Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Praca na PS CS6 przez WIN na Mac Pro M1


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Marja

Marja
  • 2 postów

Napisano 22 kwietnia 2022 - 16:24

Dzień dobry,

 

Czy ktoś pracuje na Photoshopie zainstalowanym na Windowsie na Mac Pro M1 przez parallels ???

Czy to w ogóle działa ??? I jak działa ?



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 503 postów
  • Płeć:

Napisano 22 kwietnia 2022 - 16:30

Mam szczere wątpliwości, czy ktokolwiek zdecydował się na taką kombinację. I Maca Pro opartego o Apple Silicon to jeszcze nie ma. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 25 kwietnia 2022 - 00:40

A czy można na maku z M1 odpalić z Parallels Windows innego niż tego dla ARM? Da się na takim Windows for ARM w ogóle uruchomić Photoshopa CS6?



#4 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 637 postów
  • Płeć:

Napisano 25 kwietnia 2022 - 05:42

Można odpalić tylko Windows ARM. Odnośnie PS się nie wypowiem, ale co do zasady, aplikacje intelowe daje się na tym Windows uruchamiać.

Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 25 kwietnia 2022 - 06:39


#5 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 25 kwietnia 2022 - 13:25

Działają chyba wszystkie aplikacje intel, warunek: Windows 11. Windows 10 niestety tylko 32bit i to z ograniczeniami, niewiele sensownych apek udało mi się tam uruchomić. Ale 11tka miło zaskoczyła. Czy taki stary PS zadziała to nie mam pojęcia. Czy on w ogóle działa na W11? Z czego wynika taka sytuacja? Z licencji? Bo przecież najnowszy Photoshop natywnie na macu zapiernicza aż miło. Tu będzie spadek wydajności zapewne przez sam Parallels, potem spory spadek wydajności na windowsowym odpowiedniku Rosetty, któremu jeszcze daleko do stabilności i wydajności tejże. Więc czy będzie się na tym dobrze pracować? Można pobrać trial i sprawdzić po prostu samemu. Osobiście, zwłaszcza jeżeli to komercyjne zastosowanie, to bym szedł od razu w wersją na Mac arm i nie bawił się cudowanie z win.



#6 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 637 postów
  • Płeć:

Napisano 25 kwietnia 2022 - 14:44

Z czego wynika taka sytuacja?

Zapewne z tego, że to ostatnia wersja, którą można było kupić i mieć. Potem była już tylko subskrypcja.



#7 Marja

Marja
  • 2 postów

Napisano 25 kwietnia 2022 - 17:45

Jeszcze takie pytanie-mogę zakupić wersję pudełkową na Maca ale sprzedawca mówi " pliki instalacyjne zostały wydane przez Adobe, do licencji wieczystej, tylko wersji 32 bitowej, mimo że program działa wersji 64 

Należałoby cofnąć system na czas instalacji,po zainstalowaniu programu można zaktualizować do systemu Big Sur bo takowy posiadam na moim Macbooku,czy taki zabieg jest bezpieczny ?


#8 winmaciek

winmaciek
  • 6 503 postów
  • Płeć:

Napisano 25 kwietnia 2022 - 18:16

W komputerach Apple zasadniczo nie ma downgrade'ów. Może kiedyś jeszcze tak, przed T2, ale obecnie to nie bardzo. Nawet jeśli teoretycznie by się dało, to jest to mocno odradzane.  Poza tym nie wiem, co miałoby to zmienić. Już Catalina wycięła wszystkie aplikacje 32-bitowe, na Big Sur tym bardziej nie da rady odpalić takowych. Na komputerach z Apple Silicon nie da się postawić nic starszego niż Big Sur, bo system macOS skompilowany pod ARM nie istnieje (publicznie, bo w Cupertino na pewno takowy mieli). 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#9 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 637 postów
  • Płeć:

Napisano 25 kwietnia 2022 - 18:32

Ten sposób miał szansę zadziałać wyłącznie na Makach z Intelem. Na M1 nie ma szans.

Lepiej się polub z Affinity Photo.

Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 25 kwietnia 2022 - 18:53

  • cooper69 lubi to

#10 raqq

raqq
  • 134 postów

Napisano 01 maja 2022 - 21:42

Pytanie co uzasadnia takie kombinacje?

Adobe Photoshop, oczywiście najnowsza wersja CC śmiga na M1 tak, że narazie nie ma konkurencji - na jego wydajności ma wpływ jedynie liczba rdzeni w zakupionym procesorze.

 

Wiadomo, że trzeba kupić pakiet, ale z tego co piszesz wchodzi w grę zakup jakiegoś pudełkowego więc planujesz wydać jakąś kasę.

Tak jak pisałem wyżej nie znam do końca powodów takiej kombinacji jaką chcesz zastosować, ale jak patrzę na stronie Adobe to najtańszy pakiet z pełną wersją PS to koszt zaledwie 9,83 € ;)


 

Jeszcze takie pytanie-mogę zakupić wersję pudełkową na Maca ale sprzedawca mówi " pliki instalacyjne zostały wydane przez Adobe, do licencji wieczystej, tylko wersji 32 bitowej, mimo że program działa wersji 64 

Należałoby cofnąć system na czas instalacji,po zainstalowaniu programu można zaktualizować do systemu Big Sur bo takowy posiadam na moim Macbooku,czy taki zabieg jest bezpieczny ?

 

Trochę to dziwne bo jeżeli masz licencję na 32 bitową wersję, a będziesz używać 64 bitową to chyba w tym przypadku będziesz używać wersji do której nie masz licencji - reasumują i biorąc pod uwagę niski koszt subskrypcji za samego PS, chyba nie wszedł bym w to;)



#11 cooper69

cooper69
  • 1 033 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 02 maja 2022 - 08:52

 

Jeszcze takie pytanie-mogę zakupić wersję pudełkową na Maca ale sprzedawca mówi " pliki instalacyjne zostały wydane przez Adobe, do licencji wieczystej, tylko wersji 32 bitowej, mimo że program działa wersji 64 

Należałoby cofnąć system na czas instalacji,po zainstalowaniu programu można zaktualizować do systemu Big Sur bo takowy posiadam na moim Macbooku,czy taki zabieg jest bezpieczny ?

 

Adobe już dawno przeszedł na system haraczy handlowo nazywanym subskrybcjami czyli parafrazując Jurka Owsiaka „płacz i płać do końca świata i jeden dzień dłużej”. Nie ma i nie będzie licencji wieczystych tzw. „pudełkowych”. Pamiętam jak parę lat temu zapewniali, że „pudełkowy” Lightroom będzie zawsze wydawany równolegle z subskrybcją, a potem przy następnej wersji pokazali klientom środkowy palec i został tylko haracz!

Od tego czasu pożegnaliśmy się z zakupami w Adobe i żona pracuje na ostatnim pudełkowym LR, a ja kupiłem Affinity Photo i Designer, które kosztują (bez promocji) tyle co… 4-ro miesięczny haracz dla Adobe.

 

Sorki ale jeżeli ktoś nie jest przymuszony przez zleceniodawcę do pracy w pakiecie Adobe (najbardziej uzależniają w In Design) to stosunkowo niewielka zmiana w systemie pracy z nowym programem jest warta zaoszczędzonej SPOREJ KWOTY.

Wybór należy do użytkownika.


Pozdrawiam z 3City


#12 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 637 postów
  • Płeć:

Napisano 02 maja 2022 - 08:57

Niestety ostatni pudełkowy Lightroom nie daje się już zainstalować na nowych MacOS, a na M1 nie ma szans tego obejść. A co jeszcze bardziej szkoda, ani Affinity, ani nikt inny nie ma w ofercie produktu zbliżonego funkcjonalnie. Efekt jest taki, że jak mam do obrobienia jakąś większą pulę zdjęć, to wykupuję na miesiąc Lightroom na iPad za bodaj 23 zł, robię co trzeba i anuluję subskrypcję.

#13 winmaciek

winmaciek
  • 6 503 postów
  • Płeć:

Napisano 02 maja 2022 - 10:06

Jeszcze jest Capture One. Można kupić raz i używać do oporu.
  • cooper69 lubi to

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#14 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 637 postów
  • Płeć:

Napisano 02 maja 2022 - 12:11

Hmm, muszę oblukać. Dzięki!

#15 Pauloser

Pauloser
  • 3 postów

Napisano 25 czerwca 2022 - 19:58

Rozwiązanie raczej niespotykane



#16 winmaciek

winmaciek
  • 6 503 postów
  • Płeć:

Napisano 25 czerwca 2022 - 23:22

Capture One? Nie sądzę. Osobiście znam dwie osoby, które korzystają. I jeszcze więcej „z internetu”. W niektórych kręgach jest całkiem popularne rozwiązanie (np. użytkownicy Fuji). 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#17 Wladimirowicz

Wladimirowicz
  • 35 postów
  • Płeć:
  • SkądGdańsk

Napisano 23 listopada 2022 - 13:47

Mam pytanie: dlaczego kolega mając Maca i możliwość instalacji na nim Photoshopa chce używać wersji z Windows dla Windows?


Jak się nie ma co się lubi, to się lubi na co stać.


#18 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 637 postów
  • Płeć:

Napisano 23 listopada 2022 - 13:53

Mam pytanie: dlaczego kolega mając Maca i możliwość instalacji na nim Photoshopa chce używać wersji z Windows dla Windows?

Choćby z tego powodu, że na Maku z procesorem M1 nie da się uruchomić wersji CS6, która jest ostatnią wersją, jaką można było kupić i mieć. Później Adobe przeszło na model subskrypcyjny.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 23 listopada 2022 - 18:45

  • Wladimirowicz lubi to

#19 Wladimirowicz

Wladimirowicz
  • 35 postów
  • Płeć:
  • SkądGdańsk

Napisano 23 listopada 2022 - 14:28

Teraz już rozumiem, dzięki za radę, sam właśnie szukam sprzętu pod Photoshopa i nie wiedziałem, że i u nich abonamenciki zrobili.


Jak się nie ma co się lubi, to się lubi na co stać.


#20 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 637 postów
  • Płeć:

Napisano 23 listopada 2022 - 15:00

Mogłeś się nie zorientować. To miało miejsce raptem 11 lat temu.
  • cooper69 lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych