Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[Sprzęt] Flashowanie Radeonów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
99 odpowiedzi w tym temacie

#51 Kwiatki

Kwiatki
  • 1 096 postów
  • SkądPoznan

Napisano 27 lutego 2007 - 13:02

Kupiłem taką oto kartę i potrzebowałbym teraz do niej odpowiedni ROM. Próbowałem pobrać z linku jaki podał w pierwszym poście devilia ale coś nie działa. Szukając po internecie znalazłem parę różnych tylko nie wiem który będzie właściwy. Jakby ktoś mógł mi pomóc i podać właściwy link, ewentualnie przesłać odpowiedni Rom na e-mail, to będę niezmiernie wdzięczny :)



http://cubeowner.com...x_v2&id=265&c=2
  • Marcin_G lubi to

#52 Lucjan Dylag

Lucjan Dylag
  • 48 postów
  • Skąd****

Napisano 27 lutego 2007 - 14:57

Kupiłem taką oto kartę i... )


Sprawdziłeś jakiej pojemności jest kość biosu karty? Jeśli ta karta ma miejsce na 128k romu to bez problemu zflashujesz kartę na Macu posługując się opisem ze strony podanej przez "kwiatki", (a dokładnie w tym miejscu http://www.cubeowner...?showtopic=8798 )
Ja zrobiłem to na moim G4 AGP tak jak w punkcie "Flashing on Mac OS X (using an AGP tower Mac and you have Mac PCI video card):"
Podaj mi na PW e-mailowy adres to podeślę Ci "ATIcceleratora" z opisu i oryginalny MacRom Radeona 8500 (z 250 Core Frequency i 275 Memory Frequency - bo taka wersja romu powinna zadziałać na karcie którą kupiłeś)

#53 Marcin_G

Marcin_G
  • 892 postów
  • Płeć:
  • SkądRumia

Napisano 27 lutego 2007 - 22:44

Karta ma identyczne oznaczenie kości jakie podałeś mi w innym wątku. Myślę że jak będę miał ten właściwy ROM to będzie działać bez problemu. O ile czegoś nie spaskudzę przy flashowaniu.

#54 mgrod

mgrod
  • 195 postów
  • SkądTrzebież k. Szczecina

Napisano 02 marca 2007 - 09:53

Witam!

Udało mi się nabyć taką kartę:
http://allegro.pl/it...mb_od_ati_.html

Flashowanie przebiegło bez zarzutu. Jednak jedno mnie zastanawia. Karta wygląda na oryginał od ATI, ale ma kości Hynix 4ns i taktowania 250/250. Nigdzie nie znalazłem informacji aby ATI wypuszczało na rynek takie karty. Wydawało mi się, że oryginały miały zawsze pamięci 3,6ns i taktowania 275/275. Może się mylę?

A i jeszcze jedno pecetowy rom miał wielkość 52kB, więc myślałem, że będę musiał go sflashować zredukowanym romem, ale "łyknął" pełny. Muszę tylko skombinować przejściówkę DVI->VGA i sprawdzić czy mam obraz na drugim wyjściu.

Pozdrawiam!

#55 Gość_brodek_*

Gość_brodek_*

Napisano 02 marca 2007 - 12:02

jesli masz arirage theather na karcie to mozesz miec nawet second monitor :) jesli nie to pewnei na drugim porcie masz mirror

#56 mgrod

mgrod
  • 195 postów
  • SkądTrzebież k. Szczecina

Napisano 02 marca 2007 - 15:09

A propos: co potrzebuję żeby decydować co ma wyświetlać drugi monitor? Jestem lamerem w tych sprawach, bo tego radka mam od wczoraj wieczora;-) Zainstalowałem sterowniki ze strony ATI v4.5.7. Można tam tworzyć profile dla programów (włączać FSAA, anizo itp.) ale znanego z pc "hydravision" nie zauważyłem. Czy jak podłącze drugi monitor to maczek go sam wykryje? Pozdrawiam!

#57 Marcin_G

Marcin_G
  • 892 postów
  • Płeć:
  • SkądRumia

Napisano 02 marca 2007 - 22:33

A mi się dzisiaj nie udało :( Nie żebym coś spaskudził, ale PeCet na którym chciałem to robić nie miał w BIOSie możliwości przełączania wyświetlania pomiędzy PCI a AGP, i jak tylko włożyłem kartę pod AGP to d*** blada. Nie zostaje mi chyba nic innego jak poszukać kolejnego blaszaka.

#58 Przemek

Przemek
  • 622 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 marca 2007 - 22:59

Flashowanie możesz zrobić na maku... Było to opisane na jednej czeskiej stronie www, generalnie sprowadzało się do wrzucenia flashera do startup items z biosem chwili niepewności i już:)

#59 Marcin_G

Marcin_G
  • 892 postów
  • Płeć:
  • SkądRumia

Napisano 02 marca 2007 - 23:08

Tak, ale warunkiem flashowania na maku jest zainstalowanie OS9.

#60 Przemek

Przemek
  • 622 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 marca 2007 - 23:48

:D Racja... Ale zawsze możesz użyć jakiejś starej karty na PCI i sflaszować go na maku...

#61 Marcin_G

Marcin_G
  • 892 postów
  • Płeć:
  • SkądRumia

Napisano 02 marca 2007 - 23:54

Starą kartę na PCI to ja mam, tylko czy Mac ją zobaczy? No nic, jutro będę dalej kombinował.

#62 mgrod

mgrod
  • 195 postów
  • SkądTrzebież k. Szczecina

Napisano 03 marca 2007 - 09:37

No i za wcześnie się pochwaliłem. Po zainstalowaniu sterów ze strony ati wszystko było ok do momentu restartu komputera. Po restarcie obraz gaśnie i włącza się z częstotliwością 2 razy na sek. Taka "dyskoteka". Teraz pytanie: czy mogę jakoś odinstaalować te stery, czy muszę reinstalować (zabrzmiało dziwnie łinołsowsko) panterkę? Pozdrawiam!

#63 Marcin_G

Marcin_G
  • 892 postów
  • Płeć:
  • SkądRumia

Napisano 04 marca 2007 - 01:29

A po co instalowałeś sterowniki? Coś nie działało jak należy? Pytam, bo jak już uda mi się zmienić ten BIOS to chciałbym wiedzieć czy trzeba coś jeszcze robić aby działało na MACu. Dzisiaj była kolejna próba zmiany BIOSu i niestety znowu nieudana. Jak już znalazłem PeCeta na którym mogłem zmieniać z którego złącza ma wyświetlać obraz, skopiowałem wszystkie pliki tak jak należy, włożyłem kartę i uruchomiłem komputer z dysku startowego. Niestety zonk! Okazało się że dysk jest w NTFS i pod DOSem nie widać plików. Po długich poszukiwaniach znalazłem program który pozwalał zobaczyć partycje NTFS pod DOSem. Po uruchomieniu wszystko szło pięknie aż do momentu gdy chciałem uruchomić flashrom, okazało się że nie ma wolnej jakieś tam pamięci. W akcie desperacji wymyśliłem sobie że nagram te wszystkie pliki na dyskietkę i z niej uruchomię program do zmiany BIOSu. Tak więc odpaliłem komputer pod DOSem, włożyłem dysk, wpisałem "flashrom -i" i pokazało na jakim porcie jest zainstalowana karta. Szczęśliwy że w końcu coś się dzieje wpisałem komendę aby zapisać nowy BIOS na karcie... i kolejny zonk. Wyskoczył błąd FL010 (czy jakoś tak). Próbowałem zarówno z parametrem -p i -pm i zawsze ten sam błąd. Tak więc mam pytanie do osób biegłych w tym temacie, czy ten błąd jest spowodowany tym że flashrom był uruchamiany z dyskietki czy też może wina leży po stronie karty? Co może być powodem wyskoczenia tego błędu? Pomóżcie, bo już tracę cierpliwość.

#64 Lucjan Dylag

Lucjan Dylag
  • 48 postów
  • Skąd****

Napisano 04 marca 2007 - 03:53

Pomóżcie, bo już tracę cierpliwość.


Sie uparłeś robić to na pececie...
Sprawdziłeś czy ta karta działała i wyświetlała wcześniej obraz na pececie!?
Zrobiłeś kopie oryginalnego biosu karty!?
Jest wysoce prawdopodobne że bios karty ma zabezpieczenie przed nadgraniem, na taką dolegliwość zastosuj parametry -f lub -f -sst (ten pierwszy wymusza ominięcie zabezpieczeń a drugi robi to na kościach firmy SST)
wiersz poleceń powinien wyglądać np. tak (kolejności -f -sst czy przed nazwą pliku czy po, nie pamiętam)
flashrom -pm 0 nazwa.bin -f -sst lub flashrom -pm 0 -f -sst nazwa.bin
Zrób w Windowsie dyskietkę starową (podczas formatowania jest taka możliwość)! i dodaj do niej potrzebne pliki! zmieniając nazwę i rozszerzenie makowego biosu (nazwę na maksymalnie 8 znaków bo to DOS uwielbia, a rozszerzenie z .rom na .bin - bo w tym świecie rom nie istnieje)!
W biosie komputera ustaw go tak by wystartował wyłącznie ze stacji dysków czyli w czystym DOS właśnie!
Oprócz Flashromu.exe jest jeszcze atiflash.exe

#65 mgrod

mgrod
  • 195 postów
  • SkądTrzebież k. Szczecina

Napisano 04 marca 2007 - 12:13

Instalowałem stery bo chciałem np. włączyć FSAA w unreal tournament. Ati Utilities które się zainstalowało na to pozwala.

#66 Marcin_G

Marcin_G
  • 892 postów
  • Płeć:
  • SkądRumia

Napisano 04 marca 2007 - 20:45

W końcu się udało. Wielkie dzięki Lucjan za pomoc. Nie mogę niestety dodać punktu :( , bo ponoć za mało porozdawałem innym użytkownikom.

#67 Lucjan Dylag

Lucjan Dylag
  • 48 postów
  • Skąd****

Napisano 04 marca 2007 - 21:38

W końcu się udało. Wielkie dzięki...


"i ku chwale Ojczyzny, Panie generale" ;-)

#68 mgrod

mgrod
  • 195 postów
  • SkądTrzebież k. Szczecina

Napisano 05 marca 2007 - 08:01

Witam! Rozwiązałem problem z "dyskoteką". Otóż okazało się, że mój radeonek nie lubi za bardzo rozdielczości 1280x1024 w 85 Hz, za to w 90 Hz śmiga bez problemu. Co ciekawe takiego efektu nie zauważyłem w żadnej innej rozdielczości. Wątpię by była to wina monitora. Mam ASD 21" więc wszystkie te rozdziałki "łyka" bez problemu. Ktoś już może spotkał się z takim problemem? Ps. drugie wyjście też działa, a więc pełny sukces ;-) Pozdrawiam!

#69 jc

jc
  • 56 postów

Napisano 06 marca 2007 - 21:05

witam,

a czy CI jest obsugiwany przez ten sam zestaw radeonow pecetowych, ktory jest przedstawiony tutaj: http://www.apple.com...ures/coreimage/
czy tu istnieja jakies rozbieznosci?

pozdrawiam

#70 Halibut

Halibut
  • 668 postów
  • SkądKatowice

Napisano 09 marca 2007 - 00:27

Ten sam - ta sa te same chipy co PC, roznica jedynie w biosie karty no i systemie operacyjnym.

#71 BiM Service

BiM Service

    user_jgora

  • 972 postów
  • SkądJelenia Góra

Napisano 09 marca 2007 - 12:48

ma ktos moze zgrane rom-y od radka 8500? Bo link niekatywny, a musze szybciutko przeflashowac tu jednego pacjenta i nie moge znalezc :( Pozdrawiam

#72 Przemek

Przemek
  • 622 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 marca 2007 - 12:58

Muszę pogrzebać na swoich cdekach. Jak znajdę podeślę.

#73 jc

jc
  • 56 postów

Napisano 09 marca 2007 - 13:07

Ten sam - ta sa te same chipy co PC, roznica jedynie w biosie karty no i systemie operacyjnym.


dziekuje
pozdrawiam

#74 Lucjan Dylag

Lucjan Dylag
  • 48 postów
  • Skąd****

Napisano 09 marca 2007 - 13:12

ma ktos moze zgrane rom-y od radka 8500? Bo link niekatywny, a musze szybciutko przeflashowac tu jednego pacjenta i nie moge znalezc :(


Witaj, mam,
podaj adres mailowy to Ci wyśle (jakoś nie porafię dołączyć czegokolwiek z poziomu furum)

Lucjan D.

#75 BiM Service

BiM Service

    user_jgora

  • 972 postów
  • SkądJelenia Góra

Napisano 09 marca 2007 - 16:27

smakoszjablekATgmailDOTcom




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych