Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Prevki w ID CS3


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 airacobra

airacobra
  • 155 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 kwietnia 2008 - 22:55

Cześć, Przesiadłem się z IDCS2 na IDCS3. Jedno z moich spostrzeżeń dotyczy wyświetlania preview bitmap w dokumencie. Ogólnie jest tak, jak w poprzedniku czyli CS2, tzn. powiększamy zdjęcie widać pixele, które to pixele zostają wygładzone [wyostrzone] po chwili w celu lepszej jakości zdjęcia. Wówczas widzimy już zdjęcie ostre. Odpowiada mi ten stan rzeczy ale zauważyłem, że nie trwa on wiecznie. Tzn. jak pracuje już jakiś czas z dokumentem to nagle zaczyna brakować tego "ostrzenia". Zdjęcia pozostają w postaci gorszej jakości preview i już sie nie wyostrzają. Po zamknięciu dokumentu i otwarciu go od nowa znowu jest OK, czyli zdjęcia się wyostrzają. Czy to jest jakaś automatyczna oszczędność - w celu szybszego odświeżania dokumentu? Można jakoś włączyć, żeby ID nie rezygnował z tego "wyostrzania"? Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.

#2 PavelM

PavelM
  • 1 535 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 kwietnia 2008 - 19:20

Zaglądałeś tutaj?

#3 airacobra

airacobra
  • 155 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 kwietnia 2008 - 01:02

Zaglądałeś tutaj?



Oczywiście.
U mnie to wygląda tak:

#4 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 09 kwietnia 2008 - 08:27

Musiałbyś mieć fotki linkowane z serwera lub używać jednego z mniej wydajnych formatów plików (TIFF, EPS) by odczuć spowolnienie. Albo mieć fotki niezoptymalizowane (np. skany 2400 ppi). Jaką masz kartę graficzną w swoim maczku? Czy przypadkiem nie używasz Leoparda?

#5 airacobra

airacobra
  • 155 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 kwietnia 2008 - 15:30

Musiałbyś mieć fotki linkowane z serwera lub używać jednego z mniej wydajnych formatów plików (TIFF, EPS) by odczuć spowolnienie. Albo mieć fotki niezoptymalizowane (np. skany 2400 ppi).

Jaką masz kartę graficzną w swoim maczku? Czy przypadkiem nie używasz Leoparda?


Używam plików TIFF, 300ppi.
Karta to GF8600GT.
System Leopard.

Muszę się jeszcze upewnić ale nie wiem czy nie ma zależności między uruchomionym PS CS3 i ID CS3.
Tzn. jak ID przestaje mi je wyostrzać, to po wyłączeniu PSa jakby znowu zaczyna.
Zauważyłem też, że po tym jak wyostrzanie zniknie, czasami po jakimś okresie samoistnie nawraca...


Dziwne :)

#6 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 09 kwietnia 2008 - 17:11

Czyli mało wydajny format pliku, tania karta za 250 zł, system dość konfliktowy z programami Adobe. :-(

#7 airacobra

airacobra
  • 155 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 kwietnia 2008 - 20:48

Czyli mało wydajny format pliku, tania karta za 250 zł, system dość konfliktowy z programami Adobe. :-(


hehe
ale ten sam mało wydajny format pliku
w starszym programie Adobe czyli wersji CS2 w dodatku na platformie też TEORETYCZNIE mniej odpowiedniej do tego typu programów czyli Windows XP, a dodatkowo BEZ karty graficznej za 250PLN, bo zwyczajnie ze zintegrowaną kartą na płycie korzystającą z zasobów pamięci RAM nie miał takich problemów. :)

To raczej nie to, bo po pierwsze nie wierzę, że 3 letni acer z windą bez karty grafiki lepiej się do tego nadaje, a po drugie to jest jakiś myk "celowy" Adobe moim zdaniem.

#8 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 09 kwietnia 2008 - 23:49

To dlaczego z PSD i JPG nie ma takich problemów? Dlaczego nie ma takich problemów w Tigerze?

#9 airacobra

airacobra
  • 155 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 kwietnia 2008 - 01:28

JPG w publikacji?

#10 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 10 kwietnia 2008 - 17:54

Oczywiście! Znasz gazetę używającą na codzień innych formatów? Powiem więcej! Nie tylko JPEG ale nawet RGB! TIFF nie daje Ci nic czego nie znajdziesz w wygodniejszym PSD. Warstwy, kanały, ścieżki, teksty, warstwy dopasowania... I to natywny format Adobe.

#11 airacobra

airacobra
  • 155 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 11 kwietnia 2008 - 14:54

Mam stare przyzwyczajenia, że tak powiem konserwa ze mnie. Ale, że w RGB :)), nie no w sumie rozumiem. Czasami dostaję logotypy w wordzie albo power point. :)

#12 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 11 kwietnia 2008 - 21:59

Nie przeginaj! Jak mam mieć 10 wersji zdjęcia (w tym 4 warianty CMYK-a) to wolę jedno RGB i uzycie profili ICC przy tworzeniu plików wyjściowych. Mechanizm zarządzania kolorem i separacji barwnej jest ten sam co w PS więc nie ma zmartwienia co do jakości.

#13 airacobra

airacobra
  • 155 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 13 kwietnia 2008 - 00:58

To ja mam tylko jedno pytanie: Jak zapisać jpg-a z kanałem aplpha? :)

#14 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 13 kwietnia 2008 - 06:35

A słyszałeś o takich formatach jak PSD i PDF???

#15 Jaras

Jaras
  • 568 postów

Napisano 14 kwietnia 2008 - 23:47

TIFF nie daje Ci nic czego nie znajdziesz w wygodniejszym PSD.
Warstwy, kanały, ścieżki, teksty, warstwy dopasowania... I to natywny format Adobe.

A właśnie że da...
Ja, jeśli to możliwe, to zawsze spłaszczam psd i zapisuję do tiff. Powód? Tak podlinkowany plik w Illustratorze, czy InDesign-ie szybciej się plikuje. I wcale nie jest to dziwne, gdyż programy te i tak linkowane PSD-ki spłaszczają przy plikowaniu.
Często też PSD-ki po zrobieniu pdf-a w Distillerze są pocięte w poziome paski, a tify nie... (nad zdjęciem bez żadnych przezroczystości).
Ponadto tiff (LZW) zajmuje mniej miejsca niż PSD - jest to istotne przy kilku wersjach tego samego pliku (bardziej się opłaca zrobić jeden PSD z kilkoma wariantami na warstwach i zapisać je jako tiffy, niż robić kilka różnych PSD-ków).

#16 art.mariusz

art.mariusz
  • 1 542 postów
  • SkądKatowice

Napisano 17 kwietnia 2008 - 06:46

Koledzy nie przekomarzajcie się co jest lepsze a co nie... jest tyle opcji w tym sofcie nie dlatego ze inzynierowie Adobe uwielbiaja tracic czas na glupie rozwiazania ale wlasnie po to aby mozna bylo w zawodowej pracy tak konfigurowac workflow aby osiagac zenity, a ze czasem ktos sobie to pokomplikuje to dojdzie sa do tego i odkeci.PSD, TIFF, JPEG, PNG jest to wszsytko potrzebne i stosowane zamiennie. Sa osobiscie przy prcach wielostronicowych uzywam jpeg do makietowania prac dopiero na koncu linkowane sa na PSD. Przy kilkuset zdjeciach w pracy szkoda czasu na zapisywanie wszystkiego w PSD, poza tym jak masz zestawiony workflow ze studiem fotograficznym np przy katalogu, ktory jest wykorzystywany do www jak i do CMYK to taka praca jest jak najbardziej wydajna i prawidlowa, powiem wiecej wykluczone by bylo zapisywanie ze studia foto w PSD. Zupelnie nie rozumiem kiedy padaja tego typu odpowiedzi nie na temat... nie ma sensu skupiac sie na "swoich doznaniach" tylko lepiej na problemie kolegi. W poprzednich wersjach Indd mial problem z buforem undo kiedy osiagal max zaczal dzialac b.powoli pomagalo Save lub save i open. - ile i jak duzych masz tych tiffow w dokumnecie? format, kompresja kolor? - czy kiedy juz w Indd przestana byc wyswietlane grafiki w wysokiej jakosci i znow przestawiasz tryb wyswietlania dla pojedynczego zdjecia na low potem znow na high to nie ma reakcji? - czy jakosc traci sie podczas "przesuwania" podgladu kartki po kawalku fotografii czy po prostu "pstryk" i juz nie ma wszedzie? - czy to samo sie dzieje kiedy uzywasz "navigatora" ? - Czy pomaga kiedy wcisniesz save?

#17 Rav_V3k

Rav_V3k
  • 664 postów
  • SkądKraków, Poland

Napisano 17 kwietnia 2008 - 11:39

Używam plików TIFF, 300ppi.
Karta to GF8600GT.
System Leopard.
Muszę się jeszcze upewnić ale nie wiem czy nie ma zależności między uruchomionym PS CS3 i ID CS3.
Tzn. jak ID przestaje mi je wyostrzać, to po wyłączeniu PSa jakby znowu zaczyna.
Zauważyłem też, że po tym jak wyostrzanie zniknie, czasami po jakimś okresie samoistnie nawraca...
Dziwne :)


WITAM, potwierdzam ten problem w ID3 pod Tigerem 10.4.11.
PS wyłączony.

Powiem więcej! Nie tylko JPEG ale nawet RGB!


Tu też potwierdzam. Niektóre photostocki oferują tylko JPG - w cmyku lub rgb do wyboru.

Ale, że w RGB :)), nie no w sumie rozumiem. Czasami dostaję logotypy w wordzie albo power point. :)


Ale to nie ma nic do rzeczy... co innego logo w Wordzie, a co innego konwersja z rgb do odpowiedniego cmyka odpowiednim profilem. Praca na rgb pozostawia zawsze możliwość przygotowania pod różne drukarnie i pod różne podkłady z tego samego pliku wyjściowego.
Przy publikacjach wielostronicowych pracuję na PSD - jakbym miał zamienić ok. 100 PSD na tify po każdej poprawce, o której sobie klient nagle przypomniał, to chyba bym nie wychodził z roboty wcale ;)

Ps. Tak w ogóle to witam forumowiczów :) To moj pierwszy post - proszę nie bić od razu ;) Pozdrawiam piszących...

#18 lidiap

lidiap
  • 29 postów

Napisano 17 kwietnia 2008 - 12:05

Ja to rozumiem, że CMYK i że tif. To stara szkoła, pliku niespłaszczonego nie można było wciągać do programów składających, profili nie było, a naświetlarnie nie przyjmowały prac z bitmapami w RGB. I nie było to przed wojną :)

#19 airacobra

airacobra
  • 155 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 kwietnia 2008 - 01:30

- ile i jak duzych masz tych tiffow w dokumnecie? format, kompresja kolor?


Ponieważ wczesniej pracowałem na PC, a na maku zrobiłem pierwszy raz to, co wczesniej robiłem na PC to odpowiem konkretnie, odnośnie dokumentu, w którym to zauważyłem.

Cały dokument 32 strony.
TIFFów sztuk 16 na całość.
Kompresji brak.
Kolejność byteów Macintosh
Full color [cmyk]
Największy TIFF ok. 10x15cm. - kilka takich, wśród tych 16.

- czy kiedy juz w Indd przestana byc wyswietlane grafiki w wysokiej jakosci i znow przestawiasz tryb wyswietlania dla pojedynczego zdjecia na low potem znow na high to nie ma reakcji?


Nie ma.

- czy jakosc traci sie podczas "przesuwania" podgladu kartki po kawalku fotografii czy po prostu "pstryk" i juz nie ma wszedzie?


Po prostu. Obrabiam txt w innej części strony, nagle chcę coś sprawdzić na fotce, lub przypadkowo przy powiększeniu rzucam na nią okiem i... raz jest ok, a innym razem niskiej rozdzielczości preview. Widoczne pixele.

- Czy pomaga kiedy wcisniesz save?


Sprawdzę. Na pewno pomaga zamknięcie dokumentu i otworzenie na nowo.

Pozdrawiam,




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych