Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Odpowiednik Time Capsule ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
97 odpowiedzi w tym temacie

#26 woocash

woocash
  • 1 624 postów

Napisano 30 marca 2008 - 21:13

To ciekawe co w jednym z pierwszych postów widzę, że w TC jednak jest zwykły dysk, czy to znaczy, że Steve na keynote kłamał, a Apple już oficjalnie robi nas w ch**a ?

#27 darekpoznan

darekpoznan
  • 201 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań, PL

Napisano 30 marca 2008 - 21:25

w uzupełnieniu do poprzedniego posta:
Ad. 4) Tojot nie zauważyłem, że masz TC 1TB (może wypowie się ktoś z wersją 500GB?)
jeszcze jedno pytanie:
jak przedstawia się zasięg i jakość połączenia Wi-Fi? (czy moc nadajnika pozwoli na pracę poza budynkiem np. na ogródku w odległości 20m od domu, a TC w salonie - sygnał przez dwie ściany) - wiem, że pogoda narazie na to nie pozwala, ale może ktoś testował przez kilka minut?
pozdro,
darekpoznan

---- Dodano 30-03-2008 o godzinie 22:37 ----
do woocash:
dysk Seagate Barracuda 500GB 7200.10 ES to dysk należączy do serii serwerowej (patrz: Dyski twarde - Wewnetrzne ATA/SATA - Dyski 3 5 desktop - Seagate - Serial ATA seria Nearline - Sklep internetowy Komputronik.pl - szkoda, że nie jest to nowa seria ES.2)- nie wiem jak Hitachi

#28 woocash

woocash
  • 1 624 postów

Napisano 30 marca 2008 - 22:55

To prawda, dobrze wiedzieć, że takie dyski istnieją, widze że nie są tanie, czyli jednak Apple nie zdziera z nas tak koszmarnie. Ale czy we wszystkich TC jest własnie taki dysk? Widać nie do końca.... Mam nadzieję, że Hitachi też jest podobnego typu.

#29 cizu

cizu
  • 943 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 30 marca 2008 - 23:50

Dysk w 1TB to: HITACHI Deskstar 7K1000 CDRLab.pl : Hitachi Deskstar 7K1000 1TB
więc oszczędnie niemniej nie jest to zły dysk.

#30 woocash

woocash
  • 1 624 postów

Napisano 31 marca 2008 - 00:06

Ciekawy, bo ma różne tryby głośności pracy i poboru energii. Ciekawe czy Apple zoptymalizowało go tak by był cichy i wyłączał się gdy się go nie uzywa. Czy TC ma wentylator? Bo to cudo ma 5 talerzy i 10 głowic - gorąco i wiele elektroniki więc obawiałbym się że MTBF może być niski, a awarie częstsze :/

#31 Tojot

Tojot
  • 1 187 postów

Napisano 31 marca 2008 - 16:51

- jeśli się pogrzebie wewnątrz TC niskopoziomowymi poleceniami, to okazuje się że backupy są przechowywane jako seria wielu plików o kolejnych numerach hexadecymalnych ... trudno powiedzieć czy są kompresowane, ale na pewno nie jest to klasyczna kopia - nie wydaje się by dało się ograniczyć wielkość folderu na backupy, raczej TM wykorzysta dostępną przestrzeń - z pod OS backupy wyglądają jak foldery nazwane kolejnymi datami ... da się je usunąć, przy czym faktyczna kopia na dysku jest przyrostowa, więc usunięcie pojedynczego backupu wydaje się mijać się z celem - dysk jest słyszalny gdy działa (za to działa tylko kiedy trzeba) - podejrzewam że podłączanie wolniejszych urządzeń na niektórych wejściach nie będzie miało wpływu na pozostałe, gdyż to router a nie hub ... ale mogę się mylić - w domu nie mam najmniejszych problemów z zasięgiem, na klatce schodowej piętro niżej, też jest OK ... ale dalej pojawiają się już problemy

#32 andy76

andy76
  • 406 postów
  • SkądDołuje Mierzyn, Zachodniopomorskie, Poland, Poland

Napisano 03 kwietnia 2008 - 21:21

Po ostatnej aktualizacji oprogramowania airport'u, AE też umożliwia współpracę z Time Machine.


Masz na myśli Airport Express czy Airport Extreme?

#33 tomczyslaw

tomczyslaw
  • 12 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 05 kwietnia 2008 - 17:40

A mi w głowie zaświtała myśl zrobienia następującego układu, kto wie więcej niech potwierdzi że to jest możlwie :) Założenia: Mam neostradę i router D-linka z modemem - sieć bezprzewodowa. Gniazdko telefoniczne jest w pokoju obok i przy tym gniazdku stoi router. Ja żyję i pracuję w pokoju bez gniazdka telefonicznego. Wyobrażam sobie taki układ: do tego d-linka podpięty time capsule 1tb przez ethernet, do TC dodatkowo stary dysk usb 250gb. To stoi w pokoju obok. W moim pokoju wpięty airport express, z podłączoną drukarką na usb i dodatkowo przekazujący muzykę (z tego co wyczytałem jack jest też optyczny :)) do amplitunera przy gniazku (to ciągle ten sam pokój, ale jeden kabel mniej od biurka do zakątka ze sprzętem). I teraz pytanie, czy TC i AX będą tworzyć osobne dwie sieci, tj. jedna do drukarki i muzyki a druga do netu i dysków, czy to może być zintegrowane w jedną sieć mającą to wszystko? A jeszcze lepsze rozwiązanie, to pozostawienie sieci tworzonej przez tego d-linka dla współlokatorów na windowsie, a osobna sieć z bonusami dla mnie :P Czy samo AE będzie mogło zintegrować się z siecią tworzoną przez d-linka, żeby mieć chociaż tę drukarkę bez kabelka? Np. do czasu zakupienia TC. Btw. układ TC + AE to też dobre rozwiązanie dla "sieci w ogrodzie" jako przedłużacz dla wifi :) Zastanawialiście się, czy takie nagromadzenie różnych fal nie zrobi z nas mutantów? Kilkanaście wifi w bloku, sieci komórkowe, stacje radiowe, urządzenia na podczerwień w "stand by"? Jak tu spać spokojnie w takim otoczeniu...

#34 LASERman

LASERman

  • 2 286 postów
  • SkądMaidstone, UK

Napisano 05 kwietnia 2008 - 19:59

Witam,
Tojot i inni użytkownicy Time Capsule - mam kilka pytań:
1) czy TM kompresuje backupowane pliki? (tak jak np. Norton Ghost dla Windows)
2) czy można ograniczyć wielkość folderu na backupy? (czy można ustawić tą wartość na sztywno, by np. 1/2 dysku TC była na backupy TM, a pozostała 1/2 na foldery i pliki użytkownika); czy jest tak, że wrzucam swoje pliki na dysk, a TM wykorzystuje pozostałą dostępną przestrzeń?
3) czy ręcznie można usunąć z backupu niepotrzebne/najstarsze pliki, czy jest to jeden plik?
4) czy napęd HDD w TC jest słyszalny (jakiej wielkości masz dysk)?
z informacji na Hardmac.com : Le "Macbidouille" in English i AppleInsider | Apple Insider News and Analysis wynika, że dysk 500GB to Seagate Barracuda 7200.10 ES, a dysk 1TB to Hitachi Deskstar 7K1000 - poprawcie mnie jeśli się mylę, ale dysk Hitachi to nie "Napęd dysku twardego klasy serwerowej" jak podają na stronach Apple
5) czy podłączenie modemu ADSL z wyjściem Fast Ethernet 100MB/s do wejścia WAN TC powoduje spowolnienie transmisji na portach LAN Gigabit Ethernet?
pozdro,
darekpoznan


2 - standardowo nie ale już napisano program (3rd party) który to potrafi- nie umiem teraz go znaleźć.
5 - port WAN nie ma zupełnie wpływu na porty LAN, a poszczególne porty LAN mogą mieć różne prędkości.

Czyli Time Capsule robi backup SYSTEMU a nie danych użytkownika ??


Time Capsule niczego nie robi tylko udostępnia dysk ... to TM wszystko robi
TM backupuje system (minus wskazane wcześniej foldery ...)


Kopia samego systemu nikomu nie jest potrzebna - TM archiwizuje zmiany w danych użytkownika

- nie wydaje się by dało się ograniczyć wielkość folderu na backupy, raczej TM wykorzysta dostępną przestrzeń


Gdzieś jest program do ustalania limitu wykorzystania miejsca, a i domyślnie nie używa całej dostępnej przestrzeni - najstarsze kopie są kasowane i tak np. na moim 250GB dysku TM zajmuje tylko 25GB. Osobiście chciałbym mieć możliwość dalszych podróży wstecz w czasie kosztem miejsca na dysku, który przecież dedykowałem głownie TM .

Jest co najmniej jeden program do modyfikowania pracy TM: TimeMachineScheduler

#35 andy76

andy76
  • 406 postów
  • SkądDołuje Mierzyn, Zachodniopomorskie, Poland, Poland

Napisano 06 kwietnia 2008 - 20:56

Wyobrażam sobie taki układ:
do tego d-linka podpięty time capsule 1tb przez ethernet, do TC dodatkowo stary dysk usb 250gb. To stoi w pokoju obok. W moim pokoju wpięty airport express, z podłączoną drukarką na usb i dodatkowo przekazujący muzykę (z tego co wyczytałem jack jest też optyczny :)) do amplitunera przy gniazku (to ciągle ten sam pokój, ale jeden kabel mniej od biurka do zakątka ze sprzętem).

I teraz pytanie, czy TC i AX będą tworzyć osobne dwie sieci, tj. jedna do drukarki i muzyki a druga do netu i dysków, czy to może być zintegrowane w jedną sieć mającą to wszystko? A jeszcze lepsze rozwiązanie, to pozostawienie sieci tworzonej przez tego d-linka dla współlokatorów na windowsie, a osobna sieć z bonusami dla mnie :P

TC i AX mogą utworzyć osobne sieci bo są to dwa routery ale logując się do TC nie będziesz miał dostępu do drukarki. Mogą też tworzyć zamkniętą sieć, funkcje serwera DHCP przejmie TC a AE ustawisz w tryb WDS (działa wtedy na zasadzie bezprzewodowego przedłużacza) - świetna sprawa. W swoim pokoju zalogujesz się wtedy do AE ale adres przydziel ci TC. Dodatkowo możesz coś jeszcze podłączyć do gniazda Ethernet (skoro nie ciągnie się nim internetu to dlaczego nie można wysyłać - po co ma się marnować :)), które dostarczy ci sieć przez kabel do urządzenia, które nie posiada karty bezprzewodowej, np. Xbox, Kiss itp. Świetne rozwiązanie. Jeśli chodzi o dlink to możesz zrobić na nim jeszcze jedną sieć kablową i bezprzewodową, tylko po co. Proponuję ci go sprzedać, kupić Lucent Cellpipe czyli modem w stylu "podłącz i zapomnij na całe życie", ustawić go w tryb bridge, czyli TC wywołuje połączenie, które konfigurujesz w TC. Lucent w tym momencie jest całkowicie przezroczysty. Pamiętaj, że im mniej urządzeń "na trasie" tym lepiej. Jeśli jednak będziesz chciał zostawić dlinka bez sieci wi-fi (fale itp.) to wyłącz w nim obsługę sieci bezprzewodowej, przełącz w tryb "bridge", ustaw jakiś niepopularny zakres IP (z którego tylko jeden będzie wykorzystywany przez TC) i koniecznie ustaw strefę zdemilitaryzowaną - DMZ na ten adres. Spowoduje to, że dlink będzie "warzywem", przez które TC łączy się z internetem. Ustawienie DMZ na adresie TC spowoduje, że cały ruch będzie przechodził przez dlinka bez żadnych przekierowań portów itp. Funkcję firewall będzie spełniał w tym momencie TC i tam już będziesz musiał konfigurować przekierowania portów.

#36 Bartch

Bartch
  • 438 postów
  • SkądWarsaw, PL

Napisano 04 czerwca 2008 - 20:02

Witam

Mam kilka pytan odnosnie tematu dysku zewnetrznego + routera. Odrazu przyznam ze jestem w tej tematyce z grubsza zielony wiec prosze o wyrozumialosc.
A wiec zacznijmy:
Mam router Linksys WAG54GS: Linksys.com - Products/Wireless/Basic Networking/Gateways:Broadband Routers with Modems/Wireless-G(802.11g)/WAG54GS
Jaka obudowe do dysku polecilibyscie zeby wszystko hulalo? Potrzebuje samej obudowy, poniewaz wyjdzie chyba taniej kupic dysk oddzielnie.
Podalibyscie mi jakis link do strony gdzie byloby wytlumaczone step by step jak potem to wszystko wprawic w ruch?

#37 AntoniKosiba

AntoniKosiba
  • 118 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 06 czerwca 2008 - 20:16

Najgorzej jak wypowiadają się ludzie, którzy nie mieli w ręku urządzenia - mówią o czymś, o czym zupełnie nie mają pojęcia! TC działa także na Windzie i robi backupy. Kwestia softu to inna sprawa. Rozprawiacie o antenkach. Mieszkam na IV piętrze w bloku i na parkingu wsród drzew spokojnie odbieram neta. Weź TC do ręki i sprawdź chociaż ile waży, mierzy, jaką ma konsystencję, to pogadamy cokolwiek. Siemka ;)

#38 Olivia

Olivia
  • 716 postów
  • SkądKraków

Napisano 06 października 2008 - 19:42

Potrzebuje programik iTime Machine. Ma ktoś? Na necie niemogę znaleźć.

#39 Jenot

Jenot
  • 2 204 postów
  • SkądChełm

Napisano 06 października 2008 - 20:59

Olivia: Ale itimemachine robi (czy robiło) tyle co polecenie: defaults write com.apple.systempreferences TMShowUnsupportedNetworkVolumes 1

#40 parmenides

parmenides
  • 960 postów

Napisano 03 stycznia 2009 - 15:27

Belkin : Network USB Hub

zakupiłem dzisiaj na próbę coś takiego. Jeśli ktoś ma router wifi oraz dyski na usb to może to jest najtańsze rozwiązanie sieciowe. jak przyjdzie i sprawdzę jak działa to dam znać. uwaga na cenę - w staurnach cena niewiele poniżej 500 zł, a w internetowych sklepach znacznie taniej (prawie połowa ceny).
anyway - dam znać jak działa, czy da się prosto skonfogurować TM i czy działaja jako dysk sieciowy.
PS cena w internecie to poniżej 300 zł z dostawą;) a można wykorzystac router i swoje dyski po wifi.

#41 domix77

domix77
  • 139 postów
  • SkądWarsaw, Poland, Poland

Napisano 08 stycznia 2009 - 10:14

Belkin : Network USB Hub

zakupiłem dzisiaj na próbę coś takiego. Jeśli ktoś ma router wifi oraz dyski na usb to może to jest najtańsze rozwiązanie sieciowe. jak przyjdzie i sprawdzę jak działa to dam znać. uwaga na cenę - w staurnach cena niewiele poniżej 500 zł, a w internetowych sklepach znacznie taniej (prawie połowa ceny).
anyway - dam znać jak działa, czy da się prosto skonfogurować TM i czy działaja jako dysk sieciowy.
PS cena w internecie to poniżej 300 zł z dostawą;) a można wykorzystac router i swoje dyski po wifi.


I? Jakie wrażenia?

#42 parmenides

parmenides
  • 960 postów

Napisano 26 stycznia 2009 - 12:01

Niestety sprzęt kupiłem w neo24.pl i jeszcze tegop nie mam w domu. ten sklep to jakaś ściema. kupiłbym to gdzie indziej, ale na razie nie mam ani tego huba ani zwrotu kasy:( pozdr

#43 parmenides

parmenides
  • 960 postów

Napisano 27 stycznia 2009 - 21:38

Ok - dzisiaj odebrałem (po wysłaniu przedwczoraj niezbyt pochlebnej informacji na ceneo.pl:). Podłączyłem. działa idealnie. Jak w temacie czyli zamiast time capsule. na początek małe wprowadzenie. belkin usb network hub jest w stanie podłączyć dany dysk tylko do jednego komputera w tym samym czasie. Można zapodać mu, który komputer ma widzieć dany dysk. Podłączyłem na początek dwa dyski do time machine dla dwóch różnych komputerów. W programie konfiguracyjnym warto wskazać na obydwóch komputerach (czy też "obytrzech", "obyczterech", */niepotrzebne skreślić) żeby nie wskazywał tego niepotrzebnego. hub włączony do sieci, dyski włączone (stand by) i uruchamiam komputer(y). na komputerze albo komputerach widzę te dyski, które mają być uruchomione. Proces time machine zaczyna się automatycznie. czyli co? czyli, kurde, rewelacja. No dobra, ale co jak ktoś ma jeden wielki dysk usb, na którym robi kopie dla kilku komputerów i ma je włączone jednocześnie. Wtedy niestety DUPA. HUB nadaje się świetnie do robienia kopi TM na osobnych dyskach przynależnych do poszczególnego komputera w sieci. Nie nadaje się natomiast do korzystania przez kilka komputerów naraz np. z biblioteki itunesa czy innej. Dysk podłączony do belkin usb network hub WIDZIANY JEST TYLKO PRZEZ JEDEN KOMPUTER W TYM SAMYM CZASIE!!!. W podsumowaniu: jako alterantywa dla time capsule: rewelacja. Nie trzeba kupować TC, można wykorzystać dotychczasowe dyski na usb, któe są "widziane" od pierwszego podłączenia, bardzo łatwa konfiguracja, niska cena (zakładając, że mamy dyski usb, na których robiliśmy kopie TM, mamy router wifi). Czego brakuje - możliwości podpięcia dysku do kilku komputerów w tym samym czasie. W TM to nie jest potrzebne - taniej i łatwiej kupić 2,5 calowe oszczędne dyski usb, które zrobią kopię do 500GB. Jednak problem zaczyna się przy dużych bibliotekach itunesa i iphoto, które chcemy mieć na jednym dysku i podpinać jedncześnie do kilku kompów. Ostatnie słowo: świetne jako tania alterantywa dla TC, nie zastępuje jednak dysku sieciowego. pozdr adam

#44 arti82

arti82
  • 12 postów

Napisano 03 lutego 2009 - 20:06

Witam

Trochę w temacie a troszkę nie podepnę się do tematu. Czy jak mam kopię zapasową robioną przez TM na dysku sieciowym to przy ewentualnej potrzebie odtworzenia całego systemu z kopii jest możliwość wskazania tej kopii na dysku sieciowym który ma tylko wejście ethernetowe? Z robieniem samej kopii na taki dysk nie ma problemu bo mapuje się dysk i TM już zadziała. Jak ma się jednak spraw w drugą stornę - wkładam płytkę instalacyjną i co dalej i czy zobaczy dysk sieciowy?

---- Dodano 04-02-2009 o godzinie 16:51 ----
Witam

Nikt nie jest w stanie mi odpowiedzieć czy podczas odtwarzania systemu mamy moźliwość wyboru dysku sieciowego jako źródła kopii? (nie mylić z TC).

#45 praulinka

praulinka
  • 15 postów

Napisano 26 kwietnia 2010 - 00:13

Ok - dzisiaj odebrałem (po wysłaniu przedwczoraj niezbyt pochlebnej informacji na ceneo.pl:).

Podłączyłem. działa idealnie. Jak w temacie czyli zamiast time capsule.
na początek małe wprowadzenie. belkin usb network hub jest w stanie podłączyć dany dysk tylko do jednego komputera w tym samym czasie. Można zapodać mu, który komputer ma widzieć dany dysk. Podłączyłem na początek dwa dyski do time machine dla dwóch różnych komputerów. W programie konfiguracyjnym warto wskazać na obydwóch komputerach (czy też "obytrzech", "obyczterech", */niepotrzebne skreślić) żeby nie wskazywał tego niepotrzebnego.
hub włączony do sieci, dyski włączone (stand by) i uruchamiam komputer(y). na komputerze albo komputerach widzę te dyski, które mają być uruchomione. Proces time machine zaczyna się automatycznie. czyli co? czyli, kurde, rewelacja. No dobra, ale co jak ktoś ma jeden wielki dysk usb, na którym robi kopie dla kilku komputerów i ma je włączone jednocześnie. Wtedy niestety DUPA.
HUB nadaje się świetnie do robienia kopi TM na osobnych dyskach przynależnych do poszczególnego komputera w sieci.
Nie nadaje się natomiast do korzystania przez kilka komputerów naraz np. z biblioteki itunesa czy innej. Dysk podłączony do belkin usb network hub WIDZIANY JEST TYLKO PRZEZ JEDEN KOMPUTER W TYM SAMYM CZASIE!!!.

W podsumowaniu: jako alterantywa dla time capsule: rewelacja. Nie trzeba kupować TC, można wykorzystać dotychczasowe dyski na usb, któe są "widziane" od pierwszego podłączenia, bardzo łatwa konfiguracja, niska cena (zakładając, że mamy dyski usb, na których robiliśmy kopie TM, mamy router wifi).


Ostatnie słowo: świetne jako tania alterantywa dla TC, nie zastępuje jednak dysku sieciowego.

pozdr
adam


Wszystko ok, kolego, tylko zapomniałeś napisać o jednej bardzo ważnej rzeczy.
Bo tak się składa, że mam w domu i TC i hub Belkina.
Otóż, BELKIN ma użytkowników Mac głęboko, bo najnowszy sterownik jest do Mac OS 10.5 i koniec.
Po zainstalowaniu na Mac OS 10.6 wersji Beta (najnowszej) sterów na 10.5, program jest niestabilny, potrafi niespodziewanie rozłączać urządzenia, zawieszać kompa, po uśpieniu i włączeniu kompa dzieją się jakieś cuda, itp.
Po dwóch dniach używania wywaliłem sterownik z Mac'a, a urządzenie poszło do szuflady. A szkoda, bo na PC działa znakomicie, choć z małymi wyjątkami, np. iPhone'a podłączonego przez hub Belkina nie zsynchronizujesz z iTunes - nie widzi go.
Pokazuje go na liście urządzeń hub'a, ale to wszystko. Ani w Mac ani w PC. Dziwne.

Bezproblemowo dziłało z Panasonic TZ-7, skanerem Canon Lido25.

#46 Jenot

Jenot
  • 2 204 postów
  • SkądChełm

Napisano 26 kwietnia 2010 - 05:29

Nic nie zapomniał. Zobacz kiedy arti82 pisał swojego posta. ;)

#47 praulinka

praulinka
  • 15 postów

Napisano 26 kwietnia 2010 - 06:10

Fakt. Zwracam honor. Niestety nie zmienia to faktu, ze taka sytuacja jest na ta chwile, co uniemożliwia korzystanie z tego całkiem miłego urządzenia.

#48 zinger

zinger
  • 348 postów

Napisano 26 kwietnia 2010 - 08:31

a ja mam pytanie odnośnie użytkowników air port extreme. Czy mieszka ktoś w Rumii i ma airport extreme ten najnowszy? albo w Gdyni? Mam linksysa wrt610N i chce go wyminic na airport extreme lub TimeCapsule (chyba dobrze zrozumialem ze on moze pracować jako router?) Mam w domu 8 komputerów z windowsem i chce przejsc na apple wszedzie ale musze najpierw sprawdzic zasieg AirportaExtreme (koniecznie z gigabitem) lub zasieg TC (jezeli to mozliwe aby on pracowal jako router i mial tez podlaczenie USB do drukarki). może ktos mi pozyczyc na wymiane linksysa do testowania? POmozecie windowsiarzowi przejsc na apple? PZDR

#49 praulinka

praulinka
  • 15 postów

Napisano 26 kwietnia 2010 - 08:38

Mam Linksysa WAG320N i zasięg jest porównywalny z TC. Dużo zależy też z jakim urządzeniem się łączysz, kompy łączy mi ok, ale iPhone gubi zasięg dużo wcześniej.

#50 zinger

zinger
  • 348 postów

Napisano 26 kwietnia 2010 - 09:37

dlatego chce go przetestować 1 dzień!




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych