Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Wybor macbooka do czestych podrozy.


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 RoboOkno

RoboOkno
  • 11 postów

Napisano 27 listopada 2021 - 12:25

Witam, 

 

Na wstępie chciałbym się przywitać!

Jak aktualnie używam macbooka:

- zamierzam wymienić mojego 3 letniego macbookaPro  i7/16gb ram / 256 SSD

- na laptopie głównie programuję w node, dużo w podróży pociągi/samoloty etc

- bateria w tym macbooku działa mi średnio, ale wspomagam się powerbankami

 

Na jakiego macbooka chce go zmienić:

- numer 1 - macbook Air 16gb / 512 ssd -  jego wybór argumentuje brakiem wentylatorow, dlugi czas na baterii, bardzo zblizone parametry jak Pro z M1

- numer 2 - tegoroczne macbooki z M1 Pro 14'ka, bo 16ka za duza, ale jego wymiary sa wieksze niz Air'a / grubość, dod. wbudowane wiatraki etc, ktore z czasem beda wymagaly czyszczenia etc a pracuje czesto w warunkach gdzie jest kurz etc (kraje pustynne).

 

Czy Air będzie w moim przypadku ok? Ponieważ zawsze unikałem air'ow,

jednak zeszłoroczne są prawie identyczne jak pro, dlatego sie nad nimi zastanawiam. 



#2 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 27 listopada 2021 - 13:03

Nic nie ma takiej baterii jak pro m1 13”. Niewiele drożej niż Air. Jaśniejszy ekran. 



#3 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 644 postów
  • Płeć:

Napisano 27 listopada 2021 - 13:37

Jeżeli wydajność nie jest konieczna, a wydaje mi się, że node to serwer do uruchamiania JavaScript, jeśli dobrze kojarzę, i chyba nie ma zbyt wygórowanych wymagań, to Air będzie super rozwiązaniem. Mobilny z dobrą baterią. Nowe 14" to trochę overkill, a bateria będzie gorzej trzymać ze względu na mocniejsze procesory. Brałbym Air na Twoim miejscu.

 

W obecnej sytuacji Pro 13" nie do końca ma sens, bo jest minimalnie wydajniejszy od Air, a zauważalnie droższy. Jak komuś wydajnościowo Air nie daje rady, to i Pro 13" nie pomoże. Wtedy trzeba iść w nowe Pro 14". Ale w tym przypadku, chyba nie ma takiej potrzeby.



#4 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 27 listopada 2021 - 16:21

Pro 13 nie pomoże na na wydajność, ale popracuje dłużej na baterii. 



#5 RoboOkno

RoboOkno
  • 11 postów

Napisano 28 listopada 2021 - 10:31

Witam, 

A jak wygladąda grzanie? Bo to mi najbardziej dokucza, jak trzymam laptop na kolanach.

Rozumiem, że Air w ogóle sie nie grzeje, a jak z Pro? Tam sa wentylatory, więc pewnie sie grzeje?



#6 bf7a1f7821

bf7a1f7821

    Trancex

  • 597 postów

Napisano 28 listopada 2021 - 13:19

Ostatnio byłem zobaczyć jak wyglada na żywo 16stka. I …wcale nie taki kloc, nie miałem porównania do tych na intelu, ale ja decyduje się na ten większy model, gdzie model pracy mam hybrydowy, dojazd do biura pociągiem i czasami jakieś dalsze wyjazdy. Plecak ten sam, a komfort pracy na większym ekranie zdecydowanie lepszy.

IP XS Max | MacBook Pro 2020 | Ipad Air2 | AW 4 SS


#7 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 28 listopada 2021 - 13:48

Rozumiem, że Air w ogóle sie nie grzeje, a jak z Pro? Tam sa wentylatory, więc pewnie sie grzeje?

No właśnie odwrotnie, nie ma wiatraków, więc grzeje się bardziej. W dodatku obniża się wydajność jak go dłużej czymś obciążysz. Node zdecydowanie nie jest zbyt wymagający i nie powinien grzać. Zależy co tam na nim się robi. Ogólnie najdłużej na baterii będzie trzymać pro 13 M1 z 2020r. Raczej nie do pobicia czas pracy. Air nie ma wiatraków, więc może być cieplejszy pod obciążeniem i mniej wydajny po iluś tam minutach ciągłego obciążenia. Nowa pro 14 jest zimna, wydajniejsza (ale czy pod node odczujesz różnicę? To też zależy co robisz, ja mam odpalonych kilka aplikacji node równocześnie i jest to delikatnie bardziej responsywne, ale nie warto dopłacać 2x tyle, chyba że odpalasz coś naprawdę obciążającego), ma lepszy ekran, trzyma krócej. 16" nowa to większy ekran, lepiej się pracuje w podróży, długi czas na baterii, lepsze chłodzenie - jest bardziej zimny, lepszy dźwięk, lepsza wydajność (ale to już bardziej pod specyficzne zastosowania foto/video/3D/duże projekty Xcode/uczenie maszynowe).



#8 soczekpl

soczekpl
  • 3 183 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 28 listopada 2021 - 14:02

Aira z M1 naprawdę ciężko rozgrzać. Mi się udało tylko wtedy, kiedy jakaś aplikacja się zawiesiła. Inaczej niż mój poprzedni Macbook Pro z Intelem, który był nonstop gorący.


Macbook Pro '14 M1 Pro / iPhone 15 Pro 128GB / Apple Watch series 7 SS 45mm / iPad Pro 2020 Cellular 128GB / AirPods Max / AirPods Pro & Pro 2


#9 RoboOkno

RoboOkno
  • 11 postów

Napisano 30 listopada 2021 - 11:18

Witam, 

 

Ponownie, dziekuje za tyle odpowiedzi.

A jak wygladaja wiatraki w Pro, dosc czesto halasuja? M1 i tak juz ma duzo mocy, wiec jak mnie Air bedzie limitowal, to nie bedzie to dla mnie problem.

Dajcie znac i wybieram :)



#10 soczekpl

soczekpl
  • 3 183 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 30 listopada 2021 - 13:36

Witam, 

 

Ponownie, dziekuje za tyle odpowiedzi.

A jak wygladaja wiatraki w Pro, dosc czesto halasuja? M1 i tak juz ma duzo mocy, wiec jak mnie Air bedzie limitowal, to nie bedzie to dla mnie problem.

Dajcie znac i wybieram :)

 

Ja mam Pro '14 z M1 Pro i jedyne co mi się udało osiągnąć, to lekko go rozgrzać. Więc nie ma opcji, żeby hałasowały. Pro z M1 będzie pewnie tak chłodny jak Air z M1.


Macbook Pro '14 M1 Pro / iPhone 15 Pro 128GB / Apple Watch series 7 SS 45mm / iPad Pro 2020 Cellular 128GB / AirPods Max / AirPods Pro & Pro 2


#11 RoboOkno

RoboOkno
  • 11 postów

Napisano 30 listopada 2021 - 18:21

Dziekuje,  a jak wiatrak slychac go? bo powiem szczerze ze rozprasza mnie halas wiatrakow w lapach.



#12 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 644 postów
  • Płeć:

Napisano 30 listopada 2021 - 18:25

Przy pracy z node, to on się pewnie nawet nie uruchomi. Ale jak zaczniesz obrabiać filmy w Premiere, to na pewno usłyszysz.



#13 RoboOkno

RoboOkno
  • 11 postów

Napisano 01 grudnia 2021 - 14:53

Witam, 

Czyli jesli wydajnosc taka sama, air nie ma wiatrakow, pro ma wiatraki ale do mojej pracy

i tak sie nie odpala, a beda sie kurzyc, to AIR ma wiekszy sens? (pomijam atrakcyjniejsza cena)? 



#14 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 644 postów
  • Płeć:

Napisano 01 grudnia 2021 - 15:04

Moim zdaniem tak. Mimo, że Pro ma nieco jaśniejszy ekran i podobno nieco dłużej wytrzymuje na baterii (nie znam szczegółów), to nie wydaje mi się, żeby dopłata do starego, 13-calowego Pro miała sens. Na chwilę obecną uważam, że MacBooki warte uwagi to są w zależności od oczekiwań wydajnościowych albo Air z M1 albo Pro z M1 Pro/Max. Wszystkie one mało się grzeją (w porównaniu z Intelami) i długo trzymają na baterii.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 01 grudnia 2021 - 15:08


#15 RoboOkno

RoboOkno
  • 11 postów

Napisano 01 grudnia 2021 - 15:09

dziekuje, mozna zamknac.



#16 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 01 grudnia 2021 - 15:26

Wedle życzenia. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych