Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jaki IMac do pracy z Adobe/FCP


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 czarny1910

czarny1910
  • 27 postów

Napisano 10 października 2021 - 17:17

Witam,
szykuję się do zakupu do firmy sprzętu do obróbki foto/wideo (4k), tradycyjnie PS+lightroom + FCP. Czas na zakup, powiedzmy koniec roku +/-.
Na windowsie dostaję pasji przy montażu w Premiere Pro B) Budżet max do ok. 20k. Najchętniej kupił bym nowego imaca (pro/27/32 :D ?), ale to pewnie dopiero za rok :ph34r:
Druga sprawa, kupując teraz 27", ktoś z doświadczenia powie, czy jest duża różnicy w pracy w FCP między i7 a i9? Druga sprawa, ram pewnie lepiej dokupić osobno, niż od apple?
Kolejna rzecz, jak z wydajnością grafik, czy jest sens dopłacać do 5700XT? Dzięki za sugestie B)
 



#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 615 postów
  • Płeć:

Napisano 10 października 2021 - 17:57

Nie kupuj Maka na Intelu. Żadnego. Albo iMac 24” z M1 (tu niestety jest ograniczenie RAM do 16GB) albo poczekaj na większe modele. Niedługo spodziewana jest konferencja Apple, na której prawdopodobnie zostaną zaprezentowane nowe Macbooki i być może nowy Mac Mini. Choć plotki o tym nie wspominają, to może przy tej okazji pojawi się też następca iMac 27”. Ale Intel to w świecie Apple już właściwie przeszłość.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 10 października 2021 - 19:04


#3 czarny1910

czarny1910
  • 27 postów

Napisano 10 października 2021 - 19:36

No też wolał bym poczekać na iMaca na nowym procku, ale to wiesz, może się przeciągnąć rok czasu ;) Mac na M1 jest za słaby z 16GB Ramu. A w perspektywie mam mnóstwo zleceń wideo koło końcówki roku, więc jak najszybciej chciałbym odstawić Premiere Pro ;) No nic, faktycznie chyba po konferencji będzie można myśleć co dalej z tym fantem.



#4 Blue

Blue
  • 537 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 10 października 2021 - 20:57

16GB jest za słabe? :) Na 8GB idzie pociągnąć skomplikowany z kilkunastoma warstwami projekt 4K60. Nawet nie: "idzie pociągnąć"... to zapier... Nie kupuj Intela. jak musisz dziś kupić to iMac M1 lub Mini lub MBP. Jak możesz zaczekać miesiąc/dwa to jeszcze lepiej. A co do samego fcp to po przesiadce z premiere na dowolnym maku, nawet MacBooku z 2014r poczuje się ogromnego kopa. Premiere jest bardzo słabo zoptymalizowany niestety.

 

No i tak ogólnie - video wymaga szybkiego RAID lub SDD bo to jest najbardziej wąskie gardło na ten moment.


Użytkownik Blue edytował ten post 10 października 2021 - 20:58

  • Sag lubi to

#5 czarny1910

czarny1910
  • 27 postów

Napisano 10 października 2021 - 22:00

Wiem, dlatego chcę pozbyć się tego Adobe :D to jest dramat ;) Nic, poczekam na nowości, zobaczymy, dzięki za odzew B)



#6 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 12 października 2021 - 09:18

16GB jest za słabe? :) Na 8GB idzie pociągnąć skomplikowany z kilkunastoma warstwami projekt 4K60. Nawet nie: "idzie pociągnąć"... to zapier... Nie kupuj Intela. jak musisz dziś kupić to iMac M1 lub Mini lub MBP. ...

 

No i tak ogólnie - video wymaga szybkiego RAID lub SDD bo to jest najbardziej wąskie gardło na ten moment.

 

Mój grafik na tym nowym iMaku nie mógł pracować, bo wszystko się cięło. Ale projekty na FCPX miał zarąbiście "ciężkie". Skończyło się na oddaniu M1 i zakupie Intela, na którym nie ma takich problemów. 

Moim zdaniem to przede wszystkim była wina za małej ilości RAM.
Podobnie mieliśmy z projektami audio. MINI na M1 nawet nie "wydał głosu" na bardziej zaawansowanej sesji, a na i9 9900K zasuwał aż miło było patrzeć.
Czyli do prostych rzeczy M1 jak najbardziej.
Do zaawansowanej pracy, lepiej poczekać na nowsze rozwiązania. Tym bardziej, że na pewno nowy procesor będzie wydajniejszy, nowa grafika też. No i na pewno będzie 32GB RAM. Co w dzisiejszych czasach jak dla mnie jest podstawą.
Mam też nadzieję, że Thunderbolt 4 będzie w najnowszej wersji, a nie Retimer jak to ma miejsce w makach z  M1.


Użytkownik Iro edytował ten post 12 października 2021 - 09:55

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#7 Sag

Sag
  • 67 postów

Napisano 12 października 2021 - 19:59

Ja kupiłabym iMac z m1+16gb RAM no i oczywiście większym SSD. Poradzi sobie. Możesz też poczekać kilka dni, może Apple coś wyskubie nowego. Ogłosili właśnie że konferencja 18 X, a więc za tydzień.



#8 czarny1910

czarny1910
  • 27 postów

Napisano 12 października 2021 - 20:19

Tak jak piszecie Panowie, poczekamy na konferencję, bo też uważam, że 32GB RAM to podstawa przy obróbce w 4k z wieloma efektami i nakładkami. Nie po to porzucam Premiere Pro, by mieć ten sam ''komfort" pracy ;)



#9 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 615 postów
  • Płeć:

Napisano 12 października 2021 - 20:24

Tak jak piszecie Panowie, poczekamy na konferencję, bo też uważam, że 32GB RAM to podstawa przy obróbce w 4k z wieloma efektami i nakładkami. Nie po to porzucam Premiere Pro, by mieć ten sam ''komfort" pracy ;)

Słusznie, chociaż, przynajmniej na podstawie przecieków, nie ma co teraz liczyć na nowego iMaca. Ale może nowy Mac Mini będzie dla Ciebie dobrym wyborem, a na tego jest jakaś szansa. A konferencja już w najbliższy poniedziałek. :-)


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 12 października 2021 - 20:24


#10 czarny1910

czarny1910
  • 27 postów

Napisano 12 października 2021 - 20:45

Na iMaca chyba nie ma co liczyć, 1% szans ;) Zastanawiałem się także nad pracą na MBP, podłączonym do monitora/ów. Mac mini nie będzie za słaby, skoro nie ma GPU. No nic, pozostaje czekać B)



#11 Blue

Blue
  • 537 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 12 października 2021 - 22:12

No jak nie ma GPU, jak ma i to całkiem mocne. A soft Apple wyjątkowo dobrze potrafi to wykorzystać w odróżnieniu od Adobe ;) Ogólnie MacBook Pro, Air i Mini z 2020 roku mają ten sam procesor z tym samym GPU.



#12 czarny1910

czarny1910
  • 27 postów

Napisano 13 października 2021 - 20:34

Mój błąd :) No nic, poczekamy, oby w końcu coś porządnego, bo Premier to jest sado-maso dla mnie :D



#13 czarny1910

czarny1910
  • 27 postów

Napisano 15 października 2021 - 15:58

Sorka za podbicie, ale jedno mnie jeszcze zastanawia, bo te nowe MBP 16" będą mieć dodatkowe GPU, jak obecne z Radeonami. Czy i jak bardzo do wpływa na pracę w FCP? Zastanawiam się nad sensem dopłacania (w stosunku do np iMaca Mini), bo i tak na pewno pracowałbym na monitorach zewnętrznych, bardzo sporadycznie na ekranie samego lapka.



#14 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 15 października 2021 - 16:17

Nie wiemy jak to będzie. Nowe laptopy będą na 99% z Apple Silicon, a tu mamy nową architekturę. Nie było jeszcze komputera z Apple Silicon z dodatkową kartą graficzną, więc każda odpowiedź poza „nie wiadomo”, to jest tak naprawdę wróżenie z fusów. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#15 czarny1910

czarny1910
  • 27 postów

Napisano 15 października 2021 - 16:32

Bardziej chodzi mi o doświadczenie z poprzedniej generacji, imac mini vs równanoważny mbp z dodatkowym radeonem :ph34r:



#16 Blue

Blue
  • 537 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 15 października 2021 - 17:12

Wydaje mi się, że karta grafiki w nowym M1 będzie zdecydowanie najbardziej wydajna ze wszystkich do tej pory użytych w laptopach. Już ta co jest w zeszłorocznym M1 jest niezła. Poza tym pamiętaj cały czas, że Apple to sprzęt i oprogramowanie. FCP śmiga i będzie śmigać, tu bym się kompletnie nie przejmował. Poprzednio w intelach była tragiczna wręcz Intelowa grafika w CPU, bez porównania do dedykowanego radeona w wyższych modelach. Już za parę dni okaże się o ile bardziej wydajna to będzie jednostka. Stawiam, że to będzie kosmos :) 

Jako PS dodam, iż ostatnio davinci Blackmagic otrzymało wsparcie dla M1 i działa zacnie, bez porównania na intelach z radeonami laptopowymi. Wydajności desktopowych kart o 300-400W TDP nie ma się co spodziewać, ale pobicie jakiejkolwiek karty graficznej instalowanej w laptopach jest co najmniej pewne.



#17 czarny1910

czarny1910
  • 27 postów

Napisano 15 października 2021 - 19:06

Jasne, o desktopie nawet nie wspominam, sam działam teraz na grubym PC, ale to nic nie daje w wypadku Premiere Pro :D Dramat, no nic, pozostaje czekać. B)



#18 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 17 października 2021 - 12:32

Wydaje mi się, że karta grafiki w nowym M1 będzie zdecydowanie najbardziej wydajna ze wszystkich do tej pory użytych w laptopach. Już ta co jest w zeszłorocznym M1 jest niezła. Poza tym pamiętaj cały czas, że Apple to sprzęt i oprogramowanie. FCP śmiga i będzie śmigać, tu bym się kompletnie nie przejmował. Poprzednio w intelach była tragiczna wręcz Intelowa grafika w CPU, bez porównania do dedykowanego radeona w wyższych modelach. Już za parę dni okaże się o ile bardziej wydajna to będzie jednostka. Stawiam, że to będzie kosmos :) 

Jako PS dodam, iż ostatnio davinci Blackmagic otrzymało wsparcie dla M1 i działa zacnie, bez porównania na intelach z radeonami laptopowymi. Wydajności desktopowych kart o 300-400W TDP nie ma się co spodziewać, ale pobicie jakiejkolwiek karty graficznej instalowanej w laptopach jest co najmniej pewne.

 

I tu się mylisz.

Najbardziej wydajna ze zintegrowanych. Ale nie najbardziej wydajna ze wszystkich macbooków. 

 

Załączony plik  Zrzut ekranu 2021-10-17 o 13.35.25.png   31,23 KB   0 Ilość pobrań

 

Podobnie jest z procesorami Intela, a raczej z konstrukcją MacBooków Pro. i9 nie ma prawa rozwinąć skrzydeł, bo ze względu na słabe chłodzenie, system tnie mu wydajność. w rezultacie pracuje na 1/3 nominalnej mocy. Przy tak kiepskiej konstrukcji trudno o dobrą optymalizację programu.

 

Piszę to z własnego doświadczenia, gdzie na projekcie 8K w FCPX nie dało się pracować na iMac z M1. Dochodziło do zwieszek, zamrożeń. A na Intelu z grafiką RX 5600 XT, działało płynnie, bezproblemowo i szybko renderował. O czym na M1 można było tylko pomarzyć. 

 

Załączony plik  Zrzut ekranu 2021-10-17 o 13.26.06.png   10,32 KB   0 Ilość pobrań

 

Obecnie mamy RX 6800 XT, który jest o niebo szybszy od RX 5600 XT.

 

Załączony plik  RX6800xtMetal.png   109,03 KB   0 Ilość pobrań

 

Jasne, o desktopie nawet nie wspominam, sam działam teraz na grubym PC, ale to nic nie daje w wypadku Premiere Pro :D Dramat, no nic, pozostaje czekać. B)

 

Pochwal się, jakie ma parametry ten twój "gruby PC".


Użytkownik Iro edytował ten post 17 października 2021 - 13:11

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#19 Blue

Blue
  • 537 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 17 października 2021 - 13:45

I tu się mylisz.

Najbardziej wydajna ze zintegrowanych. Ale nie najbardziej wydajna ze wszystkich macbooków. 

 

Nie pisałem o M1 tylko o tym "nowym M1", miałem na myśli M1X czy jak go tam nazwą. Tu jestem niemal pewny, że przebije dedykowane GPU montowane w laptopach. Odnośnie procesora to fakt - intele mają kaganiec. Taka konstrukcja, takie chłodzenie. Nic nie poradzisz. Przewaga M1 jest właśnie taka, że przy znacznie niższym TDP trzyma wydajność. Jakby M1 miał TDP tego intela to pomyśl gdzie by się na tej liście znalazł wtedy ten procek :)



#20 czarny1910

czarny1910
  • 27 postów

Napisano 17 października 2021 - 14:11

A co to, temat o wspólnym trzepaniu pod specyfikacje PC? :P obecnie montuję na AMD TR 3970X + rtx 3090 + 64GB RAM, ale optymalizacja tego wspaniałego Adobe jest jaka jest, nikt mi nie powie, że to działa płynnie.
Zawsze też byłem przyzwyczajony, że zintegrowane GPU, jak dobre by nie było, nie dorówna tym dodatkowym :P



#21 raqq

raqq
  • 134 postów

Napisano 17 października 2021 - 17:32

A co to, temat o wspólnym trzepaniu pod specyfikacje PC? :P obecnie montuję na AMD TR 3970X + rtx 3090 + 64GB RAM, ale optymalizacja tego wspaniałego Adobe jest jaka jest, nikt mi nie powie, że to działa płynnie.
Zawsze też byłem przyzwyczajony, że zintegrowane GPU, jak dobre by nie było, nie dorówna tym dodatkowym :P

I dokładnie tak jest dalej z tymi kartami.

 

Też uważam, że Adobe nie potrafi dobrze zoptymalizować swojego oprogramowania.

W twoim przypadku dylemat kupna jakiegoś "Maka" podczas gdy masz dostępną Stacje roboczą to tak jakbyś musiał Range Rovera zamienić na Malucha bo w mieście postanowili zrobić uliczki max. 1,5m ;)


  • czarny1910 lubi to

#22 czarny1910

czarny1910
  • 27 postów

Napisano 17 października 2021 - 17:33

No dokładnie to tak wygląda :) Szkoda mi PC, jednak w wielu względach jest dużo lepszy niż system MacOS, no ale praca to praca ;)



#23 czarny1910

czarny1910
  • 27 postów

Napisano 18 października 2021 - 21:38

Zamówiony MBP 16 z M1 MAX 64GB, zobaczymy, co to za cudo :ph34r: nie czekam dłużej na mini, za MBP przemawia możliwość ew. pracy w terenie.



#24 raqq

raqq
  • 134 postów

Napisano 19 października 2021 - 08:37

Zamówiony MBP 16 z M1 MAX 64GB, zobaczymy, co to za cudo :ph34r: nie czekam dłużej na mini, za MBP przemawia możliwość ew. pracy w terenie.

Daj znać co to potrafi. Z góry dzięki:)



#25 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 19 października 2021 - 09:28

Byle w odpowiednim wątku.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych