Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro 14"/16" 2021 – dyskusja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
328 odpowiedzi w tym temacie

#1 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 18 października 2021 - 22:13

Zapraszam do dzielenia się uwagami, wrażeniami i przemyśleniami na temat świeżutkich MacBooków Pro z Apple M1 Pro i Max. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 806 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 18 października 2021 - 23:36

W skrócie: pozamiatali.

Ja nie zamierzam wracać z Lenovo z Linuksem na MacBooka, bo w mojej pracy super procek, a tym bardziej super GPU, są totalnie zbędne. Ale jakbym robił obróbkę video, to od razu leciałbym po M1 Max.

 

Wspaniały jest ten ekran, w sensie te cienkie ramki. Notch jest dobrym trollem - mi zupełnie nie przeszkadza, ale w sumie mogliby wsadzić w niego FaceID (jakby się zmieściło). Szkoda, że wywaliłi TouchBara (straszna kupa, nienawidziłem) jeszcze nie 'za moich czasów'. MagSafe - niby spoko, ale z drugiej strony teraz się wszyscy przyzwyczailiśmy do usb-c, więc 'a na co to komu'.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 ra74

ra74
  • 88 postów

Napisano 18 października 2021 - 23:37

Ja ktoś potrzebuje lapka do pracy to ma ciekawy wybór, miałem wiele podejść do ekranów 13 i 14'' i niestety mam zero przyjemności pracy na czymś tak małym

Ciekawi mnie ten procek 8c w wersji base line, nazwali go też m1 pro ale nie padło chyba ani jedno słowo na jego temat w czasie prezentacji i mam podejrzenie że to jest po prostu m1



#4 Inka

Inka
  • 142 postów

Napisano 18 października 2021 - 23:42

Ja wahałam się nad konfiguracją i zamówiłam. Powinnam być zabezpieczona na kilka lat. Szczerze mówiąc nie wygląda pięknie, starsze modele ładniejsze. Miałam nadzieję, że będzie trzeci kolor. 



#5 ra74

ra74
  • 88 postów

Napisano 18 października 2021 - 23:42

W skrócie: pozamiatali.

Ja nie zamierzam wracać z Lenovo z Linuksem na MacBooka, bo w mojej pracy super procek, a tym bardziej super GPU, są totalnie zbędne. Ale jakbym robił obróbkę video, to od razu leciałbym po M1 Max.

rzyzwyczailiśmy do usb-c, więc 'a na co to komu'.

Ja właśnie mam lenovo z linuksem, do pracy deva super ale brakuje mi wielu apek z maca, już myślałem żeby może się przesiaść na windows z wsl ale nadal nawet na windows nie ma dobrych apek pokroju omnifocus, things, bear itp

I tam mam zewn monitor, klawiatur i myszkę więc zakup lapka do średni pomysł



#6 BlueBook

BlueBook
  • 401 postów

Napisano 19 października 2021 - 05:52

Ja ktoś potrzebuje lapka do pracy to ma ciekawy wybór, miałem wiele podejść do ekranów 13 i 14'' i niestety mam zero przyjemności pracy na czymś tak małym

Ciekawi mnie ten procek 8c w wersji base line, nazwali go też m1 pro ale nie padło chyba ani jedno słowo na jego temat w czasie prezentacji i mam podejrzenie że to jest po prostu m1

Oj pokazali, były porównania wielkości bloków, ich przeznaczenia itp. Ogólnie M1 Pro jest 1.5 razy większy niż M1,


MacPro3,1-2 x Q.Core 2.8GHz/RAM-32GB/SSD480GB/R9-380-2GB/El Capitan---MBP-MID2009-2.66GHz/RAM-8GB/SSD240GB-El Capitan/128GB-Windows10/9400M+9600M GT

iPhone 11 128GB


#7 damianmajk

damianmajk
  • 700 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 19 października 2021 - 06:53

Oj pokazali, były porównania wielkości bloków, ich przeznaczenia itp. Ogólnie M1 Pro jest 1.5 razy większy niż M1,


Chyba nie zrozumiałeś kolegi. Są dwie wersje 14 calowych MacBook Pro, pod względem procesora: 8-rdzeniowy i 10-rdzeniowy. Jeden i drugi nazwany jest M1 Pro (inna kwestia to M1 Max), ale nie widziałem, żeby pokazali jakąś różnice między tymi modelami. Albo coś przeoczyłem.

#8 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 19 października 2021 - 07:12

Jeśli testy potwierdzą te zapewniania z konferencji, to właśnie rozwalcowali nie-makową konkurencję.

Bardzo mi się podoba - i rozpoczęli to już przy okazji iPhone 13 Pro - że mniejszy model nie ma sztucznych ograniczeń, czyli można go skonfigurować z bebechami jak u większego (w przypadku iPhonów nie włożyli do nie-Maxa gorszych aparatów, jak we wcześniejszych latach).

Cieszę się, że w końcu ktoś tam poszedł po rozum do głowy - zarówno telefony jak i laptopy zrobili nieco grubsze w tym roku, ale za to mamy lepsze baterie i lepsze porty. Odejście Ive'a to chyba jedna z lepszych rzeczy jakie spotkały tę firmę w ostatnich latach.

 

Teraz czekam na testy, jestem ciekaw jak bardzo te poszczególne wersje Pro/Max będą się różnić i ile będzie warto dopłacić do mocniejszego.

 

Internet oczywiście zebździł się na rzadko z powodu notcha, przy czym najwięcej jak zwykle zdają się narzekać ludzie, którzy i tak nigdy by tego laptopa nie kupili, bez względu czy ten notch jest, czy by go nie było. 



#9 Grimlock

Grimlock
  • 74 postów

Napisano 19 października 2021 - 07:42

Notch jest tak rozpoznawalnym elementem stworzonym przez Apple, wręcz wyróżnikiem. Nie dziwi mnie, że go zastosowali w ultrabookach.

Owszem, nowe MBP są grubsze (nowy MBP 14 ma grubość mojego MBP 15 2019 czyli 1,55 cm) - ale jesli ta zmiana przełoży się lepszą kulturę pracy (skuteczniejszy system chłodzenia), to nie widzę w tym mankamentu. Właśnie w MBP 15 2019 irytuje mnie wysoki poziom hałasu gdy jest podłączony do zewnętrznych monitorów i np. ma uruchomioną maszynę wirtualną z powiedzmy Windowsem 10/11. Poziom szumu jest nieakceptowalny, szczególnie gdy porównuję go do leżącego obok ThinkPada X1 Carbon.

Bardzo ciekaw jestem ekranu - w zasadzie jest główny element, dla którego wybrałem obecnie posiadanego MacBooka. LCD z Mini-LED to nie OLED (wiadomo). Ale jasność, strefy wygaszania, Pro Motion i wyśrubowana zgodność ze najpopularniejszymi standardami graficznymi daje słusznie zakładać, że będzie to jeden z ekranów wyświetlających obraz w niespotykanej dotąd jakości. Poprawa głębi czerni powinna być zauważalna.

Mam nadzieję, że nadal nowe MBP można ładować po USB-C PD i zgodnym monitorem (nie lubię plątaniny kabli na biurku). MBP 14 akurat mieści się w możliwościach moich monitorów (w przypadku MBP 15 2019 -89W, nie nadążały z ładowaniem pod większym obciążeniem).

// Apple MacBook Pro 15 Touchbar (Mid-2019) - Core i9 2,3GHz, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, Radeon Pro 560X // Apple iPhone 12 Pro 256GB // Apple TV 4K 32GB // AirPods // ThinkVision P27H-10 //


#10 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 19 października 2021 - 08:48

Na mnie duże wrażenie zrobił ekran. MiniLED, wyższa rozdzielczość (w końcu będzie 2x przy jakiejś normalnej wielkości elementów), ProMotion, sensowny HDR. Więcej portów i MagSafe na plus. Super, że można ciagle ładować przez USB-C. Ale ten notch —straszna lipa. I nie ma nawet FaceID. Jakoś w Surface dało się upchnąć i kamerę i rozpoznawanie ryja bez notcha. 


  • Emej i shevchenko1987 lubią to

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#11 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 19 października 2021 - 09:00

Maszyny są aż za dobre (dla mnie). Przyrost masy modelu 14" względem dotychczasowego 13" skreślił je z mojej listy zakupów i każe czekać na nowego Air. Do tego wygląda, że bateria starczy na krócej niż w obecnych modelach M1. Ale jako potężna maszyna do wideo i innych wymagających zastosowań to są super. Nie liczyłem na taki aż przyrost osiągów. Widzieliście ten moment, że laptop może grać więcej strumieni prores niż Mac Pro z Afterburnerem? Jestem użytkownikiem "pro" ale głównie typu biurowego i liczy się dla mnie masa i bateria. Mocy M1 ma dosyć. Obecnie mam pro z Intelem 2020 - od nowego laptopa wymagam dłuższego życia baterii i niższej masy (to by dał mi M1) ale też 2 monitorów (czyli muszę czekać).



#12 nowy57

nowy57
  • 449 postów

Napisano 19 października 2021 - 09:11

dla mnie to co sie liczy najbardziej to plynnosc 120Hz i mało tego w momencie statycznym spowalnia do kilku hertzów co moze jeszcze lepiej wplynąc na baterie , minioled oczywiscie tez zaleta , choc na ekran (czern/kontrast) w MBP nigdy nie narzekalem , bateria 21h w 16" hmm to sie nie dzieje :) 



#13 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 642 postów
  • Płeć:

Napisano 19 października 2021 - 09:17

Notch jest dla mnie tylko zaletą, gdyby go nie było, to ten pas z kamerą rozciągałby się na całą szerokość ekranu. Też żałuję, że nie ma FaceID, ale akurat to, że Surface ma, jest zupełnie nieporównywalne, bo to nie jest 3-wymiarowa analiza twarzy, więc zabezpieczenie żadne. Można zdjęciem odblokować. No i nie wiem, ile ten Surface ma górnej ramki.

 

Ogólnie jestem pod mega-wrażeniem, zarówno jeśli chodzi o wydajność, jak i funkcjonalność (porty, MagSafe, itd). Ciekaw jestem pierwszych testów wydajnościowych, szczególnie zweryfikowania, że 14" i 16" się nie różnią. Bebechy te same, ale jednak chłodzenie inne.

 

Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić, to na tę chwilę jedyną rzeczą jest ta "all-black" klawiatura. To tylko kwestia estetyczna, ale bardziej pasuje mi jasne aluminium pomiędzy klawiszami.



#14 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 19 października 2021 - 10:26

Jedna rzecz mnie tylko zawodzi w całej tej specyfikacji - HDMI jest tylko 2.0, a nie 2.1. Przy tych cenach to już serio, nie powinno być żadnych technologii poprzedniej generacji.



#15 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 19 października 2021 - 11:44

To fakt, jest 2.0. Z drugiej strony jest to złącze do okazjonalnego wpięcia się do jakiegoś projektora czy tv w sali konferencyjnej czy gdzieś w terenie. Zdecydowanie niewygodnie jest spinać z tym monitor do codziennej pracy, od tego mamy usb-c z natywnym dp lub po prostu usb-c jeżeli monitor to wspiera.

 

Przyczyna może być jeszcze inna. Apple miało zaprojektowane te komputery bardzo dawno temu, jedynie przez pandemię i kłopoty z dostawami zdecydowało się opóźnić premierę. Plotki o tych laptopach i przecieki były od początku roku, więc można by rzec - to stary komputer zaprojektowany 2-3 lata temu (tyle pewnie trwa proces wdrażania produktu).

 

Jest jak jest, to i tak najlepszy możliwy wybór do pracy na ten moment.


  • shevchenko1987 lubi to

#16 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 642 postów
  • Płeć:

Napisano 19 października 2021 - 14:07

Ech, obiecywałem sobie, że poczekam na pierwsze recenzje. Nie poczekałem. ;) W sumie doszedłem do wniosku, że niezależnie, jakie te recenzje będą, i tak już muszę swojego staruszka wymienić, więc nie ma na co czekać. Ale za to na komputer trochę poczekam, bo zamówiony w Cortlandzie.

 

Co do HDMI 2.0, zgadzam się z Blue. To nie jest złącze przeznaczone dla monitora, tylko właśnie, żeby móc się w terenie podłączyć do tego, co akurat jest w salce. Możliwość podłączenia kilku monitorów wysokiej rozdzielczości przez TB jest w zupełności wystarczająca.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 19 października 2021 - 14:09


#17 nowy57

nowy57
  • 449 postów

Napisano 19 października 2021 - 14:11

mnie się poszczęściło data wyznaczona na 3 listopada

#18 6c1fb0760d

6c1fb0760d
  • 1 663 postów

Napisano 19 października 2021 - 14:17

Dawno większych głupot nie czytałem - HDMI niewygodne i służące tylko do podpięcia projektora w terenie :lol:  dobre sobie, szanujmy się trochę, bo przez takie brednie właśnie mówi się o użytkownikach Apple, że na ślepo przyjmują wszystko co firma im wciska.


  • krzysztofsds lubi to

#19 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 642 postów
  • Płeć:

Napisano 19 października 2021 - 14:25

Dawno większych głupot nie czytałem - HDMI niewygodne i służące tylko do podpięcia projektora w terenie :lol:  dobre sobie, szanujmy się trochę, bo przez takie brednie właśnie mówi się o użytkownikach Apple, że na ślepo przyjmują wszystko co firma im wciska.

Dobrze, to może inaczej - mam na to wyj****e, czy to jest 2.0 czy 2.1. Być może dla kogoś innego będzie to kluczowe, bo planuje podłączać swój monitor 4K 120Hz przez HDMI, mimo że ma lepsze złącza. Nie wiem, czy ktokolwiek rozważa taki scenariusz, ale na szczęście ja nie.


  • shevchenko1987 lubi to

#20 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 19 października 2021 - 14:59

@303 - jeżeli monitor ma gniazdo DP to z niego korzystam, bo to DP jest przeznaczone dla monitorów a nie konsumenckie HDMI. To raz. Po drugie kable HDMI są zazwyczaj grubsze i bardzo cieżko się tym manewruje na biurku. Po trzecie HDMI nie prześlę sobie ani danych z zewnętrznej stacji dysków ani nie prześle mi Watów do ładowania kompa. Ani też przez HDMI nie zepnę 2 monitorów jednym kablem. U mnie idzie to jednym kablem do Mac: dyski i 2 mon. No nie twierdzę, że TYLKO, ale taki mógł być zamysł.


  • shevchenko1987 lubi to

#21 nowy57

nowy57
  • 449 postów

Napisano 19 października 2021 - 15:04

ciekawostka odnosnie szybkosci ladowania ładowarka 140W magsafe vs usbc

https://www.macrumor...e-magsafe-only/



#22 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 19 października 2021 - 15:17

Na plus:

 

- Ekran,

- CPU / GPU,

- RAM, 

- Porty,

- Klawiatura (bez TB),

- Rozmiar 14.2",

- MagSafe.

 

Na minus: 

 

- Cena, 

- Notch, 

- Brak FaceID,

- Brak portu Ethernet w zasilaczu,

- Brak wbudowanego modułu 5G / LTE.


 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#23 Grimlock

Grimlock
  • 74 postów

Napisano 19 października 2021 - 16:25

.

Na minus: 

 

- Notch, 

- Brak FaceID,

- Brak wbudowanego modułu 5G / LTE.

 

 

Gdybym spojrzał na zdjęcie nowego MBP i nie oglądał konferencji/nie czytał specyfikacji - to powiedziałbym: "Face ID w MBP, super!" ;)

 

Akurat modem 5G/LTE z E-SIM to byłaby ciekawa funkcjonalność dla osób pracujacych w terenie i zmuszonych często korzystać z mobilnego hot-spota w iPhonie. Mam modem LTE w ThinkPadzie X1 Carbon i fakt faktem, trochę brakuje mi takiej formy komunikacji w MBP.  


Czy Wam kształt nowej obudowy (podstawy) także skojarzył z bieluchem? :)

 

2461_original.jpeg (1600×900) (vox-cdn.com)


  • shevchenko1987 lubi to

// Apple MacBook Pro 15 Touchbar (Mid-2019) - Core i9 2,3GHz, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, Radeon Pro 560X // Apple iPhone 12 Pro 256GB // Apple TV 4K 32GB // AirPods // ThinkVision P27H-10 //


#24 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 19 października 2021 - 16:27

Notch jest dla mnie tylko zaletą, gdyby go nie było, to ten pas z kamerą rozciągałby się na całą szerokość ekranu. Też żałuję, że nie ma FaceID, ale akurat to, że Surface ma, jest zupełnie nieporównywalne, bo to nie jest 3-wymiarowa analiza twarzy, więc zabezpieczenie żadne. Można zdjęciem odblokować. No i nie wiem, ile ten Surface ma górnej ramki.

Rozpoznawanie twarzy Surface wymaga obrazu IR. Oczywiście nie jest to tak skuteczne jak FaceID, ale mimo wszystko nie jest trywialne do ominięcia tak ad hoc (udany atak wymagał obrazu użytkownika w podczerwieni i specjalnego urządzenia na USB). 

 

Na plus:

 

- Ekran,

- CPU / GPU,

- RAM, 

- Porty,

- Klawiatura (bez TB),

- Rozmiar 14.2",

- MagSafe.

 

Na minus: 

 

- Cena, 

- Notch, 

- Brak FaceID,

- Brak portu Ethernet w zasilaczu,

- Brak wbudowanego modułu 5G / LTE.

Ja nie uważam, żeby cena była jakimś wielkim minusem. Za to zgadzam się z brakiem 5G – na takim sprzęcie aż się prosi o to. 

Najgorszy jest brak podświetlanego jabłka. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#25 Grimlock

Grimlock
  • 74 postów

Napisano 19 października 2021 - 16:31

140W zasilacz jest oparty o azotek galu, nie zgadłbym - zwykle zasilacze wykorzystujące GaN są trochę bardziej kompaktowe. 

 

Apple's 140W Power Adapter is Company's First GaN Charger, Supports USB-C Power Delivery 3.1 - MacRumors

 

Ale może w późniejszym czasie Apple opracuje mniejsze wersje sześćdziesiątek i osiemdziesiątek. 


// Apple MacBook Pro 15 Touchbar (Mid-2019) - Core i9 2,3GHz, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, Radeon Pro 560X // Apple iPhone 12 Pro 256GB // Apple TV 4K 32GB // AirPods // ThinkVision P27H-10 //





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych