadom

Napisano 06 lipca 2008 - 12:12

No oczywiście. Instalując na Macu Windows robisz z niego najnormalniejszego w świecie PCta :)


tyle że dużo ładniejszego :D

Ale mogę mieć i leoparda i np xp na raz ?

#23 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 06 lipca 2008 - 12:53

możesz

#24 fraDiavolo

fraDiavolo
  • 528 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 lipca 2008 - 14:56

No oczywiście. Instalując na Macu Windows robisz z niego najnormalniejszego w świecie PCta :)


Stąd zresztą taki nagły wzrost sprzedaży Maców, odkąd montuje się w nich procesory Intela.

Jestem bardzo ciekaw, ilu nowych klientów kupujących sprzęt Apple swoją pracę w Mac OS X ogranicza do uruchomienia Asystenta Boot Camp, żeby zainstalować Windows. Podejrzewam, że całkiem sporo.

Co do windowsowych słowników, to mam kilka i wszystkie działają pod CrossOver.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych