Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook pro 16" i7/16GB/512GB nie zachwyca wydajnością


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 bor1904

bor1904
  • 8 postów

Napisano 21 sierpnia 2021 - 21:22

Witajcie,
jestem osobą która sporo programuje ale jednocześnie tworzy niemal codziennie grafikę i dłubie w papierkach (MS Office) no i nadszedł dzień gdy działanie na Linuxie ze zwirtualizowanym windowsem i odwrotnie doprowadziło mnie do gorączki więc padło na Macbooka bo to super wydajny tool "dla twórców".

 

Po konsultacji ze znajomymi korzystającymi od dawna z Apple padło na coś takiego:
Identyfikator modelu:    MacBookPro16,1
Nazwa procesora:    Sześciordzeniowy  Intel Core i7
Pamięć:    16  GB

Dysk SSD 512

AMD Radeon Pro 5300M 4GB

 

No i tu zaczęły się rozczarowania. Pomijam że pierwszego dnia zaliczyłem "bluescreena" (kernel panic) podczas podłączania zew monitora. Po czym już pierwszego dnia z 3 razy musiałem zabijać Docka bo się zawiesił (nie reagował na kliknięcia w ikony), kilka razy kursor przestał być wyświetlany na jednym z monitorów (odłączenie i podłączenie monitorów załatwiło sprawę), regularnie co 2-3 dni myszka i/lub klawiatura Logitecha "z górniejszej półki" nie są w stanie się ogarnać z Bluetoothem i trzeba je zapominać i łączyć ponownie, problemy regularnie z uśpieniem laptopa który się po sekundzie budzi bez słowa wyjaśnienia (choć to chyba taka filozofia apple), screenshowy ekranu natywnym narzędziem podobno wrzucają screen do schowka jednak za nic nigdzie nie mogę go wkleić (schowek niby pusty)...itd itd

 

To rzeczy które chodziły mi wolno na słabszym parametrami dellu z virtualką z linuxem tu działają podobnie albo wolniej:

 

Phpstorm regularnie nie nadąża z "wpisywaniem tekstu" podczas wprowadzania z klawiatury

iTerm2 czy terminus tak samo choć rzadziej sie to zdarza

Firefox po chwili działania z kilkoma (8-12) zakładkami potrafi działać jak na jakimś Celeronie ... JSowe elementy na stronie działają jak w pokazie slajdów

Tworzenie tabel w BD skryptem trwa ok 8x dłużej niż na starym Dellu (mysql)

Konwersja zdjęć (kadrowanie) grupowe bilbioteką imagick z poziomu konsoli/skryptu na kilkudziesięciu plikach trwa ok 3-4 razy dłużej

Programy typu XD/Illustrator/Photoshop działają podobnie jak na Dellu (czas otwierania się pliku z wieloma elementami czy praca na rastrach o bardzo dużych rozdzielczościach)\

W skrajnych przypadkach nawet gdy nic od wielu minut się nie działo pojawiały się takie lagi jak:

-- po najechaniu na dock (z włączoną animacją) działała ona poklatkowo na 3-4 razy

-- po zmaksymalizowaniu okien aplikacji przesunięcia padem między biurkami odbywały się też poklatkowo

-- gdy ustawiłem sobie customowe zdjecie jako tapeta na jednym z biurek to podczas przesuwania gładzikiem pomiędzy biurkami to biurko z customową tapetą zawsze pojawiało się z jedną z oryginalnych tapet a dopiero po małej sekundzie zmieniało tapetę na tą customową

 

(DELL poza faktem że był z uruchomioną wirtualką to miał i7 starej generacji i 16Gb RAM DDR3)

 

Czasami jak nic się nie dzieje specjalnego - włączony komunikator i przeglądarka z jedną kartą Macbook potrafi się odpalić  "suszarkę" i kilka albo kilkanaście minut sobie huczeć.
Z poziomu konsoli polecenie "sudo powermetrics --samplers smc |grep -i "CPU die temperature" daje często przy podobnym stanie (np moment gdy zarządzanie procesami pokazuje że najwięcej energii zżera ono samo - czyli nic się nie dzieje) daje wyniki z zakresu 75-85 stopni C. Ale są też momenty gdzie po kilku godzinach pracy jest w miare stabilna temp w oklicach 45-50 stopni C.
 

Regularnie weryfikuję zużycie procesora i RAMu i w sumie procesor nawet w chwilach słabości opisanych wyżej dochodzi zaledwie do 30% utylizacji a RAM z reguły kręci się w granicach 11-12/16GB

 

Pytanie natury ogólnej od osoby  stawiającej pierwsze kroki na sprzętach Apple - czy tak powinno to wyglądać ? jeśli nie to co dalej? tj. co jeszcze w ramach samodzielnej diagnostyki? czy w takim wypadku można liczyć na "jakąś" pomoc ze strony supportu Apple?


 

dziękuję

K

 

 

 

 



#2 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 21 sierpnia 2021 - 21:52

Pracowałem na wiele razy słabszym MacBooku (np. z 2014 i5) i takich cudów to nie miałem. Mam obok teraz (pracuję na tym i na M1) i5 z 2019 i grzeje jak kominek, ale śmiga.
 

Kilka rzeczy na początek, bo w sumie informacji jest mało:

- wyłącz wszystkie urządzenia BT, a najlepiej wyłącz BT całkiem w MacBooku i pracuj jakiś czas na laptopie - jest jakakolwiek poprawa?

- nowy Mac musi się rozchodzić, nie ma opcji aby działał wydajnie po wyjęciu z pudełka. Tutaj trzeba mu dać trochę popracować aby zrobił indeksację dysku, czy zaszyfrował dysk, itp. To trwa dzień, dwa, zależy jak bardzo go używamy.

- odłącz zewnętrzny monitor i popracuj na laptopie - jest jakaś różnica? Jak jest monitor wpięty?

- zrób test pamięci RAM, w zasadzie Apple Hardware Test wystarczyć powinno

 

Potem pomyślimy co dalej.

 

PS - screenshoty zapisują się tam gdzie ustawisz, domyślnie na biurku.


Użytkownik Blue edytował ten post 21 sierpnia 2021 - 21:54


#3 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 21 sierpnia 2021 - 23:09

1. Pacjentem jest MacBook Pro 16" Late 2019 w bazowej wersji. Tak dla ścisłości. 

2. Jaka jest wersja systemu?

3. Czy sprzęt był kupowany nowy czy używany? Jeśli tak, to czy był zresetowany do ustawień fabrycznych przed rozpoczęciem korzystania z niego?

4. Jaki to jest monitor? W szczególności, jaką rozdzielczość ma? Czy jest wykorzystywany jednocześnie wbudowany i zewnętrzny czy MacBook jest zamknięty? Jakim złączem jest podłączony? Niestety mam przeczucie, że to on powoduje sporą część symptomów. A konkretniej, że GPU nie wyrabia przy dużych ilościach danych do obsłużenia. To sugerują informacje o klatkowaniu animacji czy tagu przy zmianie tapety. Testowo można spróbować użyć innych złącz w komputerze (one niby są takie same, ale w rzeczywistości zdarzały się różne konflikty; przede wszystkim spróbuj podpiąć kable z drugiej strony komputera). Do tego można testowo wyłączyć przezroczystości w ustawieniach dostępności i sprawdzić, czy coś się poprawi. Aczkolwiek żeby się definitywnie wypowiedzieć potrzebne będzie więcej danych. 

5. Czy korzystasz z oprogramowania do wirtualizowania? Pytam, bo wspominasz o tym w kontekście pracy na Linuksie, a nie jest to powiedziane wprost w opisie pracy na macOS. 

6. Jaka to myszka i jaka klawiatura?

7. Akurat zrzuty ekranu powinny działać bez problemu. Zrobienie zrzutu całego ekranu z wklejeniem go do schowka wykonuje się wciskając ⌘⌃⇧3 (command–control–shift–3). Jeśli korzystasz z klawiatury z pecetowym układem, to jest szansa, że coś mieszasz przy wyborze klawiszy. Ogólnie przy przesiadce na macOS zaleca się wymianę klawiatury na taką z układem makowym właśnie po to, żeby uniknąć takich problemów i żeby łatwiej uczyć się obsługi systemu i skrótów klawiaturowych. 

8. Zużycie RAM-u w macOS to jest temat trochę bardziej złożony niż na Windowsie. Polecam skorzystać z Monitora aktywności i sobie pooglądać, co jest tam popisane. Mamy pamięć aplikacji (wykorzystywana przez odpalone przez użytkownika programy), pamięć układową (wired; zarezerwowana na cele systemowe) i skompresowaną (system sobie zachomikował na później). Innym podziałem jest pamięć użyta (czyli coś się w niej dzieje) i podręczna (nie jest używane, ale było i może się przydać). Tak naprawdę najistotniejsze z punktu widzenia użytkownika są dwie rzeczy: plik wymiany (swap) oraz memory pressure. To pierwsze im mniejsze tym lepiej, w tym drugim ważny jest kolor. Jak jest zielony to jest miło, jak jest żółty to system zaczyna się dusić, a czerwony oznacza „kup komputer z większą ilością pamięci”. Sprawdzanie zużytej pamięci może nie dawać nic sensownego, bo system może akurat tak zarządzać, żeby zawsze mieć nieco pamięci w zapasie. Tak miałem u siebie na M1 (do bodajże 11.3) – nieważne co odpaliłem, system zajmował do 60% RAM-u, a dalej rzeźbił na swapie. Także prosimy o informacje, jaki jest, przy typowej pracy, kolor tego wykresu oraz jaka jest wielkość swapa. 

9. Na Twoim miejscu spróbowałbym bardziej „makowego” softu. To, że coś z Linuksa czy Windowsa jest dostępne, wcale nie oznacza, że będzie równie szybkie. Jeśli nie ma dobrego powodu, to należy wybierać oprogramowanie które ładnie współgra z systemem. Firefoksa można mieć jako zapas, ale najszybsze i najbardziej responsywne na Macu będzie Safari. Jak potrzebujesz jedynie zrobić cropa na kilkudziesięciu obrazkach, to może warto spróbować porównać efekty z systemowym Automatorem? Może systemowy Terminal byłby wydajniejszy od iTerm (wiele funkcji, którymi reklamuje się ten ostatni jest dostępnych w Terminalu, aczkolwiek mogą nie być włączone domyślnie). 

10. Być może gdy dzieje się coś niefajnego warto sprawdzić, co się dzieje w Monitorze aktywności (może jakiś proces zawiesił się i trzyma rdzeń lub dwa CPU albo bierze gigabajty swapa)? Ewentualnie jeśli nie ma nic oczywistego można zajrzeć do konsoli i sprawdzić, jakie błędy wywala. 

11. Bluetootha można zresetować bodajże wciskając ⇧⌥ i wybierając ikonkę bluetooth z paska menu. 

 

i tak, rozumiem, że korzystanie z narzędzi graficznych typu Monitor aktywności może komuś, kto całe dnie klepie coś w php i terminalu wydawać się totalnym lamerstwem, ale uważam, że przynajmniej na samym początku przygody warto się zapoznawać z systemem w ten sposób. Poza tym, jako, że kolega jest nowy podpowiem, że Mac to takie fajne środowisko, gdzie bardzo wiele można zdziałać wykorzystując drag & drop (jest to dużo lepsze niż na Windows). Dla zaawansowanych użytkowników dobrymi narzędziami są również Automator, Apple Script (do których dojdą za chwilę skróty) oraz Keyboard Maestro. Jeśli korzystamy z pożądnych makowych aplikacji, to można zrobić pod siebie naprawdę fajne skrypty. 


(…) - nowy Mac musi się rozchodzić, nie ma opcji aby działał wydajnie po wyjęciu z pudełka. Tutaj trzeba mu dać trochę popracować aby zrobił indeksację dysku, czy zaszyfrował dysk, itp. To trwa dzień, dwa, zależy jak bardzo go używamy.

 

 

PS - screenshoty zapisują się tam gdzie ustawisz, domyślnie na biurku.

1. Jeśli Mac był nowy, to raczej nie powinno to mieć znaczenia. Kolega korzysta kilka dni, więc wszystko już się zindeksowało. Szyfrowanie FileVault jest tutaj bez znaczenia, ponieważ ten MacBook ma T2, a zatem (o ile mnie pamięć nie myli) wszystko szyfruje z automatu w locie. Użytkownik może jedynie zdecydować, jakie hasło ma chronić dostępu do danych. W temacie dysku to bardziej zwróciłbym uwagę na ilość wolnego miejsca. Mac lubi mieć je, szczególnie jak komputer „dociskamy” i sobie zapisuje plik wymiany. Przynajmniej kilkadziesiąt GB wolnego jest dobrą praktyką. 

2. Jak napisałem wyżej (i przetestowałem) na macOS da się kopiować zrzut ekranu do schowka (nawet nie wiedziałem tego wcześniej, więc sam też się czegoś dzisiaj nauczyłem). 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#4 bor1904

bor1904
  • 8 postów

Napisano 22 sierpnia 2021 - 07:33

Fajnie gdyby mój mac działał tak sprawnie jak to forum :)

 

do Kolegi @Blue

- wyłącz wszystkie urządzenia BT, a najlepiej wyłącz BT całkiem w MacBooku i pracuj jakiś czas na laptopie - jest jakakolwiek poprawa?

-- sprawdze. co prawda wydaje mi się że jakiś czas tak działałem ale z reguły obecnie działam z dwoma urządzeniami BT

- nowy Mac musi się rozchodzić, nie ma opcji aby działał wydajnie po wyjęciu z pudełka. Tutaj trzeba mu dać trochę popracować aby zrobił indeksację dysku, czy zaszyfrował dysk, itp. To trwa dzień, dwa, zależy jak bardzo go używamy.

--pracyuję na nim ok 2tyg codziennie po kilka godzin

- odłącz zewnętrzny monitor i popracuj na laptopie - jest jakaś różnica? Jak jest monitor wpięty?

--w domu pracuję na samym laptopie i np to poklatkowe swipowanie biurek czy migająca tapeta była bez zew monitorów

- zrób test pamięci RAM, w zasadzie Apple Hardware Test wystarczyć powinno

-- jeśli dobrze zrozumiałem to chodzi o wykonanie tej podstawowej diagnostki przy użyciu klawisza D podczas rozruchu - rezultat " wszystko OK"

 

 

PS - screenshoty zapisują się tam gdzie ustawisz, domyślnie na biurku. (gdzie znajdę takie ustawienia?)

 

 

- - - - - -

do kolegi @winmaciek

 

1. Pacjentem jest MacBook Pro 16"....

-- zgadza się

2. Jaka jest wersja systemu?

-- bigsur 11.5.1

3. Czy sprzęt był kupowany nowy czy używany? Jeśli tak, to czy był zresetowany do ustawień fabrycznych przed rozpoczęciem korzystania z niego?

-- nowy z iDream kupiony jakies 2 tyg temu

4. Jaki to jest monitor? W szczególności, jaką rozdzielczość ma? Czy jest wykorzystywany jednocześnie wbudowany i zewnętrzny czy MacBook jest zamknięty? ....

-- w domu używam bez zew monitorów a w biurze mam dwa DELLe 1920x1080 podłaczone przez  "adapter portów"

5. Czy korzystasz z oprogramowania do wirtualizowania? Pytam, bo wspominasz o tym w kontekście pracy na Linuksie, a nie jest to powiedziane wprost w opisie pracy na macOS. 

---nie korzystam (to główny powód by korzystać z maca i nie denerwować się na lagowanie ;] )

6. Jaka to myszka i jaka klawiatura?

-- Logitecha Mx Keys i Mouse Anywhere 2

7. Akurat zrzuty ekranu powinny działać bez problemu.... też tak myślałem. Kilkadziesiąt razy dziennie muszę korzystać z kopiowania regionu ekranu do schowka i po 30min walki odpuściłem.

8. Zużycie RAM-u w macOS to jest temat trochę bardziej złożony niż na Windowsie. Polecam skorzystać z Monitora aktywności ....

-- będę się przyglądał (dalej, bo robię to codziennie ;] )

9. Na Twoim miejscu spróbowałbym bardziej „makowego” softu. To, że coś z Linuksa czy Windowsa jest dostępne, wcale nie oznacza, że będzie równie szybkie.

-- no ale ze stajni Apple środowisk IDE mamy aż chyba tylko Xcode ... patrzęc po tutorialach na YT to 95%programistów korzysta z Apple i nie więcej niż 5% z Code.

10. Być może gdy dzieje się coś niefajnego warto sprawdzić, co się dzieje w Monitorze aktywności (może jakiś proces zawiesił się i trzyma rdzeń lub dwa CPU albo bierze gigabajty swapa)?

Ewentualnie jeśli nie ma nic oczywistego można zajrzeć do konsoli i sprawdzić, jakie błędy wywala. 

-- o jakiej konsoli mowa? czego się doszukiwać?

11. Bluetootha można zresetować bodajże wciskając ⇧⌥ i wybierając ikonkę bluetooth z paska menu.

-- resetowałem BT natomiast w starym DELLu wartym obecnie 20% tego maca nie trzeba było przez 3 lata ani razu dotykać BT

 

Robiłem jakieś generalne testy EthreCheck i też nic nie wyszło...

 

Czy coś jeszcze mogę sprawdzić? Coś do czegoś porównać? coś obserwować ?



#5 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 22 sierpnia 2021 - 08:02

7. Tak jak mówiłem, sprawdź, czy korzystasz z dobrego skrótu klawiaturowego. Lokalizację można określić w aplikacji „Zrzut ekranu”.
8. Jak konkretnie wygląda sytuacja ze swapem?
9. Nie mówiłem konkretnie o phpstorm.
10. Konsola to jest osobna aplikacja. Wpisujesz w Spotlight „Konsola” i wciskasz return. Wciskamy „rozpocznij strumieniowanie” i odfiltrowywujemy błędy. Jak nazwa jakiegoś procesu się powtarza często, to się przyglądamy. Mi na przykład wczoraj tak zwariował Twitter (jakiś błąd przy uruchamianiu poprzez przechwycenie linka) i launchd z jego powodu żarł 100% (uniksowe) CPU.

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#6 WojtekWojtek

WojtekWojtek
  • 1 760 postów

Napisano 22 sierpnia 2021 - 13:39

Skrót do rzutów umieściłem sobie na TouchBar i dotknięcie go wyświetla mini menu, gdzie można wybrać czy still, czy video, gdzie zapisać (w tym schowek) oraz czy cały ekran, wybrane pole, czy okno.  Nie ma nic prostrzego. W sprawie wydajności nic nie powiem. 



#7 bor1904

bor1904
  • 8 postów

Napisano 23 sierpnia 2021 - 08:49

@winmaciek

 

7. Tak jak mówiłem, sprawdź, czy korzystasz z dobrego skrótu klawiaturowego. Lokalizację można określić w aplikacji „Zrzut ekranu”.

-- banalna sprawa ale jak widać dla "nie applowca" problem. dzięki, ustawiłem
8. Jak konkretnie wygląda sytuacja ze swapem?

-- dzisiaj zaobserwowałem takie proporcje 16GB/11,5GB | Pamięć podr: 2,5Gb | SWAP: 1,5GB i widzę że tak od godziny się utrzymuje podobny stan - co o tym sądzisz ? odpalona przeglądarka, photoshop i phpstorm (+ komunikatory,onedrive itp)
9. Nie mówiłem konkretnie o phpstorm.

-- ja również :) po prostu zdarza mi siękodować w bardzo wielu językach, środowiskach a co za tym idzie często oglądam tutki na YT i w zasadzie 95% ludków używa Maca i w sumie prawie nikt nie używa Xcode poza Swiftowcami piszącymi natywnie na iOS mobilki
10. Konsola to jest osobna aplikacja. Wpisujesz w Spotlight „Konsola” i wciskasz return. Wciskamy „rozpocznij strumieniowanie” i odfiltrowywujemy błędy. Jak nazwa jakiegoś procesu się powtarza często, to się przyglądamy. Mi na przykład wczoraj tak zwariował Twitter (jakiś błąd przy uruchamianiu poprzez przechwycenie linka) i launchd z jego powodu żarł 100% (uniksowe) CPU.

 

-- tutaj dopiero przysiąde z tematem bo mam typowy poniedziałek w pracy ;]



#8 winmaciek

winmaciek
  • 6 506 postów
  • Płeć:

Napisano 23 sierpnia 2021 - 09:59

W temacie RAM: nie jest źle, 1,5 GB swapu przy takim obciążeniu i sprzęcie jest akceptowalne.
W temacie softu: na środowiskach programowania się nie znam za bardzo. Moja uwaga dotyczyła tego, że warto korzystać z oprogramowania, które jest najlepiej dopasowane do platformy. Jeśli mamy wybór między np. Metalem, a OpenCL, to ten pierwszy będzie szybszą opcją. Tak na marginesie, sprawdziłbym na Twoim miejscu jak w Photoshopie i podobnych poustawiana jest akceleracja GPU. To może mieć znaczenie biorąc pod uwagę, że Mac ma i zintegrowane i zewnętrzne GPU.

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych