Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro 13' 2017 Touch Bar 256gb - mocny spadek wydajności


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Kuba Banasik

Kuba Banasik
  • 1 postów
  • SkądKielce

Napisano 27 września 2021 - 01:43

Witam!

System operacyjny:

macOS Big Sur 11.5.2 

 

Ram:

8GB

 

Grafika: Iris Plus Graphics 650

 

Mój problem polega na tym, że nawet przeglądanie safari i odpalonych kilka kart powoduje praktycznie 100% wykorzystanie cpu i pamięci ram. Bardzo często pojawia mi się wiadomość że zasoby RAM są zajęte, a przeglądam tylko safari + włączona aplikacja messenger. Jeżeli chodzi o Photoshopa to przy np. maskowaniu komputer nie ogarnia co się dzieje i potrzeba naprawdę dużo czasu żeby przetworzył działanie. Ostatnio podczas przegladania safari + włączonego messengera + maila włączyły mi się wiatraki. Dodam że kupiłem tego laptopa w 2018 używanego w idealnym stanie i z tego co pamietam od początku był problem z wydajnością komputera. Z czasem to postępowało i dotarłem do takiego momentu jak ten. To mój pierwszy MacBook i w sumie zawiodłem się, ale wiem tez i widziałem jak potrafią wydajnie potrafią działać MacBooki z 2012, więc nie rozumiem co jest z moim. Dodam ze korzystam na bieżąco z Clean My Mac a dysk mam praktycznie pusty (wolne 205gb z 250gb). 

Mialem tez problem z klawiatura ale serwis wymienił mi za darmo cały dolny panel i klawiaturę i wszystko jest ok.

 

Zamówiłem dziś śrubokręt do rozkręcenia komputera i sprężone powietrze. Spróbuje potraktować laptopa w środku tym czymś, zobaczymy jak będzie. 

Teraz włączone mam safari, mail i monitor aktywności a zużycie ram to 6gb z 8gb. Sam proces windowserver zajmuje 1,35gb ram.

 

Czy są jakieś podpowiedzi co zrobić żeby ten laptop zaczął działać? Nie przyjmuje odpowiedzi ze to wina zbyt małej ilości ram i czego ja oczekuje skoro to MacBook Pro i powinienem moc mieć włączonego Photoshopa (albo Final Cut), Spotify i przeglądarkę i spokojnie korzystać ze wszystkiego.

 

 

 

 



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 478 postów
  • Płeć:

Napisano 27 września 2021 - 10:45

1. Przeniosłem w bardziej stosowne miejsce. 

2. Trochę smutno, że nie ma żadnego zrzutu ekranu z Monitora aktywności. Byłoby łatwiej ocenić, co się dzieje. Najbardziej przydatne byłyby zrzuty z zakładek CPU oraz Pamięć (oczywiście w kolejności malejącej wg zużycia oraz z włączonym podglądem wszystkich procesów). 

3. Sam fakt, że RAM jest wykorzystany nie świadczy o niczym. Po to jest pamięć, żeby jej używać. Bardziej przydatne byłoby podanie wielkości pamięci wymiany oraz koloru wykresu z Monitora aktywności. Aczkolwiek, z czym prawdopodobnie zgodzą się inni forumowicze, 8 GB pamięci to jest trochę mało, jeśli chcemy działać w Photoshopie i Final Cut. Spotify, które jest napisane w szajsie jakim jest Electron, też zdecydowanie nie pomaga. 

4. „Używam na bieżąco CleanMyMac” – to jest taki sobie pomysł, z wielu powodów. 

5. Dobrze, że jest dużo miejsca na dysku – chociaż ten punkt mamy odhaczony. 

6. System jest nieaktualny – obecna wersja to 11.6. 

7. „Przeglądanie Safari” jest trochę zbyt ogólne. Dla jednego to będzie oznaczało jedno okno z trzema kartami, dla drugiego pół tuzina, a w każdym dwadzieścia załadowanych stron. 

8. Jaka jest dokładnie treść komunikatu dotyczącego RAM?

 

To tak na początek. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych