Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Tuxera dla NTFS nie działa na MBA z M1.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Sag

Sag
  • 67 postów

Napisano 30 maja 2021 - 13:25

Jestem nowa więc, na początek chcę się przywitać :) 

 

Nie jestem całkie świeża z obsługi "jabłek", ale po zakupie MBA z M1 mam drobny problem. Na poprzednim MB zapisywałam kopie zapasowe plików na dysku zewnętrznym sformatowanym w NTFS. Do obsługi tego formatu wykorzystywałam program Tuxera zaproponowany mi przez producenta dysku zewnętrznego tj. Toshibę. Niestety okazuje się, że po wymianie MB na ten z M1 do korzystania nadal z tej opcji muszę dokonać zmian w jądrze systemu (o ile dobrze zrozumiałam). Wyczytałam na stronie pomocy Apple, że nie jest to zalecane. Czy ktoś może powiedzieć jak to obejść lub może ktoś tu zna program działający podobnie, ale nie mający takich wymagań? 

 

Z góry dziękuję za wszelkie rady :)

 

PS.

Wiem, że mogę przenieść dane z dysku na inny i go przeformatować, ale mam problem z ilością danych. Nigdzie mi się nie mieszczą :(



#2 winmaciek

winmaciek
  • 6 478 postów
  • Płeć:

Napisano 30 maja 2021 - 13:57

1. Tu chodzi o rozszerzenia jądra (kernel extension, pot. kext). Stosowane są tam gdzie twórca aplikacji potrzebuje głębszego dostępu do systemu.

2. Apple Silicon wprowadził zmiany w architekturze bezpieczeństwa systemu. Apple generalnie od jakiegoś czasu zalecało, żeby migrować na inne rozwiązania niż kexty. W komputerach z Apple Silicon w celu korzystania z kextów firm trzecich potrzebne jest obniżenie poziomu zabezpieczeń systemu. 

3. Ogólnie nie da się tego obejść. Tzn. nie da się załadować kexta firmy trzeciej i mieć włączone „Pełne bezpieczeństwo”. Inaczej nie miałoby to sensu. 

4. Aplikacji szukamy w stosownym miejscu. Aczkolwiek wątpię, żeby było coś sensownego bez konieczności korzystania z kextów. https://myapple.pl/f...amu-przeczytaj/

5. Ja bym chyba jednak kupił drugi dysk, zrzucił na niego dane i przeformatował ten pierwszy na sensowniejszy system plików. Ten drugi będzie można wykorzystać na kopie zapasowe. 


MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#3 Sag

Sag
  • 67 postów

Napisano 30 maja 2021 - 14:10

1. Tu chodzi o rozszerzenia jądra (kernel extension, pot. kext). Stosowane są tam gdzie twórca aplikacji potrzebuje głębszego dostępu do systemu.

2. Apple Silicon wprowadził zmiany w architekturze bezpieczeństwa systemu. Apple generalnie od jakiegoś czasu zalecało, żeby migrować na inne rozwiązania niż kexty. W komputerach z Apple Silicon w celu korzystania z kextów firm trzecich potrzebne jest obniżenie poziomu zabezpieczeń systemu. 

3. Ogólnie nie da się tego obejść. Tzn. nie da się załadować kexta firmy trzeciej i mieć włączone „Pełne bezpieczeństwo”. Inaczej nie miałoby to sensu. 

4. Aplikacji szukamy w stosownym miejscu. Aczkolwiek wątpię, żeby było coś sensownego bez konieczności korzystania z kextów. https://myapple.pl/f...amu-przeczytaj/

5. Ja bym chyba jednak kupił drugi dysk, zrzucił na niego dane i przeformatował ten pierwszy na sensowniejszy system plików. Ten drugi będzie można wykorzystać na kopie zapasowe. 

 

pozostaje chyba tylko exFAT, ale o ile pamiętam wybrałam format FTFS, by móc czytać/zapisywać pliki także pod windą. Nie bardzo chcę z tego rezygnować. Czy gdybym zakupiła dysk zewnętrzny typu WD My Cloud home, też będą takie problemy z formatami. Czy na tych bezprzewodowych nie ma konieczności formatowania? Wiem to głupie pytanie, ale akurat tego nie ogarniam :D


Użytkownik Sag edytował ten post 30 maja 2021 - 14:12


#4 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 773 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 30 maja 2021 - 14:33

Exfat działa na Windows.

Dyski sieciowe musisz formatować. Wszystkie musisz, bo musi istnieć jakiś sytem plików. Zysk dla Ciebie tutaj to fakt, że do dysku sieciowego podpinasz się, jak sama nazwa wskazuje, przez sieć, więc system plików nie ma znaczenia.


Używaj przycisku 'Zgłoś', zamiast edytować post i pisać w nim, na przykład, "do usunięcia".
Pisanie prywatnej wiadomości do moderatora powinno być ostatecznością. Do tego też służy przycisk 'Zgłoś'.
Do płaczu na pracę Moderacji służy ten wątek. Inne formy będą bezwzględnie kasowane.


#5 Sag

Sag
  • 67 postów

Napisano 30 maja 2021 - 14:36

Exfat działa na Windows.

Dyski sieciowe musisz formatować. Wszystkie musisz, bo musi istnieć jakiś sytem plików. Zysk dla Ciebie tutaj to fakt, że do dysku sieciowego podpinasz się, jak sama nazwa wskazuje, przez sieć, więc system plików nie ma znaczenia.

 

super, o to mi chodziło :) bardzo dziękuję :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych