Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Czy aktualizacja macOS do wersji 11.5.2 mogła poprawić obsługę dysków pod Thunderbolt?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Player 01

Player 01
  • 187 postów
  • SkądMiędzyrzecz

Napisano 01 września 2021 - 23:27

Taka ciekawostka...

Jak wiadomo ostatnia aktualizacja była dość tajemnicza, bo wniosła tylko poprawki nieokreślonych błędów. Ja natomiast zauważyłem dość ciekawą rzecz.

W lipcu kupiłem na Ali obudowę firmy Orico do dysków NVMe, wykorzystującą złącze Thunderbolt. Od samego początku byłem niezadowolony, bo mój SSD Samsunga 1TB 970 Pro osiągający w Windowsie wyniki rzędu ~3500MB/s w zapisie i odczycie (wpięty przez adapter do portu PCIe), we wspomnianej obudowie dobijał do ~1360MB/s w zapisie i ~1560MB/s w odczycie (na Macu mini M1). Oczywiście nie spodziewałem się dokładnie takich samych wyników jak w PC'cie, jednak dysk w takiej konfiguracji nie powinien być praktycznie 2,5x wolniejszy...

Producent stwierdził, że kabel Thunderbolt, który przyszedł z obudową nie ma odpowiedniego certyfikatu i zaproponował dosłanie nowego, sprawnego przewodu. Przesyłka dotarła dopiero wczoraj. Po jej rozpakowaniu od razu zauważyłem, że nowy kabel to praktycznie 1:1 ten sam produkt, który otrzymałem w zestawie z kieszenią. Nie licząc na cuda ponownie podpiąłem nieużywany przez ostatnie 1,5 miesiąca dysk do Maca (zaktualizowanego kilka dni temu do wersji 11.5.2), puściłem test i przeżyłem mały szok. Samsung wyciąga teraz ~2260MB/s w zapisie i ~2620MB/s w odczycie. Dodam, że test wykonałem na "starym" kablu. Na nowym wyniki są identyczne.

Myślicie, że najnowsza aktualizacja wpłynęła pozytywnie na obsługę dysków pod Thunderbolt?


Użytkownik Player 01 edytował ten post 01 września 2021 - 23:30


#2 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 02 września 2021 - 07:52

Albo po prostu zrestartowałeś komputer.



#3 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 02 września 2021 - 12:12

Teoretycznie tak, ale moim zdaniem jest to nie do ustalenia bez takiego samego Maca, który działa na starej wersji systemu i nigdy nie był zaktualizowany do nowszej. Ta ostatnia część stwierdzenia też ma znaczenie, bo może być tak, że pomimo starszej wersji systemu będzie nowsza wersja firmware, wpływająca na wydajność dysku. Tym bardziej, że Thunderbolt to bardziej niskopoziomowe rozwiązanie niż np. USB. 

Pozostaje się cieszyć szybkim dyskiem. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#4 Player 01

Player 01
  • 187 postów
  • SkądMiędzyrzecz

Napisano 02 września 2021 - 17:18

Albo po prostu zrestartowałeś komputer.

 

Nie wiem do końca o co Ci chodzi, ale jeśli masz na myśli to czy testowałem na początku obudowę, to TAK, przez kilka dni, w najróżniejszych konfiguracjach (zmieniałem porty, przepinałem kabel, przekładałem dysk w obudowie, restartowałem Maca kilkanaście razy, testy wykonywałem odpinając peryferia, przeczesywałem internet w poszukiwaniu rozwiązania itd.). Nic nie pomogło. Wyniki cały czas były identyczne.


Użytkownik Player 01 edytował ten post 02 września 2021 - 17:18





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych