Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Mac Book Pro 15 - spadek wydajności o 90%.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 ertee

ertee
  • 7 postów
  • SkądUK

Napisano 10 czerwca 2021 - 23:18

Na wstępie konfiguracja:
Macbook Pro 15 mid 2014, Core i7, 16GB RAM, 512GB SSD, nVidia GT 750M
OSX: macOS Big Sur 11.4
Laptop pracuje zadokowany w stacji, sporadycznie wyjmowany i zabierany w teren.
Specyfika pracy: praca na 3 przeglądarkach (20-30 zakładek w sumie), 3 komunikatory, Excel
 
Od około 6 miesięcy zauważałem spadek wydajności - początkowo jakieś 20-30% ale ostatnie dwa miesiące to już spadek o około 40-50%. Dziś w środku dnia bez wyraźnej przyczyny wydajność spadła o 90-95%. Sam start systemu jest wielokrotnie dłuższy niż normalnie, otwarcie przeglądarki z kilkoma zakładkami to nawet 2 minuty. Każde kliknięcie myszką to reakcja po 2-3 sekundach i to powolna. Około 2 tygodnie temu zauważyłem, że wybrzuszyła się dolna pokrywa - dziś z racji zaistniałej sytuacji rozkręciłem macbooka i się okazało że 5 z 6 celi baterii jest mocno spuchnięte grożąć wybuchem i zniszczeniem komputera. Zdemontowałem baterię i zamówiłem nową.
Do tego wykonałem:
- czyszczenie układu chłodzenia
- założone nowe pasty termo przewodzące
- usunięte nieużywane aplikacje
- czyszczenia software'u z użyciem "CleanMyMac X" która usunęła sporo niepotrzebnych plików
- czyszczenie cache i cookie w przeglądarkach oraz komunikatorach
- wyrzucenie wszystkich aplikacji uruchamianych przy starcie sytemu
- biurko praktycznie puste (około 10 plików)
- reset NVRAM
- testy wydajnościowe dysku twardego ("Blackmagic Disc Speed" oraz "DriveDx") które wypadły całkowicie w normie: odczyt/zapis 350-500 MB/s
- użycie wbudowanego narzędzia dyskowego do naprawy ewentualnych błędów (brak błędów w S.M.A.R.T.)
- testy z użyciem "EtreCheckPro" które pokazały "ponadnormatywne zużycie procesora przez niektóre aplikacje" o czym dalej.
- temperatury wcześniej jak i teraz w normie 50-75 st. w zależności od obciążenia (monitorowane z użyciem "TG Pro")
- aktualne wolne miejsce na dysku 150GB
 
Od kiedy zaczęły się problemy z wydajnością te monitoruję wykorzystanie CPU i RAM i niestety często się zdarzało, że różne aplikacje zużywały sporo ponad 100% mocy CPU, albo przeglądarka opera potrafiła pożreć 4GB RAM. Niestety nawet składniki systemu jaki WindowSever potrafią zużywać 120% mocy CPU. Po drodze były 2 albo 3 aktualizacje OSX które nic nie wnosiły pod kątem zmiany wydajności pracy.
 
Żadne z powyższych zabiegów konserwujących nie przyniosły znaczącej poprawy wydajności. Na tą chwilę macbook pracuje z wydajnością mniej więcej 10-15% i korzystanie z niego jest zwyczajnie uciążliwe.
Jedyne czego nie próbowałem to instalacja czystego systemu ale po tych wszystkich zabiegach nie mam wielkich nadzieji że to coś da.
Zasadniczo objawy są bardzo podobne do tych występujących przy niesprawnym układzie chłodzenia ale w tym przypadku działa on prawidłowo.
 
Czy ktoś ma jakiś pomysł w czym może tkwić problem?


#2 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 10 czerwca 2021 - 23:29

Na razie przeniosę z działu Software do Hardware, bo prawdopodobnym źródłem kłopotu jest/była bateria. Miejmy nadzieję, że przy puchnięciu nic więcej nie uszkodziła.

Software'owe sprawy, choć mogą się zdawać na pierwszy rzut oka niepokojące, nie wyglądają na spowalniające komputer niemal do nieużywalności.

 

Opowiedz, jaką baterię zamówiłeś jako zamiennik, i czy to coś poprawiło.

Więcej na pewno powiedzą w temacie obecni na forum serwisanci.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#3 ertee

ertee
  • 7 postów
  • SkądUK

Napisano 10 czerwca 2021 - 23:59

Baterię zamówiłem oryginalną (zbyt mała różnica w cenie do zamiennika żeby był sens ryzykować).

Na tą chwilę MacBook pracuje bez baterii z tym że strasznie zamula.

Niestety nie znam tajników hardware'u appla i nie wiem czy brak baterii może się przekładać na istotny spadek wydajności pracy - w laptopach z windowsem zazwyczaj nie ma takiej korelacji.

Dodam, że w Safe Mode jest ten sam problem.

Jak wspomniałem problem narastał conajmniej od 6 miesięcy jak nie dłużej i w tym czasie bateria była sprawna choć nie jak nowa ale potrafiła spowodować wyłączenie się laptopa przy 20-30% stanu naładowania.



#4 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 11 czerwca 2021 - 05:53

Popełniłeś błąd zamawiając „oryginalną”. W sprzedaży nie są dostępne nowe oryginały od Apple. Nie da się ich kupić. To, co jest sprzedawane jako oryginały to są wątpliwej jakości, bezimienne podróby. Już lepiej kupić markowy zamiennik sprawdzonego producenta, a najlepiej zlecić wymianę w autoryzowanym serwisie, choć nie wiem, czy dla modelu z 2014 jest to jeszcze możliwe.

Nie miałeś wcześniej w systemie komunikatów o potrzebie wymiany baterii?

#5 SERWIS.ME

SERWIS.ME
  • 1 006 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 11 czerwca 2021 - 06:32

Zainstaluj system od nowa na czysto, bo bez tego nigdy się nie dowiesz czy to wina sprzętu czy oprogramowania. 


1CORE - Autoryzowany serwis Apple. Naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne.

Jana Zamoyskiego 81, 30-519 Kraków 
www.1core.pl Tel: 12 311 08 11


#6 MiL

MiL
  • 1 402 postów
  • Płeć:

Napisano 11 czerwca 2021 - 08:27

Dokładnie tak, nie wiadomo co jest tego powodem a system postawiony na czysto rozwieje część wątpliwości.

Co do baterii, kolega chciał wymienić, autoryzowane serwisy wyceniły mu wymianę na 2900 PLN. MacBook Pro 2014.



#7 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 11 czerwca 2021 - 08:38

Napisz do kilku ceny są różne - jak demontują oryginalną starą to cena jest niższa
Fallout ...war, war never changes...

#8 ertee

ertee
  • 7 postów
  • SkądUK

Napisano 11 czerwca 2021 - 10:58

Baterię zamówiłem na ebayu (UK), opisana jako oryginał Apple, na zdjęciach też się wszystko zgadzało. Koszt w przeliczeniu około 320 zł.

Być może to podróbka jeśli nowe oryginały nie są już dostępne - okaże się gdy przyjdzie i ją założę.

 

Stara bateria działała w miarę normalnie i system nigdy nie wyrzucił komunikatu z ostrzeżeniem o jakimkolwiek problemie z baterią.

Pokazywało że jest sprawna w jakiś 80%.

 

Zabezpieczam dane i przystąpię do czystej instalacji systemu tylko pytanie którą wersję OSX zainstalować?


Bateria dotarła, załączam zdjęcia. Wygląda jak oryginał.

 

 

Załączone pliki



#9 SERWIS.ME

SERWIS.ME
  • 1 006 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 11 czerwca 2021 - 11:18

Oczywiście to nie jest oryginalna bateria. Poza tym baterię możesz odpiąć od płyty głównej i zobaczyć czy praca komputera się poprawiła, bo na zasilaczu 85W bez baterii powinien działać normalnie.

A system zainstaluj obojętnie który, jeśli komputer jest sprawny to na każdym będzie działał prawidłowo. Możesz zainstalować taki jak masz teraz aby porównać czy działa lepiej.


1CORE - Autoryzowany serwis Apple. Naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne.

Jana Zamoyskiego 81, 30-519 Kraków 
www.1core.pl Tel: 12 311 08 11


#10 ertee

ertee
  • 7 postów
  • SkądUK

Napisano 11 czerwca 2021 - 11:37

Baterię wymontowałem wczoraj i od tego czasu macbook pracuje bez niej ale nie ma to żadnego przełożenia na zmianę wydajności.



#11 SERWIS.ME

SERWIS.ME
  • 1 006 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 11 czerwca 2021 - 13:34

Zainstaluj system na nowo i napisz czy coś się zmieniło.


1CORE - Autoryzowany serwis Apple. Naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne.

Jana Zamoyskiego 81, 30-519 Kraków 
www.1core.pl Tel: 12 311 08 11


#12 ertee

ertee
  • 7 postów
  • SkądUK

Napisano 11 czerwca 2021 - 15:45

Założyłem baterię i.... macbook jej nie wykrywa: błąd PPT001 (ten sam co wczoraj po zdemontowaniu starej baterii).

Spróbowałem sposobu znalezionego w necie i w trakcie uruchamiania odłączyłem zasilacz - macbook pracował dalej do momentu zalogowania i się wyłączył.

 

Na ile jest prawdopodobne, że spuchnięta bateria spowodowała uszkodzenie płyty skutkujące nie wykrywaniem baterii oraz dużymi problemami z wydajnością?

Dodam, że w trakcie uruchamiana trybu bezpiecznego oraz w samym safe mode laptop cały czas zamula więc podejrzewam, że wgranie systemu na nowo nic tu nie zmieni.

 

Z czasów gdy serwisowałem zwykłe laptopy pamiętam przypadki, że bateria uszkadzała płytę główną powodując że baterie nie były wykrywane i ładowane ale poza tym nie miało to przełożenia na spadek wydajności.

Czy ewentualna naprawa płyty głównej będzie miała sens ekonomiczny? O ile da się w ogóle naprawić.



#13 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 11 czerwca 2021 - 16:03

https://www.youtube....h?v=hZZFKeZE8oE

Na yt wpisz: 
Quick Macbook fix! Reference code PPT001 and PFM001
 
Sprawdzałeś?


Fallout ...war, war never changes...

#14 ertee

ertee
  • 7 postów
  • SkądUK

Napisano 11 czerwca 2021 - 16:51

Tak sprawdzałem, jedyny efekt jaki jest to po puszczeniu kombinacji klawiszy na około 2 sekundy zmienia się kolor kontrolki na zielony na wtyczce zasilacza po czym zapala się pomarańczowa.

Nadal nie wykrywa baterii. Poza tym u mnie wentylatory nie pracują na pełnych obrotach jak w tym filmie.



#15 ertee

ertee
  • 7 postów
  • SkądUK

Napisano 12 czerwca 2021 - 00:04

Ok, jestem po instalacji OSX na czysto. Wymazałem cały dysk i cofnąłem się z wersją OSX do Yosemite 10.10.5

Początkowo wszystko wyglądało obiecująco ale tylko przez chwile.

Na gołym systemie zainstalowałem Google Chrome i Opera, w jednym odpaliłem youtube i pocztę a w drugiej program do analizy kursów giełdy na co Macbook dostał już czkawki.

Aktualizacja systemu do nowszej wersji czy też dalsze testy chyba nie mają sensu.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych