Jump to content

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Photo
- - - - -

MacBook late 2011 thunderbolt 1


  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 Benedykt

Benedykt
  • 49 posts
  • SkądWoking

Posted 16 May 2022 - 19:06

Witam serdecznie. Mam następujące pytanie:

 

Posiadam starego lapka jak w tytule i czytając jego specyfikację odkryłem, że ma on złącze thunderbolt pierwszej generacji.

 

Używałem tego gniazda do podłączenia adaptera do hdmi. Tu jednak widzę, że można do tego podłączyć zewnętrzną kartę graficzną.

 

Pogrzebałem w googlach  i nie znalazłem żadnej budy thunderbolt 1. Wszystko jest trzeciej generacji. Jednak wyczaiłem, ze apple wyprodukowało adapter thunderbolt 3 >>thunderbolt 2. Według specyfikacji thunderbolt 2 jest zgodny 1.

 

Więc. Czy taki adapterek zagada z moim maczkiem i czy będę mógł podłączyć sobie jakieś współczesne egpu z np radeon vega 56 i używać w macu pod macos lub win10?

 

Jeśli nie to czy są jakieś inne rozwiązania aby podłączyć egpu do tego złacza.

 

Zdaje sobie sprawę, że ten mac jest już mocno zabytkowy i świata nie zwojuję. Całe przedsięwzięcie ma charakter edukacyjna/hobbistyczny.

 

Dzięki za odpowiedzi.

 

 



#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4803 posts
  • Płeć:

Posted 16 May 2022 - 19:37

Od razu zaznaczę, że nie próbowałem, ale moim zdaniem to nie ma szansy zadziałać ze względu na zbyt małą przepustowość TB1. Zewnętrzne karty potrzebują dużego strumienia danych, żeby mieć co obrabiać. Dlatego nie możesz znaleźć takich obudów.

#3 Benedykt

Benedykt
  • 49 posts
  • SkądWoking

Posted 16 May 2022 - 21:03

Na internecie jest sporo artykułów opisujących  thunderbolt pracującego z kartami graficznymi. Podobnie jest z thunderbolt 2. Tak więc ludzie na pewno używali kart gfx podłączonych do tego gniazda. Dziwi mnie, że współcześnie nie ma nic na ten temat.

 

11 lat temu gdy wyszło to cudo karty graficzne miały dużo mniejsze możliwości a co za tym idzie przesył danych.






2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users