Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Pomocy - Problem z inicjalizacją HDD w PowerMac'u


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

#26 GW1313

GW1313
  • 16 postów

Napisano 29 maja 2005 - 12:29

Z formatowaniem to nie pamiętam. Dałem bez "szczegółów", więc format był domyślny. Na razie wszystkie karty mam powyciągane, więc nic nie mogę zobaczyć, bo nic się nie pokazuje na akranie, ale powkładam je i zobaczę czy jes extended czy nie. Przyniosłem do domu innego Maca. Podpiąłem kabelek do grafiki, i też nic nie zauważyłem, mimo że coś tam się ładowało. Więc albo z tym drugim Mac'iem też jest coś nie tak (poprzedni właściciel nie ma pojęcia czy jest sprawny), albo przejściówka do monitora (mimo że wygląda ładnie i solidnie) jest walnięta. Popatrzę na allegro, i kupię kilka następnych przejściówek, albo monitor do Mac'a.

#27 Mac_Abra

Mac_Abra
  • 674 postów
  • Skądsskątowni

Napisano 29 maja 2005 - 20:47

Słusznie godo! (ale jest mądry :wink: :D ) ... i bardzo możliwe, że nawet ma rację :P Nie ma prawa raczej być nic innego... Jakby co to ja wciąż chętnie pomogę, wpadnij na iChat, albo napisz PRIV jak chcesz do mnie jakiś kontakt (lepszy :D ) P.S. Ja tam wolę jak nic nie mutuje, ale niestety u nas poziom promieniowania wysoki : ( Najgorsze, że muszę żyć w ciągłym strachu o to, żeby mi CHEETAH Z BARRACUDĄ nie zmutował, bo aż się boję myśleć, co by z tego wyszlo i czy bym to przeżył, więc je trzymam w osobnych komputerach, oddzielonych olowianą ścianką... 8) :evil: :mrgreen:

#28 _sys

_sys
  • 2 046 postów
  • SkądB-stok i okolice

Napisano 29 maja 2005 - 21:31

Mac_Abra uważam, że powinieneś przestać brać :mrgreen: . A co do problemu: - tak jak piszesz, kup przejściówkę. Jakby co to mam jedną :wink: , - kup kartę na PCI do maka, - kup PCtową Voodoo 3, przeflashuj w innym maku BIOS (łatwa sprawa) i będziesz miał PCtowe wyjście w karcie bez przejściówek, a do tego gierki będą ładnie chodzić. - słyszałem, że można flashować Matroxy millenium II, ale trzeba znaleść odpowiedni model z odpowiednią pojemnością BIOSu, czyli gra nie warta świeczki.

#29 GW1313

GW1313
  • 16 postów

Napisano 29 maja 2005 - 22:31

Chętnie odkupię sprawdzoną przejściówkę. Jeśli byłbyś tak uprzejmy i odsprzedał, to proszę o info. Może sprawna przejściówka faktycznie rozwiąże wszystkie moje problemy...

#30 Mac_Abra

Mac_Abra
  • 674 postów
  • Skądsskątowni

Napisano 29 maja 2005 - 22:35

kurde! tio bylo w odpowiedzi na post Digiface z... poprzedniej strony!!! Coś jest nie tak z linkami./powiadowmieniami/cholerawisczym/ze mną.... (niepotrzebne skreślić) Aleście się naprodukowali, teraz to mi się nie chce czytać! : P

#31 _sys

_sys
  • 2 046 postów
  • SkądB-stok i okolice

Napisano 29 maja 2005 - 22:48

Masz mojego maila:
system1988@o2.pl

Napisz swój adres i proponowaną cenę (znajdź coś na allegro i obniż o parę złociszy).
Przejściówka 100% sprawna.

Mac_Abra ja skreślałem :wink: . Nie uwierzysz, ale zostało mi to trzecie :twisted: .
Żart oczywiście.

#32 Digiface

Digiface
  • 595 postów
  • SkądDeutschland

Napisano 30 maja 2005 - 01:15

-------------------------------------------------
Przeoczyłem jeszcze jedną ważną rzecz. Okazało się (moja wina i niedopatrzenie), że system po niemiecku odpalał się gdy była włożona płyta CD z polską 9. Gdy nie ma płyty CD 9 PL w napedzie CD, wyskakuje komunikat :
"Ihr Macintosh kann mit der Systemsoftware auf diesem Startvolume nicht starten. Installieren Sie bitte die fur diesen Macintosh notwendige System software."


To znaczy ze system niemiecki tez nie wystartowal z HD na PM9600 !!!!
Pewnie moze w PRAM ma namieszane. Skasuj PRAM.
Bez sprawnego HD nie ma kroku dalej.
Sprobuj ten niby walniety HD na Performie 600 sformatowac przy pomocy polskiego OS 9 !!!!! Sformatowany HD przeluz do PM 9600 i zainstaluj OS 9.
Karta graficzna musi byc w PM 9600 na ostatnim miejscu od ziemi !!!

#33 GW1313

GW1313
  • 16 postów

Napisano 30 maja 2005 - 11:13

OK. Podziałam trochę z Performą, tzn. sormatnę HDD i podepnę CD-ROM i zobaczę. Tylko wcześniej muszę zakupić adapterek do grafiki.

Nie próbowałem z grafiką w ostatnim slocie - zbadam to wieczorem. W każdym razie coś tam było włożone, bo nie ma śledzia i została dziura.

[ Dodano: 2005-05-31, 20:29 ]
Niestety, karta grafiki w ostatnim slocie w Power Macu nie wnosla nic pozytywnego do tematu, tzn nic nie widze na akranie. Czekam na przesylake od "Sys-a" z adapterkiem do monitora. W/g mnie, to powinno pomoc, i cos powinienem zobaczyc - na Performie, albo na Power PC!

#34 Mac_Abra

Mac_Abra
  • 674 postów
  • Skądsskątowni

Napisano 31 maja 2005 - 22:30

zaraz zaraz zaraz... 9600... no tak, toto nie ma grafiki na płycie, tylko to TwinTurbo... już mi się z beige G3 zaczęło mylić, bo ta sama buda... Czy możesz jeszcze raz tak w skrócie i podpunktach podać konfigurację CAŁEGO kompa, który się uruchamia z systemowego CD (i do czego i przez co podłaczasz monitor) oraz tej, na której nie masz obrazu na monitorze? To by było bardzo pomocne, przynajmniej dla mnie, bo próbowałem wsyztsko prześledzić od początku, ale się troszkę jednak gubię :( przeanalizyjmy ten problem od początku :wink:

#35 GW1313

GW1313
  • 16 postów

Napisano 01 czerwca 2005 - 09:53

[ Dodano: 2005-06-02, 00:46 ]
No to teraz opis choroby zebrany do kupy :

Kupiłem Mac’a Power PC 9600 350 MHz. Do niego dostałem osobno dysk SCSI 4,3 GB WD Caviar. Dysk jest czysty i nic na nim nie ma.

W Mac’u są karty (od góry) :

- TrueVision, podwójna w wyjściami : 3 dziwne (26 pin w 3 rzędach) oraz SVGA 15 pin (3 rzędy)
- następna karta, AVID C-Cube XILINX bez wyjść, ale połączona wąską taśmą z TrueVision
- TwinTurbo 128+ , z wyjściem 2 rzędy (7pin+8pin) 15 pin.
W ostatnim slocie też była jakaś karta, bo jest pusta dziura po śledziu.

Gdy monitor podłączyłem do TwinTurbo przez adapterek, nic nie widziałem na monitorze.
Gdy podłączyłem monitor do karty TrueVision do gniazda SVGA, jest obraz na monitorze.

Wkładam CD z systemem 9 PL full ver, włączam Mac’a, i trzymam naciśnięty klawisz „C”.
Uruchamia się system po polsku. Gdy klikam na ikonę instalacji, pojawia się komunikat :
"Ten system nie może pracować na tym komputerze. Zajrzyj do dokumentacji, aby otrzymać więcej informacji". Doczytałem się że ta wersja softu powinna działać na tym Mac’u.
Więc chcę inicjalizować dysk, ale przycisk „Inicjalizuj” nie jest aktywny.
Dysk w systemie jest widziany jako nieznane urządzenie, ID=0, Bus=0. ID SCSI z niczym się nie „gryzą”. ZIPa odłączyłem.

Przyniosłem 2 inne dyski SCSI. Te mogę zainicjalizować, ale gdy potem klikam na ikonę instalacji, komunikat jest ten sam. Dyski ustawiałem na ID=0,1,2 – niestety, nie pomogło, „"Ten system nie pracować…

Kupiłem następnego Mac’a, Performę 600, jako „nie wiadomo czy działa”. Gdy podpiąłem monitor do niego przez adapterem, Mac wystartował, ale nic nie widziałem na monitorze. Wyciągnąłem z niego dysk i podpiąłem do PowerPC. Gdy startuję z CD 9 PL, system się uruchamia z CD, i widzę całą zawartość dysku z Performy. Jest po niemiecku ver 8.
Gdy próbuję puścić instalację ver 9 z CD, pojawia się wciąż ten sam komunikat. „"Ten system nie może pracować…
Gdy wyciągnę CD, i chcę odpalić Maca z dysku z niemieckim systemem 8, pojawia się nowy komunikat :
"Ihr Macintosh kann mit der Systemsoftware auf diesem Startvolume nicht starten. Installieren Sie bitte die fur diesen Macintosh notwendige System software."

Gdy na czysty, zainicjalizowany dysk przegram Teczkę Systemową z CD 9 PL i uruchomię Maca z HDD, bez CD, pojawia się komunikat :
"Oprogramowanie systemowe na dysku startowym pracuje tylko na orginalnym dysku CD. Nie pracuje po skopiowaniu na dysk."

Na CD Mac OS 9 PL, nie ma żadnych dopisków że jest to ver tylko dla konkretnego modelu, lub że jest to upgrade.

Wszystkie próby instalacji systemu robiłem zawsze tylko z jednym dyskiem.
Po wyciągnięciu wszystkich kart, poza grafiką i podpięciu do niej monitora przez adapterek, na monitorze nic nie widzę (chyba walnięta jest ta przejściówka), więc cały czas podłączam monitor do gniazda SVGA w TrueVision.

No i to na razie chyba tyle....

#36 Digiface

Digiface
  • 595 postów
  • SkądDeutschland

Napisano 02 czerwca 2005 - 19:22

A ta performa 600 z tym HD co w niej byl dziala ?? Jesli tak to mam pomysl.....

#37 GW1313

GW1313
  • 16 postów

Napisano 03 czerwca 2005 - 11:00

Performe 600 kupiłem na allegro za 1 pln jako "nie wiadomo czy działa". Po włączeniu wygląda że działa, ale za pomocą mojego adapterka, niestety także nic nie widzę na monitorze.
W poniedziałek powinien dotrzeć adapterek od _Sys-a, więc może okazać się że działa. Może też mój Power PC zadziała na normalnej karcie grafiki, i skończą się problemy ! Przynajmniej taką mam nadzieję.

[ Dodano: 2005-06-06, 20:28 ]
Adapterek od "_Sys'a" jest czadowy !!! - Wiekie podziękowania, bo teraz coś już widzę !!! Wszystkie moje Mac'i działają !

1.) 9600 uruchamia się z samą grafiką, bez reszty kart ! Niestety, komunikat jest ten sam, że ten system nie może pracować na tym komputerze.....

- dysk zainicjowałem jako standard i jako extended. W obu przypadkach jest ten sam komunikat.

2.) Performa 600 też działa. Teraz mogłem w końcu zobaczyć dokładnie jaki tam jest system. Jest to niemiecka ver 7.5.3 i do tego update 2.0.

Może jednak 9600 nie obsługuje ver Mac OS 9.2 ?
Za kilka godzin kończy się na Allegro licytacja Mac OS 7.5.2. Spróbuję kupić i zobaczę z tą ver. Poszukam jeszcze ver 8.0, ale widziałem że jest strasznie droga.

#38 grafsz

grafsz
  • 34 postów
  • SkądMokotów, Warszawa, Poland, Poland

Napisano 23 czerwca 2005 - 12:46

Z tego co pamietam to system Mac OS 9.2 nie dziala na makach nizszych niz te z procesorami G3. Na tym maku pojdzie system 9.0, 9.1. pozdrawiam grafsz

#39 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 23 czerwca 2005 - 15:06

NIE KUPUJ 7.5! Ten system możesz za darmo pobrać z sieci (choćby ze stron SADu)...

#40 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 23 czerwca 2005 - 19:42

na 9600 możesz zainstalować 9.2 wtedy gdy najpierw np: zainstalujesz 9.x i ściągniejsz programik ze strony PYM a potem wersje 9.x możesz uaktualnic do 9.2 Co do MacOS-a mam orginalny 8.5 US wrazie czego :)

#41 Mac_Abra

Mac_Abra
  • 674 postów
  • Skądsskątowni

Napisano 05 lipca 2005 - 10:15

Z tego co pamietam to system Mac OS 9.2 nie dziala na makach nizszych niz te z procesorami G3. Na tym maku pojdzie system 9.0, 9.1.
pozdrawiam
grafsz


o, kuźwa :shock:

Ale ze mnie bałwan. Oczywiście że najwyższa wersja to 9.1 :!: :roll:

Wszytsko mi się pomerdało - to dlateg, że ostatnio pracuję tylko na gietrójkach... Mac OS 9.2.x możesz zainstalować tylko za pomocą OS 9 Helper, a Mac OS X (jeśli w maszynie będzie przynajmniej G3 i to tak ze 300 MHz wskazane) za pomocą XPostFacto.

Przepraszam, skleroza nie boli :( Ale fffstyd :oops:

#42 _sys

_sys
  • 2 046 postów
  • SkądB-stok i okolice

Napisano 05 lipca 2005 - 12:30

Haha :mrgreen: . GW1313, cały czas pisał o Mac OS 9 CD. Do głowy mi nie przyszło, że to 9.2 :shock: . 9600 wspiera max. 9.1, ale to już chyba wiesz. Co do adapterka, to jasne, że czadowy :roll: :wink: . Żebyś wiedział jaki z niego czad szedł jak go podgrzewałem pal.. ups, nie powinienem tego pisać :P .

#43 GW1313

GW1313
  • 16 postów

Napisano 06 lipca 2005 - 07:50

Prawdopodobnie to właśnie versja Mac OS jest problemem..... Właśnie przyszła mi z USA płytka z ver 9.1 eng (a przynajmniej taka miała być), i za 2 dni powinienem dostać 9.1 PL i 8.5 eng. Zobaczę co z tego wyjdzie. W między czasie kupiłem sobie jeszcze G3 z kartą RAIDową i DVD, i ma tam być zainstalowany Mac OS 9.1 PL, ale dopiero w sobotę będę mógł potestować i zobaczyć czy to był problem versji.

P.S>
Dzięki za linki do Helpera i Xpost'a. Nigdy w życiu sam bym do nich nie dotarł, a na pewno się przydadzą !!!

[ Dodano: 2005-07-26, 10:52 ]
Witam wszystkich !

Mój Mac w końcu ruszył !!! Poszła ver 9.1 PL, nawet bez żadnych problemów, z włożonymi kartami VIVID itd !!!

Dziękuję wszystkim za pomoc !

Mam jeszcze pytanko, czy nie wie ktoś, jaki max duży dysk mogę włożyć do PPC 9600 ?
Acha, a może ktoś wie skąd wziąść oprogramowanie do kart VIVID ?

Grzesiek.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych