Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jaki program zamiast Microsoft Word'a na Maca?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 verve

verve
  • 36 postów

Napisano 27 kwietnia 2008 - 23:38

Jaki program zamiast Word'a na Maca? Potrzebuje Waszej fachowej porady. Potrzebny mi jest program do pisania tekstów z takimi funkcjami jak Word (przypisy, numeracja stron, segregacja alfabetyczna np. bibliografii, wklejenie bimapy)itp Kiedys robilam to w Word' na PC a teraz nie mam wersji na Maca. Moj komputer to powerBook g4 z leo Slyszalam i czytalam o open office, neoofice... Moze jednak ktos przyblizy mi mozliwosci tych programow, czy znajde potrzebne mi funkcje? Sprawa jest dosc pilna. Bardzo dziekuje

#2 Grzeczny

Grzeczny
  • 223 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 kwietnia 2008 - 09:35

Bean 1.1 - MacUpdate

Mariner Write 3.7.2 - MacUpdate

płatny, ale najlepszy Mariner Write 3.7.2 - MacUpdate

---- Dodano 28-04-2008 o godzinie 10:37 ----
źle mi się wkleiło, tej jest płatny i dobry Nisus Writer Express 3.0.2 - MacUpdate

#3 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 28 kwietnia 2008 - 09:44

Te wspomniane bezplatne jak Neo Office i Open office w zasadzie maja pelna funkcjonalnosc Worda. Niektore opcje dzialaja nieco inaczej niz w Wordzie, np konwersja przypisow dolnych na koncowe, wstawienie tabeli czy tez numeracji stron jest bezsensownie utrudnione w darmowych Officach, ale da sie (w MS Wordzie to jest jedna wygodna opcja; w darmowych Open- i Neo Office to jest kilka niewygodnych dzialan). Ja przez lata uzywalem tylko Neo Office (dopoki niw wyszedl swietny Office 2008 na Maka), ale w pracy na pececie uzywam tylko Open Offica i nie mam zadnych problemow. Sa za darmo wiec nic nie ryzykujesz. Moze tez sprawdz AbiWorda, kieedys na PPC uzywalem tylko tego programu.

#4 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 28 kwietnia 2008 - 09:46

OpenOffice!!! (ew. neooffice)

#5 Paweł K.

Paweł K.
  • 544 postów

Napisano 28 kwietnia 2008 - 10:14

Jeżeli piszesz tylko dla siebie, to może być i neo office - kwestia przyzwyczajenia się do interface. Jeżeli będziesz wymieniać się dokumentami z komentarzami i przypisami z osobami pracującymi na MS Office, to raczej nie ma alternatywy, a ktoś będzie sfrustrowany, że nie widzi przesłanych mu komentarzy do tekstu.

#6 jhartman

jhartman
  • 668 postów

Napisano 28 kwietnia 2008 - 11:00

Jeżeli piszesz tylko dla siebie, to może być i neo office - kwestia przyzwyczajenia się do interface. Jeżeli będziesz wymieniać się dokumentami z komentarzami i przypisami z osobami pracującymi na MS Office, to raczej nie ma alternatywy, a ktoś będzie sfrustrowany, że nie widzi przesłanych mu komentarzy do tekstu.


W pełni popieram - raczej nie uciekniesz przez Office na Mac. Ale ja pójdę dalej - w Office na Maca nie da się pracować - wolne toto (2004) albo nie ma polskiego słownika (2008).

W rezultacie - jeśli piszę coś, co wysyłam do kogoś innego - zawsze odpalam VMWare z windowsem i Officem pod windowsa.

Pozdrawiam

#7 verve

verve
  • 36 postów

Napisano 28 kwietnia 2008 - 11:35

Bardzo dziękuję za informację, bedę próbować tych programów myślę że jakoś szybko się przestawie. Moze podziele sie pozniej opinia o moich doswiadczeniach z tymi programami. Dzisiaj zaczne od zainstalowania tych bezplatnych.

#8 Paweł K.

Paweł K.
  • 544 postów

Napisano 30 kwietnia 2008 - 08:38

W pełni popieram - raczej nie uciekniesz przez Office na Mac. Ale ja pójdę dalej - w Office na Maca nie da się pracować - wolne toto (2004) albo nie ma polskiego słownika (2008).

W rezultacie - jeśli piszę coś, co wysyłam do kogoś innego - zawsze odpalam VMWare z windowsem i Officem pod windowsa.

Pozdrawiam


Jest jeszcze Office 2008 ;) Nie widziałem go jeszcze, ale jest. Co do tego, że Office 2004 jest wolne - wszystko zależy od skali, w jakiej pracujesz. Jeśli obrabiasz duże teksty z tabelami, obrazkami itp. to prawdopodobnie jest właśnie tak, jak napisał jhartman. Ja pracuję na małych dokumentach (kilka-kilkanaście-w porywach kilkadziesiąt stron) ale są to rzeczy proste, zwykły tekst, czasem w dwóch kolumnach. Mnie najbardziej zależy na trybie rejestracji zmian i komentarzach, tego akurat w Open Office czy Neo Office nie ma w stopniu mnie zadowalającym.
W sumie, jak chcesz uciec od Office, to czemu nie Pages? Próbowałem się przestawić na ten program (o dziwo, akurat komentarze i rejestracja zmian były wystarczająco kompatybilne - konwersja do formatu *.doc bardzo dobra) ale nie chciało mi się uczyć nowego interface.

#9 M4G33k

M4G33k
  • 268 postów
  • SkądWrocław

Napisano 30 kwietnia 2008 - 12:24

ja wszystko pisze w Pages i laduje do pdf'ow, wtedy mam pewnosc ze ktos z winda zobaczy dokladnie to co ja na macu :) testowalem msoffice:mac 2008 i openoffice, ale iWork rozwala konkurencje wygoda UI. IMHO, ofkorz ;)

#10 bursztynella

bursztynella
  • 8 postów

Napisano 01 lipca 2008 - 16:52

a dlaczego mój maczek nie chce mi drukować open office?

#11 sali128

sali128
  • 2 873 postów
  • SkądGdynia, Poland

Napisano 01 lipca 2008 - 22:44

Neo Office jak dla mnie the best :)

#12 bombay1982

bombay1982
  • 148 postów
  • SkądDublin

Napisano 02 lipca 2008 - 08:21

uwazam ze NeoOffice jest o niebo lepszy od OpenOffice. Ale szczerze powiem probowalem obydwoch, staralem sie przystosowac jakis dlugi czas do neooffica ale po 3 miesiacach wkurzania kupilem platna wersje microsoftu. co do ms office to wersja na pc jest wiele lepsza ale w tej chwili uwazam ze jest to najlepsza rzecz na maka jaka powstala od ms

#13 kxxx

kxxx
  • 2 postów

Napisano 31 października 2008 - 10:00

a mam pytanie, instalujac NeoOffice i tworzac w nich dokumenty wysylajac komus chociazby mailem taki dokument na windowsa ma moziwosc odczytania tego dokumentu ??

#14 cooper69

cooper69
  • 1 033 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 31 października 2008 - 10:26

oczywiście tylko zapisz w formacie doc sprawdź też najnowszy Open Office 3 - według mnie sporo szybszy od Neo

#15 sfinks

sfinks
  • 288 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 31 października 2008 - 10:58

a mam pytanie, instalujac NeoOffice i tworzac w nich dokumenty wysylajac komus chociazby mailem taki dokument na windowsa ma moziwosc odczytania tego dokumentu ??


a dlaczego miałby nie mieć? Nie ważne w czym tworzysz, ale w jakim formacie zapisujesz i kto jakiego programu czy pakietu używa.

Ja NeoOffica używam bardzo rzadko, do wszystkiego w zupełnoścy wystarcza mi "Bean" naprawdę przyjemny i szybki programik.

#16 kxxx

kxxx
  • 2 postów

Napisano 31 października 2008 - 13:46

niby tak, ale zdjecia dolaczone do dokumentu nie otwieraja sie nawet jesli zapisalam w formacie doc. w ktorym momencie popeliam blad?
i jesczze jedno, instalujac drukarke pod windowsa bedzie sie dalo drukowac podlaczajac macbooka? to kwestia osobnego zainstalowaia pod system? tzn czy bedzie sie dalo drukowac pod obywoma systemami?

---- Dodano 31-10-2008 o godzinie 16:49 ----
i jak juz pytam to jeszcze jedno, w jakim celu jest dolaczone dodatkowe oprogramowanie MAC OX ?? zapomnialam sie zapytac w sklepie, prosze o wyrozumialosc bo wiem ze pytania moga sie glupie wydawac;/

#17 raptou

raptou
  • 1 644 postów
  • SkądUnited Europe

Napisano 31 października 2008 - 18:57

Przypominam, że jest jeszcze darmowy Abiword.
Jest zgodny z Wordem na poziomie wspólnych funkcji. Obsługuje formaty Worda, Openoffice, Word Perfect i ma konwersję do PDF.
Posiada własne słowniki. Ma opcje tworzenia tabeli i wklejania zdjęć.

Na co dzień w pełni zastępuje mi "cieżkie" x...office. Kiedyś nawet w tym zrobiłem broszurę reklamową. Jest bardzo szybki, ponieważ zawiera tylko opcje najczęściej używane w edytorach tekstów ale ja na darmówkę i tak mały program ma imponujące możliwości.

Istnieje jego wersja na Maka. Działa szybko i stabilnie ale paski i ikony wyglądają strasznie.
Na Maku działa wersja dla Windows przez Darwine lub Crossover. Działa tak samo, jak wersja natywna, jest równie stabilna.

Interfejs programu jest w wielu językach, w tym polskim. Edytor zawiera polskie słowniki w wersji dla Windows. Program Open Source.



Dołączona grafika


Tak wygląda wersja dla Mac OS X.

Dołączona grafika


Download
Mac OS X (stabilny ale nie działa polski słownik, choć jest polski interfejs): http://www.abisource...4.5-10.2.dmg.gz

Windows (Działa bardzo stabilnie i szybko w Mac OS X po zainstalowaniu Darwine lub Crossover Standard, Crossover Office. Nie działa w Crossover Games:
http://www.abisource...setup-2.6.4.exe

Instalacja Abiword Windows Dla Mac OS X.

1. Jeżeli nie masz Darwine pobierz go stąd: http://thisismyinter.../0.9.50.dmg.zip
2. Rozpakuj i zainstaluj Darwine w Programy (Applications)
3. Kliknij na abiword-setup-2.6.4.exe.
Jeżeli masz więcej, niż jeden program do uruchamiania plików EXE w systemie (np. Crossover, Boxer wybierz prawym klawiszem "Otwórz za pomocą" >>> WineHelper),
4. Zaakceptuj licencję a następnie zaznacz słowniki języków, które będziesz używał(a) w swoim edytorze. Można zaznaczyć Full+Downloads, wówczas zostanie zainstalowane wszystko, włącznie z dodatkowymi wtyczkami. Domyślny język interfejsu oraz (domyślny) język dokumentu można wybrać później w pasku narzędzi.

#18 Grzeczny

Grzeczny
  • 223 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 31 października 2008 - 19:19

Pages jest ok, ale najlepszy jest Nisus

Nisus Writer Pro - zabójca Worda 2008 : Jarosław Zabiełło - BLOG

#19 Carnage

Carnage
  • 98 postów
  • SkądPiaseczno

Napisano 22 listopada 2008 - 23:32

u mnie podczas odpalania abiword-setup-2.6.4.exe pojawia się komunikat : Error Unable to locate Wine.Check WineHelper Preferences. O co tu może chodzić? Z góry dziękuję za sugestie :-)

#20 huski

huski
  • 1 063 postów
  • SkądEU

Napisano 24 listopada 2008 - 19:45

Jeszcze zależy jakiego rodzaju to mają być teksty, akademickie - Word '08 i ze względu na wsparcie EndNote albo ew. RefWorks, chociaż to drugie rozwiązanie gorsze. Pages ma wsparcie dla jakiegoś tam programu do referencji ale jest to prymitywne rozwiązanie, tak samo jak z RefWorks'em. Zaawansowana edycja nagłówków, sekcji i tak dalej wszystko strasznie ułatwia pracę nad skomplikowanym dokumentem. Testowałem Pages, jest bardzo spoko ale raczej jeśli chodzi o 'domowe potrzeby' małe dokumenty, listy takie tam gadżety. Podręcznika w tym nie napiszesz bo po prostu się nie zorganizujesz gdzie masz kilkadziesiąt stron przypisów referencji, indeksów tabel, podrozdziałów, spisów haseł i tak dalej. Gdzie w Wordzie wszystko sobie można ładnie rozplanować za pomocą interaktywnych tabeli zawartości, pól i tak dalej. Z drugiej strony przyznam, że jak pracuję z Word'em dużo lat to też podchodzę do niego inaczej, jak znam go na wylot. Możliwe, że w Pages bym się dokopał do niektórych opcji ale po prostu nie chciało mi się szukać. Bądź co bądź Word ma tą zaletę, że jest strasznie plastyczny i wersja 08 ma wsparcie dla automatora. Możesz sobie do woli ustawiać jakieś własne funkcje, kombinacje i tak dalej wszystko żeby ułatwić pracę. Jeśli będziesz pracować w Pages to przy pewnym stopniu złożoności zabraknie Ci właśnie tej funkcjonalności. Ale wszystko oczywiście zależy co chcesz robić. Do 'małych' dokumentów Pages spokojnie wystarczy.

#21 hugo

hugo
  • 50 postów

Napisano 24 listopada 2008 - 23:01

Do profesjonalnych (tym bardziej naukowych) tekścików żaden zaawansowany procesor tekstu, chyba że ktoś należy do spokojnych ludzi. Tylko TeX (czyli w praktyce jakiś leciutki i skromniutki edytor tekstu). Żaden word, czy siakiś inszy office bo to żadna praca tylko zabawa. Nie - naukowe nawet długie teksty: polecam gorąco mellel'a - super stabilny, bardzo ładnie wygląda i nie zaśmieca ekranu masą przycisków, do tego w cocoa.

#22 huski

huski
  • 1 063 postów
  • SkądEU

Napisano 24 listopada 2008 - 23:50

Moim zdaniem TeX się nadaje bardziej do składania książek (z resztą po to został napisany) a Mellel nic w sobie takiego nie ma. Jest prosty, więc ta 'super stabilność' to nie jest jakieś osiągnięcie w tym wypadku, tam za bardzo się nie ma co zawiesić. Co do pracy/zabawy to chyba zależy co się pisze a nie czym?

#23 hugo

hugo
  • 50 postów

Napisano 25 listopada 2008 - 09:05

Zależy co rozumiesz przez "nadaje się bardziej do składania książek". Znaczy że uważasz że TeX'a opłaca się używać do pisania większych form? Czy też myślisz że w TeX'u można tylko składać większe teksty?
Co do mellel'a nie zgodzę się. Posiada on narzędzia dorównujące tym w Wordzie (tylko żeby nie było - w mellel'u trochę inaczej się formatuje ale równie skutecznie i dużo szybciej). Oczywiście są pewne braki, choć akurat moim zdaniem na korzyść.
Kiedy pisałem o zabawie miałem na myśli rozjeżdżające się formatowanie przy poważniejszych zmianach. Ociężałość, niską responsywność, zabawy ze sprawdzaniem pisowni.
To akurat są moje spostrzeżenia z Wordem 08. Żeby nie pisać o dziwnym zachowaniu się Toolboxu przy zmianie pulpitu. O znikaniu tekstu po skrolowaniu, o kłopotach z zapisywaniem, o wieszaniu się.
Wszystko to przestaje być zabawą kiedy musisz coś zrobić na wczoraj i trafiasz na taką złośliwość. Na takie sytuację u mnie się sprawdza mellel.

#24 huski

huski
  • 1 063 postów
  • SkądEU

Napisano 26 listopada 2008 - 00:33

Zależy co rozumiesz przez "nadaje się bardziej do składania książek". Znaczy że uważasz że TeX'a opłaca się używać do pisania większych form? Czy też myślisz że w TeX'u można tylko składać większe teksty?

Oczywiście, że nie tylko ale to jakby w 'kwarkach' pisać CV też można, tylko po co? Co do Toolbox'a w MS to masz rację, gryzie się z Expose i Spaces. Jeśli się nie mylę to m. wsparcie dla EndNote przez {{ }} a nie obsługę pół i automatyczne formatowanie jak w MS, to jednak upraszcza życie.

#25 Arbertinka

Arbertinka
  • 1 postów

Napisano 26 listopada 2008 - 20:29

Przypisy w Pages Witajcie, czy może mnie ktoś poratować? Jestem w trakcie pisania pracy w Pages ale nie mam pojęcia jak zrobić przypisy. Niby trafiłam na jakiś tam ślad, ale nie bardzo mi to wychodzi.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych