Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Wyłączanie (randomowe) MBP 9,2 2012


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Krakersik

Krakersik
  • 4 postów

Napisano 03 października 2021 - 13:35

Witam mam mały problem. Posiadam MBP mid 2012 z ostatnią, aktualną wersją Catalina 10.15.7.

Wersja Boot ROM: 422.0.0.0.0
Wersja SMC (system): 2.2f41
Od jakiegoś czasu staram się zainstalować SMC w wersji 2.2f44, gdzie instalacja kończy się komunikatem o nie zgodności z systemem. Aktualizacja sciągana ze strony Apple, wersja 1.8 i jest przeznaczona do MBP z mid 2012 9,2.
Powodem aktualizacji jest: nagłe wyłączenie macbook'a (randomowo).
Oczywiście SMC i PRAM był resetowany parę razy.
Na forach nie wiele byłem w stanie znaleść, będe wdzięczny za jakieś rady.
Pozdrawiam.
Małe uaktualnienie. Porównałem moją płytę ze zdjęciami z internetu i ewidętnie mam na niej braki/widać że było grzebane. Zaznaczyłem miejsca na mojej płycie gdzie widzę braki. Co to może być i czy ma wpływ na opisywane wyłączanie laptopa i brak możliwości aktualizacji SMC?

 



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 03 października 2021 - 15:27

Nie ma żadnych zdjęć. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 DanielF

DanielF
  • 5 723 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 03 października 2021 - 16:52

Zrób AHT czyli Apple Hardware test i zobaczysz czy jakiś błąd wyrzuca. Link do poleceń AHT znajdziesz na supporcie Apple.


Fallout ...war, war never changes...

#4 Krakersik

Krakersik
  • 4 postów

Napisano 13 października 2021 - 19:31

Witam, w załączeniu zdjęcie z AHT. Zaznaczam ze było robione bez ładowarki.

 

Po wpisaniu w terminalu komendy:

log show --predicate 'eventMessage contains "Previous shutdown cause"' --last 24h

 

dostaje wynik 0:

Check power supply/battery on a laptop, or the power supply for a Mac without a battery. On a laptop, the Mac should hibernate before the battery becomes so discharged it is unable to shutdown correctly, therefore if you see this shutdown cause on a laptop it may indicate a hardware issue with the battery or with the battery controller for reading the charge. Try resetting the SMC by connecting the switched off computer to power.

 

Źródło - https://georgegarside.com/blog/macos/shutdown-causes/

 

Bateria była wymieniana na nową marki green cell. Dzieje sie to samo na starej i tej nowej baterii. 

 

Teraz zastanawiam sie czy problem leży po stronie SMC i oddać do serwisu czy może zainwestować w oryginalną baterie i zobaczyć czy coś sie zmieni (bo istnieje szansa ze nowa bateria tez jest uszkodzona).

 

Wyłączanie laptopa zaobserwowałem tylko na baterii (na ładowarce wydaje się ok).

Gdy laptop sie wyłączy bateria potrafi zmieniać ładunek o np 25% czy 60% itp ( np przed wyłączeniem pokazuje 80% po włączeniu juz 38%).


Nie wiem czemu nie mogę zalaczyc zdjęć (brak uprawnień), wiec pisze kody bledow.

 

PPT004 The battery requires service. The battery is not functioning normally, though you may not notice a change in its behavior or the amount of charge it holds. You can continue to use your battery before it’s checked without harming your computer.

 

​PPP002 - odnośnie w/w ładowarki.



#5 BlueBook

BlueBook
  • 401 postów

Napisano 14 października 2021 - 07:39

Green Cell i wszystko na temat.


MacPro3,1-2 x Q.Core 2.8GHz/RAM-32GB/SSD480GB/R9-380-2GB/El Capitan---MBP-MID2009-2.66GHz/RAM-8GB/SSD240GB-El Capitan/128GB-Windows10/9400M+9600M GT

iPhone 11 128GB


#6 Krakersik

Krakersik
  • 4 postów

Napisano 20 października 2021 - 20:15

wymieniłem baterie na oryginalną i dalej to samo wyłącza randomowo.

Informacje o baterii:

 

  Informacje o modelu:

  Numer seryjny: D861015004NDGDL3T

  Producent: SMP

  Nazwa urządzenia: bq20z451

  Pack Lot Code: 0

  PCB Lot Code: 0

  Wersja oprogramowania sprzętowego: 2

  Wydanie sprzętu: 00aa

  Wydanie baterii: 2

  Informacje o naładowaniu:

  Pozostały ładunek (mAh): 5226

  Całkowicie naładowana: Nie

  Ładowanie: Tak

  Pełna pojemność nominalna (mAh): 6202

  Informacje o stanie:

  Liczba cykli: 8

  Stan: Normalny

  Baterie zainstalowane: Tak

  Natężenie (mA): 735

  Napięcie (mV): 12173



#7 MC_

MC_
  • 6 828 postów

Napisano 20 października 2021 - 20:32

A skad wziąłeś ten oryginał?

iP Xs; rMBP 2015 13', AW5 44 LTE


#8 Krakersik

Krakersik
  • 4 postów

Napisano 21 października 2021 - 19:25

Heh, pewnie ze z Allegro :) Tak serio żeby się upewnić musiałbym zadzwonić na info. do Apple i podać n/s, jednak gdzieś w sieci czytałem że w latach ok. 2012r. producent SMP wydawał baterie do macbooków podobno.

Tak czy inaczej jest to juz 3 bateria i problem jest taki sam na każdej. Czekać mnie będzie chyba serwis :/

jedyne co nie daje mi spokoju, to czemu na Catalinie nie mogę wgrać tego update'a do SMC?



#9 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 21 października 2021 - 19:33

„Oryginalne” z Allegro to często najgorszy szrot – może kiedyś było inaczej, ale obecnie stworzenie pt. „prawdziwa, oryginalna bateria Apple poza autoryzowanym serwisem” nie istnieje. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych