Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook pro m1 - zapełnianie się dysku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 Cobra™

Cobra™
  • 11 postów
  • SkądPoznań

Napisano 23 lipca 2021 - 08:28

Cześć,

mam pytanie odnośnie Macbooka, którego zakupiłem około tydzień temu. Jest to Macbook Pro 16/1TB na M1.

Jest to mój pierwszy macbook, a problem dotyczy zapełniania się dysku. Zauważyłem zostawiając maca szczególnie na uśpieniu, że ubywa mu MB z dysku, dziennie może być to nawet 200/300MB.

 

Jaka może być przyczyna? To może być jakiś cache czy co to może być? :) Szczerze powiedziawszy nie zbyt ogarniam jeszcze Apple'a i jestem nieco przerażony, że sprzęt za taką kwotę odwala takie coś.

 

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź, proszę jedynie o nie hejtowanie i nie pisanie głupot, oszczędź sobie czasu.

 

Pozdrawiam i życzę miłego dnia :)

Arek



#2 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 23 lipca 2021 - 09:11

Istnieje mnóstwo narzędzi do sprawdzania, co i gdzie ile zajmuje. Zacznij od sprawdzenia, co Ci rośnie. Ja stawiam na ~/Library, zwłaszcza ~/Library/Caches.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#3 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 23 lipca 2021 - 09:16

A jak jest skonfigurowany iCloud?


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#4 Cobra™

Cobra™
  • 11 postów
  • SkądPoznań

Napisano 23 lipca 2021 - 11:22

Istnieje mnóstwo narzędzi do sprawdzania, co i gdzie ile zajmuje. Zacznij od sprawdzenia, co Ci rośnie. Ja stawiam na ~/Library, zwłaszcza ~/Library/Caches.

Z tego co obserwuję (od wczoraj) - rośnie mi folder inne. Czytałem o tym, ale nie wiem czy to aż tak szybko się zapełnia? Nie wiem jak wcześniej, bo nie robiłem sobie screenów z poszczególnych kategorii na dysku. Na obecną chwilę "Inne" ma 8,66gb, wczoraj było 8,49gb.

 

 

A jak jest skonfigurowany iCloud?

Co masz na myśli? Założyłem w sumie tylko iclouda, nic jeszcze z nim nie majstrowałem - czekam na paczkę z 12 pro i wtedy będę chciał to jakoś łączyć.



#5 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 23 lipca 2021 - 11:35

Z tego co obserwuję (od wczoraj) - rośnie mi folder inne.

'Obserwuj' w innym miejscu - to, co się pokazuje w 'Ten Mac' nie jest w żaden sposób pomocne, bo oni tam wszystko wrzucają na pałę jako 'Inne' i bądź człowieku mądry.

Komenda 'du' -sh *' w katalogu domowym jest Twoim głównym przyjacielem. Jeśli potrzebujesz jakichś graficznych, to nie podpowiem, bo ja wszystko robię z terminala - ale na forum było kilka wątków, gdzie ludzie podawali nazwy. Na 100% kilka dni temu coś był w dziale o Catalinie.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#6 Cobra™

Cobra™
  • 11 postów
  • SkądPoznań

Napisano 23 lipca 2021 - 11:39

'Obserwuj' w innym miejscu - to, co się pokazuje w 'Ten Mac' nie jest w żaden sposób pomocne, bo oni tam wszystko wrzucają na pałę jako 'Inne' i bądź człowieku mądry.

Komenda 'du' -sh *' w katalogu domowym jest Twoim głównym przyjacielem. Jeśli potrzebujesz jakichś graficznych, to nie podpowiem, bo ja wszystko robię z terminala - ale na forum było kilka wątków, gdzie ludzie podawali nazwy. Na 100% kilka dni temu coś był w dziale o Catalinie.

Może to być jakaś aktualka robiona w tle lub "układanie" się systemu, czy raczej jest to niemożliwe? :) Pytam, bo to pierwsze urządzenie z jabłkiem w życiu.



#7 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 23 lipca 2021 - 12:23

Ja ciągle stawiam, że 'coś' (przeglądarka?) Ci zapisuje cache. 200 MB dziennie to nie jest coś dziwnego, zwłaszcza jak browsujesz na nowym systemie i ten cache jest pusty. Zrób sobie 'przed' i 'po' (rano i wieczorem?) 'du -sh ~/Library/Caches' i porównaj wyniki. Tylko najpierw w system preferences -> security nadaj terminalowi 'full disk access', bo Ci powie, że 'operation not permitted' i nic nie policzysz.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#8 Cobra™

Cobra™
  • 11 postów
  • SkądPoznań

Napisano 25 lipca 2021 - 22:40

Ja ciągle stawiam, że 'coś' (przeglądarka?) Ci zapisuje cache. 200 MB dziennie to nie jest coś dziwnego, zwłaszcza jak browsujesz na nowym systemie i ten cache jest pusty. Zrób sobie 'przed' i 'po' (rano i wieczorem?) 'du -sh ~/Library/Caches' i porównaj wyniki. Tylko najpierw w system preferences -> security nadaj terminalowi 'full disk access', bo Ci powie, że 'operation not permitted' i nic nie policzysz.

Tak sobie to obserwowałem, cache jest ok, nie zwiększa się jakoś super... 182mb na obecną chwile. Z tego co widzę, zapełnia się folder "Other", było 8,46GB, jest 8,56GB. Podejrzewam, ze to jest przyczyną.



#9 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 775 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 25 lipca 2021 - 23:03

Ale gdzie jest ten _katalog_a (samo jesteś 'folder', to zupełnie inna rzecz)?


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#10 Cobra™

Cobra™
  • 11 postów
  • SkądPoznań

Napisano 25 lipca 2021 - 23:59

Ale gdzie jest ten _katalog_a (samo jesteś 'folder', to zupełnie inna rzecz)?

Hmm, tak jak mówię - cache sprawdzałem tak jak mi podpowiedziałeś - przez terminal. Natomiast te "inne" znalazłem w tym nieszczęsnym -> Ten Mac -> Zarządzaj (czy coś takiego). Tam widzę, że rubryczka z wolnym miejscem się zmniejsza, a "Inne" się zapełniają.



#11 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 26 lipca 2021 - 08:05

Wszystko fajnie, ale ustaliliśmy już, że cyferki w tym okienku nie mają znaczenia.

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#12 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 26 lipca 2021 - 09:11

200MB to tyle co nic. System ciągle coś zapisuje.



#13 Cobra™

Cobra™
  • 11 postów
  • SkądPoznań

Napisano 26 lipca 2021 - 09:49

Wszystko fajnie, ale ustaliliśmy już, że cyferki w tym okienku nie mają znaczenia.

Rozumiem, dlatego napisałem "nieszczęsnym".

 

200MB to tyle co nic. System ciągle coś zapisuje.

Mówicie, żeby się tym nie przejmować? boję się, że za pół roku połowa tego dysku to będzie takie śmieciowe zapełnienie, jeśli robią się te 200/300mb dziennie.



#14 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 26 lipca 2021 - 10:17

200-300 MB dziennie na nowym systemie to tyle, co nic. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#15 Cobra™

Cobra™
  • 11 postów
  • SkądPoznań

Napisano 26 lipca 2021 - 11:27

200-300 MB dziennie na nowym systemie to tyle, co nic. 

Dzięki :) wybaczcie za takie dopytywanie, ale pierwszy mac i jakoś jestem na jego punkcie przewrażliwiony :)



#16 cooper69

cooper69
  • 1 032 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 26 lipca 2021 - 11:49

Gwoli podsumowania (z przymrużeniem oka).

 

Doktor Berna ma całkowitą rację!

 

https://youtu.be/kW1Yar9juYo


Użytkownik cooper69 edytował ten post 26 lipca 2021 - 11:50

Pozdrawiam z 3City


#17 siepra

siepra
  • 23 postów

Napisano 01 października 2021 - 13:36

Cześć! Mam podobny problem, aktualnie mam MBPro 2019 z Big Sur, poprzednio Catalina. Niestety sekcja Other na dysku systemowym systematycznie rośnie. Nie instaluje żadnego  nowego softu, nie używam spotyfy czy netflixa. Sprawdzam co jakiś czas inne foldery i tam jest spokój. 

 

Rozmawiałem z supportem, wykonałem restart kompa, badanie dysków i faktycznie Other nieco zmalało ale to nie zmienia faktu, że powoli się rozrasta.

Sprawdziłem starego MBPro z 2009 roku na Yosemite, także i tam jest Other ale niewielki. Na tyle że przez 10 lat nie zwróciłem na niego uwagi.

 

Aktualnie sekcja Other z 30gb w ciągu miesiąca skoczyła do 50gb bez powodu, bo nawet tylu plików (Adobe) nie wygenerowałem a nie pracuję z video tylko głównie illustrator.

 

Jakieś sugestie?



#18 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 01 października 2021 - 14:32

1. Przeczytać poprzednie wpisy na ten temat.

2. Nie przejmować się sekcją „Pamięć masowa” w okienku „Ten Mac”. 

3. Spróbować ustalić, co faktycznie żre miejsce używając narzędzi firm trzecich (np. DaisyDisk czy OmniDiskSweeper). 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#19 siepra

siepra
  • 23 postów

Napisano 01 października 2021 - 14:38

Po kolejnym telefonie do Appla miła pani zaproponowała odbudowę indexów na dysku systemowym:

https://support.appl.../en-us/HT201716

 

Załączam link bo podziałało 30gb mniej :) Może komuś się przyda



#20 Stasio90

Stasio90

    I hear the Angels cry, the calling my name.

  • 1 550 postów
  • SkądŁaziska Górne

Napisano 10 października 2021 - 13:12

U mnie to jakoś tak wygląda, szczerze jestem trochę negatywnie zdziwiony, sam nie mam zbyt dużo aplikacji, tyle co google drive, discord itp. I już 13 giga w folderze inne

Załączone pliki


Użytkownik Stasio90 edytował ten post 10 października 2021 - 13:13

Macbook Pro 13 M1 8GB/256GB, iPhone XS 64GB





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych