Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
* * * * * 1 głosy

macOS 12 Monterey beta – dyskusja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
172 odpowiedzi w tym temacie

#26 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 28 czerwca 2021 - 09:09

Za wcześnie. U mnie są na przykład duże problemy z odtwarzaniem wideo. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#27 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 28 czerwca 2021 - 11:52

Ja też póki co odradzam. 


 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#28 towal

towal
  • 832 postów
  • SkądSRC

Napisano 28 czerwca 2021 - 12:50

Dzięki za podpowiedź, w takim razie czekam.

Pozdrawiam



#29 kummer

kummer
  • 1 999 postów
  • SkądBydgoszcz,Osielsko

Napisano 28 czerwca 2021 - 15:02

Za wcześnie. U mnie są na przykład duże problemy z odtwarzaniem wideo.

Co to za problemy z odtwarzaniem Video jeśli można wiedzieć. Ja używam Kodi i nie mogę znaleźć informacji czy działa na Monterey.

#30 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 28 czerwca 2021 - 18:23

Pojawiła się własnie beta 2 - 3,35 GB. Zasysam ;)

 

Changelog: https://developer.ap...a-release-notes

 

Edycja (po instalacji):

 

Coś dali i coś zabrali...

 

- W Safari na pasku adresu po najechaniu kursorem pojawia się przycisk "Odśwież tę stronę". Nie trzeba już klikać w "...". 

 

- Poprawili tłumaczenia. 

 

- Już się nie zamraża przy ładowaniu systemu przy zimnym starcie. 

 

- Widget pogody wyparował. Po prostu go nie ma. Najpierw wywalał błąd. Usunąłem i chciałem dodać go nowo, ale niestety się nie da, gdyż nie jest w ogóle dostępny. 

 

- AdGuard przestał blokować reklamy. Przeinstalowanie aplikacji oraz ponowna konfiguracja pomogła. 


Użytkownik shevchenko1987 edytował ten post 28 czerwca 2021 - 20:00

 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#31 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 28 czerwca 2021 - 20:59

Trochę o wprowadzonych nowościach: https://9to5mac.com/...allpapers-more/


 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#32 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 29 czerwca 2021 - 17:25

Garść kolejnych informacji po dobie użytkowania: 

 

- W dalszym ciągu pojawiają się losowe problemy z odtwarzaniem wideo (np. YouTube),

 

- Losowo po ponownym uruchomieniu nie pokazuje się na pasku menu ikona baterii / zasialania, 

 

- Komputer mniej się grzeje niż na poprzedniej becie, 

 

- Ogólnie wszystko działa bardziej responsywnie. Wcześniej miało się wrażenie, że ręczny nie jest do końca spuszczony,

 

- Poprawili wygląd "Nowa szybka notatka" po najechaniu w prawy dolny narożnik ekranu. 

 

Tyle z dzisiaj. Testuję dalej ;)


Użytkownik shevchenko1987 edytował ten post 29 czerwca 2021 - 17:52

 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#33 winmaciek

winmaciek
  • 6 498 postów
  • Płeć:

Napisano 01 lipca 2021 - 10:53

U mnie ogólnie też jest lepiej. Wideo odtwarza się poprawnie, przynajmniej w QuickTime czy Zdjęciach (na becie 1 były z tym wielkie problemy). Zazwyczaj widżety są w stanie „wysypanym”, nie żeby były jakoś bardzo użyteczne na macOS. Ogólnie jestem zadowolony, aczkolwiek z uwagi na wyjazd wakacyjny zauważalnie mniej korzystam z komputera. 

Jakbym miał na coś ponarzekać, to ciągle brakuje przełącznika „mam nielimitowany plan danych, korzystaj z hotspotu w opór”. Tu gdzie jestem, mam beznadziejne Wi-Fi i umiarkowanie znośne 4G/LTE z nielimitowanymi danymi. Niestety, komputerowi nie mogę przykazać, żeby przy korzystaniu z internetu z iPada nie żałował sobie i wysyłał gigabajty zdjęć do iCloud po sieci komórkowej. Dziwne, bo problem jest znany od lat i na urządzeniach z iOS/iPadOS jest w dużej mierze rozwiązany (poza aktualizacjami oprogramowania, gdzie mając starszego iPhone'a/iPada nie pobierzemy bezpośrednio po LTE, a po hotspocie osobistym już tak). Na w Zdjęciach iPhonie/iPadzie można sobie ręcznie zezwolić na uaktualnienia po sieci komórkowej, a na Macu nie ma nic, nawet informacji „korzystam z hotspota, uaktualnianie zdjęć wstrzymane”. Ja to widzę, bo mam iStat i pokazuje on brak aktywności sieciowej, ale mniej techniczna osoba mogłaby być skołowana. Apple powinno umieścić gdzieś głęboko w preferencjach systemowych przełącznik umożliwiający wyłączenie ograniczeń hotspota. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#34 Shrek

Shrek
  • 1 293 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 31 lipca 2021 - 13:38

Chciałem się przy weekendzie pobawić i zonk mam na próbie odpalenia macOSPublicBetaAccessUtility
jak na załączniku, może ktoś podpowiedzieć coś?

Obecny OS Big Sur 11.5.1 na MacBook Pro (15-inch, 2017), to samo na dev i public


(Wpisy połączone na prośbę użytkownika.)
Poradziłem sobie obejściem, zainstalowałem betę z IPSW i działa ok, ale próbowałem odpalić
ten plik profilu i ten sam komunikat więc mam coś wysypane w systemie, no ale w opcjach
aktualizacji widzę już włączony profil dla dev bety, więc w sumie jedynie jako ciekawostka
zostaje pytanie co jest nie tak, gdyby ktoś też się z tym zetknął.

Załączone pliki


 Only Apple 

#35 Shrek

Shrek
  • 1 293 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 02 sierpnia 2021 - 13:40

Pierwsze spostrzeżenia po 2 dniach zabawy betą, wszystko w sumie działa znakomicie jak na B4

jedynie co się wysypuje, to CleanMyMac. chodzi asystent ale po włączeniu samego programu już

klikając w Skanuj znika. Kolejną potworną wadą jest Safari. Chodziło chwilę i nagle zwolniło tak,

że nie daje się używać. Nie mówię o samym działaniu programu, to też jakieś 30% ale o prędkości

sieci. Spadek jest 95%, mam łącze 50 Mbit, na Safari w teście mam 2-3, a up nie dochodzi do 1.

Na Firefox mam pełne 50 i up 20, to samo na Safari Technology więc szukam przyczyny.

 

Reszta fajnie, spójnie, żadnych zwiech itp. bateria i wydajność nie wiem, tego nie obserwuję, kiedy

osiąga 30% włączam zasilanie i tak od lat w kółeczko i jakby nie obchodzi mnie ten szczegół.


 Only Apple 

#36 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 02 sierpnia 2021 - 15:02

> jedynie co się wysypuje, to CleanMyMac

 

Nareszcie, może to wreszcie zdechnie.


  • krzysztofsds lubi to

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#37 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 02 sierpnia 2021 - 15:04

> jedynie co się wysypuje, to CleanMyMac

Nareszcie, może to wreszcie zdechnie.

Sprawiło Ci kiedykolwiek jakiś kłopot? Bo mi nigdy, choć używam od 5 lat.

#38 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 02 sierpnia 2021 - 15:32

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem softu, który 'magicznie' robi Rzeczy. Jakby sobie user nie mógł ręcznie cache wywalić - ale nie, lepiej mieć soft 'jakiegoś' pochodzenia, który ma dostęp do całego dysku i nie wiadomo, co i do kogo wysyła.


  • Shrek lubi to

Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#39 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 02 sierpnia 2021 - 18:26

U mnie beta 4 działa już naprawdę bardzo sprawnie. Nie mam problemów takich jak wymienia kolega @Shrek. 


 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#40 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 02 sierpnia 2021 - 18:43

Pierwsze spostrzeżenia po 2 dniach zabawy betą, wszystko w sumie działa znakomicie jak na B4

jedynie co się wysypuje, to CleanMyMac. chodzi asystent ale po włączeniu samego programu już

klikając w Skanuj znika. Kolejną potworną wadą jest Safari. Chodziło chwilę i nagle zwolniło tak,

że nie daje się używać. Nie mówię o samym działaniu programu, to też jakieś 30% ale o prędkości

sieci. Spadek jest 95%, mam łącze 50 Mbit, na Safari w teście mam 2-3, a up nie dochodzi do 1.

Na Firefox mam pełne 50 i up 20, to samo na Safari Technology więc szukam przyczyny.

 

Reszta fajnie, spójnie, żadnych zwiech itp. bateria i wydajność nie wiem, tego nie obserwuję, kiedy

osiąga 30% włączam zasilanie i tak od lat w kółeczko i jakby nie obchodzi mnie ten szczegół.

 

Ja Monterey zainstalowałem z ostatnim dniem lipca. Na razie nie testowałem. Ale może za tydzień znajdę chwilę.

Co do Safarii, to dla mnie, podobnie jak Internet Eksplorer (preinstalowane programy systemowe) służą tylko do pociągnięcia przeglądarek internetowych.


Użytkownik Iro edytował ten post 02 sierpnia 2021 - 18:54

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#41 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 02 sierpnia 2021 - 18:52

sorry, pomyliłem wątek. Poproszę o skasowanie.


Użytkownik Mikołaj Maciejko edytował ten post 02 sierpnia 2021 - 18:54


#42 bogirdm

bogirdm
  • 10 postów

Napisano 02 sierpnia 2021 - 19:54

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem softu, który 'magicznie' robi Rzeczy. Jakby sobie user nie mógł ręcznie cache wywalić - ale nie, lepiej mieć soft 'jakiegoś' pochodzenia, który ma dostęp do całego dysku i nie wiadomo, co i do kogo wysyła.

 Mam prośbę, wyjaśnij mi co to znaczy robi magiczne Rzeczy. 



#43 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 636 postów
  • Płeć:

Napisano 02 sierpnia 2021 - 20:40

To nie magia. To doświadczenie, które ktoś zdobył, żebym ja już nie musiał wyważać otwartych drzwi i po raz kolejny wymyślać koła. Dzięki temu mogę zająć się tym, co mnie najbardziej, zajmuje, na czym zarabiam, a nie na samodzielnym wymienianiu filtra oleju. Ale to chyba jednak temat na oddzielny wątek.



#44 Shrek

Shrek
  • 1 293 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 02 sierpnia 2021 - 20:43

Jestem zdecydowanym przeciwnikiem softu, który 'magicznie' robi Rzeczy

 

Co racja, to racja... Mam jeszcze moment subskrypcję na 5 komputerów ale nie odnawiam,

ostatnio za dużo "ruskich" wszędzie, a co za dużo poza pierogami, to niezdrowo ... :-)


 Only Apple 

#45 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 02 sierpnia 2021 - 21:14

 Mam prośbę, wyjaśnij mi co to znaczy robi magiczne Rzeczy. 

No właśnie chciałbym, ale to dziwaczny soft dziwacznego pochodzenia, bez otwartych źródeł, więc nikt się nie dowie, co to _naprawdę_ robi w otoczce kasowania wszystkiego jak leci i wmawianiem użytkownikom, że ich ram jest zużyty i wymaga 'zwolnienia'.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#46 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 03 sierpnia 2021 - 07:40



Ja Monterey zainstalowałem z ostatnim dniem lipca. Na razie nie testowałem. Ale może za tydzień znajdę chwilę.

Co do Safarii, to dla mnie, podobnie jak Internet Eksplorer (preinstalowane programy systemowe) służą tylko do pociągnięcia przeglądarek internetowych.

 

Bez przesady. Safari to na pewno nie IE. Brakuje jej co prawda takiej bazy wtyczek jak pozostałym przeglądarkom na rynku, ale sposób działania jest w porządku. Dla mnie nie odstaje od reszty w kwestii szybkości działania, a poza tym dzięki niej komputer na baterii trzyma najdłużej. 

 

Można wiedzieć czego używasz zamiast Safari?

 

Ja również nie korzystam z narzędzi typu "Clean My Mac". 

 

Wracając do tematu bety to poprawili w tej wersji optymalizację, gdyż bateria zaczęła znowu trzymać bardzo dobrze. Na poprzedniej wersji ładunek w tych samych warunkach ulatniał się zdecydowanie szybciej. 


Użytkownik ftpd edytował ten post 03 sierpnia 2021 - 08:18

 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#47 Shrek

Shrek
  • 1 293 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 03 sierpnia 2021 - 09:02

Ja dzisiaj natknąłem się na problem, muszę użyć programu do edycji video Movavi, bo mam w nim

kilka projektów już zaczętych przez żonę i dupa. Komunikat podczas instalacji jak na załączniku.

Drugi nie działający soft to Transmit do FTP, po starcie kończy prace i wywala raport. WIęcej softu

z błędem nie znalazłem, nie mam tego dużo, podstawy działają, Photoshop, Office działa normalnie.

 

W kwestii instalatora programu nie wiem czy to nie jest coś innego jak nowy system, bo jak wyżej

pisałem kiedy chciałem odpalić profil bety, ten sam błąd mi wywalało i to na oficjalnym Mojave,

więc jest taka możliwość, że u mnie coś się wysypało i mam ogólnie problem z instalatorem :-(

Załączone pliki


 Only Apple 

#48 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 03 sierpnia 2021 - 15:28

Sprawdzę jak będę w domu czy u mnie śmiga.

 

Edycja:


a7b8b00e7736.png

 

Jak widać u mnie instaluje się bez problemów. 


Użytkownik shevchenko1987 edytował ten post 03 sierpnia 2021 - 15:28

 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)


#49 Shrek

Shrek
  • 1 293 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 03 sierpnia 2021 - 15:43

Jak widać u mnie instaluje się bez problemów. 

mam jakiś problem z instalatorem, kwestia jak to naprawić nie mam pojęcia, a z działaniem

tego Movavi ciekawostka, bo mam zainstalowaną wcześniejszą wersję i ona się wysypuje.


 Only Apple 

#50 shevchenko1987

shevchenko1987
  • 656 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 03 sierpnia 2021 - 16:25

Pewnie zostanie Ci jedyny i niezawodny sposób, tj.: zaoranie i postawienie na nowo. 


 MacBook Pro 14" 2023 (M3 Pro / 18 GB / 512 GB) |  iPhone 15 Pro (128 GB) 

 Watch Ultra 2 |  AirPods Max & AirPods Pro 2 & Beats Flex |  TV 4K (64 GB)





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych