Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

macbook air m1 - gubienie klatek w 4k 60fps hdr na youtubie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 MFrost

MFrost
  • 23 postów

Napisano 14 lipca 2021 - 11:55

Heja.

1. Posiadam powyższego maca. Czy to normalne takie gubienie klatek? Dlaczego nie ma płynności? Da się coś z tym zrobić? Oglądam youtuba w przeglądarce safari.

2. Czy ktoś testował filmy z youtube 4k 60fps hdr w safari na macbook pro m1? Też gubi klatki?



#2 Łukasz Gabryel

Łukasz Gabryel
  • 25 postów

Napisano 14 lipca 2021 - 12:59

Skąd wiesz, że klatki są gubione? Jak to weryfikujesz? Podaj film do weryfikacji tez mam tego maca. 



#3 MFrost

MFrost
  • 23 postów

Napisano 14 lipca 2021 - 13:15

Skąd wiesz, że klatki są gubione? Jak to weryfikujesz? Podaj film do weryfikacji tez mam tego maca.

odpalasz przykładowo taki film

https://www.youtube.com/watch?v=1La4QzGeaaQ

ustawiasz jakoś 4k 60fps hdr, następnie wybierasz (w windowsie prawy klawisz mysz, w macu nie pamiętam jaki skrót) na okienku z filmem statystyki dla nerdów

To gubienie nie jest jakieś masakryczne, bo płynność filmu jest zachowana, ale jak za tyle kasy coś jest nie tak. Zastanawiam się czy tak samo jest w wersji macbooka pro m1


Użytkownik MFrost edytował ten post 14 lipca 2021 - 13:18


#4 Łukasz Gabryel

Łukasz Gabryel
  • 25 postów

Napisano 14 lipca 2021 - 13:29

Coś ściemniasz - skąd wiesz ile Ci opuszcza skoro nie pamiętasz jak tam wejść? Zresztą nieważne - to o czym mówisz to ilość klatek jakie nie doszły z serwera do odtwarzacz lub doszły uszkodzone i odtwarzacz je pominął. Dziać się tak może z powodu niestabilnego łącza internetowego, kiepskiego routera lub okablowania, a nawet jak kod przejdzie koło routera WiFi. Mogą tez być problemy po stronie serwisów YouTube lub gdzieś po drodze u ISP. Owszem jeśli przejść na TCP to odtwarzacz może poprosić jeszcze raz o ramkę, ale jeśli nie ma czasu na to to pominie ją. To jest problem sieciowy, a nie sprzętowy tego Maca. Ściągnij film lokalnie, i wtedy sprawdź bo teraz to badasz jakość usługi strumieniowania, a nie wydajność maszyny. ja oglądnąłem ten film w całości co linkujesz na MacBook Air M1 8GB ram 256Gb dysk i miałem 6 drapowanych klatek, ale ja jestem podpięty kablem UTP 5e do routera Mikrotik a dalej idzie GPON 1Gbps symetryczny. Z tym "za tyle kasy" to nie przesadzaj za bardzo. Sprawdź stabilność i jakość swojego łącza. 



#5 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 14 lipca 2021 - 13:38

1. W Safari nie ma możliwości wyboru 2160p i HDR. 

2. Zaobserwowałem to u siebie na Safari na Pro M1. Na Edge z kolei dostępna jest opcja HDR i nie ma żadnych pominiętych klatek. 

3. To nie jest problem z wydajnością komputera jako takiego, tylko wynikający z niedopracowania YouTube'a. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#6 Łukasz Gabryel

Łukasz Gabryel
  • 25 postów

Napisano 14 lipca 2021 - 13:44

1. Jest możliwość wyboru

 

XePP9fO.png

 

3 Mogą to być problemy infrastruktury sieciowej, jak i YouTube - tego nie wiemy. 


A moja wina - nie ma HDR ;) No to tym bardziej nie wiem jak gość to testuje. 



#7 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 14 lipca 2021 - 13:49

Testowałem na połączeniu kablowym, które wyciąga aktualnie ponad 800 megabitów. Problem jest jedynie w Safari, na YT. Na Edge nie ma tego problemu, przy odtwarzaniu wideo w wysokiej rozdzielczości VLC (sprawdziłem tam, bo QT nie udostępnia liczby opuszczonych klatek) też pokazuje piękne 0. Skoro Apple chwaliło się w czasie prezentacji, że komputer bez problemu (i opuszczonych klatek) radzi sobie nawet z wideo 8K w Final Cucie, to moim zdaniem, jest to raczej problem YouTube'a. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#8 Łukasz Gabryel

Łukasz Gabryel
  • 25 postów

Napisano 14 lipca 2021 - 13:59

Jeśli EDGE i VLC poprawnie odtwarza to nie jest to wina YT a raczej Safari i tego jak klient YT działa na Safari. Niemniej to nadal nie jest problem sprzętu (M1), a oprogramowania. 



#9 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 14 lipca 2021 - 15:58

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia – jak dla mnie Safari powinno odtworzyć wideo umieszczone na stronie bez udziwnień bez najmniejszego kłopotu. Ale YouTube najwyraźniej stosuje jakieś sztuczki i odtwarzanie wideo w najważniejszej konkurencyjnej przeglądarce się sypie, a Google nie ma motywacji, żeby inwestować zasoby w „niszowy” produkt jakim jest Safari. Przynajmniej tak to postrzegam. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#10 MFrost

MFrost
  • 23 postów

Napisano 14 lipca 2021 - 19:34

Nie ma problemow z siecia 500/30. Na drugim kompie na windowsie na tym samym laczu mam 8k 60fps hdr bez zajakniecia. Macbooka oddalem po kilku dniach, to nie pamietam skrotow. Caly zycie siedze na windowsie. Edga niestety nie spradzalem na tym macu. Czy na zwyklym macbooku air m1 robiliscie testy na edge i youtube nie gubil klatek?

#11 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 613 postów
  • Płeć:

Napisano 14 lipca 2021 - 20:04

Heja.

1. Posiadam powyższego maca.

 

Macbooka oddalem po kilku dniach,

W południe jeszcze go miałeś :-D No i jak wcześniej wspomniano YT nie obsługuje HDR na Safari, więc nie wiem, jak testowałeś.

 

Ale skoro już go nie masz, to jakby problem Ci się sam rozwiązał.



#12 MFrost

MFrost
  • 23 postów

Napisano 14 lipca 2021 - 20:30

Tyle masz kolego do powiedzenia? Moze jakies konkrety merytoryczne? Przetestuj na zwyklym 4k na edgu, a nie dyskutuj bez sensu. Nie wiele wiadomosci moge od Was uzyskac, tylko idiotyczne komentarze.

Użytkownik MFrost edytował ten post 14 lipca 2021 - 20:34


#13 Łukasz Gabryel

Łukasz Gabryel
  • 25 postów

Napisano 14 lipca 2021 - 22:44

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia – jak dla mnie Safari powinno odtworzyć wideo umieszczone na stronie bez udziwnień bez najmniejszego kłopotu. Ale YouTube najwyraźniej stosuje jakieś sztuczki i odtwarzanie wideo w najważniejszej konkurencyjnej przeglądarce się sypie, a Google nie ma motywacji, żeby inwestować zasoby w „niszowy” produkt jakim jest Safari. Przynajmniej tak to postrzegam. 

 

Nie. Dedukcja polega na opieraniu się na faktach. Troszkę w tym siedzę akurat. Serwer YT definiuje kontrakt, który musi zostać spełniony przez klienta. Nie ma znaczenia, czy to klient napisany w C jak VLC czy w JS jak klient YT w Safari. Pewna natomiast jest, że Safari dostarcza pewnych rzeczy klientowi w JS jak np. obsługa protokołu WebSocket, czy HTML5.  Jak serwer otworzy strumień TCP to on nie wie jaka technologia jest po drugiej stronie bo w ramkach TCP nie ma takich informacji. Też uważam, że Safari to dobry soft, a Apple robi dobry sprzęt, ale nie popadajmy w kult cargo. 


Tyle masz kolego do powiedzenia? Moze jakies konkrety merytoryczne? Przetestuj na zwyklym 4k na edgu, a nie dyskutuj bez sensu. Nie wiele wiadomosci moge od Was uzyskac, tylko idiotyczne komentarze.

Ja już ci napisałem, że na moim MBA miałem drop poniżej 10 klatek na cały film. Na innych przeglądarkach nie gubi nic. To NIE jest problem sprzętowy z makiem, a co najwyżej z Safari, infrastrukturą lub usługami YT. Niemniej nie wiem po co Ci to - nie zobaczysz różnicy w płynności jak zgubisz kilka klatek... Zresztą prędkość łącza 500/30 to średnia prędkość przesyłu - klatki mogą się gubić na błędach, które nie wpływają na ogólną statystykę prędkości. Zobacz na wiresharku ile masz retransmisji pakietów. 



#14 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 15 lipca 2021 - 09:19

Nie popadam w „kult”. Po prostu z mojego punktu widzenia problemem jest to, że YouTube stosuje jakieś customowe rozwiązania, które nie działają dobrze w Safari. Nie byłaby to pierwsza taka sytuacja, że w Chrome wszystko jest cały, a w Safari jest chała. Gdyby stosowali standardowy odtwarzacz, to prawdopodobnie nie byłoby problemu.

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#15 Blue

Blue
  • 537 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 15 lipca 2021 - 10:13

Zgadza się. Zanim jednak otworzy odpowiedni stream w odpowiednim kodeku i parametrach za całość odpowiada kod JS, który doskonale wie w jakiej przeglądarce się otworzył. I na podstawie tych informacji dobiera odpowiedni stream, który na bieżąco jest monitorowany i zmienia się w zależności od jakości połączenia internetowego. To dlatego jeżeli sprzęt jest taki a taki to podkładamy plik gorszej jakości w MP4. A jak wspiera kontener WebM to go podajmy w jakości na jaką pozwala aktualny stan sieci. Bardzo łatwo jest dopiec konkurencyjnej przeglądarce i być może G to robi. Może być również tak, iż jest coś skopane w samym kodeku VP9, który to jest wspierany od niedawna dopiero w Safari. Najlepiej pobrać sobie oryginalny stream (np youtube-dl z konsoli), max jakości można i spróbować odtworzyć w systemie. Jak nie gubi klatek to znaczy, że albo G coś popsuło, albo A coś nie w pełni wdrożyło w Safari.
 

 

Jak serwer otworzy strumień TCP to on nie wie jaka technologia jest po drugiej stronie bo w ramkach TCP nie ma takich informacji. Też uważam, że Safari to dobry soft, a Apple robi dobry sprzęt, ale nie popadajmy w kult cargo. 



#16 Łukasz Gabryel

Łukasz Gabryel
  • 25 postów

Napisano 15 lipca 2021 - 10:22

Tak samo można powiedzieć o Netflixie. Jednak odtwarzacz YT daje więcej możliwości - napisy, tłumaczenia transkrypcja, hiperlinki, przerwy reklamowe, pomijanie reklam i wiele więcej. To troszkę jak zarzucać, że bolidy F1 nie używają fabrycznych silników. Safari czy Chrome jest tutaj jak tor dla samochodów. Jeśli zarówno Safari i Chrome deklarują, że mogą po nich jeździć bolidy (obsługa pełna JS, WebSocketów, HTML5), a mimo to na torze Safari są dziury i bolid podskakuje to winny jest bolid bo ma zbyt sportowe zawieszenie i za mocny silnik, czy właściciel toru, który deklaruje, że należycie go przygotował? Co innego, jeśli by YT używał ficzerów, których Safari nie wspiera...jeśli tak jest to daj znać konkretnie, jakie efekty uboczne czy nie wspierane rzeczy są używane w YT, że na safari to nie działa.  


Zgadza się. Zanim jednak otworzy odpowiedni stream w odpowiednim kodeku i parametrach za całość odpowiada kod JS, który doskonale wie w jakiej przeglądarce się otworzył. I na podstawie tych informacji dobiera odpowiedni stream, który na bieżąco jest monitorowany i zmienia się w zależności od jakości połączenia internetowego. To dlatego jeżeli sprzęt jest taki a taki to podkładamy plik gorszej jakości w MP4. A jak wspiera kontener WebM to go podajmy w jakości na jaką pozwala aktualny stan sieci. Bardzo łatwo jest dopiec konkurencyjnej przeglądarce i być może G to robi. Może być również tak, iż jest coś skopane w samym kodeku VP9, który to jest wspierany od niedawna dopiero w Safari. Najlepiej pobrać sobie oryginalny stream (np youtube-dl z konsoli), max jakości można i spróbować odtworzyć w systemie. Jak nie gubi klatek to znaczy, że albo G coś popsuło, albo A coś nie w pełni wdrożyło w Safari.
 

 

Też się zgadzam z Tobą. To jest gdybanie, bo spisek G zakrawa o teorie spiskowe, a co się dzieje wewnętrznie w Safari tez nie wiemy. Twój sposób z youtube-dl jest trafny - obstawiam, że nie leci to na żywo i można poprosić o retransmisje utraconej lub źle zdekodowanej ramki bez strat na jakości używania, więc tak pobrany film na moje nie będzie miał utraconych klatek. Swoją droga istnieje wiele więcej zalet, w postaci oglądania YT przez ten program - sam to praktykuje - oglądasz tylko film a nie reklamy, oglądasz go offline, oglądasz co chciałeś i wracasz do pracy i nikt nie podsuwa ci innych treści będących dystraktorami.  


Zresztą zaczynamy jałową dyskusje, której nie warto chyba kontynuować, natomiast OP chyba się obraził, bo na siłę chce szukać wad Maca, którego nie wiadomo dlaczego oddał. 



#17 MFrost

MFrost
  • 23 postów

Napisano 15 lipca 2021 - 12:25

Spokojnie, nie obrazilem sie. Z uwaga czytam Wasze wypowiedzi

#18 Łukasz Gabryel

Łukasz Gabryel
  • 25 postów

Napisano 15 lipca 2021 - 15:50

Jeszcze jeśli chodzi o safari - miałem okazje tworzyć jeden framework w JS. Rysowanie i zarządzanie oknami/kartami w przestrzeni aplikacji JS. Borykaliśmy się z problemem dziwnego zachowania na Safari... okazało się, ze Safari dokleja do stron swój JS, żeby one ładnie się odbijały jak dojdzie się do końca. Dlatego sądzę, że to Safari mogło znów zrobić coś po swojemu, względem innych przeglądarek ;) 



#19 MFrost

MFrost
  • 23 postów

Napisano 28 lipca 2021 - 00:49

Ktoś się pytał, jak ten gość to zrobił że ma do wyboru HDR 2160p w Safari. :P Także tego, ekhem  :D


Generalnie wybrać sobie mogę hdr 4k w safari, chromie i edge. Tylko pytanie czy to jest prawdziwy HDR, czy jakaś ściema.

Załączone pliki


Użytkownik MFrost edytował ten post 28 lipca 2021 - 00:39


#20 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 28 lipca 2021 - 08:07

Coś się zmieniło chyba – u mnie wcześniej nie było tych opcji, a teraz są. I klatki nie wypadają non stop, jedynie przy zmianie rozdzielczości lub przeskakiwaniu w inne miejsce w materiale. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych