Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Sprzedaż MBP PRO > MBA M1 + iMAC ? Rada potrzebne ;)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 arkoPL

arkoPL
  • 36 postów

Napisano 09 września 2021 - 11:55

Cześć

Mam obecnie MBP 19rok z 16GB I 256SSD, kupiłem za radą forum monitor LG. Obecnie chce pozmieniać zestaw... sprzedaje to co mam i w sumie mam do wydania max. 13 000 zł.

Potrzebuje czegoś mobilnego, ale w domu super pracuje mi się na większym monitorze. 

Chce kupić takie zestaw:
- MacBook Air 8gb + 256 z m1 - najsłabsza wersja.
- Do biurka - iMac ten z tych kolorowych - 16gb / 256 + klawiatura z Touch ID, itd.
 

Na lapku głównie kilka kart YT + Safari, jakieś proste arkusze kalkulacyjne, Notion, ToDoist,  żaden rocket science.Jak bym musiał coś obrobić w iMovie czy Photoshopie - podstawowe grafiki na stronę www - to mam iMaca. Planuje zacząć trochę podziałać z materiałami video na YT ale to tylko plany i amatorsko więc nie chce kupić na "zapas". A na moim MBP też czasem coś zmontowałem. 

Rozpatrywałem jeszcze tablet, ale często muszę coś w kampaniach Googlowskich (ads editor) no i tego softu na ipadzie nie odpalę.

Reasumując:
1. czy ten MBA M1z 8GB nie będzie działał gorzej niż MBP 16GB + Intel?
2. Czy macie inną propozycje? 

 

Pozdrawiam

Arek!


Użytkownik arkoPL edytował ten post 09 września 2021 - 12:00

iPhone 15Pro & AirPods Pro 2

MacBook Pro 2019 16/256 + iMac 2021 16/256
 

#2 Blue

Blue
  • 537 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 09 września 2021 - 15:34

Ten z M1 nawet w najprostszej konfiguracji nie będzie gorszy od tego co masz. Wręcz przeciwnie, to jest rakieta :) W dodatku zimna. Oczywiście chłodzenie pasywne, więc wydajność spadnie nieco (ale i tak będzie większa od Intela) jak dłużej procka pomęczysz renderingiem czy kodowaniem video.

 

Problem jest inny. 256GB dysku może być trochę za mało. Sam walczę o każdy GB. W dodatku 8GB ram czasami powoduje u mnie dodatkowe parę gb swapu. Mam jednak tego sporo pootwierane, w tym niestety duża część softu na elektronie, który to zjada zasoby szybko. Więc specyficzny workflow i nie ma się co nim sugerować. Sprzęt kupiłem jednak z myślą o rychłej wymianie na 14", więc niebawem będę swojego mpb M1 sprzedawać.

 

W sumie o ile dysk można zastąpić poniekąd zewnętrznymi, tak ramu nie zastąpisz. Jak to ma służyć wiele lat to dorzuciłbym do 16GB pamięci.


  • arkoPL lubi to

#3 arkoPL

arkoPL
  • 36 postów

Napisano 09 września 2021 - 16:27

Dzięki @Blue za odpowiedź!

Czyli kwestia niewystarczającego dysku 256GB - wynika z faktu, że przy 8GB RAMu komputer tworzy większy plik wymiany? Ale jak rozumiem, ma to znaczenie przy:
- bardziej zasobożernych apkach
- lub większej ilości otwartych aplikacji?

Ja obecnie mam tego MBP 16GB a fakty są takie, że używam go głównie do prac typu g sheets, safari, notion, Todoist i czasem coś po ftp wysyłam + jakieś prezentacje. Ale nie ma tam kodowania, etc. Więc myślę, że nic ciężkiego. 

a) Zatem moja obawa dotyczy tylko faktu, czy na tym MBA jeżeli chciałbym go mieć na 5 lat (tyle miałem MBA - z 2012 ;)  - to te 8GB RAMu może w tej perspektywie być niewystarczające?

B) Czyli na iMacu z 16/256 nie będzie problemu - bo swap się nie będzie tworzył.... a jak zacznie brakować  miejsca na dysku na "ewentualne" filmiki video czy obróbkę foto to mogę jakieś pliki trzymać w chmurze czy na dysku zewnętrznym. Zgadza się?

 

 

Czy ma znaczenie klawiatura? Bo widzę na komputroniku modele z klawiaturą uniwersalną i US. Ma to jakieś znaczenie?


Użytkownik arkoPL edytował ten post 09 września 2021 - 16:38

iPhone 15Pro & AirPods Pro 2

MacBook Pro 2019 16/256 + iMac 2021 16/256
 

#4 Blue

Blue
  • 537 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 09 września 2021 - 17:31

Swap zawsze będzie się jakiś tworzyć, nawet na stojącym obok intelu 16GB mam swap. Przy 8GB będzie on większy chociaż mam odpalone teraz kilkanaście apek, nie restartowałem od ostatniego update i 3,5GB ma ten plik. W swap jednak nie chodzi o zajmujące miejsce. Może mieć i 20GB ten plik, to nie problem. Problem jest spory zapis na tym dysku, a jak wiadomo SSD mają ograniczoną ilość cykli zapisu. Więc im większy swap tym będzie więcej komórek padać na tym dysku. Po 10 miesiącach mam tak:

Data Units Read:                    65 790 304 [33,6 TB]
Data Units Written:                 33 546 338 [17,1 TB]
Więc najgorzej nie jest. To tylko 1% zużycia. 


#5 winmaciek

winmaciek
  • 6 478 postów
  • Płeć:

Napisano 09 września 2021 - 17:41

Klawiatura uniwersalna (ISO) i amerykańska mają nieco inny układ. Najłatwiej je rozpoznać po klawiszu return (w tej pierwszej jest pionowy, a w drugiej poziomy).
  • arkoPL lubi to

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#6 Sag

Sag
  • 67 postów

Napisano 09 września 2021 - 17:50

Cześć

Mam obecnie MBP 19rok z 16GB I 256SSD, kupiłem za radą forum monitor LG. Obecnie chce pozmieniać zestaw... sprzedaje to co mam i w sumie mam do wydania max. 13 000 zł.

Potrzebuje czegoś mobilnego, ale w domu super pracuje mi się na większym monitorze. 

Chce kupić takie zestaw:
- MacBook Air 8gb + 256 z m1 - najsłabsza wersja.
- Do biurka - iMac ten z tych kolorowych - 16gb / 256 + klawiatura z Touch ID, itd.
 

Na lapku głównie kilka kart YT + Safari, jakieś proste arkusze kalkulacyjne, Notion, ToDoist,  żaden rocket science.Jak bym musiał coś obrobić w iMovie czy Photoshopie - podstawowe grafiki na stronę www - to mam iMaca. Planuje zacząć trochę podziałać z materiałami video na YT ale to tylko plany i amatorsko więc nie chce kupić na "zapas". A na moim MBP też czasem coś zmontowałem. 

Rozpatrywałem jeszcze tablet, ale często muszę coś w kampaniach Googlowskich (ads editor) no i tego softu na ipadzie nie odpalę.

Reasumując:
1. czy ten MBA M1z 8GB nie będzie działał gorzej niż MBP 16GB + Intel?
2. Czy macie inną propozycje? 

 

Pozdrawiam

Arek!

W sumie zestaw ok., ale gdybym brała iMaca, to jako drugi warto chyba wziąć iPad Air lub Pro.



#7 arkoPL

arkoPL
  • 36 postów

Napisano 09 września 2021 - 20:11

Klawiatura uniwersalna (ISO) i amerykańska mają nieco inny układ. Najłatwiej je rozpoznać po klawiszu return (w tej pierwszej jest pionowy, a w drugiej poziomy).


Dzięki za podpowiedzi. Czyli lepiej ISO - takie mam i w MBP i obecnie w magic keyboard.

A co sądzisz o MBA w wersji 8/256?

W sumie zestaw ok., ale gdybym brała iMaca, to jako drugi warto chyba wziąć iPad Air lub Pro.


Niestety ale iPad odpada ze względu na zastosowane oprogramowanie które tylko da się odpalić na komputerze.

Swap zawsze będzie się jakiś tworzyć, nawet na stojącym obok intelu 16GB mam swap. Przy 8GB będzie on większy chociaż mam odpalone teraz kilkanaście apek, nie restartowałem od ostatniego update i 3,5GB ma ten plik. W swap jednak nie chodzi o zajmujące miejsce. Może mieć i 20GB ten plik, to nie problem. Problem jest spory zapis na tym dysku, a jak wiadomo SSD mają ograniczoną ilość cykli zapisu. Więc im większy swap tym będzie więcej komórek padać na tym dysku. Po 10 miesiącach mam tak:
Data Units Read:                    65 790 304 [33,6 TB]
Data Units Written:                 33 546 338 [17,1 TB]
Więc najgorzej nie jest. To tylko 1% zużycia.


Czyli nie jest złe bo można przyjąć ze za 5 lat to będzie zużycie 5%. Chyba ze przy 94 się wymienia dysk

iPhone 15Pro & AirPods Pro 2

MacBook Pro 2019 16/256 + iMac 2021 16/256
 

#8 arkoPL

arkoPL
  • 36 postów

Napisano 10 września 2021 - 07:03

update: iMac zamówiony - jeszcze decyzja co do MBA  :D  Jeżeli macie jakieś dodatkowe wskazówki - jestem otwarty.


iPhone 15Pro & AirPods Pro 2

MacBook Pro 2019 16/256 + iMac 2021 16/256
 

#9 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 757 postów

Napisano 10 września 2021 - 14:56

Kupujesz dwa komputery o praktycznie identycznej wydajności. Nie wydaje mi się to optymalne. Albo warto kupić pro z procesorem Apple, 16GB i dyskiem 512 (najlepiej ten, co za chwilę się pojawi, nie obecny z M1) i do tego stacjonarny monitor, albo iMaka (i być może lepiej tego, co dopiero będzie :) - większego, ale i ten OK do takich zastosowań) i iPada, który posłuży w terenie oraz jako tablet i drugi ekran. Jednak mogę sobie wyobrazić sytuację w której twój zestaw jest optymalny (gdy biurko musi dobrze wyglądać, a poza biurkiem potrzebujemy komputera, nie tablet). Dzięki iCloud dane się zepną, a nowy MacOS umożliwi ci sterowanie obu komputerów jedną myszą i klawiaturą. 



#10 arkoPL

arkoPL
  • 36 postów

Napisano 11 września 2021 - 06:03

Wojtek jest dokładnie jak piszesz. Niestety potrzebuje komputer mobilny którego iPad nie zastąpi.

Co do maca z monitorem to tak właśnie teraz działałem i chciałbym zmienić na coś jak piszesz - ładnie wyglądającego :)

Podsumowując - kupuje MBA z 16 RAMu. Bo jeżeli kiedyś chciałbym sprzedać komputer to na 99% poleci iMac. A wtedy bardziej długofalowo będzie odpowiedni MBA z 16GB

A ten zakup będzie na lata (laptop).

Dziękuje za podpowiedzi i wskazówki.

iPhone 15Pro & AirPods Pro 2

MacBook Pro 2019 16/256 + iMac 2021 16/256
 




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych