Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Utrata video oraz spadek jakości zdjęć. Masa danych utracona po przeniesieniu.


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Piotrek Gościniak

Piotrek Gościniak
  • 8 postów

Napisano 06 czerwca 2022 - 07:26

Witam. 

Odsyłałem do serwisu mojego Macbooka Air M1 2020.
Wymazaywanie sprzętu, więc przeniosłem całą bibliotekę na dysk zewnętrzny po USB.

Niestety, po wszystkim gdy chciałem z powrotem zrzucić zawartość, moje wszystkie filmy to jedna klatka w postaci jpg, a zdjęcia z 3,5MB zrobiły 300Kb kiepskiej jakości.

Tym sposobem utraciłem masę zdjęć i filmów z ostatniego 1,5roku. Chciałbym zapytać czy jest jakaś szansa na odzyskanie, bądź chociaż uzyskanie odpowiedzi co się stało?



#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 06 czerwca 2022 - 08:06

1. W jaki sposób robiłeś backup biblioteki na dysk USB (krok po kroku)

2. W jaki sposób odtwarzałeś?

3. Czy wielkość kopii na dysku USB pokrywa się (tak z grubsza) z oczekiwaną wielkością biblioteki zdjęć?

4. Czy masz włączoną synchronizację Zdjęć z iCloud?



#3 Piotrek Gościniak

Piotrek Gościniak
  • 8 postów

Napisano 06 czerwca 2022 - 14:10

1. W jaki sposób robiłeś backup biblioteki na dysk USB (krok po kroku)

2. W jaki sposób odtwarzałeś?

3. Czy wielkość kopii na dysku USB pokrywa się (tak z grubsza) z oczekiwaną wielkością biblioteki zdjęć?

4. Czy masz włączoną synchronizację Zdjęć z iCloud?

1. Backup był robiony metodą kopiuj-wklej z biblioteki prosto na dysk.

2. Odtwarzalem w taki sam sposób a więc kopiując zawartość dysku spowrotem na Macbooka

 

3.Tak jak w poście, totalnie się nie pokrywa. Zdjęcie z biblioteki miało przed przeniesieniem 3,5Mb, teraz po operacji przeniesienia i odtworzenia ma 300Kb.
Na dodatek filmy video to teraz jedna klatka w formacie jpg (zdjęcie), czyli totalna lipa.

 

4.Nie mam włączonej synchronizacji, dotychczas trzymałem wszystko w bibliotece dopóki nie musiałem wymazać Macbooka



#4 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 06 czerwca 2022 - 14:43

1. Przenoszę do lepszego działu (ostatecznie rozmawiamy o aplikacji Zdjęcia).

2. No i to był podstawowy błąd – to przeciąganie i upuszczanie. Domyślnie to eksportuje materiały w niższej jakości. Eksport oryginałów trzeba sobie wybrać z menu. Prawidłowy sposób zrobienia kopii zapasowej biblioteki zdjęć to skopiowanie jej pliku (który w istocie jest katalogiem, który system plików zgrabnie go przedstawia dla użytkownika) na jakiś inny nośnik. Ma to głęboki sens – dzięki temu można zachować zmiany w zdjęciach, to jak je oznaczyliśmy czy strukturę albumów. 

3. Za bardzo to nie da się nic z tym zrobić. Jeśli dysk MacBooka był wymazany, a nie masz żadnej kopii zapasowej (Time Machine lub innej), to nie ma sposobu na odzyskanie tego. Można jedynie wdrożyć backupy – żeby uchronić się przed tym na przyszłość. No niestety, ale trzymanie jedynej pojedynczej kopii umiarkowanie ważnych plików jest złym pomysłem. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#5 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 06 czerwca 2022 - 14:46

Nie pytam o wielkość zdjęć po odtworzeniu. Biblioteka programu Photos to katalog ~/Pictures/Photos Library.photoslibrary. W polskiej wersji może się nazywać jakoś inaczej. U mnie ma kilkanaście GB. Kopiowałeś na dysk ten katalog, czy coś innego? 



#6 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 06 czerwca 2022 - 14:50

OP pisze, że z biblioteki bezpośrednio kopiował. Z tego by wynikało, że zaznaczył X zdjęć i przeciągnął je (albo ⌘C i ⌘V, na jedno wychodzi) do jakiegoś katalogu na dysku. Tak przynajmniej to zrozumiałem. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#7 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 06 czerwca 2022 - 14:59

Jeżeli przez "Biblioteka" rozumie to, że zaznaczył w programie Photos wszystkie zdjęcia i je sobie przeciągnął, czy tam przekopiował na dysk, następnie nie zweryfikował, czy to, co tam się znalazło jest tym, czego by się spodziewał, tylko od razu wymazał dysk, to jedyna nadzieja, że przynajmniej będzie miał z tego jakąś lekcję na przyszłość. Generalnie, dla osób, które nie za bardzo mają czas i ochotę wnikać, jak poprawnie zrobić backup istnieje łatwy w obsłudze Time Machine.



#8 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 06 czerwca 2022 - 15:10

Do mojej wersji tylko te miniaturki filmów mi nie pasują. Jest też szansa, że znalazł ten plik biblioteki i wszedł w niego, ale skopiował jakieś mini podglądy zamiast tych w pełnej rozdzielczości. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#9 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 06 czerwca 2022 - 15:15

Nie wiem, zgadywać nie będę. Sprawa jest prosta, z wyczyszczonego dysku odzyskać się nie da. Jak w backupie gdzieś te oryginały są zaszyte, to być może da się je z niego odzyskać. Dlatego pytałem o wielkość tego backupu, bo jak jest 10x mniejszy niż by to wynikało z ilości zdjęć, to nie ma, o czym gadać.



#10 Piotrek Gościniak

Piotrek Gościniak
  • 8 postów

Napisano 06 czerwca 2022 - 19:39

dziękuję za pomoc Panowie ale jedyna opcja to ten przekopiowany backup, który dla 2600 plików zdjęć i wideo waży 948 MB.
Wszystko jest w rozszerzeniu jpg, nawet pojedyncze klatki video. Chyba kaplica. Czy jest opcja manewrowania z rozszerzeniami? Kiedy zmieniam na jakieś avg czy coś w tym stylu to z tego jpg odtwarza się filmik który nie ma dźwięku ani obrazu, ale coś leci. Nie mam o tym pojęcia i jest to dziwne.

Dodam jeszcze ze w identyczny sposób robiłem backupy z iPhone na PC windows i potem na dysk. I co.. Na tym samym na który kopiowałem felerne z biblioteki te stare video oraz zdjęcia są nienaruszone.. Jedynie kopiowanie bezpośrednio z biblioteki na dysk wszystko zepsuło


Użytkownik Piotrek Gościniak edytował ten post 06 czerwca 2022 - 19:43


#11 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 06 czerwca 2022 - 19:56

2600 plików zdjęć i wideo waży 948 MB.

Średnio 373 kB na plik. Nie ma opcji, żeby z tego odzyskać oryginalnej wielkości zdjęcia, nie wspominając o wideo. Już nawet nie będę dopytywał, jak robiłeś tę kopię, bo w sumie cały czas nie napisałeś, ale to w tej sytuacji nie ma już żadnego znaczenia. Popełniłeś po drodze kilka błędów i już teraz to tylko pozostaje wyciągnąć wnioski na przyszłość i zacząć robić backupy.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 06 czerwca 2022 - 19:57


#12 Piotrek Gościniak

Piotrek Gościniak
  • 8 postów

Napisano 06 czerwca 2022 - 22:16

oglądam filmiki instruktażowe i tak to ludzie robią, kopiują prosto ze zdjęć na nośniki. Serio jestem laikiem i wydałem na sprzęt 6k po to żeby mieć łatwo i dobrze obsługiwać a wychodzi na to ze mój 10 letni komputer nie przysporzył mi takich strat jak to coś. Czy moglibyście mi podesłać jakaś instrukcje w jaki sposób bezpiecznie przenosić zdjęcia i wideo na zewnętrzne nośniki? 



#13 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 06 czerwca 2022 - 22:54

Ja bym raczej zajrzał do oficjalnych artykułów wsparcia niż oglądał filmiki. Pewnie ich twórcy mają też takie, gdzie zalecają ubijanie aplikacji na iOS, bo bateria dłużej działa. Ja nic nie mówię, ale Apple ma osobny artykuł, gdzie tłumaczy, jak należy robić backup zdjęć. 

 

Rozwiązanie bajecznie proste: Time Machine. Kupujesz dowolny dysk (może być nawet HDD kupiony w mięsnym za rogiem; oczywiście nie będzie to wtedy przesadnie szybkie), podpinasz do komputera i włączasz Time Machine. I raz na jakiś czas podpinasz ten dysk i robi się na nim automatycznie backup wszystkich danych użytkownika. W miarę upływu czasu starsze wersje plików są zastępowane nowszymi. Możesz mieć kilka dysków oraz dyski sieciowe. 

 

Rozwiązanie „na chłopski rozum”: podpinasz dysk zewnętrzny i kopiujesz na niego plik biblioteki znajdujący się w:

~/Pictures

Podstawową wadą jest to, że po pewnie o tym zapomnisz i w końcu nie będziesz miał aktualnego backupu. 

 

Dodatkowo warto byłoby pomyśleć o odżałowaniu tych paru złotych na miejsce w iCloud. Oczywiście synchronizacja to nie backup (i takowy należy mieć tak czy siak), ale jakbyś przechowywał zdjęcia w iCloud, to na 99% byś je ciągle miał. 

 

Inne rozwiązania: klonowanie wolumenu (np. z użyciem Carbon Copy Cloner), backupy chmurowe (Backblaze, Arq), NAS-y (Sinology, QNAP). Ale na to przyjdzie kiedyś czas. Najpierw należy ogarnąć Time Machine, bo ono rozwiązuje większość problemów z backupami w życiu codziennym. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#14 SergiuszS

SergiuszS
  • 1 postów

Napisano 07 stycznia 2023 - 00:35

Witam! Przepraszam, pierwszy raz tu jestem. Nie wiem gdzie to mam pisać. Mam taki problem. Musiałem wymienić dotyk na 11 pro max. Pan z serwisu powiedział że trzeba zrzucić go na ustawienia fabryczne. Zrobiłem kopie zapasową przez itunsa. Po remoncie telefonu spróbowałem wgrać tą kopie, ale ten iTunes zawieszał się. Zrobiłem nową kopie, żeby on znalazł może i tą pierwszą. Ale on nagrał nową z górę na starą. I teraz mam kopie 99 GB jak i była na początku, ale nic mi nie wgrywa w telefon. Przepraszam, może coś nieprawidłowo napisalem.

#15 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 07 stycznia 2023 - 10:00

Proponuję jednak założyć nowy temat. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych