Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Programowanie na m1 - python


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 bktpl

bktpl
  • 23 postów

Napisano 09 kwietnia 2022 - 15:31

Programowanie w python na M1. 

Zaczynam w ten temat głębiej wchodzić, jeszcze nie probowalem (to przyznaje) konfigurować środowiska i programować na m1, ale znalazlem ten wątek https://developer.ap...s/thread/695963 - i chcialem zapytać kogos, kto programuje - czy to faktycznie aż tak źle wygląda, czy trzeba grzebać, doinstalowywać jakies inne tematy zeby to względnie działało? 

I dodatkowe pytanie - czy programista który dobrze już programuje nie jest w stanie czegoś zrobić na m1, a byłby w stanie na intelu? Mowie tu o architekturze na jaki miałby być napisany kod?


Użytkownik bktpl edytował ten post 09 kwietnia 2022 - 15:34


#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 09 kwietnia 2022 - 15:35

Patrząc na merytoryczną zawartość Twoich ostatnich kilku postów, mogę Cię zapewnić, że jeszcze bardzo dłuuuugo to nie system, niezależnie czy to będzie MacOS czy Windows, będzie stanowił największe ograniczenie w Twoim programowaniu.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 09 kwietnia 2022 - 15:36


#3 bktpl

bktpl
  • 23 postów

Napisano 09 kwietnia 2022 - 20:22

Patrząc na merytoryczną zawartość Twoich ostatnich kilku postów, mogę Cię zapewnić, że jeszcze bardzo dłuuuugo to nie system, niezależnie czy to będzie MacOS czy Windows, będzie stanowił największe ograniczenie w Twoim programowaniu.

Bardzo się cieszę, że Twoje szare komórki pozwalają Ci na niebotyczny (jak sądzę, bo Cię nie znam a postów Twoich nie czytałem, ale tak mniej więcej mogłoby wynikać z wypowiedzi) rozwój i zgłębianie tajników programowania, ale chyba wystąpił jakiś problem, bo piszesz nie na temat...Obsługujesz też wątki błędów czy nie dasz rady?

@Mod - jak rozumiem, na tym forum wyżej ceniony jest nieuzasadniony i bezsensowny przytyk podczas zabierania głosu nie na temat, niż post bez polskich znaków? :)



#4 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 09 kwietnia 2022 - 20:40

Pozwól, że nie będę się odnosił do Twoich prób ironii, bo nie bardzo jest do czego, ale wiedz, że moja odpowiedź była jak najbardziej szczera i z dobrego serca. Czy chodzi o różnice między ARM i Intel, czy też między systemami operacyjnymi - jeżeli, jak sam piszesz, jeszcze nawet nie podjąłeś próby zainstalowania i skonfigurowania środowiska, to naprawdę nie musisz się na tym etapie nimi przejmować. Zamiast myśleć, co to będzie, jak już będziesz bardzo doświadczony, zacznij programować. Te różnice, na tym etapie, naprawdę nie mają znaczenia. Masz sprzęt, masz wszystko czego potrzeba. Powodzenia!


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 09 kwietnia 2022 - 20:44


#5 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 09 kwietnia 2022 - 22:02

Na etapie nauki nie ma czym się przejmować – instalujesz PyCharm czy jakieś inne IDE i tyle. Pythona dołączanego z systemem już nie ma (od bodajże 12.3), także i tak trzeba go sobie doinstalować w razie potrzeby przez Terminal. Ale z tym, co oferuje dane IDE nie musi mieć to wiele wspólnego. A odpowiedź Mikołaja może była nieco ironiczna, ale i pytanie było w sumie nie wiadomo o co. 

A architektura ma umiarkowane znaczenie dla programisty jeśli robi programuje się we (w miarę) wysokopoziomowym języku. Na tym polega urok np. wspomnianego Pythona, że można go odpalić na czymkolwiek, co ma jego interpreter w odpowiedniej wersji i zadziała. 


  • bktpl lubi to

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#6 bktpl

bktpl
  • 23 postów

Napisano 10 kwietnia 2022 - 10:05

Pozwól, że nie będę się odnosił do Twoich prób ironii, bo nie bardzo jest do czego, ale wiedz, że moja odpowiedź była jak najbardziej szczera i z dobrego serca. Czy chodzi o różnice między ARM i Intel, czy też między systemami operacyjnymi - jeżeli, jak sam piszesz, jeszcze nawet nie podjąłeś próby zainstalowania i skonfigurowania środowiska, to naprawdę nie musisz się na tym etapie nimi przejmować. Zamiast myśleć, co to będzie, jak już będziesz bardzo doświadczony, zacznij programować. Te różnice, na tym etapie, naprawdę nie mają znaczenia. Masz sprzęt, masz wszystko czego potrzeba. Powodzenia!

No ciesze się, że zamiast pisać nie na temat znów, sugerujesz, że to nie problem (to już jest jakaś opinia powiedzmy na temat, szkoda, że nie uzasadniasz merytorycznie dlaczego), po to podałem link do dyskusji, żeby od osób bardziej w tym ogarniętych usłyszeć ewentualny komentarz, skąd te problemy i czy faktycznie tak źle z tym defaultowym środowiskiem. Środowisko mam na windowsie, nie mam na macbooku - nigdy nie przyszło mi do głowy, że może ono działać x razy wolniej, stąd jestem zaskoczony w/w problemami i poprosiłem o opinie. Twój pierwszy komentarz nie wyglądał na taki z dobrego serca - może masz zły dzień, może taki charakter, nie wiem, ale wystarczyło napisać dokładnie bez przytyków co masz na myśli i nie miałbym z tym problemu. A tak odebrałem komentarz jak odebrałem. 

@winmaciek - fajna odpowiedź, dziękuję, nie zgadzam się do końca z niezrozumiałym pytaniem - po to właśnie podałem link, żeby uzyskać informacje skąd takie problemy. Dzięki za wyjaśnienie.



#7 maxwawa

maxwawa
  • 305 postów

Napisano 13 czerwca 2022 - 11:02

Zerknij sobie (zasubskrybuj)na link https://youtu.be/f4utF9IcvEM od tego użytkownika który wiele wyjaśnia na swoim kanale.

Generalnie CPU M1 jest porównywalne do Intela ,(cały czas jest rozwijane wsparcie dla Apple Silicon) natomiast GPU z M1 jest na razie słabsze od Nvidia ale jak już potrzebujesz naprawdę dużej mocy obliczeniowej wtedy możesz użyć rozwiązań z … chmury.

Jak możesz zauważyć stan z kwietnia w tej kwestii może już być nieaktualny w czerwcu


Użytkownik maxwawa edytował ten post 13 czerwca 2022 - 11:04

iPhone Pro  iPad Pro  MacBook Pro  AirPods Pro   iWatch


#8 Arctusik

Arctusik
  • 21 postów

Napisano 13 czerwca 2022 - 17:31

Bawię się Pythonem na M1. Zainstalowałem z Homebrew (https://brew.sh/index_pl) sobie interpreter pythona, Visual Studio Code, kilka rozszerzeń z Pythonem i wszystko bez problemowo działa.



#9 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 13 czerwca 2022 - 17:55

Wypróbujcie sobie PyCharm Community Edition.



#10 maciu9262

maciu9262
  • 6 postów

Napisano 06 listopada 2022 - 12:18

MacOS 12/13 defaultowo ma pythona 3 w sobie. Nie trzeba nic (chyba tylko pip właściwie) doinstalowywać :) 

 

Co do wydajności - na starcie nie zauważysz żadnej różnicy.



#11 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 614 postów
  • Płeć:

Napisano 06 listopada 2022 - 13:11

Jednakowoż jakiś sensowny edytor z podpowiadaniem składni, a najlepiej środowisko IDE, które wspomaga debugging, na pewno nie zaszkodzą. Dlatego polecałem wyżej darmowy i bardzo dobry PyCharm.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych