Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

iPadOS 15 beta – dyskusja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
42 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 07 czerwca 2021 - 21:39

Pierwsza uwaga na iPadOS. Pasek boczny z zakładkami, historią itp. w Safari daje się tylko schować, jak jest się na najwyższym poziomie menu. Jeśli wejdziemy np. w zakładki, to już przycisk ukrywania znika i nie da się tego paska schować. Nie wygląda to niestety na bug, tylko na logikę nowego interfejsu, a jest bardzo uciążliwe.



#2 damianmajk

damianmajk
  • 700 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 07 czerwca 2021 - 21:43

U mnie jest bug w iPadOS, w safari - zwyczajnie Safari się wyłącza, jak chcę coś wpisać w pasek. Zdarza się to losowo, bo czasami jest ok ;)

 

Na ekranie głównym natomiast nie ma możliwości ustawiania 5 kolumn ikon. Poprzednio była możliwość, w ustawieniach, wyboru standardowego widoku lub większej ilości ikon. Obecnie już nie ma takiej funkcjonalności. 


Użytkownik damianmajk edytował ten post 07 czerwca 2021 - 21:46


#3 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 08 czerwca 2021 - 09:36

Zapraszam do dzielenia się pierwszymi wrażeniami z bety iPadOS 15. 

Jak dla mnie najlepsze są zmiany w wielozadaniowości. Raz, że będzie to bardziej „odkrywane” dla mniej zaawansowanych użytkowników, a dwa, że w końcu będzie można wrzucić łatwo dowolną aplikację do Split View (wcześniej trzeba było się trochę gimnastykować). 

Aczkolwiek Pliki chyba cały czas są równie smutne co wcześniej. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#4 krzysztofsds

krzysztofsds
  • 2 064 postów
  • SkądRzym

Napisano 08 czerwca 2021 - 22:21

Na Ipadzie Air 4 działa bardzo dobrze. Problemem jest safari, że po wpisaniu czegoś w wyszukiwarkę to się wylacza. Może ktoś wie...Gdzie się podziało ustawienia gęstsze apek na pulpicie? To jest bug? Teraz mam wszystkie ikony wycentrowane i są spore dziury po bokach. 



#5 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 08 czerwca 2021 - 22:41

U mnie Safari działa jako tako (chociaż nowy interfejs jest dramatyczny), ale z tymi ikonami to są prawdziwe jaja. Nie da się tego zmienić, przynajmniej na razie. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#6 Shrek

Shrek
  • 1 293 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 10 czerwca 2021 - 18:06

Wrzuciłem na iPada pro 10.5" i chodzi stabilnie, nie znalazłem żadnej aplikacji niechodzącej

ale powiem szczerze, nie podoba mi się droga jaką obrało Apple, jakieś to wszystko takie

dziwne, wydawało mi się, że po takim czasie ten kolorofon od kilku lat może wróci do normalności

i zrobi wrażenie 15, nowe, świeże, czytelne, a tu dalej kolorofon i więcej klikania dla klikania jak

ergonomii i prostoty na co dzień. Szkoda. Szczerze powiem, że 14.7 w ostatniej becie chodzi

tak pięknie na wszystkim, że jakby wyłączam auto-upgrade i zapominam, byle się gówniana

czerwona plakietka nie włączyła, będę szczęśliwy i długo nie przesiądę się na 15.


 Only Apple 

#7 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 10 czerwca 2021 - 18:56

Przecież w kwestiach wyglądu (GUI) mało się zmieniło. 


 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#8 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 10 czerwca 2021 - 22:37

Ale że więcej klikania po te same czynności, to się podpisuję wszystkimi posiadanymi rękoma. To jakaś chora tendencja ostatnio w ichnich OS-ach, nie wiadomo, czemu służąca, bo nie produktywności na pewno.

Zauważyłem też parę niestabilności (nawet może więcej niż parę), zwłaszcza w Zdjęciach i Safari (kiedy się chce zarządzać sporą ilością otwartych kart). O Skrótach nawet nie wspominam, które ponownie, jak w pierwszych betach czternastki, są w powijakach i wykrzaczają się na najmniejszej akcji. Na plus – przynajmniej te, które już działają, nie zwalniają o 10 razy, jak po przejściu z 13 na wersje od 14.0 do 14.5.

Okolicznością bardzo łagodzącą jest fakt, że to pierwsza beta deweloperska – dobrze, że nie ma restartów co 5 minut, bo mogłyby być i nikt nie miałby prawa narzekać.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#9 Peter_

Peter_
  • 37 postów

Napisano 14 czerwca 2021 - 22:16

Przecież w kwestiach wyglądu (GUI) mało się zmieniło. 

Zmieniło się niestety. Ekran początkowy w 14 jest bardzo ok dla iPada. Teraz z tymi widgetami które można umieszczać na całym ekranie robi się zwyczajny bałagan i wygląda to dramatycznie. Ekran początkowy na 14 z tym paskiem bocznym z widgetami był świetnym rozwiązaniem a w 15 tego nie ma! Dla mnie to jest dramat bo bardzo się do tego przyzwyczaiłem. Nie rozumiem dlaczego dlaczego likwidują coś co było bardzo fajne. Zamiast poprawić aplikacje Pliki i zwiekszyc jej funkcjonalność  to jako nowość dają jakieś bzdety typu widgety w dowolnym miejscu. Dramat!



#10 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 14 czerwca 2021 - 22:38

Bez przesady. Na iPadzie aż się prosi o możliwość umieszczania widżetów w swobodny sposób. Do tego dołożyli nowy, większy rozmiar – bardzo ładnie widać kalendarz na następnych kilka dni. Boczny pasek był strasznie ograniczony – było widać jedynie parę widżetów. 

Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić, to nie jestem zachwycony zmniejszeniem gęstości ikon. Na iPadzie Pro 10.5 cala wygląda to wręcz trochę głupio. Skoro Apple porzuciło filozofię pixel perfect, to powinna być możliwość dostosowania gęstości siatki ikon. Tak jak na Macu da się dostosować gęstość ikon w Launchpadzie (nie żeby go to czyniło bardziej użytecznym – robię to po to, by wyglądał mniej rakotwórczo jak go przypadkiem włączę). 

Na marginesie, o ile cieszą mnie ulepszenia w edycji zdjęć, to mam trzy żale. Po pierwsze, czemu gest wywołujący okienko z informacjami to pociągnięcie zdjęcia w górę? To nie ma żadnego sensu i dubluje przycisk „i” widoczny na górnym pasku. Po drugie, to okienko, przynajmniej na razie, jest nieprzesuwalne. Po trzecie, nie zauważyłem opcji seryjnej zmiany metadanych. Jak masz 100 zdjęć z godziną do skorygowania, to musisz w każde wejść i stukać w ekran. Bez sensu. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#11 Pavlito Vel Pablo

Pavlito Vel Pablo
  • 11 postów

Napisano 09 sierpnia 2021 - 21:38

Jakieś opinie odnośnie najnowszej bety? Kusi mnie instalacja, ale nie wiem czy programy od ADOBE działają poprawnie.... 



#12 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 10 sierpnia 2021 - 10:05

Nie mam programów od Adobe, więc nie pomogę w tym zakresie. Odnośnie działania samej bety to nie jest źle. Jadę na niej od początku i o ile poprzednia wersja była dość kapryśna to obecna już zachowuje się bardzo przyzwoicie ;) 


 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#13 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 10 sierpnia 2021 - 10:07

Na iPadzie Pro 10,5 cala jest moim zdaniem jeszcze trochę do poprawy w temacie responsywności i szybkości działania. Przy nowszych SoC tego może nie widać, ale A10X potrafi się zamyślić nawet na najnowszej becie. Aczkolwiek i tak jest postęp, szczególnie w porównaniu do pierwszych dwóch bet. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#14 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 10 sierpnia 2021 - 10:34

Może coś być na rzeczy, bo wydaje mi się, że bateria szybciej schodzi niż na wersji stabilnej. 


 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#15 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 10 sierpnia 2021 - 21:53

Nowa beta wniosła przede wszystkim przyspieszenie – mam wrażenie, że iPad reaguje trochę sprawniej i ciut mniej się grzeje. Nie widzę również „przytykania się” przy odtwarzaniu dźwięku i obciążaniu iPada w inny sposób (zdarzało się na wcześniejszych betach). 
W Safari nieco zmienili wygląd. Jakoś tak mi się skojarzył z opcją „zwiększ kontrast” w wydaniu z macOS, szczególnie chodzi mi uptu o sposób, w jaki pasek adresu się odznacza na białym tle. 
PS Znalazłem jeszcze dobry przykład zwiększenia wydajności. W mojej bibliotece iCloud jest ponad 20 tysięcy elementów. Na wcześniejszych betach przewijanie i powiększanie bardzo wyraźnie przycinało. Teraz jest praktycznie idealnie płynnie. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#16 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 11 sierpnia 2021 - 08:09

I nie rozsypuje się segregacja ikon przy zmianie sposobu użytkowania tabletu, tj. "pion - poziom".

 

Dodali również opcję "Użyj dużych ikon".

 

Widać, że powoli "dobijają do brzegu". ;) 


 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#17 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 11 sierpnia 2021 - 15:13

Wkurza mnie jedna rzecz… Od początku iPadOS 15, gdy podłączam Magic Keybord to w dolnym narożniku pokazuje się ten element z opcjami klawiatury i dyktowania. Nie wiem jak to wyłączyć. Ktoś ma pomysł? 

 

5636f421fd35.jpg


 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#18 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 11 sierpnia 2021 - 15:31

Wkurza mnie jedna rzecz… Od początku iPadOS 15, gdy podłączam Magic Keybord to w dolnym narożniku pokazuje się ten element z opcjami klawiatury i dyktowania. Nie wiem jak to wyłączyć. Ktoś ma pomysł? 

 

5636f421fd35.jpg

Nie wiem, na ile klawiatura Logitech, której używam, różni się od Applowskiej, ale u siebie nie zaobserwowałem niczego takiego.



#19 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 11 sierpnia 2021 - 15:42

Bardzo irytuje.


 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#20 Gregory

Gregory


  • 2 727 postów
  • Skądᴧ̊

Napisano 11 sierpnia 2021 - 18:00

jak to wyłączyć

 

Ustawienia > Ogólne > Klawiatura, wyłącz opcję Skróty.


  • shevchenko1987 lubi to

PYM Player 8.1.1 — działa od Cataliny po Sonomę

Klawiatura PYM też jest fajna – ma przecinek na klawiaturze numerycznej, twardy łącznik, jabłko  i symbol bitcoina ₿

VR, AR, XR – wszystko, co potrzebujecie wiedzieć, i czego nie potrzebujecie też.

> [ pym.uce.pl ]


#21 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 11 sierpnia 2021 - 18:28

Dzięki! Strasznie głupia nazwa dla tego narzędzia. Sądziłem, że jest to włączenie skrótów klawiaturowych ;) 


 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#22 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 19 sierpnia 2021 - 17:29

Kolejna beta, a paska bocznego w Safari, jak nie można było schować bez wychodzenia na samą górę menu, tak nie można dalej. To, jak dla mnie, najbardziej irytująca zmiana w stosunku do 14-ki.



#23 Pavlito Vel Pablo

Pavlito Vel Pablo
  • 11 postów

Napisano 26 sierpnia 2021 - 18:57

Czy ktoś testował betę podczas pracy przy zdjęciach w LR lub innym podobnym programie?
Jestem ciekawy czy nie "zamula"
Pozdro.



#24 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 26 sierpnia 2021 - 19:32

Czy ktoś testował betę podczas pracy przy zdjęciach w LR lub innym podobnym programie?
Jestem ciekawy czy nie "zamula"
Pozdro.

LR bez zmian. Nic nie muli. Affinity Photo tak samo.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 26 sierpnia 2021 - 19:36


#25 Martinez87

Martinez87
  • 139 postów

Napisano 04 września 2021 - 18:43

Panie/Panowie jak tam beta 8? Jakieś problemy? To już ten etap że da się na tym stabilnie podziałać?






Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych