Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jak odzyskać dane za pomocą Time Machine, ze starszego systemu operacyjnego?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 24 maja 2021 - 17:44

Kilka miesięcy temu z Cataliny przesiadłem się na macOS Big Sur. Ponad rok korzystam z aplikacjiTime Machine na zewnętrznym dysku. W chwili gdy zaktualizowałem iMaca do Big Sur, nie wymazałem Time Machine, ale zacząłem dopisując dane robić na nim kolejne zapisy danych. Dzisiaj chciałem odnaleźć pewien folder ze stycznia, ale okazuje się że Time Machine pozwala mi tylko otwierać to co był z czasów Big Sur. Wcześniejsze miejsce Time Machine zapisuje obrazowo tak samo, czyli widać szerokie myślniki, znaki, ale nie ma daty obok i nie da się nic otworzyć. Nie wiem jak dostać się do zapisów wsześniejszych jak miałem jeszcze Cataline? Wielkie dzięki.



#2 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 27 maja 2021 - 10:17

Mam pewien pomysł aby odzyskać utracone dane, ale nie wiem czy mam szansę. Skoro w Time Machine nie mogę dostać się do danych z czasów Cataline, to może gdybym z systemu macOS Big Sur zszedł do poziomu Cataline, to wtedy uzyskałbym dostęp do utraconych plików? Skoro Time Machine robiony był w systemie Catalina to może w tym samym systemie uzyskam dostęp do starszych danych? Ale nie wiem czy zapisy w Time Machine z Big Sur nie zrobią problemu?  Będę musiał jeszcze w Cataline uruchomić iMaca w systemie awaryjnym aby cały komputer przywrócić z daty w której pliki moje nie zostały jeszcze utracone. Inaczej tego nie znajdę. Ale czy będę miał możliwość przywrócenia iMaca dokładnie w takim stanie jaki był w tamtym dawnym okresie? MacOS Big Sur instalowałem na czysto więc wszystko wymazałem w iMacu, a teraz wszystko musiałoby ponownie się wpisać. Proszę o radę, czy ten pomysł jest dobry?



#3 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 27 maja 2021 - 16:19

Proszę uprzejmie: ten pomysł nie jest dobry, jest przekombinowany.

Wejdź po prostu w starsze kopie najzwyczajniej z poziomu Findera i przekopiuj stamtąd, co potrzebujesz.


  • bielin lubi to

Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#4 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 27 maja 2021 - 21:26

Proszę uprzejmie: ten pomysł nie jest dobry, jest przekombinowany.

Wejdź po prostu w starsze kopie najzwyczajniej z poziomu Findera i przekopiuj stamtąd, co potrzebujesz.

Dzięki cronopioverde. Ale ja teraz na iMacu nie mam starych danych bo zainstalowałem na czysto macOS Big Sur, więc wszystko wymazałem i to czego szukam nie mam w iMacu. Najprościej byłoby za pomocą Time Machine przywrócić mój iMac do czasów z Cataline, ale czy da się to zarobić? Czy wtedy powróciłyby wszystkie dane na mój iMac z czasów Cataline? Dziękuję za pomoc.



#5 cronopioverde

cronopioverde

    ¿Le gusta este jardin?

  • 3 838 postów
  • Płeć:
  • Skądprzytuptał nocą jeż?

Napisano 28 maja 2021 - 05:09

Naprawdę chcesz przywracać cały system do poprzedniej wersji (bez wymazania dysku się nie obejdzie), bo potrzebujesz "pewnego folderu ze stycznia"?

i wiem, że nie masz "na iMacu", ale napisałeś, że masz w backupie.

 

Jak już napisałem, najprościej to wejść Finderem (nie Time Machine) do dysku backupu w katalog Backups.backupdb > nazwa komputera > katalogi z datami styczniowymi etc. i znaleźć to, o co Ci chodzi.

Albo wpisz w Terminal:

find /Volumes/*/Backups.backupdb/*/2021-01*/ -type d -iname '*tutaj daj nazwę swojego folderu, o ile ją pamiętasz*' 2>/dev/null

i pozwól maszynie znaleźć to za Ciebie.

 

PS. Przyjazny przypominacz: Catalina. Oraz deklinuje się.


  • bielin lubi to

Po pierwsze: na priv mogę zbereźne żarty poopowiadać, pomagam na forum.

Po drugie: brak mojej odpowiedzi na łamaną polszczyznę to wybór purysty. Z tym się nie walczy.
Po trzecie: postawy roszczeniowe zostawiamy dla BOK.
Zmian traffic lights nie przewiduję…


#6 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 29 maja 2021 - 11:30

Bardzo dziękuję cronopioverde za pomoc, ale mój problem jest znacznie większy. W pewnym programie jest pewne Software które zapisało sobie gdzieś pliki. Ja zapisałem cały projekt z programu tak aby mógł być odtworzony nawet w innym komputerze. Jednak po wymazaniu komputera i zainstalowaniu na czysto macOS Big Sur, okazało się że Software (z tego programiu) nie zapisało wszystkich plików, bo wszystko na to wskazuje że w tym  Software powinienem dodatkowo zapisać wszystkie pliki, a ja myślałem że automatycznie wszystko się zapisze, ale tego jeszcze nie wiem. Projektów z programu mam kilkadziesiąt, a zagubionych plików ze Software mam setki. Nazwy tych plików wyświetlają się w  Software, i informują że są zagubione, ale najlepiej byłoby aby automatycznie odnalazły się i funkcjonowały jak kiedyś.  Chciałbym spróbować chociaż znaleźć jeden zagubiony plik, aby upewnić się że są one w TimeMachine, ale ja jedynie potrafię wejść w folder o nazwie TimeMachine i w prawym górnym rogu w opcji SZUKAJ, wpisać nazwę jednego z zagubionych plików. Ale nic nie znalazłem. Te inne opcje wyszukiwania w TimeMachine musiałbym bardziej szczegółowo mieć opisane aby to zrozumieć.

Z tego co wiem to nie zawsze można znaleźć jakieś pliki w iMacu, np. chyba w iTunes w Big Sur zrobiono teraz tak że nie da się wszystkiego znaleźć jak kiedyś bo jest to gdzieś ukryte. 

Kiedyś słyszałem że jeśli ktoś zgubi komputer to gdy kupi sobie nowy, może przywrócić go z TimeMachine i będzie miał w nim wszystko co w starym iMacu. Czy to jest prawda? Jeśli tak to dla mnie byłoby to najlepiej. 


Użytkownik bielin edytował ten post 29 maja 2021 - 11:33


#7 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 29 maja 2021 - 12:17

1. W Big Sur nie ma iTunes. 
2. Ciężko się pomaga bez wszystkich danych. Co to jest to „software w pewnym programie”?

3. Ogólnie w macOS jest sporo ukrytych plików. Są nawet schowane przed użytkownikiem partycje dysku. 
4. Aplikacje swoje „wewnętrzne” pliki powinny zapisywać w katalogu Biblioteka, który znajduje się w katalogu domowym użytkownika (~/Library). Domyślnie ten katalog jest ukryty. 


  • bielin lubi to

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#8 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 30 maja 2021 - 10:32

Dziękuję winmaciek. Przyglądając się opcji odtwarzana komputera Mac z backupu, przeczytałem że można to zrobić ale pod warunkiem że ma się backup komputera Mac utworzony za pomocą aplikacji Time Machine. Asystent migracji może użyć tego backupu do odtworzenia Twoich osobistych plików, w tym aplikacji i całej zawartości konta użytkownika. Informacja ze wsparcia https://support.appl.../pl-pl/HT203981

Chciałem się zapytać czy ja mam coś takiego? Czy ja mogę użyć tego Asystenta migracji? Wiem że robiłem tylko Time  Machine na iMacu macOS Big Sur, instalując go na czysto. Czy w moim przypadku jak zainstaluję ponownie system Catalina, i skorzystam z Time Machine, będę mógł przywrócić wszystko do stanu jaki miałem kilka miesięcy temu? Bardzo dziękuję za informacje. 


Użytkownik bielin edytował ten post 30 maja 2021 - 10:34


#9 winmaciek

winmaciek
  • 6 479 postów
  • Płeć:

Napisano 30 maja 2021 - 12:21

Podejrzewam, że nie. Spojrzałem sobie w jakieś wideo na YT, gdzie gościu przywraca MacBooka z backupu TM i to wygląda tak, że w czasie pierwszej konfiguracji dostaje listę wykrytych backupów i może przywrócić komputer do stanu z najnowszego backupu. Nie widziałem możliwości wyboru w stylu „przywróć backup z 24 listopada 2020”. Podejrzewam, że może odmówić przywrócenia backupu, który był używany w Big Sur na Catalinę. A nawet jeśli przywróciłby, to teoretycznie coś mogłoby nie działać poprawnie. 

Łatwiej byłoby sprawdzić, gdzie ta „tajna” aplikacja zapisuje swoje pliki (na przykład poprzez stworzenie i zapisanie nowego projektu), a następnie przejrzenie backupu w analogicznej lokalizacji. Spotlight potrafi czasem dostać czkawki i zdarzają się różne bugi; warto byłoby wyeliminować tę ewentualność. 


  • bielin lubi to

MacBook Pro 13" M1, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro 11" M1 Wi-Fi+Cellular

Wszelkie porady udzielane są na licencji beerware. 


#10 bielin

bielin
  • 653 postów

Napisano 31 maja 2021 - 10:48

Udało się! :) Najpierw zrobiłem tak jak napisał winmaciek a potem to co podyktował cronopioverde. Jak doradził winmaciek, zrobiłem nowy projekt i sprawdziłem w jakim miejscu zapisuje pliki jakie utraciłem. 3 katalogi musiałem otworzyć aby zobaczyć miejsce zapisanych plików. Potem użyłem dysku Findera, ale żadnego z trzech katalogów znaleźć nie mogłem. Time Machine też nic nie pomógł. Wiedząc w jakich katalogach mam szukać zagubionych plików, postanowiłem otwierać katalogi i znaleźć jednego z trzech. Jak napisał cronopioverde w Finderze, wszedłem do dysku backupu w katalogu Backups.backupdb. Potem katalog z nazwą komputera i zacząłem szukać daty z czasów systemu Catalina. Niestety daty tej nie było, bo system pokazywał tylko katalogi z datą nowszą czyli od chwili zainstalowania macOS Big Sur. Aby nie rezygnować, z ciekawości otworzyłem najstarszy katalog z czasów macOS Big Sur, i zacząłem otwierać różne katalogi szukając tego największego, jednego z trzech. Po minucie już go znalazłem i zdziwiłem się że znajduje się w nim około dwóch tysięcy plików które utraciłem. Podejrzewam że w chwili gdy zainstalowałem macOS Big Sur, to Time Machine zrobił sobie nowy katalog z nową datą ale zapisał w nim dane ze starszego systemu operacyjnego, Catalina. Nie wiem jak to działa, ale na szczęście nowsza data katalogu posiadała pliki ze starszą datą. Skopiowałem cały katalog z Time Machine i wkleiłem go do katalogu w którym już wiedziałem że mój program zapisuje te pliki. Nagle wszystko się odnalazło i nie ma już żadnego problemu. :) Chciałem bardzo podziękować winmaciek i cronopioverde, bo dla mnie było to bardzo ważne  :) Zaoszczędziliście mi dużo czasu i pomogliście rozwiązać problem. Bardzo dziękuję. 

Muszę jeszcze douczyć się czy jest jakaś możliwość aby przywrócić cały stan komputera z jakiegoś okresu, lub np. kupując nowego iMaca odtworzyć go w taki sposób aby wszystkie dane starego iMaca znalazły się na nowym iMacu. Muszę sprawdzić czy na tym nie polega opcja odtwarzania komputera Mac z backupu dzięki Asystenta migracji https://support.appl.../pl-pl/HT203981


Użytkownik bielin edytował ten post 31 maja 2021 - 10:59





Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych