Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[Po raz kolejny] Kwestia legalności iPhone, OSx86, itd.


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
51 odpowiedzi w tym temacie

#1 mbytom

mbytom
  • 404 postów

Napisano 20 marca 2008 - 09:21

Witam ! Nie to zebym sie czepial,ale jednej rzeczy nie rozumiem.Wczoraj jakis gosciu pisal cos o lewym programie,zeby dal mu ktos namiar na cos, nie pamietam, nie wazne - gosciu zostal zjechany jak nie wiem co, ze pirat , itd.Przepraszam bardzo, ale czy jesli chodzi o iPhone nie robicie tego samego???!!!!Wymieniacie sie oficjalnie nielegalnym oprogramowaniem ( linkami,itp ),ze znowu zlamac softa,zeby wgrac to i tamto uzywajac tego calego instalatora.Serio nie czepiam sie, ale wkurza mnie ,ze innym to jedziecie ,ze az nie milo ,dodajac jak tu wszyscy sa cacy i anty ( chodzi mi o piratow ) a sami walicie oficjalke,jesli chodzi o lewe programy.Moim zdaniem jest cos nie tak. Co z iPhonem jest inaczej nic z OSX?Moim zdaniem nie.Robicie pirata i tyle.Nie widze zadnej konsekwencji w tym co robicie - z jednej strony legalni, super i w ogole a z drugiej.........Szkoda.Nie mowicie mi tylko ,ze to robicie w celach edukacyjnych :))))) Pozdrawiam

#2 goly

goly
  • 658 postów
  • Skądhell

Napisano 20 marca 2008 - 09:34

Witam ! Nie to zebym sie czepial,ale jednej rzeczy nie rozumiem.Wczoraj jakis gosciu pisal cos o lewym programie,zeby dal mu ktos namiar na cos, nie pamietam, nie wazne - gosciu zostal zjechany jak nie wiem co, ze pirat , itd.Przepraszam bardzo, ale czy jesli chodzi o iPhone nie robicie tego samego???!!!!Wymieniacie sie oficjalnie nielegalnym oprogramowaniem ( linkami,itp ),ze znowu zlamac softa,zeby wgrac to i tamto uzywajac tego calego instalatora.Serio nie czepiam sie, ale wkurza mnie ,ze innym to jedziecie ,ze az nie milo ,dodajac jak tu wszyscy sa cacy i anty ( chodzi mi o piratow ) a sami walicie oficjalke,jesli chodzi o lewe programy.Moim zdaniem jest cos nie tak. Co z iPhonem jest inaczej nic z OSX?Moim zdaniem nie.Robicie pirata i tyle.Nie widze zadnej konsekwencji w tym co robicie - z jednej strony legalni, super i w ogole a z drugiej.........Szkoda.Nie mowicie mi tylko ,ze to robicie w celach edukacyjnych :))))) Pozdrawiam


dobrze gada chłop
dodam, że takie zachowanie widać tylko na PL forach, stronach
na zagranicznych, każdy każdemu chce pomóc, a nie jadą na niego jakby im matki gazetą pozabijał
można by się powstrzymać od głupich komentarzy wyzywając od piratów
nie da się tej fali powstrzymać i tyle, po której stronie każdy chce stać, każdy wie

#3 kondrat_93

kondrat_93
  • 649 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 20 marca 2008 - 11:23

mbytom po co ci iphone jako ipod touch? nie lepiej bylo kupic ipoda touch? bys lepiej na tym wyszedl... Poza tym informacja jak zmdyfikować kod apple nie jest nielegalna, samo modyfikowanie kodu jest i to robimy sami... Gdyby linki na myapple były nielegalne już dawno by tej strony nie było. Nie wiem o co była ta awantura z tym kolesiem, ale pewnie o to żeby mu dali jakieś linki do żywego warezu, albo jesli chodzilo o cos a'la ziphone poprostu nie szukał na forum.

#4 mbytom

mbytom
  • 404 postów

Napisano 20 marca 2008 - 12:20

mbytom po co ci iphone jako ipod touch? nie lepiej bylo kupic ipoda touch? bys lepiej na tym wyszedl...

Poza tym informacja jak zmdyfikować kod apple nie jest nielegalna, samo modyfikowanie kodu jest i to robimy sami... Gdyby linki na myapple były nielegalne już dawno by tej strony nie było.

Nie wiem o co była ta awantura z tym kolesiem, ale pewnie o to żeby mu dali jakieś linki do żywego warezu, albo jesli chodzilo o cos a'la ziphone poprostu nie szukał na forum.



Ja nie narzkam na mojego ( legalnego ) iPhona i nie mam zmiaru nic zmieniac ( mowie o lamaniu softa ,itp).
Co do linkow to byl tylko przyklad,nie czepiam sie samych linkow do roznych aplikacji,itp,
Jeszcze raz , bo moze ktos nie rozumie o co mi chodzi:
Modifikacja kodu moze i jest lagalna, ale to co robicie z iPhonem nie jest lagalne nie wmawiaj mi ,ze jest inaczej.Oswiec mnie ,ale z tego co ja wiem,to nie mozna legalnie ( jeszcze ) uzywac iPhona w Polsce.Zreszta dobrze wiesz co mam na mysli :) Badzcie na tyle szczerzy i sie nie zaslaniajcie tym,ze mozna modyfikowac kod ,ze to niby legalka ( mozna, ale robiac to w taki sposob jak Wy to robicie z iPhonem jest NIELAGALNE ! ) :)
Ale glownie mi chodzi o Wasza niekonsekwencje w tym co piszecie,robicie na temat piractwa.Tyle.Kto chcial ( chce ) to rozumie o co mi chodzi.
Sprostowanie - informacja o tym jak modyfikowac kod jest legalne ,samo zmienianie kodu nie
Zreszta nie wazne sa detale w tym przypadku,wazne dla mnie jest to,ze praktycznie oficjalnie piratujecie :) jesli chodzi o iPhona :)
I naprawde nie mam nic przeciwko niczemu co dobre dla Wszystkich ,ale nie lubie jak ktos raz pisze tak ( udajac swietego, legalnego,itd ) , a pozniej robi to co kazdy wie ( i tylko udaje ,ze nie wie ).
Pozdrawiam

#5 bjabrzyk

bjabrzyk
  • 544 postów

Napisano 20 marca 2008 - 12:31

hmmmm.... z tego co mi wiadomo to to co nie jest zakazane jest dozwolone... wskaż mi przepis polskiego lub amerykańskiego prawa zabraniający mi korzystania z iphona w polsce i modyfikowania jego oprogramowania. Kupiłem więc mam prawo z nim zrobić co mi sie podoba.

#6 Kvczor

Kvczor
  • 1 468 postów

Napisano 20 marca 2008 - 12:53

Ludzie przestańcie. Jak chcecie łamać iPhone to nie nazywajcie siebie "PRAWYMI". Ja wiem, że jak iPhone do mnie dotrze i złamię go, to to nie jest za bardzo legalne ( a przynajmniej łamię prawa autorskie). Nie ma co się kłócić - jesteśmy piratami/crackerami.
Ja to wiem. Wiem, też że okradamy Stefana. Koniec.

BTW. Znalazłem gdzieś taką wypowiedź: "Owszem, ten kto nabywa produkt ma prawo z nim robić co chce, ale Ty nie nabywasz produktu ot tak sobie, tylko podpisujesz umowę z operatorem. "

---- Dodano 20-03-2008 o godzinie 14:59 ----
Dodam tylko, że nielegalni jednak jesteśmy tylko w sferze łamanie iPod/iPhone. Nie spotkałem się na razie ze zjawiskiem piracenia programów na tym forum.

#7 goly

goly
  • 658 postów
  • Skądhell

Napisano 20 marca 2008 - 13:01

Ja to wiem. Wiem, też że okradamy Stefana. Koniec.


ja nic nie wiem, ja mam rączki tutaj :rolleyes:

#8 Kvczor

Kvczor
  • 1 468 postów

Napisano 20 marca 2008 - 13:02

"A to robienie co chcesz z własnym produktem, to też jakaś pogięta logika, bo jak kupujesz buty to teoretycznie możesz je pochlastać siekierą, ale gwarancję stracisz."

#9 bjabrzyk

bjabrzyk
  • 544 postów

Napisano 20 marca 2008 - 13:06

no tak, łamiąc iphone i nie aktywując go też tracisz gwarancje, ale to nie znaczy że jesteś przestępcą

#10 kondrat_93

kondrat_93
  • 649 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 20 marca 2008 - 13:06

"Modifikacja kodu moze i jest lagalna" Ja przeciez napisałem.. Programy modyfikujące kod są legalne!!! ale samo modyfikowanie kodu już nie! modyfikacje kodu my wyknujemy, nie autor programu i dlatego jestesmy my piratami, nie osoby opisujace łamanie iphona, piszące program do tego stworzony. Ehhh dalej nie rozumiem.. Kupiłeś iphona [PHONA!! TELEFEON HALO??] a używasz go jako ipod touch nieee no... Szkoda kasy...

#11 eazyone

eazyone
  • 447 postów

Napisano 20 marca 2008 - 14:06

Ja nie narzkam na mojego ( legalnego ) iPhona i nie mam zmiaru nic zmieniac ( mowie o lamaniu softa ,itp).
Co do linkow to byl tylko przyklad,nie czepiam sie samych linkow do roznych aplikacji,itp,
Jeszcze raz , bo moze ktos nie rozumie o co mi chodzi:
Modifikacja kodu moze i jest lagalna, ale to co robicie z iPhonem nie jest lagalne nie wmawiaj mi ,ze jest inaczej.Oswiec mnie ,ale z tego co ja wiem,to nie mozna legalnie ( jeszcze ) uzywac iPhona w Polsce.Zreszta dobrze wiesz co mam na mysli :) Badzcie na tyle szczerzy i sie nie zaslaniajcie tym,ze mozna modyfikowac kod ,ze to niby legalka ( mozna, ale robiac to w taki sposob jak Wy to robicie z iPhonem jest NIELAGALNE ! ) :)
Ale glownie mi chodzi o Wasza niekonsekwencje w tym co piszecie,robicie na temat piractwa.Tyle.Kto chcial ( chce ) to rozumie o co mi chodzi.
Sprostowanie - informacja o tym jak modyfikowac kod jest legalne ,samo zmienianie kodu nie
Zreszta nie wazne sa detale w tym przypadku,wazne dla mnie jest to,ze praktycznie oficjalnie piratujecie :) jesli chodzi o iPhona :)
I naprawde nie mam nic przeciwko niczemu co dobre dla Wszystkich ,ale nie lubie jak ktos raz pisze tak ( udajac swietego, legalnego,itd ) , a pozniej robi to co kazdy wie ( i tylko udaje ,ze nie wie ).
Pozdrawiam


Już kiedyś na ten temat pisałem, i zostałem zjechany przez moderatorów i userów , że łamanie zabezpieczeń iPhona jest legalne a OS X'a nie jest :)
Na MyApple - prawość ma różne oblicza....

#12 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 20 marca 2008 - 14:48

Już kiedyś na ten temat pisałem, i zostałem zjechany przez moderatorów i userów , że łamanie zabezpieczeń iPhona jest legalne a OS X'a nie jest :)
Na MyApple - prawość ma różne oblicza....


Mi się tez "oberwało" za wzmiankę o osx86, mimo, że wyraźnie napisałem o wątpliwej legalności używania OSX na PC.

Ogólnie jest tak:

1. Kupujemy iPhone razem z systemem.
2. Odpalając OSX na PC zciągamy piracki system, za którego nie zapłaciliśmy.

I tu jest pies pogrzebany. Ja tam odpaliłem swojego LEGALNEGO leoparda na PC modyfikując co nieco, podobnie odpaliłem soft na iPhone modyfikując co nieco. Jest to w jakiś sposób piractwo? Nie - bo tego nie sprzedaję. Nie mam z tego nic. Nie pracuję na tym, nie zarabiam na tym. To tylko w celach edukacyjnych. W celu rozwijania własnej wiedzy na temat systemów Apple. A czy jest to legalne? Nie. Bo licencja nie pozwala mi na odpalanie OSX (nawet kupionego) na PC. Tak samo jak iPhone kupiony w USA nie może działać poza AT&T.

I tak źle i tak niedobrze. Ale moment. Przecież CHIP napisał jak można ODBLOKOWAĆ soft. Jak przeciętny czytelnik zobaczy opis w gazecie będzie mieć pewność, że to legalne! Idąc tym tropem instalacja oryginalnego Leoparda czy Tigera na PC też jest legalna!

I komu tu wierzyć?

Moja propozycja. Zamieścić na forum ogłoszenie dużymi czerwonymi literami, że to i to jest nielegalne i każdy odpowiada za siebie. Jeżeli oczywiście odblokowanie Leo czy iPhone jest nielegalne. Bo to, że paczka z torrenta z Leo na PC jest NIELEGALNA to nie ulega wątpliwości.

Znacie może jakiegoś prawnika? Wypadało by tę sprawę wyjaśnić do końca. W końcu ktoś kiedyś może się tym zainteresować, ale wtedy może byc za późno...

#13 iBodo

iBodo
  • 265 postów
  • SkądW-wa

Napisano 20 marca 2008 - 15:10

Na tym forum dowiedziałem się, że istnieje coś takiego jak nielegalna imformacja. Ludzie dostawali ostrzeżenia i byli objeżdżanie za podawanie linków i tłumaczenie w jaki sposób zainstalować os x na pececie, ale nikt nie denerwóje sia na How-to obchodzenia zabezpieczeń iPhona i iPoda Touch. Moim zdaniem, zaden link do informacja lub inforamcja sama w sobie nie powinny być ograniczane, kwestie prawne a także moralne i etyczne a także podejście do nich jest idywidualną sprawą każdego z członków forum. Jeżeli ktoś chce łamać prawo, to jego wola, ale samo posiadanie informacji tego prawa nie łamie.

#14 Kvczor

Kvczor
  • 1 468 postów

Napisano 20 marca 2008 - 15:29

Blue to nie tak. Ty jednak okradasz Apple, ponieważ nie płacisz abonamentu. Wiem, że umowę się wybiera dopiero w iTunes. Za wersje non-abonament trzeba zapłacić trochę więcej. i wiesz na ile pieniędzy okradamy Apple i AT&T? Na różnice cenową pomiędzy telefonem na abonament, i na ten bez abonamentu, plus to co trzeba płacić co miesiąc.

---- Dodano 20-03-2008 o godzinie 17:38 ----
Warto dodać, że te wszystkie gazety komputerowe to różnie piszą. Były artykuły: "Co możesz zrobić gdy policja zapuka to twych dzwi?" ; Łamanie oprogramowania (Jeżeli je kupiłeś, to możesz zrobić z nim co chcesz" (i tutaj był dodany program do wyszukiwania crack'ów, seriali i okładek) ; wyszukiwanie dostępnych w sieci komputerów i drukarek (czyli poprosu włamanie) ; podsłuchiwanie GG itd. itd. itd. Długo by wymieniać

#15 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 20 marca 2008 - 16:54

Blue to nie tak. Ty jednak okradasz Apple, ponieważ nie płacisz abonamentu. Wiem, że umowę się wybiera dopiero w iTunes. Za wersje non-abonament trzeba zapłacić trochę więcej. i wiesz na ile pieniędzy okradamy Apple i AT&T? Na różnice cenową pomiędzy telefonem na abonament, i na ten bez abonamentu, plus to co trzeba płacić co miesiąc.


Ja mam świadomość mimo wszystko, że coś tu jest nie tak do końca. W końcu taki telefon nie powinien kosztować 1200 zł tylko 2999 lub nawet 3499. Resztę dopłaca się w abonamencie. Jednak nie do końca. Kupiłem telefon za kasę, która na pewno zwraca koszta produkcji, marketingu itp. I nawet pewnie Apple te 100$ może mieć z tego na czysto. Jakbym nie kupił nielegalne to Apple nie miało by złamanego centa bo w polsce legal się nie da. Tak, tak. Próbuję złagodzić swoje wyrzuty sumienia. Ale co jak co, ale gazety nie powinny nakłaniać do łamania prawa. Sorry na mały offtopic.

I jeszcze jedno dodam. Znajomy - totalny windziarz za moimi radami i wskazówkami pobrał z neta NIELEGALNY leopard. Zainstalował, używał. Po miesiącu stał już u niego nowiutki iMaczek. Przekonał się. Jakby nie złamał prawa to Apple by nie zarobiło.

#16 mbytom

mbytom
  • 404 postów

Napisano 20 marca 2008 - 19:27

Ja mam świadomość mimo wszystko, że coś tu jest nie tak do końca. W końcu taki telefon nie powinien kosztować 1200 zł tylko 2999 lub nawet 3499. Resztę dopłaca się w abonamencie. Jednak nie do końca. Kupiłem telefon za kasę, która na pewno zwraca koszta produkcji, marketingu itp. I nawet pewnie Apple te 100$ może mieć z tego na czysto. Jakbym nie kupił nielegalne to Apple nie miało by złamanego centa bo w polsce legal się nie da. Tak, tak. Próbuję złagodzić swoje wyrzuty sumienia. Ale co jak co, ale gazety nie powinny nakłaniać do łamania prawa. Sorry na mały offtopic.

I jeszcze jedno dodam. Znajomy - totalny windziarz za moimi radami i wskazówkami pobrał z neta NIELEGALNY leopard. Zainstalował, używał. Po miesiącu stał już u niego nowiutki iMaczek. Przekonał się. Jakby nie złamał prawa to Apple by nie zarobiło.



:) dobre to ,tylko jakby Policja w tym czasie zapukala do jego drzwi to raczej ten argument by nie przeszedl :)

#17 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 21 marca 2008 - 00:21

Wątek został utworzony w wydzielonych postów z tematu http://www.myapple.p...ze-odslony.html

#18 dusker

dusker
  • 383 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 21 marca 2008 - 00:32

IMHO: lamiac simlock z iphone nie KRADNIESZ bo iphone'a kupiles, rznac aplikacje z internetu nad ktora siedzialo kilka(nascie/dziesiat) osob okradasz ich. tyle odemnie.

#19 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 21 marca 2008 - 00:39

Temat już wielokrotnie poruszany na forum. Pozostawiając kwestie moralne z boku można jasno i wyraźnie powiedzieć: Zdejmowanie blokad sim, modyfikacje oprogramowania, itd są na dzień dzisiejszy w pełni zgodne z polskim prawem. O tym czy jest to fair czy nie wobec Apple można dyskutować do czego w tym miejscu pragnę zachęcić. Zarazem prosiłbym o utrzymanie dyskusji na poziomie, tak aby ten wątek mógł być jak najdłużej otwarty i służyć do wymiany poglądów na ten temat.

#20 bjabrzyk

bjabrzyk
  • 544 postów

Napisano 21 marca 2008 - 00:56

w pełni się zgadzam z poprzednikiem w tej sprawie

#21 scurvy_shadow

scurvy_shadow
  • 825 postów
  • SkądŁódź

Napisano 21 marca 2008 - 05:28

code, zgodze sie, ze w obliczu polskiego prawa zrobienie czegokolwiek z iphonem jest legalne. W Polsce nie ma mozliwosci ograniczenia, nazwijmy to, praw do zakupionego przedmiotu. Jednakze nie wiem jak jest w stanach. Z tego co orientuje sie, umowa moze wedlug prawa zawierac ograniczenia ktore dzialaja nawet wtedy gdy sprzedajemy prawo wlasnosci do jakiejs rzeczy... I teraz pojawia sie ode mnie pytanie. Co z osobami ktore same zakupily iphona w stanach i przyjechaly do Polski z nim? Jak dla mnie LAMIA prawo - amerykanskie... I tu nie chodzi o to czy czujemy sie w porzadku czy nie. Choc oczywiscie sie moge mylic. Co do osob zakupujacuch od osob ktore kupily w stanach. Uch, to juz jest na tyle zagmatwane, ze nie na moja glowe. Po za tym, prosba o podanie linka do wareza ani takze podanie owe linka nie jest przestepstwem... Obrazanie uzytkownika - a nazwanie go "piratem" jest juz w pewnym zanczeniu obelga - owe prwo lamie. Wiec naprawde podejscie do prawa przez moderatorow jest tu baaardzo, specyficzne.

#22 BzArEx

BzArEx
  • 425 postów

Napisano 21 marca 2008 - 10:40

Tak na poczatek jak juz wszyscy wiemy ZiPhone jest legalny w Polsce :) A czy ktos pamieta o temacie, w ktorym poruszany byl problem cła... No i co sposoby jak uniknac jego placenia. Sciemnianie, wywalanie pudelka itd. Moralnosc ludzka jest plynna granica. Dla jednych zlamanie zabezpieczen i postanowien licencji to nic strasznego, a ta sama osoba nawet nie pomysli o tym zeby cokolwiek ukrasc. A dla innych pobranie pirackiej piosenki to tylko pozyczka ;) Ech ciekawe jak to wszystko wygladalo by gdyby wszystkie uslugi Apple byly dostepne dla nas...

#23 turban13

turban13
  • 327 postów

Napisano 21 marca 2008 - 11:37

Fajnie, fajnie - wszyscy sobie dyskutują na tematy moralności itp. ale powie nam ktoś w prost DLACZEGO TEMAT OSX86 jest tematem tabu, a łamanie zabezpieczeń iPhona wręcz polecanym zabiegiem ??

#24 _kaz

_kaz
  • 213 postów

Napisano 21 marca 2008 - 11:51

co do osx86 to nawet bylo jego porownanie z vista w jakiejs polskiej gazecie i redaktor pisal wprost ze leopard chodzi teraz na pc, nie przejmujac sie zbytnio kwestiami legalnosci :o

#25 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 21 marca 2008 - 13:04

Fajnie, fajnie - wszyscy sobie dyskutują na tematy moralności itp. ale powie nam ktoś w prost DLACZEGO TEMAT OSX86 jest tematem tabu, a łamanie zabezpieczeń iPhona wręcz polecanym zabiegiem ??


To trochę nie tak. Hackintosh moim zdaniem jest legalny, także moralnie - o ile kupiłem legalnie system. Mi jest łatwiej - mam iMac z oryginalnym Leo. Wystarczy je trochę przerobić i śmiga. Ale ktoś, kto ma tylko PC, nie kupił oryginalnego Leo, tylko zciąga kompletny system z internetu łamie prawo. To tak, jakbym pobrał Windows i go zcrackował. To samo dotyczy się pirackich Photoszopów, officów i tym podobny warez. Ale jak kupię legalnie na f-rę system to dlaczego on ma niby być nielegalny?

Tak mi się wydaje. Cały czas czekam na wyjaśnienie kogoś kompetentnego (prawnika) w tej sprawie. Cieszę się, że taki wątek powstał - jest duża szansa, że ktoś napisze coś konkretnego popartego przepisami polskiego prawa.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych