Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[Po raz kolejny] Kwestia legalności iPhone, OSx86, itd.


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
51 odpowiedzi w tym temacie

#26 Rafał P

Rafał P



  • 6 849 postów

Napisano 21 marca 2008 - 13:10

Na zamowienie Myapple sporzadzono ekspertyze prawna i przerowadzono szereg konsultacji z prawnikami. Wyniki byly juz podawane ale zrobie to jeszcze raz, ostatni: Lamanie simlocka w iPhone jest wg. przepisow polskiego prawa LEGALNE. Instalacja legalnej kopii MacOSX na PC jest LEGALNA. Oba powyzsze zalozenia lamia licencje Apple i nikt nie ma z tym watpliwosci. Jednak nie lamia polskiego prawa. Na forum niedopuszczalne jest podawanie linkow to wszelakich nielegalnych plikow P2P. Tak mowi regulamin.

#27 Blue

Blue
  • 537 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 21 marca 2008 - 13:36

tonymontana O to chodziło. Byłem tak przekonany, że nie było robionych konsultacji prawnych, że nawet nie przyszło mi na myśl kliknąć w szukaj ;)

#28 swiety74

swiety74
  • 773 postów
  • SkądKatowice

Napisano 21 marca 2008 - 14:17

Na zamowienie Myapple sporzadzono ekspertyze prawna i przerowadzono szereg konsultacji z prawnikami. Wyniki byly juz podawane ale zrobie to jeszcze raz, ostatni:

Lamanie simlocka w iPhone jest wg. przepisow polskiego prawa LEGALNE.
Instalacja legalnej kopii MacOSX na PC jest LEGALNA.

Oba powyzsze zalozenia lamia licencje Apple i nikt nie ma z tym watpliwosci. Jednak nie lamia polskiego prawa.

Na forum niedopuszczalne jest podawanie linkow to wszelakich nielegalnych plikow P2P. Tak mowi regulamin.


A czy legalne jest aktywowanie Iphone bez stosownej umowy z operatorem??? Bo chyba simlock a aktywacja to są dwie różne sprawy???

#29 kamillys

kamillys
  • 854 postów
  • Skądokolice W-wy

Napisano 21 marca 2008 - 14:18

Sposobu na 100% legalnego iPhona w Polsce jeszcze nie ma, więc ludzie sobie jakoś radzą. Niestety łamiąc licencję Appla(za co teoretycznie można ponieść konsekwencję). Natomiast MacOSX można używać legalnie wszędzie pod warunkiem posiadania Maka i dedykowanego systemu lub nośników z nim. Ale pierwszy warunek dla niektórych jest nie do spełnienia, no i łamią licencje OSXa.

#30 Rafał P

Rafał P



  • 6 849 postów

Napisano 21 marca 2008 - 14:30

A czy legalne jest aktywowanie Iphone bez stosownej umowy z operatorem??? Bo chyba simlock a aktywacja to są dwie różne sprawy???


Wg polskiego prawa tak - nie mowiac juz o tym, ze operator AT&T nie funkcjonuje w Polsce, czyli nie podlega przepisom polskiego prawa i przepisy ustalone przez tego operatora nie sa wazne w Polsce.

#31 turban13

turban13
  • 327 postów

Napisano 21 marca 2008 - 16:35

Skoro sprawa tak wygląda, to dlaczego instruckja jak wgrać Mac'a OSX'a na PC jest niedopuszczalna ?? Przecież wielu posiadaczy OSX'a ma w domu również pieca na którego, być może. chcieliby wgrać sobie owe oprogramowanie. Nie widze w tym nic złego, ani nielegalnego/niemoralnego. Mówiąć o moralności - ta wdrażana na tym forum jest BARDZO wybiórcza, łamanie licencji [nie prawa polskiego] Apple w przypadku jest ok, natomiast taki sam myk w przypadku wgrywania Tigera do PC jest już przestąpstwem.

#32 owz

owz
  • 3 360 postów
  • SkądPoznań

Napisano 21 marca 2008 - 16:38

zasady na forum kształtują admini i moderatorzy. Generalnie jak się*nie podoba komuś to może po prostu nie czytać/nie pisać na myapple i tyle.

#33 Blue

Blue
  • 537 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 21 marca 2008 - 17:21

zasady na forum kształtują admini i moderatorzy. Generalnie jak się*nie podoba komuś to może po prostu nie czytać/nie pisać na myapple i tyle.


No właśnie. Od osx na pc jest inne forum ;)

#34 Rafał P

Rafał P



  • 6 849 postów

Napisano 21 marca 2008 - 18:22

ta wdrażana na tym forum jest BARDZO wybiórcza, łamanie licencji [nie prawa polskiego] Apple w przypadku jest ok, natomiast taki sam myk w przypadku wgrywania Tigera do PC jest już przestąpstwem.


Kto mowi ze to przestepstwo. Po prostu nie jest dopuszczalna na tym forum. To nie znaczy, ze jest przestepstwem. Od OSX na PC sa inne fora.

#35 Laborman

Laborman
  • 397 postów
  • SkądDeep Space 9

Napisano 21 marca 2008 - 18:55

No właśnie. Od osx na pc jest inne forum ;)



Tak jest i całe szczęście :)

#36 turban13

turban13
  • 327 postów

Napisano 21 marca 2008 - 19:02

Dziękuję za odpowiedź, tyle chciałem wiedzieć. Forum jak najbardziej mi się podoba, ja nie mam zamiaru instalować OSX'a na PC [bo i po co?] - poprostu pytałem dlaczego jest tak, a nie inaczej.

#37 Rafał P

Rafał P



  • 6 849 postów

Napisano 21 marca 2008 - 19:13

Wiem, ze pewnej grupie osob na forum nie podoba sie trakie wybiorcze stanowisko. Iphone tak - hakintosz nie. Ale taki jeden z nielicznych uprawnien adminow forum - wyznaczenie kierunku rozwoju. Z naszego doswiadczenia wynika, ze 90% osob instalujacych OSX na PC uzywa nielegalnego oprogramowania. Nie oznacza to jednak, ze wrzucamy userow tego forum do jednego wora z piratami. Po prostu takie jest nasze stanowisko. Warto tez wspomniec, ze jednak wiekszosc uzytkownikow tego forum jest przeciw powstaniu takiego dzialu. Niemniej temat zostaje otwarty i jesli uwazacie inaczej, wyrazcie to. Byc moze jest inaczej, niz sadzi administracja.

#38 Laborman

Laborman
  • 397 postów
  • SkądDeep Space 9

Napisano 21 marca 2008 - 19:28

Trochę z tymi procentami przesadziłeś. Ale nie będę Cię wyprowadzał z błędu. Można też powiedzieć że 80% userów mających mackintoshe używa pirackiego windowsa i gier na ten system. Też nie wrzucam ich do worka z napisem piraci, choć mnie złodziejem już tu kiedyś nazwano.

#39 Rafał P

Rafał P



  • 6 849 postów

Napisano 21 marca 2008 - 19:38

Wogole mozna wiele powiedziec, i kazdy ma swoje argumenty. Jednak kierunek wyznaczaja m.in. userzy tego forum, a wiekszosc po prostu sobie takiego tematu nie zyczy.

#40 eazyone

eazyone
  • 447 postów

Napisano 21 marca 2008 - 19:40

Zapytam przewrotnie, poniższe ma jakieś znaczenie? Fragment Terms and Conditions iPhone'a © EXCEPT AS AND ONLY TO THE EXTENT PERMITTED BY APPLICABLE LAW, OR BY LICENSING TERMS GOVERNING USE OF OPEN-SOURCED COMPONENTS INCLUDED WITH THE IPHONE SOFTWARE, YOU MAY NOT COPY, DECOMPILE, REVERSE ENGINEER, DISASSEMBLE, ATTEMPT TO DERIVE THE SOURCE CODE OF, MODIFY, OR CREATE DERIVATIVE WORKS OF THE IPHONE SOFTWARE, IPHONE SOFTWARE UPDATES, OR ANY PART THEREOF. ANY ATTEMPT TO DO SO IS A VIOLATION OF THE RIGHTS OF APPLE AND ITS LICENSORS OF THE IPHONE SOFTWARE AND IPHONE SOFTWARE UPDATES. You agree not to modify the software in any manner or form, or to use modified versions of the software, for any purposes including obtaining unauthorized access to the Service. Violations of system or network security may result in civil or criminal liability. You agree that you will not attempt to, or encourage or assist any other person to, circumvent or modify any security technology or software that is part of the Service or used to administer the Usage Rules.

#41 Rafał P

Rafał P



  • 6 849 postów

Napisano 21 marca 2008 - 19:44

W swietle polskiego prawa, zadnego.

#42 eazyone

eazyone
  • 447 postów

Napisano 21 marca 2008 - 19:49

Czyli własność intelektualna nie ma żadnego znaczenia?

#43 Laborman

Laborman
  • 397 postów
  • SkądDeep Space 9

Napisano 21 marca 2008 - 19:49

Wogole mozna wiele powiedziec, i kazdy ma swoje argumenty. Jednak kierunek wyznaczaja m.in. userzy tego forum, a wiekszosc po prostu sobie takiego tematu nie zyczy.



Temu nie przeczę i nie toczę tu żadnych krucjat. Choć z drugiej strony, tak sobie myślę omijanie drażliwych tematów mimo wszystko nie jest dobre dla forum.

#44 Rafał P

Rafał P



  • 6 849 postów

Napisano 21 marca 2008 - 19:57

Czyli własność intelektualna nie ma żadnego znaczenia?


Regulacje prawne dotyczaca definicji i form ochrony wlasnosci intelektualnej okresla w Polsce, ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. A ta nie zabrania instalacji oprogramowania legalnie zakupionego na jakimkolwiek komputerze.

---- Dodano 21-03-2008 o godzinie 19:58 ----

omijanie drażliwych tematów mimo wszystko nie jest dobre dla forum.


Wile osob juz mowilo co jest zle a co dobre dla tego forum. Zostawicie jednak ten problem administracji.

#45 eazyone

eazyone
  • 447 postów

Napisano 21 marca 2008 - 20:00

Idąc dalej, podobne zapisy, jeżeli nie identyczne dotyczą OS X. Czyli zgodnie z polskim prawem mogę dowolnie grzebac w kodzie Tigera albo Leoparda? W takim razie dlaczego instalowanie go na Hackintoshach jest tak tępione na forum. Przecież łamanie zabezpieczeń iPhona to to samo co łamanie zabezpieczeń OSX'a (tak mówi licencja)

#46 Rafał P

Rafał P



  • 6 849 postów

Napisano 21 marca 2008 - 20:02

W takim razie dlaczego instalowanie go na Hackintoshach jest tak tępione na forum. Przecież łamanie zabezpieczeń iPhona to to samo co łamanie zabezpieczeń OSX'a (tak mówi licencja)


Odpowiedzialem na to pytanie juz w poprzednich postach.

#47 BzArEx

BzArEx
  • 425 postów

Napisano 21 marca 2008 - 22:09

OSX86 istnieje fajnie, zgadzam się z myślą Tonego, że 90% ściąga obraz dysku Leo i sobie go instaluje na piecach. Jednak pewnej rzeczy nie mogę pojąć czemu nikt nie usuną pirackiego linku, który leży tu: http://www.myapple.p...-iphona-10.html . Jakieś zasady jednak mogły by obowiązywać gdyby podać na forum sposób na darmowy i uprawnienia Grupy PRO było by to pewnie w tym samym momencie usunięte. Nie twierdzę, że chciał bym coś takiego. Ale nie taki link niczym się nie różni od działu OSX86 i tematów prośbą o jakiś szybki dobry torrent do 10.5!
Kupujemy iPhone bo nas na to stać, łamiemy zabezpieczenia bo inaczej nie można. Ale my go nie ukradliśmy ze sklepu! A takie linki to czysta kradzież. Na początku pisałem, i co mówił Tony jest te 10%, które jednak kupią Leo a niech się nim bawią. Żyjemy na tyle normalnym kraju, że wolno nam to robić :)

#48 Rafał P

Rafał P



  • 6 849 postów

Napisano 21 marca 2008 - 22:48

1. Ten link nie widze zeby prowadzil do nielegalnego softu. 2. Jesli kiedys tak bylo, nalezalo zgloscic go moderatorom. Prawie co minute powstaje na forum nowy post, bez Waszej pomocy moderatorzy nie sa w stanie osobiscie kontrolowac kazdego watku.

#49 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 23 marca 2008 - 11:00

Bardzo ciekawa i pouczajaca dyskusja.

#50 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 23 marca 2008 - 17:20

tonymontana dlaczego nie zamkniesz tego tematu skoro mój o tej samej tematyce zamknołeś odrazu ?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych