Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Mac "nie czyta" karty microSD (czytnik) - "dysk nie jest czytelny dla tego komputera"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 janhalb

janhalb
  • 936 postów

Napisano 16 czerwca 2021 - 21:34

Wrzuciłem ten temat najpierw w dziale "Urządzenia zewnętrzne", ale wylądował w koszu - podobno ma jednak pisać tutaj. Więc piszę.

 

Mam naprawdę dziwny problem.

 

Karta microSD, która siedzi w moim telefonie z Androidem. Mam na niej między innymi  +/- 30 GB muzyki. Zwykle kiedy zgrywałem jakąś nową płytę (albo kupowałem wersję cyfrową) wrzucałem ją na kartę za pomocą narzędzia Android File Transfer - ale ta aplikacja nie bardzo nadaje się do przerzucania dużych ilości danych, od razu coś się wiesza. Więc kiedy miałem do przerzucania jakieś większe ilości danych - wyjmowałem kartę z telefonu, wkładałem ją do czytnika i tą drogą wrzucałem muzykę czy zdjęcia.

 

Ponieważ zrobiłem trochę porządków w swojej bibliotece muzycznej, postanowiłem wykasować całą muzykę z karty i wgrać ją na nowo.

 

No i klops: wkładam kartę w czytnik - i dostaję komunikat "Dysk nie jest czytelny dla tego komputera". Mac widzi, że karta jest podłączona (narzędzie dyskowe ją widzi), ale na tym się kończy: nie da się jej ani odczytać, ani nawet sformatować (wymazać). Ki czort?

 

Najpierw pomyślałem, że padła mi karta - OK, shit happens. Wyciągnąłem więc zupełnie nową kartę microSD (nówka sztuka, nigdy nie otwierana). Po włożeniu do INNEGO czytnika - wszystko OK, gra i burczy. Ale kiedy włożyłem kartę do telefonu, dostałem komunikat, że muszę ją sformatować (w telefonie). Sformatowałem, wyjąłem, włożyłem do czytnika… I da capo al fine: "Dysk nie jest czytelny dla tego komputera". I znowu nic więcej nie da się z nią w komputerze zrobić.

 

Nie rozumiem. Dawniej Mac bez problemów czytał przez czytnik te karty, mogłem wrzucać w jedną i w drugą stronę co chciałem - czy coś się zmieniło? Catalina nie jest w stanie współpracować z kartą sformatowaną pod Androidem?

 

I to do tego stopnia, że nie może jej nawet wymazać?

 

Mac Mini, Catalina (10.15.7), w telefonie Android 10.


Mac Mini 2023, M2, 24 GB RAM, 1 TB SSD

MacBook Pro mid 2010, i5 2,4 GHz, 4 GB RAM, 500 GB HDD


#2 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 17 czerwca 2021 - 07:59

Sprawdz system plików na karcie. Pewnie telefon sformatował w jakimś nieczytelnym dla Maca.



#3 janhalb

janhalb
  • 936 postów

Napisano 17 czerwca 2021 - 08:18

Android "domyślnie" formatuje sobie kartę albo jako FAT32 albo ExFAT zdaje się. Ale problem chyba nie na tym polega, bo:

 

1. Wcześniej Mac bez najmniejszych problemów "czytał" karty sformatowane pod Androidem i je obsługiwał (transfer plików w obie strony), a teraz nagie przestał.

 

2. Nawet, gdyby system plików był "nieczytelny" dla Maca (NTFS?), to zawsze byłaby możliwość sformatowania (wymazania) tej karty.


Użytkownik janhalb edytował ten post 17 czerwca 2021 - 08:18

Mac Mini 2023, M2, 24 GB RAM, 1 TB SSD

MacBook Pro mid 2010, i5 2,4 GHz, 4 GB RAM, 500 GB HDD


#4 tomtom_su

tomtom_su
  • 377 postów
  • SkądWroclaw

Napisano 17 czerwca 2021 - 08:50

Nie pamiętam czy micro sd ma blokadę zapisu ale sytuacja wygląda jakbyś miał zablokowaną kartę.

Tak mi przyszło do głowy ;)



#5 janhalb

janhalb
  • 936 postów

Napisano 17 czerwca 2021 - 09:01

Fizycznej blokady na pewno nie ma. Poza tym powtórzę: ta sama karta, wielokrotnie wcześniej z tym samym czytnikiem używana…


Mac Mini 2023, M2, 24 GB RAM, 1 TB SSD

MacBook Pro mid 2010, i5 2,4 GHz, 4 GB RAM, 500 GB HDD


#6 Blue

Blue
  • 538 postów
  • SkądPoznań, Warszawa, Murcia ES

Napisano 17 czerwca 2021 - 09:17

Miałem podobny problem z microSD z gopro. Ani na MacBooku z intelem, ani na M1 nie działała poprawnie. Czasami się pliki cudem wyświetliły to skopiować się nie dało. Rozwiązaniem była zmiana czytnika kart. 



#7 janhalb

janhalb
  • 936 postów

Napisano 17 czerwca 2021 - 10:45

Jak napisałem w pierwszym poście - w moim przypadku nie jest to ani kwestia czytnika (za drugim razem użyłem innego), ani karty (j.w.).


Mac Mini 2023, M2, 24 GB RAM, 1 TB SSD

MacBook Pro mid 2010, i5 2,4 GHz, 4 GB RAM, 500 GB HDD


#8 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 18 czerwca 2021 - 08:57

Bo to wina systemu plików na karcie, dlatego pytam jaki tam jest. Napisałeś że przestało czytać po sformatowaniu karty w telefonie.



#9 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 18 czerwca 2021 - 09:53

Spróbuj zrobić reset SMC bez czytnika i po ponownym uruchomieniu podłącz czytnik
Fallout ...war, war never changes...




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych