Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

M1 Air vs Pro / wybór urządzenia do pracy zdalnej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 mrwho

mrwho
  • 7 postów

Napisano 18 listopada 2021 - 18:13

Witam, 

 

Na wstępie dodam że do sprzętu Apple podchodzę typowo użytkowo, jest to moje narzędzie pracy.

Aktualnie od nowości macbooka pro z 2014 roku używam *15 calowy, 16gb ram i 512 SSD.

 

Z racji uszkodzonej matrycy chce kupić nowy sprzęt, myślę o Air z 16gb / 256 SSD względem PRO.

 

Przeszukałem internet i główne zmiany, które rozważam względem PRO:

- gorsza bateria o kilka procent - AIR juz trzyma +10h, wiec te kilkadziesiąt minut nie robią mi takiej różnicy

- słabsza ładowarka, rzadko kiedy musze podładować macbooka bardzo szybko, wiec tez za mna to nie przemawia

- ekran - jaśniejszy o około 150nitow, nigdy i tak nie mam full jasność, wiec ma to sens?

- wiatraki - pro ma wiatraki,  czy to wpływa na wydajność? patrząc po opiniach na reddit etc

 

Jak wy się na to zapatrujecie?.

 

Paradoksalnie komputer będę używał do wirtualizacji i dockerów (programowanie), 

więc będę go obciążał, jednak zarówno i jeden i drugi komputer maja bardzo zbliżoną wydajność, znajomy rekomendował mi nowe macbooki pro z m1 pro dla 32 GB ram, ale nie za bardzo widzę, abym wykorzystał te +16GB RAM, teraz ledwo w max obciążeniu wykorzystuję 12-14GB.

 

p.s

Co do dysku, to wszystko mam w chmurze, więc na dysku mi kompletnie nie zależy. 



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 503 postów
  • Płeć:

Napisano 18 listopada 2021 - 19:17

1. Czy rozważasz komputery z M1 Pro czy to jest poza zasięgiem?

2. Jak wygląda sytuacja z plikiem wymiany (swap)? Sięganie 14 GB w użyciu sugeruje, że może tam się sporo dziać. A głupio byłoby kupić komputer ze zbyt małą ilością pamięci. 

3. Oczywiście to zależy jak mocno się dociska komputer, ale wiatrak przydaje się tylko w zastosowaniach, gdzie faktycznie przez dłuższy czas procesor jest mocno „dociskany”. U mnie w M1 (zwykłym) włącza się raz czy dwa na tydzień na przykład. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 mrwho

mrwho
  • 7 postów

Napisano 18 listopada 2021 - 19:43

Witam, 

Odpowiedzi:

1. Nie, właśnie budżet mnie nie ogranicza, mogę kupić najmocniejszego nowego macbooka,

ale odszedłem od zakupu rzeczy, których potencjału nie wykorzystuję, wole kupić coś na styk niewielki plus / minus. 

2. 9GB.

3. Pracuje w webdevie, big data, większe rzeczy i tak robie na serwerach Amazonu. 

Paradoksalnie 30% kod, 70% czasu maile, google sheety i slacki. 


p.s

Kupiłem roku temu Surface Pro 7 z 8gb ram i 128ssd zamiast iPada,

i też na nim pracuje jak zapomnę maca, dlatego biorę sobie poprawkę czy mocny sprzęt jest mi potrzebny.

 

Aczkolwiek mogę być w błędzie, może warto doinwestować, pytanie tylko co za to zyskam, faktycznie lepsza praca, jakość czy tylko subiektywne odczucie.



#4 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 637 postów
  • Płeć:

Napisano 18 listopada 2021 - 22:48

Przy Twoim podejściu, które zresztą jest nieco podobne do mojego, kiedy komputera używasz przez dobre kilka lat, jak tego Maca z 2014, to ja bym jednak kupował nieco z zapasem. Szczególnie jeśli chodzi o RAM. 16GB to na dziś jest wystarczająco, ale za kilka lat może brakować. Być może będzie dla Ciebie istotne podłączanie więcej niż 1 monitora, co też jest wskazaniem za nowymi Pro.

#5 mrwho

mrwho
  • 7 postów

Napisano 19 listopada 2021 - 10:23

@Mikolaj

- dziekuje za odpowiedz

 

Tylko teraz:

- kupilem / zamowilem wstepnie w x-kom aira 16gb/256 ssd za 4999 PLN, 

- najtanszy macbook z 32GB kosztuje 13 tys, czyli prawie 3 razy tyle

- zalozmy, ze za 1.5-2 lata bo tak by trzeba liczyc starczy mi mocy, lepiej bedzie kupic nowego macbooka, zgadza sie?

 

Dodatkowo pytanie do @winmaciek odnosnie tego swapa, bo to mnie zaciekawilo, dobre mam zuzycie, czy za duze i powinienem upgradowac ram?



#6 winmaciek

winmaciek
  • 6 503 postów
  • Płeć:

Napisano 19 listopada 2021 - 11:00

9 GB to relatywnie dużo. Ja bym poszedł w 32 GB jakbym miał tyle. 

Jaki kolor ma wykres pamięci w Monitorze aktywności? Zielony, żółty, czerwony czy miks?


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#7 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 637 postów
  • Płeć:

Napisano 19 listopada 2021 - 11:10

Tylko teraz:

- kupilem / zamowilem wstepnie w x-kom aira 16gb/256 ssd za 4999 PLN, 

- najtanszy macbook z 32GB kosztuje 13 tys, czyli prawie 3 razy tyle

- zalozmy, ze za 1.5-2 lata bo tak by trzeba liczyc starczy mi mocy, lepiej bedzie kupic nowego macbooka, zgadza sie?

Trudno mi się jednoznacznie wypowiedzieć, dlatego, że są różne strategie. Niektórzy wymieniają komputer co 2 lata, i wtedy przy założeniu, które wyżej poczyniłeś, możesz iść w Aira, bo do tego czasu starczy ci RAM-u. Inni wolą zmieniać rzadziej. Ja jestem teraz w trakcie wymiany po 6 latach. Dobierając parametry starałem się oszacować, jakie wymagania mogą być za kolejne 6 lat. 16GB RAM będzie na 100% za mało. 

 

Obie strategie mają swoje wady i zalety, dlatego sam musisz zdecydować, jak wybrać. Natomiast ten swap sugeruje, że już obecnie te 16GB to w Twoich zastosowaniach jest powiedzmy na styk.



#8 mrwho

mrwho
  • 7 postów

Napisano 19 listopada 2021 - 12:03

@winmaciek - kolor zielony

@Mikołaj Maciejko - tak zgadza się, jednak statystycznie wymiana sprzętu

po 2 latach bardziej się opłaca, niż siedzieć 6 lat na tym samym sprzęcie (najbardziej widoczne to jest w smartphonach). 

 

Czyli co mówicie, że SWAP sugeruje ze mój MacBook jest na styk zmiana na 32/64 GB RAM 

da mi odczucie jeszcze większej szybkości, czy po prostu Mac będzie miał dużą rezerwę? Nie mam problemu zmiany swoich planów, jeśli mają sens, bo ta nadwyżką inwestycyjna zwróci mi się bez problemu, jeśli to ma sens. 

 

p.s

pewnie patrząc z boku, okaże się że jestem harduserem, ja jednak to upraszczam być może / teraz średnio mam otwarte 10 okien, w tym 8 profili Chrome + IDE / te upraszczanie może wynikać, że zawsze pracowałem na górnych konfiguracjach macbooka, ipadów, dopiero ostatnio zacząłem eksperymentować z tańszym sprzętem / konfiguracjami. 


Użytkownik mrwho edytował ten post 19 listopada 2021 - 12:07


#9 winmaciek

winmaciek
  • 6 503 postów
  • Płeć:

Napisano 19 listopada 2021 - 13:20

Zielony oznacza, że system nie „jeździ” bardzo mocno po tej pamięci. Masz odpalone w tle dużo rzeczy i tyle. Trochę dziwne, że nie jest żółte – ja nie mam odpalonych rzeczy typu IDE czy VM, a i tak mi czasem wjeżdża w ten rejon. Mimo wszystko zainteresowałbym się mocniejszym sprzętem. 64 GB to jest overkill (biorąc pod uwagę, że trzeba jeszcze przy tym dopłacić do M1 Max), ale 32 GB jak najbardziej byłoby na miejscu. System sobie spokojnie wykorzysta tę rezerwę – jak nie na otwarte programy, to na jakieś pliki w pamięci podręcznej. I jak będziesz potrzebował mocy, to też będzie spora różnica – zamiast 4 wydajnych rdzeni będziesz miał do dyspozycji 6 lub 8. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#10 mrwho

mrwho
  • 7 postów

Napisano 19 listopada 2021 - 14:10

@winmaciek dziękuję.

Która wersja 14 / 16 calowa z 32GB ma sens, abym ja wziął? M1 PRO bez GPU tak?



#11 winmaciek

winmaciek
  • 6 503 postów
  • Płeć:

Napisano 19 listopada 2021 - 14:35

GPU jest w każdym M1. Ale jeśli nie potrzebujesz ekstra wydajności w tym zakresie, to ja bym wziął M1 Pro. W Twojej sytuacji wziąłbym model z 10-rdzeniowym CPU i 14-rdzeniowym GPU (mniej się nie da tutaj). Jeśli oczywiście wybierzesz 14-calowy model. Z jednej strony dlatego, że dwa dodatkowe rdzenie to zauważalny wzrost wydajności, a z drugiej dlatego, że wtedy masz w zestawie 96-watowy zasilacz. Także dopłata do tych dwóch rdzeni jest tak naprawdę nieco mniejsza niż na pierwszy rzut oka. Przy 16-calowym te dylematy odpadają, bo każdy model dostaje szybszy zasilacz i nie ma M1 Pro w wersji 8-rdzeniowej. 

Wybór rozmiaru to kwestia subiektywna. Jeśli korzystasz z 15-calowego obecnie, to prawdopodobnie lepszym wyborem będzie 16-calowy. Aczkolwiek to zależy też od tego, czy i jak często korzystasz z dodatkowych ekranów, jaki masz workflow itp. Jeśli chcesz się przekonać, to przed wyborem warto odwiedzić jeden z salonów APR, gdzie można sobie porównać oba modele obok siebie. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#12 mrwho

mrwho
  • 7 postów

Napisano 19 listopada 2021 - 14:40

@winmaciek, zgodnie z tym co piszesz, to to bedzie mialo najwiekszy sens (ta konfiguracja):

https://www.komputronik.pl/product/738107/apple-macbook-pro-16-srebrny-mk1f3ze-a-r1-.html

 

Potwierdzasz? Czy powinienem szukać czegoś innego. Wiemy, w ogóle kiedy one bedą dostępne od reki?



#13 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 637 postów
  • Płeć:

Napisano 19 listopada 2021 - 14:44

Tak, w wersji 16" to właśnie ten.



#14 winmaciek

winmaciek
  • 6 503 postów
  • Płeć:

Napisano 19 listopada 2021 - 14:47

Jeśli niczego nie przeoczyłem, to powinno być OK. Ma więcej dysku niż wcześniej było omawiane, ale to może wyłącznie pomóc – większy dysk to szybszy dysk, ponadto dobrze jest, jeśli system ma przestrzeń na „oddech”. 

Co do dostępności, to jest to wyłącznie wróżenie z fusów i się go nie podejmuję. Jeśli zamarzyłaby Ci się konfiguracja na zamówienie (CTO), to prawdopodobnie najszybszym miejscem będzie Apple Online Store. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#15 mrwho

mrwho
  • 7 postów

Napisano 19 listopada 2021 - 15:14

@winmaciek, faktycznie 2-3 tygodnie, komputronik 5-8 tygodnii.

Jak ewentualne zwroty na firme w apple wygladaja, przyjmuja?



#16 winmaciek

winmaciek
  • 6 503 postów
  • Płeć:

Napisano 19 listopada 2021 - 15:56

Moim zdaniem nie powinno być problemów. Z informacji na stronie wynika, że produkty kupione do 25 grudnia można zwracać nawet do 8 stycznia. Informacje o zasadach zwrotu dla przedsiębiorców są tutaj: https://www.apple.co...turns_refund. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#17 Michał Chęciński

Michał Chęciński
  • 2 postów

Napisano 03 lutego 2022 - 14:46

Odświeżę trochę temat, bo mam podobną zagwozdkę obecnie. Wybrać Air z M1, 16GB dyskiem 512GB (ewentualnie 256 i oszczędzić jeszcze 1000 zł), czy MBP z M1 Pro w podstawie (8CPU, 16GB RAM, dyskiem 512GB). Różnica między tymi komputerami w cenie to 4 tysiące. Początkowo będzie to mój drugi komputer do mniejszych projektów, natomiast widzę w przyszłości możliwość, że będę go wykorzystywał jako swój główny komputer do całej pracy, którą wykonuję. Pracuję w IT, jako Cloud Engineer/Architect, DevOps. Głównie w pracy używam narzędzi w konsoli (CLI), edytorów kodu w stylu Visual Studio Code, piszę skrypty, zdarzy mi się pisać i kompilować kod (natomiast jest to raczej rzadko i małe projekty).

Wiadomo, że wolałbym wydać mniej Natomiast jeśli nowy Pro ma zrobić robotę lepiej, dłużej być wspierany itp. (chciałbym używać tego komputera przez parę ładnych lat) to mogę z jego zakupem poczekać przysłowowy miesiąc, czy dwa i dołożyć wymagane 4 tysiące. Inną opcją, którą rozważam, jest zakup Air teraz i ewentualnie zakupienie MBP z M1 Pro za jakiś czas (pół roku, rok, dwa lata), jeśli wydajność w Air przestanie wystarczać do moich zadań. Dodam, że będzie to mój pierwszy mac.



#18 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 637 postów
  • Płeć:

Napisano 03 lutego 2022 - 16:24

Do CLI, Visual Studio Code itp, to Air M1 starczy z wielkim zapasem. Kompilacja małych projektów też będzie działać błyskawicznie. Jedynym potencjalnym ograniczeniem może być możliwość podłączenia tylko jednego zewnetrznego ekranu, ale jak będzie wystarczająco duży, to raczej nie powinno Ci to szczególnie doskwierać.

#19 Michał Chęciński

Michał Chęciński
  • 2 postów

Napisano 03 lutego 2022 - 18:03

Do CLI, Visual Studio Code itp, to Air M1 starczy z wielkim zapasem. Kompilacja małych projektów też będzie działać błyskawicznie. Jedynym potencjalnym ograniczeniem może być możliwość podłączenia tylko jednego zewnetrznego ekranu, ale jak będzie wystarczająco duży, to raczej nie powinno Ci to szczególnie doskwierać.

Obecnie korzystam z jednego zewnętrznego monitora + laptopa otwartego obok, więc nie powinno to być problemem :) 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych