Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Automatyczna zamiana wyrazów w Pages.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 wmwjas

wmwjas
  • 20 postów

Napisano 03 czerwca 2021 - 21:44

Witam,

 

Bardzo rzadko poruszam jakiś problem, ponieważ zwykle sobie radzę w tzw. ""problemami" sam. Jednak jest jeden przypadek, który osobiście w trakcie pisania w Pages mnie denerwuje i nie wiem, gdzie wejść, aby to skorygować.

 

Chodzi o automatyczną wymianę przez Pages wpisanego słowa. Funkcja ze wszech miar zacna, ale w przypadku słowa "umowie" notorycznie Pages zmienia mi na "umówię". Wszystko byłoby może OK, gdyby nie fakt, że słowo "Umowa" używam w swojej codziennej pracy w różnych wariantach. I jeżeli piszę, że "coś mi w umowie nie pasuje", to nie chcę widzieć: "co mi umówię nie pasuje".

 

Poradźcie gdzie "wejść", aby takiej korekty edytor mi nie robił.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję.



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 03 czerwca 2021 - 23:07

W preferencjach systemowych w części poświęconej klawiaturze jest opcja zastępowania tekstu. Można tam dopisać słowo i wtedy autokorekta będzie „mieć je wyżej” na liście preferencji. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 04 czerwca 2021 - 00:48

A która wersja Pages i macOS?


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#4 wmwjas

wmwjas
  • 20 postów

Napisano 04 czerwca 2021 - 08:51

A która wersja Pages i macOS?

Pages 11.1, OSX Big Sur 11.3


W preferencjach systemowych w części poświęconej klawiaturze jest opcja zastępowania tekstu. Można tam dopisać słowo i wtedy autokorekta będzie „mieć je wyżej” na liście preferencji. 

 

Niestety nie działa. Od tego zacząłem, chyba, że źle to robię.

Załączone pliki



#5 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 04 czerwca 2021 - 08:53

A jak włączysz poprawianie pisowni (bo widzę, że masz to odznaczone)?


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#6 wmwjas

wmwjas
  • 20 postów

Napisano 04 czerwca 2021 - 16:16

A jak włączysz poprawianie pisowni (bo widzę, że masz to odznaczone)?

Niestety tak samo. 

Gdzieś w kodzie automatycznych zmian ta dokuczliwa cholera jest zapisana. Ba te "poprawienie" pojawia się nie tylko w Pages, ale... np. w trakcie pisania tej odpowiedzi. Czyli to problem w systemie, a nie w edytorze. I wygląda to tak jak w załączniku tej odpowiedzi.

Załączone pliki


Użytkownik wmwjas edytował ten post 04 czerwca 2021 - 16:16


#7 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 04 czerwca 2021 - 17:42

Tu chyba nie ma rady. Trzeba x razy wpisać „umowie”, wcisnąć strzałkę w lewo/backspace, strzałkę w dół i return. Może w końcu autokorekta się nauczy. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#8 wmwjas

wmwjas
  • 20 postów

Napisano 04 czerwca 2021 - 20:51

Tu chyba nie ma rady. Trzeba x razy wpisać „umowie”, wcisnąć strzałkę w lewo/backspace, strzałkę w dół i return. Może w końcu autokorekta się nauczy. 

:D  :D  :D  Dzięki. Miłego weekendu  :)



#9 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 05 czerwca 2021 - 20:01

Apple w macOS miało od wielu lat problem z językiem polskim, a przy próbach poprawiania, jak widać, dołożyli nowe dziwactwa. Tutaj jakiś algorytm uparcie nie uznaje, że obie formy  ("umówię" i "umowie") są poprawne, i trzyma się jednej, o którą w tym wypadku Ci nie chodzi. Przy okazji szybkiego sprawdzenia Twojego problemu wypatrzyłem dwa kolejne bugi: dodanie tego wyrazu do wyjątków (Preferencje Pages, karta 'Automatyczna korekta', przycisk 'Ignorowane wyrazy…') nie powoduje absolutnie żadnej zmiany, nadal go głupio poprawia; podobnie jak zupełne wyłączenie zastępowania symboli i tekstu w tej samej karcie preferencji, na dole, nie zmienia całkowicie nic – Pages nadal podlega zastępowaniu globalnemu, systemowemu. W innych aplikacjach wyłączenie rzeczywiście wyłącza…

 

Wyjść, a raczej obejść masz kilka, wszystkie połowiczne i niedoskonałe, niestety:

– robienie tak, jak doradził winmaciek powyżej: strzałka w lewo, w dół i enter/return albo też klawisz escape tuż po napisaniu ostatniej litery słowa, jeszcze przed wstawieniem jakiegokolwiek innego znaku – wówczas również zamyka się tę niepożądaną sugestię; i może się nauczy;

– zupełne wyłączenie we wspomnianej przeze mnie powyżej karcie preferencji Pages automatycznego poprawiania pisowni (to akurat wydaje się działać). Co tracisz wtedy? Ano automatyczne poprawianie właśnie. Podkreślać na czerwono nadal będzie i po napisaniu całości tekstu będziesz mógł sobie uruchomić sprawdzanie spod menu Edycja -> Pisownia i gramatyka, ale zawsze to mniej wygodne;

– małe "oszukanie" całego tego schrzanionego mechanizmu zastąpień: wejdź do Preferencji systemowych, w miejsce, które pokazałeś na zrzucie ekranu w poście #4, następnie dodaj sobie do zastępowania tekstu np. "um" w pierwszej kolumnie, a w drugiej, oczywiście, "umowie", i od tej pory pisz "um"; odpadnie Ci za każdym razem klikanie czterech liter słowa, którego, jak sam wspomniałeś, często używasz :-)

 

Wiem, że mało eleganckie i nieprofesjonalne to ostatnie, ale chyba będzie najkorzystniejsze jak na tę chwilę.

Zupełnie osobno polecam zaraportowanie zjawiska na https://www.apple.com/feedback/. A niech wiedzą, że Polacy nie gęsim, tylko swoim piszą językiem, he, he…


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#10 wmwjas

wmwjas
  • 20 postów

Napisano 08 czerwca 2021 - 12:40

Apple w macOS miało od wielu lat problem z językiem polskim, a przy próbach poprawiania, jak widać, dołożyli nowe dziwactwa. Tutaj jakiś algorytm uparcie nie uznaje, że obie formy  ("umówię" i "umowie") są poprawne, i trzyma się jednej, o którą w tym wypadku Ci nie chodzi. Przy okazji szybkiego sprawdzenia Twojego problemu wypatrzyłem dwa kolejne bugi: dodanie tego wyrazu do wyjątków (Preferencje Pages, karta 'Automatyczna korekta', przycisk 'Ignorowane wyrazy…') nie powoduje absolutnie żadnej zmiany, nadal go głupio poprawia; podobnie jak zupełne wyłączenie zastępowania symboli i tekstu w tej samej karcie preferencji, na dole, nie zmienia całkowicie nic – Pages nadal podlega zastępowaniu globalnemu, systemowemu. W innych aplikacjach wyłączenie rzeczywiście wyłącza…

 

Wyjść, a raczej obejść masz kilka, wszystkie połowiczne i niedoskonałe, niestety:

– robienie tak, jak doradził winmaciek powyżej: strzałka w lewo, w dół i enter/return albo też klawisz escape tuż po napisaniu ostatniej litery słowa, jeszcze przed wstawieniem jakiegokolwiek innego znaku – wówczas również zamyka się tę niepożądaną sugestię; i może się nauczy;

– zupełne wyłączenie we wspomnianej przeze mnie powyżej karcie preferencji Pages automatycznego poprawiania pisowni (to akurat wydaje się działać). Co tracisz wtedy? Ano automatyczne poprawianie właśnie. Podkreślać na czerwono nadal będzie i po napisaniu całości tekstu będziesz mógł sobie uruchomić sprawdzanie spod menu Edycja -> Pisownia i gramatyka, ale zawsze to mniej wygodne;

– małe "oszukanie" całego tego schrzanionego mechanizmu zastąpień: wejdź do Preferencji systemowych, w miejsce, które pokazałeś na zrzucie ekranu w poście #4, następnie dodaj sobie do zastępowania tekstu np. "um" w pierwszej kolumnie, a w drugiej, oczywiście, "umowie", i od tej pory pisz "um"; odpadnie Ci za każdym razem klikanie czterech liter słowa, którego, jak sam wspomniałeś, często używasz :-)

 

Wiem, że mało eleganckie i nieprofesjonalne to ostatnie, ale chyba będzie najkorzystniejsze jak na tę chwilę.

Zupełnie osobno polecam zaraportowanie zjawiska na https://www.apple.com/feedback/. A niech wiedzą, że Polacy nie gęsim, tylko swoim piszą językiem, he, he…

 

Drogi cronopioverde,

Bardzo Ci dziękuję. Opcja ostatnia istotnie to jest pomysł.

Jak najbardziej będę raportował i jeśli będzie jakiś odzew, od razu poinformuję. 

Serdecznie pozdrawiam



#11 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 09 czerwca 2021 - 12:11

Nie ma sprawy. A Apple na feedback w zasadzie nigdy nie odpisują, ale jak tych opinii jest wystarczająco wiele albo są częste, to po jakimś czasie w końcu bywa, że poprawiają. Zdarzyło mi się zaobserwować to kilka razy.

Również pozdrawiam.


Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych