Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacMini M1 - brak logo przy starcie, odrazu przechodzi do logowania (HDMI)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 viper134

viper134
  • 13 postów
  • SkądWrocław

Napisano 06 lipca 2021 - 08:15

Hej ma moje nowe dziecko i jedna rzecz nie daje mi spokoju. W zasadzie nie przeszkadzała mi do momentu, aż nie musiałem wejść w tryb odzyskiwania. 

 

Mianowicie - po uruchomieniu słyszę gong, monitor się wybudza, aby za chwilę dać na moment "No Signal" i odrazu przechodzi na ekran logowania. Czy tak powinno być?

 

Uprzedzając pytania:

* nie mam opcji sprawdzenia na innym monitorze

* monitor to Asus VX248 podłączony po HDMI 

 


Kontakt: www.jaworowicz.link


#2 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 08 lipca 2021 - 09:06

Możliwe, że ten monitor nie obsługuje wszystkich rozdzielczości. HDMI też nie zawsze dobrze działa.
MacOS woli DisplayPort.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#3 Blue

Blue
  • 537 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 08 lipca 2021 - 14:49

MacOS woli DisplayPort.

 

Tak trochę offtopic. Nie chodzi o to co woli. Standardem w komputerach jest DP a nie HDMI. HDMI jest standardem w konsumenckim sprzęcie A/V. W profesjonalnym sprzęcie A/V mamy z kolei koncentryk z protokołem SDI. Jest też NDI przez ethernet.  To, że gdzieś na płytach głównych czy kartach grafiki jest złącze HDMI to już kwestia producenta, który też nie musi wspierać tego w 100%. No i jest to po to, aby komputer podłączyć do TV a nie monitora. Taki HDMI z karty graficznej może wspierać tylko rozdzielczości/częstotliwości TV a nie wspierać rozdzielczości monitorów Jeżeli w monitorze jest DP to należy z tego korzystać, prędzej się taki monitor dogada z grafiką tym złączem niż HDMI.  Pod Windows też na HDMI potrafią wyskakiwać różne ciekawe rzeczy, Linux podobnie. Po prostu komputery to DisplayPort, który jest standardem VESA.

Dodam, że HDMI działa w 2 trybach - CEA i DMT. W komputerach w ogóle nie musi być wsparcia trybu DMT (gdyż producent przewidział podłączenie tylko do TV), co całkowicie wyłącza z działania niektóre monitory.


  • winmaciek lubi to

#4 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 613 postów
  • Płeć:

Napisano 08 lipca 2021 - 15:28

Tak trochę offtopic. Nie chodzi o to co woli. Standardem w komputerach jest DP a nie HDMI. HDMI jest standardem w konsumenckim sprzęcie A/V. 

HDMI jest po prostu standardem interfejsu do przesyłania multimediów (stąd skrót). Nie ma żadnego znaczenia, i nie jest to zdefiniowane w opisie standardu, czy jest stosowany w komputerach czy telewizorach. Możesz równie dobrze go zainstalować w pralce i tak długo, jak będzie wykonany zgodnie ze standardem, zostanie poprawnie obsłużony przez inne urządzenia wyposażone w HDMI. DP zaczęło być stosowane kilka lat później. W nieco starszych laptopach wciąż można spotkać złącze HDMI jako jedyne do przesyłania obrazu. I nie mówię wcale o jakiś składakach, których nazwy nikt nigdy nie słyszał, tylko o wiodących producentach.



#5 Blue

Blue
  • 537 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 08 lipca 2021 - 16:17

Standard HDMI był stworzony głównie do obsługi konsumenckich sprzętów a nie komputerów. Te miały swój cyfrowy DVI i było to najlepsze rozwiązanie na tamtą chwilę. DVI jednak nie nadawało się do podpięcia DVD do telewizora, gdyż zwyczajnie nie przenosiło dźwięku. Oczywiście można sobie ten standard HDMI zaimplementować w pralce czy lodówce i też będzie działać. Problem taki, iż HDMI nie obsługiwało każdej rozdzielczości jaka była dostępna w komputerach, było to rozwiazanie skierowane do obsługi rozdzielczości SD w standardach koloru/klatkarzu PAL/NTSC w dodatku z przeplotem, plus HD wspierając max 60 klatek. NIe było opcji by sobie zapodać innych fps, mój stary monitor łapał spokojnie 75Hz i też miał HDMI, ale co z tego, skoro dopiero po DVI byłem w stanie wykorzystać jego natywną rozdzielczość (2560×1440) i odświeżanie. Tak samo jest dziś. HDMI wprawdzie obsługuje jedną linię DVI bodajże, ale nie zmienia to faktu, iż różnych monitorów komputerowych o innych proporcjach niż 4:3 i 16:9 HDMI może nie obsłużyć prawidłowo. Stąd też te dwa tryby pracy - CEA dla konsumenckich rozwiązań i DMT. Ten drugi tryb może nie być obsługiwany przez sterownik danego sprzętu. Wtedy też ekran może być czarny podczas wstawania systemu. (Problem autora wątku może mieć jeszcze inną przyczynę - miał kiedyś dwa monitory i być może ustawił na tym pod USB-C jako główny i teraz Mac dopóki nie wystartuje komplet sterowników nie zapoda drugiego ekranu, mino, że jest to jedyny ekran.)

To, że dany producent dał w laptopie HDMI a nie inne złącze może mieć dziesiątki przyczyn. Może chodziło o miejsce - port DVI był znacznie większy. Może dana linia produktu była przeznaczona do tego aby podpiąć się w sali konferencyjnej pod TV i nic więcej. A może dał pełną obsługę (na tamte czasy) HDMI i działało to z każdym monitorem. Czort wie :)

Wracając do współczesności - oba standardy (HDMI i DP) są praktycznie sobie równe. DP ma parę zalet, HDMI też. Oba łapią chyba komplet rozdzielczości i odświeżania. Ale dalej może się zdarzyć, że implementacja w danym sprzęcie HDMI będzie ograniczona do trybów CEA lub będzie niepełna dla DMT.


Użytkownik Blue edytował ten post 08 lipca 2021 - 16:17

  • cooper69 lubi to

#6 cooper69

cooper69
  • 1 032 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 08 lipca 2021 - 18:22

Mój Air M1 podłączony przez USB-C do monitora LG 27UK850-W 4K HDR też się budzi przy ekranie logowania i nie rozdzieram z tego powodu szat :P


Pozdrawiam z 3City


#7 viper134

viper134
  • 13 postów
  • SkądWrocław

Napisano 12 lipca 2021 - 01:08

Na MB Air zdecydowanie latwiej uruchomić tryb odzyskiwania :) a mnie coś trafialo bo niby skąd mialem wiedzieć kiedy puścić guzik ?

Teraz wyobraź sobie sytuacje że się coś zawiesiło na logu i tego zwyczajnie nie zobaczę.

Kupię przejściówkę pod DP i zobaczymy, ale ciekawostka jest taka, że support obiecał zadzwnic i jakoś tak mu się zapomniało :)


Użytkownik viper134 edytował ten post 12 lipca 2021 - 01:09

Kontakt: www.jaworowicz.link





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych