Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Zakup macbooka air m1 w 2022


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 grzesiek1991

grzesiek1991
  • 8 postów

Napisano 05 września 2022 - 18:23

Cześć, przy okazji wymiany starego laptopa zastanawiam się nad przejściem na maca. Mogę sobie pozwolić jedynie na aira m1 w wersji 8/256GB.

W zasadzie nic programowo nie trzyma mnie przy windowsie oprócz pogrania od święta w jakieś starsze gry.

Kilka pytań:

. jak działa w praktyce emulator ps3 na macbooku air m1? RPCS3. Widzę jakieś gameplaye na yt, gry chodzą w ok 40fp co jest jak najbardziej ok. Wiem że jest też parallels.
. czy jeśli ramu będzie brakować jak działa tam plik wymiany? Niszczy dysk, bardzo zwalnia? Czy w praktyce sprawdzi się kupno jakiegoś miniaturowego czytnika kart sd na usb-c, karty 1TB i trzymanie tam mniej uzywanych danych? Szkoda że mac nie ma czytnika kart.
. czy nie ma żadnego problemu z podłączeniem jednym kablem usb zewnętrznego monitora „wide” po hdmi i zasilenia macbooka, jaką najtańszą przejściówkę usbc do hdmi trzeba będzie kupić w tym celu?
. Czy praca w układzie gdzie mam maca na biurku, pracuję na jego klawiaturze i touchpadzie a nad nim mam duży monitor, podniesiony na wysokość wzroku się sprawdza? Na ekranie maca mam mniej używane rzeczy, wskaźnikiem przechodzę na duży monitor w górę(nie standardowo w bok)
. Dobrze rozumiem, ze porównaniu do laptopa z windowsem dostaję:
. większą wydajność w natywnych aplikacjach
. lepszą obudowę
. pasywne chłodzenie(choć w sumie to nie jest jakimś gamechangerem)
. Bardzo dobry touchpad niedostępny w innych laptopach
. dłuższy czas pracy na baterii

#2 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 05 września 2022 - 18:52

Dyski SSD w sprzęcie apple mają w miarę dobrą żywotność. Ale to jest SSD i jak każdy ma swój kres. Jakby to jeszcze był dysk 512 albo 1TB to by było procentowo więcej miejsca na zajechanie swapem. Ale w przypadku 256GB nie ma tego dużo i pojemność dysku zacznie spadać. Kiedy? Nie mam pojęcia. Problem taki, że każdy mówi o tym a nie spotkałem się z danymi na ten temat, chociażby zrzut ekranu obrazujący, że zepsutych komórek jest na tyle, że pojemność dysku spadać zaczęła.

 

Nie zmienia to jednak faktu, iż swap jest okazjonalny, awaryjny. RAM to RAM, dysk to dysk. Nie może być tak, że zawsze będzie swap (dużo) na dysku. Zwalnia wtedy system, jest mniej responsywny. Jak tam coś się od bidy pojawi raz na jakiś czas to nic się nie dzieje. Ale jak mamy 100% ponad 1GB swap w użyciu, to jest tu ewidentny brak RAM. A tego nie dolutujesz. Dlatego też, zwłaszcza jak chcesz odpalać emulatory, potrzebujesz 16GB na start.

 

Odnośnie monitora, to nie słyszałem, aby HDMI miało zasilanie. Podpinaj USB-C, niektóre monitory (patrz w specyfikację) pozwalają jednocześnie zasilić sprzęt - tak mam od paru lat i to się sprawdza.

 

Poza tym chyba za dużo pytań w jednym wątku się zrobiło, bo na inne nie odpowiem, to sprawa indywidualna czy będzie się dobrze pracować czy nie, a w gry nie gram :) 

 

Jak budżet się nie spina na nówkę to może celuj w używanego z 16GB. Można dorwać czasami w idealnym stanie leasingowane z apple care+, z wymienionym ekranem czy baterią w autoryzowanym serwisie, praktycznie nowy sprzęt parę stów taniej.



#3 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 05 września 2022 - 19:54

To bardzo fajny komputer (mam 16/256). Praca na zewnętrznym monitorze jest super, ale zasilanie i obraz jednym kablem to tylko po USB-c - albo taki monitor albo hub z HDMI. Z wcześniejszych doświadczeń wiem, że 8GB jest ok do zadań typu internet, office, mail. Jak więcej (wideo, VM, emulacje, itd) to szczególnie na przyszłość lepiej 16. Plik wymiany oczywiście działa, ale działa znacznie lepiej jak potrzeba pamięci na wiele uruchomionych aplikacji z których jedna jest używana niż na aplikacje kobyły. Jak mało kasy i jest monitor to mini m1 jest opcja. 



#4 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 644 postów
  • Płeć:

Napisano 05 września 2022 - 20:35

Te 8GB jest współdzielone z GPU, więc dla programów zostaje jeszcze mniej. Rozumiem ograniczenia budżetowe, ale one nie powinny tłumaczyć podejmowania błędnych decyzji finansowych. Lepiej poczekać miesiąc/dwa i kupić 16GB. SSD da się używać zewnętrznego, więc tutaj można sobie pozwolić na oszczędność. Z RAM tak się nie da. Błędna decyzja będzie pokutować przez lata.

Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 05 września 2022 - 20:49


#5 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 05 września 2022 - 20:44

Przeniosłem (z racji tego, że inni zamieścili już kilka „mięsnych” wpisów), ale na przyszłość proszę o uważniejszy wybór działu. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#6 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 06 września 2022 - 07:48

Dla mnie jeszcze lepiej niż zewnętrzny dysk sprawdza się iCloud, ale nie za darmo. Szczególnie na zdjęcia. Nawet nie muszę optymalizować plików - tylko fotografie i nawet połowy z 256 nie zajmuję. Ale rzeczywiście 16GB, w moim biurowym użyciu czasem się napełnia. Bo z uwagi na grafikę i system 16 to znacznie więcej niż 2*8 :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych